Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

specimen74
 Share

Question

Buna ziua,as dori sa stiu daca am fost condamnat la un an cu suspendare si 3 ani de incercare pt ucidere din culpa in sedinta din 20 feb 2012 ca urmare a unui accident rutier,conf art 195/2002 mi-a fost anulat permisul auto.Conform legii si neexistand recurs hotararea definitiva a intrat in vigoare la 10 zile de la pronuntarea ei.Prin luna mai 2012 am mers la judecatoria unde a fost procesul dar nu se redactase hotararea judecatoreasca.Doresc sa stiu urmatoarele;

1.conf legii pot sustine examen pt redobandirea permisului la un an de la intrarea in vigoare a hotararii judecatoresti definitive,care este procedura standard?

2.stiu ca nu de mai repeta cursurile scolii de soferi,de unde pot obtine fisa de scolarizare avand in vedere faptul ca am facut scoala in anul 2000,iar respectiva scoala nu mai exista?

3.cat dureaza,ca timp,anularea permisului de conducere,din momentul in care ma prezint cu hotararea judecatoreasca?

Cu deosebit respect astept raspunsul d-voastra.

Recommended Posts

• 0

Buna seara,am o  intrebare !

Mi a fost anulat permisul in data de 19-03-2017 pe 90 de zile ,dupa calculele mele a 90 a zii pica pe 16-06-2017 si pica vineri ,pot sa ma duc sa il ridic pentru ca eu pe sambata  dimineata am avion catre italia si nu pot ramane!

multumesc!

• 0

Buna ziua ! Numele meu este Valentin ! In data de 15.06.2016 am fost condamnat la 8 luni cu executare a pedepsei in urma conducerii unui autovehicul pe drumurile publice sub influenta alcoolului ! Aveam o suspendare de 5 luni pentru detinere de substante interzise ! Am fost incarcereat la data de 15.07.2016 si eliberat la data de 28.05.2017 ! Am avut o alcoolemie de 0,54 in aerul expirat si 1/ in sange ! Nu am produs nici un accident multumesc lui Dumnezeu doar ca a fost situatia de asha natura de am primit cu executare ! intrebarea mea este : Eu pot face scoala de soferi pentru a-mi lua permisul de conducere inapoi tinand cont ca a trecut mai bine de 1 an de la data in care am fost condamnat ! Va multumesc , cu respect 

• 0

Bună ziua, în urma cu 6 ani am avut un accident cu victima în urma căruia am primit 2 ani cu suspendare și 4 de încercare, în sentința mi-au fost interzise drepturile art. 64 lit. A și b, nu mi-a fost interzis dreptul de a conduce. După sentința am primit o dispoziție de la politia rutiera prin care ma anunță că se dispune anularea permisul de conducere pe baza sentinței. Se poate ataca acesta dispoziție? Dacă da unde? Dacă nu când o sa pot da din nou examen pentru permis? Sentința a fost data în data de 2 mai 2018.

Va mulțumesc! 

• 0

În baza art 178 alin 1,2 c.pen. condamna inculpatul Schroder Alfred la pedeapsa de 3 ani închisoare. În baza art.86 1 C.pen. dispune suspendarea executarii pedepsei de 3 ani închisoare sub supraveghere pe o durata de 6 ani ce constituie termen de încercare stabilit în conditiile art.86 2 C.pen. În baza art.863 alin.1 si alin. 3 lit. e C.pen. inculpatul trebuie sa se supuna urmatoarelor masuri de supraveghere: -a) sa se prezinte la Serviciul de Probatiune de pe lânga Tribunalul Constanta ; -b) sa anunte în prealabil , orice schimbare de domiciliu , resedinta sau locuinta si orice deplasare care depaseste 8 zile precum si întoarcerea ; -c) sa comunice si sa justifice schimbarea locului de munca ; -d) sa comunice informatii de natura a putea fi controlate mijloacele lui de existenta ; -e) sa nu conduca niciun vehicul pe durata termenului de încercare. Datele vor fi comunicate Serviciului de Probatiune de pe lânga Tribunalul Constanta. În baza art. 71 C.penal interzice inculpatului exercitiul drepturilor prevazute de art. 64 lit.a teza a doua si lit.b C.penal. În baza art. 71 alin.5 C.penal pe durata suspendarii sub supraveghere a executarii pedepsei se suspenda si executarea pedepselor accesorii. În baza art 864 c.pen cu ref. la art 83,84 c.pen atrage atentia inculpatului ca savârsirea unei noi infractiuni intentionate în termenul de încercare ori nerespectarea masurilor de supraveghere sau a obligatiilor stabilite ori neplata despagubirilor civile va impune revocarea suspendarii sub supraveghere. În baza art. 14 si 346 c.pr.pen obliga inculpatul alaturi de asiguratorul SC Asigurarea Româneasca Asirom SA la plata urmatoarelor sume: - 50.278,24 lei în favoarea partii civile Spitalul Universitar de Urgenta Militar Central Carol Davila, cu titlu de daune materiale; - 4276,25 lei în favoarea partii civile Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Constanta, cu titlu de daune materiale; - 50.054,8 lei cu titlu de daune materiale si 80.000 lei cu titlu de daune morale în favoarea partii civile Ramazan Musghian; - 20.208 lei cu titlu de daune materiale si 80.000 lei cu titlu de daune morale în favoarea partii civile Ramazan Eldar. În baza art 189 c.pr.pen dispune avansarea sumei de 200 lei reprezentând onorarii avocat oficiu conform delegatiei nr. 2964/2012 din fondurile Ministerului Justitiei în favoarea Baroului Constanta. În baza art 191 c.pr.pen obliga inculpatul la plata sumei de 4550 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. În baza art. 193 c.pr.pen si art. 50 din Legea nr. 136/1995 obliga inculpatul alaturi de asigurator la plata sumei de 9824 lei cu titlu de cheltuieli de judecata în favoarea partii civile Ramazan Musghian. Cu recurs în 10 zile de la pronuntare pentru partea civila Ramazan Musghian si de la comunicare pentru celelalte parti. Pronuntata în sedinta publica azi 8.02.2013

Cand pot da examen ?

• 0

Salutare !

În urmă cu câteva luni am primit sentința finală de un an și trei luni de închisoare cu suspendare și trei ani de supraveghere, după săvârșirea infracțiunii de conducere fără permis a unui autovehicul pe drumurile publice. 

Întrebarea mea este, după cât timp pot aplica pentru permisul auto? (Un an și trei luni sau trei ani?)

Mulțumesc anticipat !

• 0
  • Moderator

Răspunsul este: după ce a trecut un an de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere.