Jump to content
POLITISTI.ro

Probleme bani naveta

Alexandruuu
 Share

Recommended Posts

Buna ziua,dragi colegi.

Am si eu o problema.Primesc naveta pe transport in comun pe baza biletelor , insa de la o vreme nu am primit si cand m-am sesizat, mi-au spus ca trebuie sa prezint orele exacte cand eu folosesc transportul in comun..E adevarat?

Asa ceva putea sa-ti ceara doar un dobitoc. Mai sunt si altii care cer situatia pentru navetisti lunar, desi nu exista nicio obligatie legala in acest sens .Poate sa-ti ceara in momentul in care soliciti pentru prima data si depui documentatia , o declaratie prin care te obligi sa aduci la cunostinta orice modificare in termen de 48 ore sau cu prima zi a lunii urmatoare. Practic nici pentru cei care beneficiaza de chirie nu este alta metodologie si nici ei nu depun actele in fiecare luna.

Mie mi-au spus sa fac foaie de pontaj, si le trrimit de cateva luni bune si tot nu vad bani... M-am ciocnit de inca o mica birocratie, cica nu sunt trecut pe nu stiu ce dispozitie. Poate trebuie sa le fac un banner mare cu rapoartele aprobate,ca sa vada...

Azi am depus si eu la secretariat raportul pentru naveta. Secretara era "prea ocupata" sa-mi dea detalii. Care-mi spune si mie ce trebuie sa fac deacum?Multumesc!

Culebra, de acum trebuie sa te inarmezi cu rabdare... Pentru ca asa de interesanti sunt cei de la serviciul financiar/n-avem, de nu iti dai seama...

• 8 years later...

Va salut,

Momentan beneficiez de naveta fiind numit in prima funcție și locuind in localitatea de domiciliu. In urmatoarea perioada as vrea sa ma mut din actualul oraș, dar serviciul o sa mi l desfășor in continuare la aceeași sector. Am întrebat la resurse umane dacă se poate modifica raportul de naveta obținând o viza de flotant, iar răspunsul a fost afirmativ. Însă astazi am vorbit cu un coleg de la financiar care mi a spus ca in aceasta situație nu as mai beneficia de naveta. Cine are dreptate, după cine sa mai iau ? N as vrea sa ma trezesc ca ma mut și nu imi dau ăștia naveta.

Mulțumesc !

Relevanta nu are domiciliul/resedinta, ci locul de munca, daca locul de munca nu se schimba, nu conteaza ca iti schimi locul unde domiciliezi/stai in resedinta. Deci cei de la resurse umane au dreptate. Pana la urma financiarul pune in plata ce se da de catre resurse umane/comisia de alocare la naveta.

Exact, așa ar trebui sa fie, dar când vezi ca primești un rapsuns dintr-o parte și altul din alta parte, nici nu știi ce sa crezi. O sa mai intreb încă odată la Resurse Umane sa ma asigur ca așa e. 
Multumesc. 

• Membru

Are dreptate  ScanBlu , dar pentru linistea ta mai intreaba odata 😉.

• 3 months later...

Bună ziua, urmează sa îmi achiziționez un apartament în județul Ilfov,în prezent stau în București dacă îmi mut domiciliu în județul Ilfov risc sa pierd bani de naveta? Mulțumesc! 

Stau în bucuresti, și lucrez la politie și urmează sa imi achizitionez un imobil în județul Ilfov. 

• Membru

Eu te întreb unde lucrezi, în sensul că pe raza cărei localități.

Si unde ai domiciliul în cartea de identitate ... 

Ca sa știm ce îți răspundem.

Lucrez în județul Călărași la 60 de km de București, domiciliul îl am pe București dar doresc sa îmi mut domiciliul pe Ilfov. 

Edited by Cst28