Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Bogdanel

Permisele obtinute in Belgia se pot suspenda?

Question

Bogdanel

Am niste prieteni care-s romani dar au cetatenie belgiana..sunt de maxim 10 ani acolo si permisele de conducere le au emise de autoritatea rutiera belgiana sau cum se mai cheama la ei.. Ce vreau sa intreb: ei tot imi zic ca indiferent daca le este suspendat permisul pe teritoriul tarii noastre , ei cand ajung acolo il declara pierdut si imediat le este emis alt permis de conducere.. plus ca mi-au mai dat o duma precum ca Belgia nu ia in considerare procesele-verbale de contraventie incheiate de catre un politist roman spre exemplu..insa tind sa cred ca au sugerat ca in afara de Belgia ei nu raspund in fata sanctiunilor contraventionale..

Ce-am inteles eu de la ei este faptul ca daca este prins baut la volan si i se ia permisul pe 3 luni, dnul respectiv pleaca in Belgia unde declara actul pierdut(permisul) iar cei de acolo ii dau altul si el este sofer fara a ramane suspendat 3 luni ..

Mi se pare o mare gogomanie si am zis ca o sa ma documentez , asa ca m am gandit sa va intreb pe voi .. poate cineva ma lumineaza si pe mine .. Mi au zis ca indiferent ce amenda primesc , la ei nu ajunge nimic si in consecinta nu platesc nimic sau cum era cu suspendarea , nu stau pietoni nici o zi..

Posibil sa ma fi exprimat gresit in acest post insa cer sa ma intelegeti.. oboseala isi zice cuvantul . Multumesc !

11 answers to this question

Recommended Posts

• 0
maxu08

exista o conventie europeana,la care si romania si belgia sunt parte, si in baza careia se recunosc sanctiunile date de fiecare stat in parte ptr mai multe contraventii (prevazute in legislatia tuturor statelor semnatare) printre care eu am retinut sanctiunile date pentru depasirea vitezei si consumul de alcool. NU stiu exact nr conventiei insa sigur este cineva pe aici care cunoaste exact despre ce vorbesc.

in plus, stiu ca politia romana notifica autoritatea emitenta a permisului despre sanctiunile respective. Si reciproca este valabila.

• 0
CITADELA

Atat Directiva europeana care reglementeaza recunoasterea reciproca a permiselor de conducere, cat si uzantele diplomatice, stabilesc ca permisul de conducere care este retinut de catre un alt stat, decat cel care l-a emis, la terminarea perioade de suspendare sau, in cazul anularii, imediat ce exista o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, se preda documentul in cauza, fie direct catre autoritatea rutiera din statul membru UE (spre exemplu DRPCIV comunica direct cu autoritatea rutiera din Belgia), fie catre cea mai apropiata misiune diplomatica a statului care a emis permisul de conducere (spre exemplu, daca se suspenda permisul de conducere australian, tr trimis la Belgrad, unde se afla Ambasada Australiei pentru Europa de Est), comunicand imprejurarile in care a fost suspendat/anulat.

In cazul statelor UE, aceste sanctiuni se recunosc pe baza de reciprocitate, daca sunt prevazute si in legislatia statului emitent, iar de la intrarea Romaniei in Spatiul Schengen, se va implementa si in baza de date comuna SIS II

Spre exemplu, in Spania depasirea cu peste 70 km/ora a vitezei maxime admise pe un sector de drum intraurban constituie infractiune , sanctionata cu inchisoarea de la 3 la 6 luni si suspendare dreptului de a conduce pana la o perioada de maxim 4 ani. Daca un turist roman ar fi sanctionat astfel in Spania, dupa comunicarea starii de fapt si de drept care autoritatile romane, se va putea aplica sanctiunea maxima prevazuta de legislatia rutiera, suspendarea dreptului de a conduce pt maxim 90 zile.

Tr totusi subliniat faptul ca in legislatia multor state europene, faptul ca declari in fals ca ai pierdut un document nu consituie infractiune, asa ca daca nu exista o sanctiune pe masura, si reactia cetateanului este la fel. Chiar daca se "prind" ulterior autoritatile ca de fapt permisul a fost retinut/anulat in alt stat, nu prea au ce sa-ti faca, in cel mai rau caz o amenda, dar ramai cu permisul.

În aprilie 1999, s-a semnat „Convenţia între Guvernul României şi Guvernul Regatului Belgiei privind cooperarea poliţienească”, cu ocazia vizitei efectuate de viceprim-ministrul, ministrul de interne al Regatului Belgiei în România (13-14 aprilie 1999) iar la 25 iunie 2001, s-a semnat „Protocolul de cooperare între Ministerul de Interne al României şi Ministerul de Interne al Regatului Belgiei”.

Concluzia: nu va bazati pe "zvonul public" ca s-ar putea sa aveti surprize :naughty:

• 0
Bogdanel

deci e adevarat ce=au zis mai mult sau mai putin?

• 0
maxu08

singura chestie adevarata este isi pot lua un alt permis din Belgia- ca si plastic. insa asta nu inseamna ca pot conduce, deoarece pot fi sanctionati in Belgia chiar daca savirsesc contraventiile in Romania.

Faptul ca ai plasticul/permisul in portofel nu inseamna ca ai si dreptul de a conduce (ma refer la situatiile cind ai permisul suspendat). Nici legea romana nu echivaleaza posesia plasticului cu existenta dreptului de a conduce masina. sunt lucruri diferite - poti avea permisul in buzunar dar dreptul de a conduce masina este suspendat 30,60 90 zile + cele 30 suplimentare (atunci cind este cazul).

• 0
Bogdanel

deci la un control mai riguros al politiei de acolo , daca ar fi prinsi ca au permisul suspendat in Romania cu toate ca detin plasticul , ar fi infractiune ?

si ei cand isi iau alt permis din Belgia cei de acolo nu verifica care e statutul respectivului>/? "are dreptul sa conduca sau nu.."

Edited by bogdanel

• 0
maxu08

probabil ca la ei ca si la noi emitentul permisului nu este politia rutiera, deci nu il poate retine. singurul organ care iti poate retine permisul este politia rutiera (sau cei care au atributii in acest sens, special mandatati).

• 0
Rusy

Politia poate retine orice permis de conducere, daca s-a savarsit vre-o fapta contraventionala sau penala dupa caz, daca tara respectiva a semnat conventia reciproca. Daca tara (ex.Iraq) nu a semnat acea convetie, cond auto trebuie sa aibe si permis de conducere internationala care, in cazul unei contraventii sau cauza penala care se dispune si retinerea permisului de conducere, se retine si permisul de conducere international care este obligat sa-l aibe asupra sa odata cu cel national.

Odata cu intratrea in spatiun Schengen acele "smecherii" cu declararea pierderii documentului vor disparea sau vor fi mai putine pentru ca deja se pot interoga acele baze de date pentru verificari, iar dupa ce vom adera la spatiul Schengen fiecare politist va putea interoga acea baza de date intr-un mod sau altul.

In baza de date acel cetatean figureaza cu pernisul suspendat pentru fapta care a savarsit-o, daca solicita un alt document prin pretextul ca este pierdut se incadraeaza la mai multe infractiuni mai ales daca l-a si ridicat. Acel plastic nu tine loc de permis de conducere, dreptul de a conduce se afla implementat in baza de date a politiei. Eu personal am facut dosare penale la cond auto care mi-au prezentat permisul de conducere (plasticul) iar cand am verificat in baza de date figura cu el suspendat, am gasit chiar si un cetatean strain (chinez) care mi-a prezentat permis de conducere chinezesc, dar cand am verificat in baza de date avea permisul de conducere romanesc suspendat.

Eu unul nu as risca cu acele declaratii in fals, precum ca ar fi pierdut.

• Upvote 1

• 0
Bogdanel

deci concluzia pe care o trag este ca deocamdata ei pot face "smecheria" asta.. insa din 2011 nu !

• 0
Catalin

Mai citește încă o dată, dar mai atent puțin ... dacă asta e concluzia ta! :blink:

„Șmecheria” o pot face ... și acum și după ce vom fi în Schengen. Dar e doar o chestiune de timp până ce vor fi descoperiți.

În prezent, timpul până iese la iveală „șmecheria” este mai mare, întrucât durează ceva vreme până se îndeplinesc formalitățile și se notifică autoritățile străine.

După ce vom intra în Schengen, acești timpi se vor micșora substanțial.

• 0
GhitaMM

Am niste prieteni care-s romani dar au cetatenie belgiana..sunt de maxim 10 ani acolo si permisele de conducere le au emise de autoritatea rutiera belgiana sau cum se mai cheama la ei.. Ce vreau sa intreb: ei tot imi zic ca indiferent daca le este suspendat permisul pe teritoriul tarii noastre , ei cand ajung acolo il declara pierdut si imediat le este emis alt permis de conducere.. plus ca mi-au mai dat o duma precum ca Belgia nu ia in considerare procesele-verbale de contraventie incheiate de catre un politist roman spre exemplu..insa tind sa cred ca au sugerat ca in afara de Belgia ei nu raspund in fata sanctiunilor contraventionale..

Ce-am inteles eu de la ei este faptul ca daca este prins baut la volan si i se ia permisul pe 3 luni, dnul respectiv pleaca in Belgia unde declara actul pierdut(permisul) iar cei de acolo ii dau altul si el este sofer fara a ramane suspendat 3 luni ..

Mi se pare o mare gogomanie si am zis ca o sa ma documentez , asa ca m am gandit sa va intreb pe voi .. poate cineva ma lumineaza si pe mine .. Mi au zis ca indiferent ce amenda primesc , la ei nu ajunge nimic si in consecinta nu platesc nimic sau cum era cu suspendarea , nu stau pietoni nici o zi..

Posibil sa ma fi exprimat gresit in acest post insa cer sa ma intelegeti.. oboseala isi zice cuvantul . Multumesc !

Nu trebuie sa il declare pierdut.

Se suspenda dreptul de a conduce autovehicule pe o anumita perioada in Romania, dar poate sa conduca in celalalte state UE.

Daca este prins conducand in Romania cu pc suspendat este infractiune.

• 0
maxu08

Nu trebuie sa il declare pierdut.

Se suspenda dreptul de a conduce autovehicule pe o anumita perioada in Romania, dar poate sa conduca in celalalte state UE.

Daca este prins conducand in Romania cu pc suspendat este infractiune.

eu stiam ca daca il ai suspendat in Ro nu mai poti conduce in UE. exista o conventie internationala, am vazut-o cu ochii mei si nu o mai gasesc pe calculator. exista o serie de contraventii care sunt recunoscute pe tot teritoriul UE si daca ai calcat pe bec intr-o tara, suspendarea permisului o face autoriatea romana insa sanctiunea este recunoscuta de toti.

insa probabil ca ma insel.

Edited by Kmcoio
Expresia respectiva chiar nu isi avea sensul. Cu stima.