Jump to content
POLITISTI.ro

Permis de conducere strain fals

Dra3Q

Recommended Posts

Am auzit tot mai mult despre permisele false, uni asi fac prin grecia, italia , spania pe unde poate si dupa 10 ani se duc si le trec pe Romania.

De exemplu ei daca fac un accident nu pot fi verificati in tara respectiva daca el are permis sau nu?

Am auzit ca din ce in ce mai multi asi iau permise false.

Intrebarea este de aceste nereguli cine se ocupa?

Multumesc

• Moderator

Cum adica "le trec pe Romania"? Crezi ca permisele se pot "trece" asa? Fara nicio documentatie? Inca ceva, te-as ruga sa ai grija la modul de exprimare, ai accidentat grav limba romana.

• Moderator

La preschimbarea permiselor de conducere staine se solicita o declaraţie notarială pe propria răspundere din care să rezulte ca permisul de conducere depus la preschimbare este autentic, că titularul acestuia nu mai posedă alt permis de conducere naţional românesc ori străin ori un duplicat al acestuia, că nu a declarat pierderea sau furtul acestuia la organele emitente sau la alte autorităţi , precum şi faptul că nu i s-a anulat sau suspendat dreptul de a conduce.

In plus, toate permisele de conducere eliberate de alte state se trimit autoritatilor straine care l-a emis si se verifica autenticitatea acestora.

• Moderator

DIRECTIVA 91/439/EEC, modificata si completata de DIRECTIVA 2006/126/CE, privind permisul de conducere, ambele puse in aplicare prin legislatia nationala, stipuleaza la art. 12:

3. The Member State effecting the exchange shall return the

old licence to the authorities of the Member State which issued

it and give the reasons for doing so.

4. A Member State shall refuse to issue a driving licence to

an applicant whose driving licence is restricted, suspended or

withdrawn in another Member State.

A Member State shall refuse to recognise the validity of any

driving licence issued by another Member State to a person

whose driving licence is restricted, suspended or withdrawn in

the former State's territory.

A Member State may also refuse to issue a driving licence to an

applicant whose licence is cancelled in another Member State.

Varianta in limba romana

In practica:

1. se depune solicitarea de preschimbare a permisului emis in alt stat UE daca ai rezidenta permanenta mai mult de 185 de zile 2. se verifica, direct, intre autoritatile rutiere, autenticitatea, valabilitatea si categoriile permisului de conducere, precum si eventualele restrictii (port de ochelari, suspendari, sanctiuni, vehicule abilitate special pt persoane cu handicap, cutie automata etc)

3. se emite permisul concomitet cu retragerea celui preschimbat

4. permisul preschimbat se preda autoritatii emitente

Edited by CITADELA

Se poate verifica un permis daca este sau nu autentic foarte simplu. In scurt timp se afla rezultatul.

Eu am descoperit 2 permise false anul acesta, de Italia ambele, falsul se vedea cu ochiul liber si la pipait. Din cercetari a rezultat ca a costat 2500 euro un singur pc.

• 7 years later...

Salut tuturor 

Daca permisul este făcut la oficiul de politie cu toate semnele de siguranță și e 100% autentic tot ma găsește ca e cumpărat 

• Downvote 1
  • 7 months later...

Salut, de curând am aflat ca se poate cumpăra permise false din Republica Moldova cât și din Irlanda însă întrebare mea este: de ce aceste permise nu sunt depistate ca sunt false in eucaris atunci când polițistul rutier verifică actele când asa zisul șofer este oprit pentru verificare? Eu cunosc cam 10 persoane cu astfel de permise ba chiar mi sa făcut o oferta :))) însă nu asta ar fi problema. Problema ar că acești șoferi se înmulțesc că ciupercile după ploaie

• Moderator
în urmă cu 22 ore, Catalin94 a scris:

Eu cunosc cam 10 persoane cu astfel de permise

Dacă ai cunoştinţă despre asemenea aspecte ai obligaţia legală să mergi şi să depui un denunţ în faţa autorităţilor judiciare (spre exemplu la poliţie), în caz contrar comiţi o faptă penală (tăinuire/complicitate etc.) care se pedepseşte cu închisoarea. Nu mai pierde vremea cu întrebări stupide şi mergi repede la o unitate de poliţie să faci denunţurile respective.

• 1 year later...
  • 1 year later...

Buna ziua am și eu o întrebare am fost prins fără permis acum câțiva ani peste câteva luni trece un an de la sfârșirea procesului mulți mi-au zis că nu pot sa dau de permis 5 ani așa este ? Nu se poate face nimic legal sa pot sa dau mai devreme ? Mulțumesc!!

Buna ziua ! Poate ca domnul ce intreaba are interes sa-si faca treaba.Sa il lasam in gradoarea  investigatiilor sale.

On 22.10.2018 at 18:22, Marius a scris:

Dacă ai cunoştinţă despre asemenea aspecte ai obligaţia legală să mergi şi să depui un denunţ în faţa autorităţilor judiciare (spre exemplu la poliţie), în caz contrar comiţi o faptă penală (tăinuire/complicitate etc.) care se pedepseşte cu închisoarea. Nu mai pierde vremea cu întrebări stupide şi mergi repede la o unitate de poliţie să faci denunţurile respective.

• Active member
On 30.01.2021 at 19:22, BotanDaniel a scris:

Buna ziua am și eu o întrebare am fost prins fără permis acum câțiva ani peste câteva luni trece un an de la sfârșirea procesului mulți mi-au zis că nu pot sa dau de permis 5 ani așa este ? Nu se poate face nimic legal sa pot sa dau mai devreme ? Mulțumesc!!

Pai tu te iei după ce ti-au zis multi ?

Vezi ca scrie în Ordonanța Procurorului, ori prin ce hartii ai mai primit tu pe acasa cum stau lucrurile... sau daca exista o hotărâre judecatoreasca prin care ți s-a anulat permisul si iti interzice sa obții altul timp de 5 ani, atunci asa e!

• 3 months later...

Nu am avut permis deloc ,am băgat mașina lu taicamiu din fața porți în ogradă bafta mea că atunci a trecut un echipaj ,nu îmi scrie nimic în hotărâre că nu pot sa dau pentru permis da Domnul de la biroul de probațiune mi-a spus că până ce nu se reabilitează cazierul asta prin 2025 nu pot sa dau pentru permis