Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

Panter

Serios, da cine esti dumneata ?

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

BDM

Sunt unul mic care vrea sa se faca mare.dar asta este treaba mea.

Daca voi sanctionati pentru rca expirat proprietarul care este acasa sau in italia sau este decedat sau nu are permis, e treaba voastra

In ceea ce priveste obtinerea unei noi polite rca de catre cei care au fost sanctionati de politie tocmai pentru lipsa ei,in aceeasi zi cu aplicarea masurilor legale nu este posibila,apoi nu mai este problema noastra,oricum dupa ce fac dovada ca au rca isi recupereaza certificatul si placutele

Iar faza cu sanctiunea pentru "  lipsa acte "sa o aplicati doar dupa ce ati facut toate verificarile in baza de date,ca va treziti apoi ca are permisul suspendat ,ca nu are itp valabil,ca nu are rca,etc

• Downvote 5

ciopy23

BDM FARA sa te jignesc dar ai niste carente elementare in drept. Nu aplica legea dupa ureche ci asa cum este ea prevazuta. Si cum scriam mai sus in cazul rca si rovigneta subiectul activ al contraventiei este Proprietarul. Cum spuneai si tu nu este treaba noastra. Nu am zis sa ii dai amenda direct proprietarului ci sa faci niste verificaari mine sa vezi daca cel din certificat mai este propeietar. Ca daca auto este vandut cel din certificat nu mai este proprietar in urma semnarii unui contract de vanzare cumparare sub semnatura peivata. Cumparatorul devine proprietar si nu isi transcrie dreptul de proprietate. De aceea te sfatuiesc sa favi o adresa catre ala din certificat ca dava nu am gasit sentinte carr au anulat pv pe motiv ca ala din cwrtificat nu mai are calitatra de proprietar vi ala din contractul de vanzare. Stiu ca nu e ok sa pleci cu o masina si sa te doara in p... de acte dar daca vrei ca sanctiunea sa stea in picioare aplic o proprietarului. Si apropo cel ve vine la ghiseu sa ia placutele si ci este Proprietarul. Si inca ceva retinerea certificatului de inmatriculare este o masura tehnico administrativa adica nu e ca in cazul suspendarii exercitarii dreptului de a conduce care se dispune prin pvcc. Cu stima.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Sache

ciopy23, te-am mai intrebat: ai tastat pe intuneric? Sau te-ai grabit, iar? :))

P.S.: Nu ti-am dat -!

ciopy23

Trebuie sa recunosc am degetele groase

Edited by Catalin
Te rog nu mai cita postul anterior, e inutil şi interzis de regulament. Mulţumesc pentru înţelegere.

AdyMo

Am identificat auto inmatriculat in RO, cu lipsa RCA si verificat in ASF ( unde figura neasigurat). In 15 minute, dupa retinerea placutelor, mi-a inmanat polita RCA, emisa cu valabilitate din aceeasi zi. Am vorbit cu un broker de asigurari si mi s-a raspuns ca se pot intocmi astfel de polite valabile in vederea inmatricularii. Ati intalnit astfel de situatii? Ce pareri aveti? Poate fi legal?

Sache

Vezi ca ti-am raspuns in alt topic! Nu mai posta acelasi subiect in mai multe topic-uri, este interzis de regulament, risti sa fii sanctionat!

andreutzu88

se prezinta la politie pentru o tamponare petrecuta cu o zi in urma(in termenul de 24 de ore). prezinta asigurare emisa in ziua producerii tamponarii si valabila la data prezentarii la politie.ii retin certificatul si placutele sau nu?

Marius

Nu, nu mai aplici sancţiune pentru lipsă RCA în situaţia asta.

lionwin

andreutzu88 a pus o intrebare buna. Eu inteleg faptul ca in momentul tamponarii nu avea RCA valabil. Desi a fost emis cu o zi precedenta , polita RCA  intra in viguare  in ziua urmatoare.( in ziua prezentarii la politie). Daca nu prezinta si o polita valida pentru ziua tamponarii ar trebui retinut certificatul si numerele.( in situatia in care se folosea de autoturism pe drumurile publice).

• Upvote 1

Marius
23 minute în urmă, lionwin a scris:

Eu inteleg faptul ca in momentul tamponarii nu avea RCA valabil.

Nu putem avea certitudinea asta, pentru că a spus:

în urmă cu 9 ore, andreutzu88 a scris:

emisa in ziua producerii tamponarii si valabila la data prezentarii la politie

Există şi posibilitatea să fi mers şi să fi încheiat/plătit poliţa iar după asta să fi plecat cu maşina. Pe noi nu ne interesează dacă compania de asigurare despăgubeşte sau nu, e un litigiu civil între persoanele implicate.

Sache
On 22.12.2015 at 22:20, lionwin a scris:

Eu inteleg faptul ca in momentul tamponarii nu avea RCA valabil. Desi a fost emis cu o zi precedenta , polita RCA  intra in viguare  in ziua urmatoare.( in ziua prezentarii la politie).

Corect! In momentul producerii tamponarii autoturismul respectiv nu avea asigurare obligatorie de raspundere civila auto, deci conducatorul auto poate fi sanctionat contraventional pentru acesta fapta. In ziua producerii tamponarii autoturismul nu era asigurat!

On 22.12.2015 at 22:49, Marius a scris:

Există şi posibilitatea să fi mers şi să fi încheiat/plătit poliţa iar după asta să fi plecat cu maşina.

Chiar si asa, autoturismul nu era asigurat, iar conducatorul auto nu trebuia sa circule cu autoturismul pe drumurile publice. Polita de asigurare intra in vigoare de la ora 00.00 a zilei urmatoare sau de la ora 00.00 a altei zile, dar nu mai tarziu de 30 de zile de la data emiterii politei de asigurare.

Marius

Chiar şi aşa, poliţistul trebuie să se ferească de asemena situaţii neclare şi să NU aplice sancţiune pentru lipsă asigurare în asemenea cazuri, când există eliberată poliţă de asigurare RCA. Formularea textului din Legea 136 e foarte ambigu şi spune doar că există "obligaţia să se asigure pentru cazurile de răspundere civilă", fără să precizeze clar despre termenul şi valabilitatea contractului de asigurare şi aşa mai departe, fără să mai discutăm despre formularea neclară referitoare la cui trebuie aplicată sancţiunea asta (proprietarului, deţinătorului, cond. auto etc.). Chiar şi fără să-şi angajeze avocat poate câştiga uşor o eventuală contestaţie în instanţă, motiv pentru care vă recomand să NU aplicaţi sancţiunea prev de Legea 136.