Jump to content
POLITISTI.ro

Programul de lucru al politistilor

Recommended Posts

Inca o chestie am uitat sa spun. In legea 284 din 2010 privind salarizarea unitara a personalului public art.18 alin 1 face trimiere la prevederile Legii 53 din 2003 (Codul muncii) in cazul sporurilor pentru repausul saptamanal, sarbatorilor sau altor zile cand nu se lucreaza.

• Member

Risc să fiu oarecum off-topic şi-mi cer scuze pentru lucrul acesta, însă am o rugăminte:

Am o colegă la Bacău care m-a întrebat dacă există vreo bază legală care să "definească" patrularea pedestră pe timp de noapte, intervenţia la apeluri prin SNUAU 112, fără a fi însoţiţi de un tutore. Mai exact, ea mi-a zis că e pusă să patruleze pedestru pe timp de noapte împreună cu un alt coleg din ultima promoţie venită, adică sunt 2 poliţişti veniţi de 2 săptămâni veniţi şi deja sunt trimişi singuri, de capul lor.

Mi-a mai spus şi că au întocmit acte procedurare în numele lor, la cererea şefului, deşi, din câte ştiu eu, nu au voie acest lucru până nu primesc calitatea de poliţist judiciar.

E posibil să fi încurcat termenii puţin dar vă rog să nu-mi săriţi în cap pentru asta, sunt începător.

Ce mă interesează este dacă există vreo prevedere legală în legătura cu patrulatul pedestru, pe timp de noapte, singuri, fără tutori şi dacă redactarea unor acte procedurale în numele nostru este posibilă.

Vă rog să postaţi şi ce este de făcut în legătură cu aspectele prezentate mai sus.

Mulţumesc! :emo-yessir:

Edited by Bogdanel

Totusi nu cred ca este corect ca 2 politisti abia iesiti de pe bancile scolii sa patruleze singuri noaptea....indiferent cat de scoliti ar fi.

teoretic fiecare dintre ei ar trebui sa efectueze serviciul de patrulare impreuna cu tutorele profesional.

• Upvote 1
  • Downvote 1
  • 2 weeks later...

Lucrează cineva în program de tip 12/24 12/48 ??

Dacă da aş vrea să-mi detaliaţi: la ce structură şi în ce judeţ precum şi câţi lucraţi într-o tură sau numărul aprox. de lucrători al structurii.

Mulţumesc.

Edited by Bestiuta

La sectie rurala unde am fost repartizat de curand, suntem 9 insi, dar cate unul se mai duce in CO si de regula suntem 4 echipe. Problema este ca la 12h ies mai multe ore decat in schimburi si ar trebui sa ne luam cate un liber pe luna.

Ex: iunie daca am lucra la 8h trebuie sa facem 168 insa la 12 ies 170 si trebuie sa ne luam cate un liber.

Ca sa ne luam fiecare liber ar trebui sa fim 5 echipe din ce am inteles altfel la serviciul de zi ramane un singur om... dar ziua este light, mai sunt si cei de la judiciar...

Oricum decat la 8h cu permanenta de acasa e superb la 12h.

La sectia noastra de rural se lucreaza 12/24, 12/48! Judiciarul are program aparte, resp.08-16 si prin rotatie, asigura permanenta pt evenimente (sunt 8 lucratori), iar la patrulare sunt 12 agenti care lucreaza in ture! Uneori, in functie de jandarmii disponibili, se lucreaza in 2 patrule mixte pe tura! (de regula in schimbul de noapte sau in weekend)...

Cat despre patrularea pedestra, nu e o noutate nici la noi! Cea mai apropiata comuna ”cu probleme” e la 7 km de sediul sectiei, se merge pana acolo cu auto, dupa care auto stationeaza in centrul satului...si ...la pas!..daca esti de serviciu ziua, mai solutionezi o plangere, un dosar penal..ceva.., dar cand esti de noapte e chiar nasol!...

Edited by allyyys25

@marinescu,te invit la mine la sectia de rurala,sectia mea e cea in care s-a produs premiera,patrulare pedestra la rural,sa vezi cum patrulezi in oricare din ture,tu si inca un coleg de promotie cu tine.am avut 5 patrulari pedestre pana acum,si ni s-a zis ca patrularea pedestra e folosita pentru prevenirea antiinfractionala si in caz ca avem un apel 112 in zona unde patrulam pedestru.stai linistit marinescule,nu faci patrulare pedestra in toate cele 12 comune ale sectiei,faci in cate o comuna dar usor usor le acoperi pe toate :mellow: "mersul pe jos face piciorul frumos" :ner:

si o intrebare:va zic concret speta,am fost schimbul 3 si a trebuit sa stau 5 ore suplimentar pana la ora 11,apoi am avut sedinta la ipj.in registrul de ore suplimentare ma trec de la ora 06.00-11.00 sau pana la 06.00-13.00 cand s-a terminat sedinta?sedintele se considera ore suplimentare?

Sedinta ai facut-o la IPJ in serviciu si pentru serviciu( doar nu erai la carciuma si te distrai !!!) .Trece-te la ore suplimentare .

Sedintele astea lui peste prajit, in ce sens sunt obligatorii. Daca ma cheama si nu ma duc pt ca n-am chef sa le ascult rahaturile, pot sa-mi faca ceva? :hmmmt:

Domnilor colegi, consider că toate discuțiile legate de modul de efectuare al serviciului, felul de organizare al acestuia și alte asemenea chestiuni care țin de secretul de serviciu să le purtăm în aria privată. Chiar dacă nu dăm în mod clar locul unde aceste lucruri au loc, ar fi de bun simț să le discutăm cu perdea. Părerea mea.

Rog adminul să judece și să hotărască.

• Upvote 1
  • 2 months later...

Sa traiti! Am si eu o intrebare si va rog mult sa nu ma ignorati, legat de (LDS) adica liberele dupa serviciu sau acele ore lucrate in plus. Lucrez pe schimburi (1, 2, 3) la o sectie de politie rurala. Eu in luna iunie 2012 am lucrat un numar total de 200 ore iar normal ar fi trebuit sa lucrez 176, pentru acele ore in plus lucrate respectiv 24 de ore (200-176=24) am primit in luna iulie 3LDS. Eu consider ca acum in luna iulie nu mai trebuie sa lucrez tot 176 de ore ci 176 - cele 24 de ore lucrate in luna iunie, nu? deci eu cred ca in luna iulie eu trebuia sa lucrez 152 ore (176-24=152). Fapt pentru care cer din nou 3 LDS sa mi se dea in luna augus dar sefulk meu nu i-mi aproba raportul motivand ca eu am avut 3LDS si ca nu poate sa mi le dubleze("abureli"). SPUNETI VOI DRAGI COLEGI am eu dreptate sau seful meu??? ...in caz ca am eu dreptate ce sa fac sa primesc aceste zile libere?

• 4 months later...

Sintagma,,timp liber corespunzator"lasa loc de interpretari,evident in defavoarea politistului.Corect cred ca ar fi ,,timp liber direct proportional in cuantum de 100% cu timpul lucrat suplimentar ".

Wallah daca sporul pentru orele lucrate suplimentar atunci cand se platesc este de cel putin 75% , timpul liber corespunzator nu poate sa fie altfel.

Edited by Elvis

Eu prin spor de 75/% inteleg ca se adauga 75 la cei 100 la care aveam dreptul.Doar ca altii socotesc altfel si pentru doua ture a cate 12 ore cu care am creditat institutia in decembrie o sa recuperez doua a cate 8 ore in ianuarie....ori sant tolomac ori...Prepeleac.Mi-am prins urechile de dimineata pina acum cautand baza legala pentru salarizarea noastra.....sunt total in ceata.....