Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

specimen74
 Share

Question

Buna ziua,as dori sa stiu daca am fost condamnat la un an cu suspendare si 3 ani de incercare pt ucidere din culpa in sedinta din 20 feb 2012 ca urmare a unui accident rutier,conf art 195/2002 mi-a fost anulat permisul auto.Conform legii si neexistand recurs hotararea definitiva a intrat in vigoare la 10 zile de la pronuntarea ei.Prin luna mai 2012 am mers la judecatoria unde a fost procesul dar nu se redactase hotararea judecatoreasca.Doresc sa stiu urmatoarele;

1.conf legii pot sustine examen pt redobandirea permisului la un an de la intrarea in vigoare a hotararii judecatoresti definitive,care este procedura standard?

2.stiu ca nu de mai repeta cursurile scolii de soferi,de unde pot obtine fisa de scolarizare avand in vedere faptul ca am facut scoala in anul 2000,iar respectiva scoala nu mai exista?

3.cat dureaza,ca timp,anularea permisului de conducere,din momentul in care ma prezint cu hotararea judecatoreasca?

Cu deosebit respect astept raspunsul d-voastra.

Recommended Posts

• 0

Buna ziua,

Am avut un accident rutier cu victime, am primit 3 ani cu suspendare si 2 ani termenul de incercare.In luna iunie o sa termin cei 3 ani.Vreau sa stiu cand pot sa dau de permis? La 6 luni dupa ce au trecut cei 3 ani sau trebuie sa astept si termenul de incercare?Se poate obtine permisul daca ai cazier ?

Edited by qazwsxedc

• 0

buna ziua.pe data de 8 septembrie 2012 am fost implicat intrun accident cu victime si mi am recunoscut vina ,instanta comdamnandu ma la 6 luni cu suspendare pt vatamare corporala decizia devenind definitiva pe data de 20 12 2013.in baza noului cod penal am contestat executarea pedepsei deorece victimile nu aveau mai mult de 90 de zile si mi au admis cererea in data de 21 martie 2014.Ora estimata: 8:00

Complet: C8P - BN
Tip solutie: Admis contestaţia la executare
Solutia pe scurt: Dos.pen.nr.459/324/2014 Hot. În baza 595 al.1 NCPP, admite contestaţia la executare formulată de condamnatul Macsim Cristinel Gabriel . Constată că infracţiunile prev.de art.184 al.2 şi 4 C.p de la 1969(parte vătămată Poiană Gheorghe), prev.de art.184 al.1 şi 3 C.p de la 1969(parte vătămată Poiană Marcela), prev.de art.184 al.1 şi 3 C.p de la 1969(parte vătămată Poiană Nicoleta) şi cea prev.de art.184 al.1 şi 3 Cp de la 1969 (parte vătămată Marcu Cristi Paul), pentru care petentul Macsim Cristinel Gabriel a fost condamnat prin sent.pen.nr.245/03.06.2013 a Judecătoriei Tecuci, rămasă definitivă prin dec.pen.nr.1716/R/20.12.2013 a Curţii de Apel Galaţi, au fost dezincriminate prin intrarea în vigoare a Legii 286/2009 privind codul penal. În baza art. 4 C. pen., constată că executarea pedepsei de 6 luni închisoare, aplicată cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei, pronunţată în baza legii vechi, prin sent.pen.nr.245/03.06.2013 a Judecătoriei Tecuci, rămasă definitivă prin dec.pen.nr.1716/R/20.12.2013 a Curţii de Apel Galaţi, precum şi toate celelalte consecinţe penale ale hotărârii judecătoreşti privitoare la aceste fapte, încetează prin intrarea în vigoare a noului Cod penal, la data de 01.02.2014. În baza art.275 alin. (3) C. proc. pen., cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia. Executorie. Cu drept de contestaţie în termen de 3 zile de la comunicarea prezentei minute. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 21.03.2014 
Document: Hotarâre  94/2014  21.03.2014

intrebarea mea este daca imi pot lua permisul de conducere tinand cont ca a fost anulat ,si daca ma pot duce la politia rutiera gl cu minuta in original sau trebuie sa astept motivarea judecatorului tinand cont ca dureaza pana o redacteaza,si ca nu a facut nimeni recurs.sau ce ar trebuie sa fac sa mi iau permisul cat mai repede ca am nevoie de el pt angajare.,multumesc frumos

• 0

Am citit toate postările anterioare și am constatat că majoritatea și-au pierdut dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice ca urmare a săvârșirii unor infracțiuni la regimul circulației(ucidere și vătămare corporală din culpă,conducere în stare de ebrietate,sustragere de la recoltare)și cereți sfatul unor polițiști pentru a-l recupera.

Pentru ce?ca să ucideți în continuare persoane nevinovate,iar cei care încă nu ați facut-o să ajungeți să o faceti? să beți în continuare și sa vă urcați la volan și să nenrociți oameni, să lăsați copii fără părinți?

Eu unul nu v-aș mai da permis niciodată,să conduceți doar în jocurile pe calculator.În felul ăsta pe drumurile patriei ar circula doar oameni responsabili care să respecte regulile de circulație si s-ar diminua numărul crucilor de pe marginea șoselelor.

Edited by iav
  • Upvote 3

• 0

buna ziua, am o mica nelamurire. in anul 2012 am primit o condamnare de 8 luni cu executare pentru art 85 alin 1 si 2 adica auto neanmatriculat si cu numere false atasate fapt pt care mi-a fost anulat permisul de conducere si as dori sa stiu cand ma pot inscrie pt examen. am fost eliberat la data de 16.06.2013. intrebarea mea ar fi daca trebuia sa astept 6 luni sau trebuie sa completez anul si anume la data de 16.06.2014.  va multumesc

• 0

Buna ziua

Am si o intrebare, am avut permisul suspendat pe o perioada de 90 de zile pentru ''mers pe sens opus''

Pe data de 27-05-2014 am intrat in posesia permisului

Am inteles ca daca savarsesc aceeasi sau alta infractiune timp de 6 luni ar putea duce la anularea permisului

• 0
  • Moderator

A existat o astfel de prevedere în vechea legislaţie, acum nu mai este de actualitate. 

• Upvote 2

• 0

buna ziua,am si eu o intrebare am fost condamnat la 10 luni cu suspendare si 2 ani de incercare in luna 10/2013 pt conducere sub influenta alcoolului,cand pot da un nou examen pt redobandire si va fi un examen normal sau 13 din 15?va multumesc mult!

• 0

Buna seara.

04.06.2014

Ora estimata: 09:00

Complet: C6P

Tip solutie: Condamnare

Solutia pe scurt: În temeiul art. 87 alin.1 din O.U.G. nr.195/2002 rep., cu aplicarea art. 5 din Codul penal raportat la art. 396 alin. 10 Cod de procedură penală condamnă inculpatul , fără antecedente penale, la pedeapsa de: - 1 (un) an şi 4 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană având în sânge o îmbibaţie alcoolică peste limita legală prev. şi ped. de art. 87 alin. 1 din OUG 195/2002 rep. În temeiul art.71 C. pen., interzice inculpatului drepturile prevăzute la art.64 lit. a teza a II-a şi lit. b C. pen. din 1969, pe durata şi în condiţiile prev. de art. 71 alin.2 C.pen. din 1969. În temeiul art.81 şi art. 82 C.pen. din 1969 suspendă condiţionat executarea pedepsei pe durata unui termen de încercare de 3 (trei) ani şi 4 (patru) luni. În temeiul art. 71 alin. 5 C. pen. din 1969, suspendă pedeapsa accesorie pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii. În temeiul art. 404 C. proc. pen. pune în vedere inculpatului dispoziţiile art. 83 C.pen. din 1969, respectiv, dacă în cursul termenului de încercare cel condamnat a săvârşit din nou o infracţiune, pentru care s-a pronunţat o condamnare definitivă chiar după expirarea acestui termen, instanţa revocă suspendarea condiţionată, dispunând executarea în întregime a pedepsei, care nu se contopeşte cu pedeapsa pentru noua infracţiune. În temeiul art. 274 alin. 1 C.pr.pen. obligă inculpatul la plata sumei de 600 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat. În temeiul dispoziţiilor art. 3 din Protocolul privind stabilirea onorariilor pentru avocaţii care acordă asistenţă juridică în materie penală raportat la art. 272 al. 1 C.pr.pen. dispune plata sumei de 100 lei, reprezentând onorariu parţial avocat din oficiu, din fondul Ministerului Justiţiei, către Baroul Timiş. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 04.06.2014.

Document: Hotarâre  2299/2014  04.06.2014

Eu am săvârșit fapta in 17.08.2013 si hotărârea judecătorească sa dat in 04. 06.2014 .... In timpul accesta eu nu am cerut dovada înlocuitoare a permisului de conducere... Întrebarea mea este această perioada de aprox. 10 luni este degeaba, nu se poate scadea din perioada pana sa mi se permită redobândirea?

• 0

Buna ziua. In Iunie 2013 am circulat sub influenta alcoolului cu o imbibatie de 1.70 g/l alcool in sange. In data de 12.05.2014 instanta a hotarat urmatoarele:

Pedeapsa 1 an si 6 luni - in baza articolului 336 alin. 1 Noul Cod pena cu aplic. art. 396 alin 10 C 

In baza art 81. C pen din 1968 cu aplic. art. 5 alin 1 Noul Cod Penal Suspenda conditionat executarea pedepsei pe un termen de incercare de 3 ani si 6 luni stabilit in conditiile art. 82 C Pen. anterior.

Pedeapsa in sine este explicita, sunt nedumerit cand pot da inapoi de permis ? La 6 luni , 1 an dupa ce decizia este definitiva ? Sau astept tot termenul de incercare de 3 ani si 6 luni ? 

Multumesc 

• 0

buna ziua! am si eu o intrebare: am permisul anulat pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice ca urmare a unei decizii definitive a instantei din aprilie 2014.ceea ce vreau sa va intreb este daca ma ajuta cu ceva noua lege privind permisele anulate , si daca nu cand imi pot recupera permisul?

• 0

Buna ziua.

Am si eu o intrebare.S-a anulat permisul pt alcohol,sentinta finala a fost data in data de 18.02.2013,intrebarea este,se poate inainte dosarul inainte de 18.02.2015 ca sa ma programeze pt examen aprox prin data de 19,20,21 februarie 2015?

Multumesc

• 0

Salut, am si eu o intrebare daca imi poate raspunde cineva. Pe data de 2 septembrie 2014,am primit decizia judecatoriei care ma condamna la 2 ani si 8 luni cu suspendare pt conducerea sub influenta alcoolului. puteti sa-mi spuneti va rog dupa ce perioada pot sa obtin permisul de conducere?

• 0

Buna ,as avea o intrebare,in anul 2013 mi s a suspendat dreptul de a conduce pt cumulul de puncte,nu am stiut si am fost oprita in trafic si mi s a facut dosar penal ,eu am continuat sa mai conduc (fiind taximetrista nu aveam bani,copil e.t.c)si am facut vreo 5 dosare dintre care 3 s au comasat si am mers in instanta si mi s a anulat permisul ,a trecut perioada de un an ,iar un dosar nu s a solutionat nici acum ,politistul a zis k in 3 sapt o sa l trimita la procuror ,precizez k nu am mai condus dupa hotararea judecatoreasca ,as vrea sa stiu ce ar putea sa mi mai faca cu acest dosar prelungirea pedepsei?

• 0

Buna ziua. O sentinta judecatoreasca ramasa definitiva pe caz de alcool mi-a anulat permisul de conducere. A trecut un an de la sentinta si am inceput demersurile pentru redobandire. Problema este urmatoarea, eu am dobandit dreptul de a conduce in Romania acum 10 ani. Inainte de savarsirea faptei locuiam in marea britanie si autoritatile romane mi-au retinut si ulterior anulat permisul englezesc. Acum cei de la biroul de examinare mi-au spus ca nu exista prevederi legale in cazul meu si va trebuii sa fac o cerere catre Bucuresti ... e penibil, dar imi inchipui ca nu pot fii singurul in cazul acesta, stie cineva care sunt pasii de urmat mai departe ? Cei de aici din Brasov nu au mai intalnit cazul si nu stiu nici cat dureaza solutionarea, am asteptat un an procesul si inca un an dupa sentinta conform legii, simt ca imi pierd mintile daca ma mai amana mult. Si va rog fara insinuari de genul nu trebuia sa conduci baut, le-am auzit din toate gurile si ma simt destul de vinovat. Am o sentinta de respectat, consider ca imi car crucea dupa merite. 

Multumesc 

• 0

Buna ziua, as vrea sa ma ajutati sa inteleg aceasta sentinta , persoana respectiva poate sa faca scoala de soferi la un an dupa ce s-a dat sentinta definitiva? (2 feb 2015 s-a dat sentinta ) 

Condamnă pe inculpatul X la pedeapsa de 3 ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de ucidere din culpă. În temeiul art.71 Cod penal interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 alin.1 lit. a teza a II-a şi b Cod penal. În temeiul art. 81 Cod penal suspendă condiţionat executarea pedepsei pe o durată de 5 ani, termen de încercare stabilit în condiţiile art. 82 al. 1 Cod penal. În temeiul art. 71 alin. 5 Cod penal suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata suspendării condiţionate a pedepsei închisorii. Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 Cod penal a căror nerespectare are ca urmare revocarea suspendării.

• 0

Buna ziua, as vrea sa va rog respectos sa ma ajutati sa ma lamuriti pentru ca nu inteleg situatia in care ma aflu. Instanta ma condamnat dar cand ma condamnat nu a precizat ca imi anuleaza permisul. La politie imi spun ca permisul este anulat. Va dau link-ul cu sentinta pentru a putea sa imi spuneti daca instanta a anulat sau nu permisul, eu asa stiu ca doar instanta poate sa il anuleze dar eu din cate am vazut nu a aplicat decat dreptul sa nu mai pot fi ales. Acesta este linkul de la curtea de apel cu sentinta: http://portal.just.ro/33/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=21100000000154674&id_inst=33        . Astept un raspuns din partea d-voastra. Va multumesc anticipat.

După un an de la rămânerea definitivă a hotărârii judecatoresti ai dreptul să începi formalităţile pentru obţinerea unui nou permis de conducere.

Buna ziua, as vrea sa va rog respectos sa ma ajutati sa ma lamuriti pentru ca nu inteleg situatia in care ma aflu. Instanta ma condamnat dar cand ma condamnat nu a precizat ca imi anuleaza permisul. La politie imi spun ca permisul este anulat. Va dau link-ul cu sentinta pentru a putea sa imi spuneti daca instanta a anulat sau nu permisul, eu asa stiu ca doar instanta poate sa il anuleze dar eu din cate am vazut nu a aplicat decat dreptul sa nu mai pot fi ales. Acesta este linkul de la curtea de apel cu sentinta: http://portal.just.ro/33/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=21100000000154674&id_inst=33        . Astept un raspuns din partea d-voastra. Va multumesc anticipat.

• 0
  • Moderator

eu asa stiu ca doar instanta poate sa il anuleze

Fals. Anularea permisului de conducere se dispune de către poliţia rutieră pe a cărei rază de competenţă s-a produs una dintre faptele prevăzute la art. 114 din OUG 195.

Articolul 114
(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporala a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie;
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;
c) abrogată;
d) titularului permisului de conducere i s-a aplicat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pedeapsa complementară a interzicerii dreptului de a conduce anumite categorii de vehicule stabilite de instanţă prevăzută la art. 66 alin. (1) lit. i) din Codul penal.
e) permisul de conducere a fost obţinut cu încălcarea normelor legale, situaţie constatată de instanţa competentă.
f) permisul de conducere a fost obţinut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă.
(2) Permisul de conducere se anulează şi în cazul în care titularul acestuia a decedat.
(3) Procedura anulării permisului de conducere se stabileşte prin regulament.

Dacă te încadrezi la una dintre aceste prevederi, înseamnă că nu mai ai permis de conducere, pentru că a fost anulat.

• 0

Buna seara, am o mica intrebare mi-a fost anulat permisu pentru alcolemie si am primit sentinta; 8 luni cu suspendare si 2 ani cu supraveghere

intrebarea mea este cand pot da pentru un nou permis auto dupa acele 8 luni de suspendare sau dupa cei 2 ani de supraveghere. Multumesc

Edited by cosmin23
  • Downvote 3

• 0

Buna ziua,acum 4 ani mi a fost anulat permisul de conducere prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva.

In 2015 am redobandit permisul,de curand am comiso din nou.Intrebarea mea este daca mai pot recapata dreptul de a condiuce tinand cont ca am un an si ceva de cand l am redobandit,in cazul in care va fi anulat din nou?

• 0

Buna ziua, 

As dori sa stiu daca se poate redobandi permisul mai repede de un an de la ramanerea definitiva a sentintei? Eu de aproximativ 3 ani nu am dreptul sa conduc in prima faza pt alcool si inca nu era definitiva sentinta si in 2015  am fost prins cu permisul suspendat. Ca urmare a faptelor care sunt in concurs am primit 10 luni si 20 de zile cu suspendare si 3 ani incercare bineinteles anularea permisului. Se tine cond de periada aceasta sau nu ii nici o sansa va trebui sa astept un an? 

Va multumesc!

• 0

Buna Ziua, 

As dori daca pot sa dau inainte de un an, de la sentinta definitiva, pentru redobandirea permisului? Daca eu nu mai am dreptul de a conduce din 2014 cand am condus sub influenta bauturilor fara eveniment, iar in 2015 am fost prins cu permmisul suspendat, procesul din 2014 nu era definitivat. si acum am primit solutia definitiva pt ambele care au fost luate ''ín concurs''.

Multumesc!

• 0

Buna seara ,Am si eu o intrebare , Mi.a fost retinut permisul de conducere pe o perioada de 90 de zile pentru alcool  si nu am 1 an de practica ,Acum intrebarea mea este ce fac in continuare pentru a il obtine inapoi ? Multumesc 

• 0

Mi-a fost anulat permisul categoriile b,c,c+e pentru alcool! Am luat inapoi categoria b. Acum vreau sa iau inapoi si categoriile c si e! trebuie sa dau un singur examen sau doua examene? Trebuie sa dau si orasul? Astept raspuns! Va multumesc!

• 0

Buna ziua MA POATE LAMURII CINEVA POT SA MA PREZINT LA EXAMEN SAU NU ?

Obiect:refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice (art.337 NCP)

Solutia pe scurt: În baza art. 337 cod penal; Condamnă la 2 ani închisoare pe inculpatul F gg, fără antecedente penale; În baza art.67 alin.1 Cod penal; Aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art.66 alin.1 lit. a, b şi i Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat şi dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice pe o perioadă de 3 ani de la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare; În baza art.65 alin.1 şi 3 Cod penal; Aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin.1 lit. a, b şi i Cod penal, a căror exercitare a fost interzisă de instanţă ca pedeapsă complementară, pedeapsă accesorie ce se execută din momentul rămânerii definitive a hotărârii de condamnare şi până când pedeapsa principală privativă de libertate a fost executată sau considerată ca executată; În baza art. 91Cod penal; Dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere; În baza art. 92 alin. 2 cod penal; Stabileşte un termen de supraveghere de 3 ani, de la data rămânerii definitive a hotărârii; În baza art. 93 alin.1 Cod penal; Obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Vâlcea la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă; În baza art. 93 alin. 2 lit. b Cod penal; Impune inculpatului să frecventeze unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate; În baza art. 93 alin. 3 Cod penal coroborat cu art. 404 alin.2 Cod procedură penală; Pe parcursul termenului de supraveghere inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 90 de zile în cadrul Primăriei Municipiului Drăgăşani sau Primăriei comunei Ştefăneşti, judeţul Vâlcea; În baza art.91 alin.4 Cod penal; Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 96 Cod penal cu privire la revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere în cazul comiterii în termenul de supraveghere a unei noi infracţiuni sau în cazul în care, cu rea-credinţă, nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse ori stabilite de lege. În baza art.274 alin. 1 Cod procedură penală; Obligă inculpatul la 450 lei cheltuieli judiciare faţă de stat; Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare; Pronunţată în şedinţa publică, astăzi 14 ianuarie 2016. 
Document: Hotarâre  8/2016  14.01.2016.va rog sa daca ma poate lamuri cineva am dreptul la examen dupa un an sau nu ?

• 0

Buna seara! Mi-a fost anulat dreptul de a conduce la data de 10.10.2016.pt refuz de probe biologice! Când il pot redobindi?am executat și o pedeapsa de 10luni și 20 de zile in regim de detenție.astept răspuns! Vă mulțumesc!