Jump to content
POLITISTI.ro

Din Academia de Politie - OSP la INM

IonutzAlex91
 Share

Recommended Posts

• Membru

Buna seara! In primul rand, va rog sa ma scuzati daca mai este un topic asemanator, insa nu am gasit ceea ce voiam. Sunt student al Academiei de Politie, anul I, arma Politie-OSP. Dupa finalizarea studiilor - dupa 3 ani, voi strange 180 de credite, ceea ce-mi permite doar sa fiu ofiter de politie. Pentru a avea diploma de jurist mai trebuie sa fac o facultate la ID/FF pentru a strange cele 240 de credite necesare.

Intrebarile mele sunt:

1. Dupa ce voi obtine diploma de jurist, voi putea participa la concursul de admitere al INM?

2. In cazul in care voi participa la acest concurs, sunt obligat sa rup contractul cu MAI si sa platesc acea suma pe care o prevede contractul? Si aici sunt interesat daca voi participa si nu sunt admis, mai pe romaneste il pic, nu voi mai fi nici ofiter? Sau contractul se rupe abia dupa ce sunt admis in INM?

3. Am vazut destui studenti ai Academiei de Politie admisi in INM, chiar s-au facut si simulari de examen in facultate. Sa inteleg ca nimeni nu se supara...!?

Va multumesc anticipat!

1. poti sa te inscrii, in paralel ce muncesti ca ofiter, la drept, si dupa ce vei finaliza si anul 4 da poti sa te inscrii la INM.

2. nu esti obligat sa rupi contractul ci doar sa instiintezi ca vei participa la acel concurs, in cazul in care esti admis da va trebuii sa achiti acea suma iar daca nu, vei continua sa mucesti ca ofiter.

3. nu stiu cine se supara dar
mai
ai pana acolo cine stie poate pe drum te razgandesti.

Succes!!!

Sunt in aceeasi situatie, numai ca sunt in "anu` IV" ! e dreptul tau....iar daca esti admis, demisionezi din politie si aceea suma iti este esalonata pe mai multi ani, nu esti obligat s-o dai pe toata odata!

Bafta multa!

Fara nici o suparare, dar de ce v-ati chinuit sa intrati la Academia de Politie daca nu va place munca de politie? Nu era mai simplu sa optati de la inceput pt. facultatea de Drept?

• Upvote 2
  • Downvote 2

• Membru
teolucian63, dupa cum am mai spus, sunt anul I, nici macar nu stiu cu ce se mananca munca de politie in adevar. Nu am spus ca vreau sa plec neaparat din politie si sa ma fac magistrat. Am vrut doar cateva informatii legat de oportunitatile ce mi se deschid, nu stii niciodata ce-ti ofera viata pe viitor. Si consider ca e bine sa fii informat din timp...

Fara nici o suparare, dar de ce v-ati chinuit sa intrati la Academia de Politie daca nu va place munca de politie? Nu era mai simplu sa optati de la inceput pt. facultatea de Drept?

Din punctul meu de vedere, nu era mai simplu! un procuror ce inainte a fost politist vede altfel lucrurile fata de cei veniti direct din facultate sau sau cei care au fost inatinte avocati, notari si tot asa! In plus....toti suntem de aceeasi parte, anume "sa prindem hoti" ca tot aud zilnic fraza asta! :P

apoi cand termini academia si vezi cu ce colegi (unii colegi) ai de a face te gandesti la un viitor mai bun.normal ca deja poate dupa 2 ani te gandesti sa avansezi atat pe plan profesional cat si financiar

• Upvote 2
  • Downvote 2

@alex1988 Nu vad legatura in situatia de fata, una este sa profesezi meseria asta prost remunerata cativa ani si apoi sa te gandesti la magistratura, iar alta este situatia din topic-este student in primul an si deja se gandeste la magistratura!

@IonutzAlex91 Daca te gandesti deja in alta parte, iarta-ma dar ocupi locul degeaba...la Drept nu mai dadeai si probele sportive, de asta era mai usor! Cat despre faptul ca e bine sa fii informat din timp, crede-ma ca nu sunt copil - am copil de varsta ta!

Iar despre ideea ca un procuror este mai bun daca a fost politist, recunosc ca e buna, insa daca a fost politist bun, nu mai poti sa-i arunci niste motive trase de par cand te urecheaza pentru vreun dosar, fiindca e deja trecut prin asta...

Oricum, succes in continuare si poate iti trece...IonutzAlex91 si ramai politist!

Edited by teolucian63
  • Upvote 1

• Membru

Sunt foarte fericit ca am ajuns printre voi si imi place ceea ce fac, chiar daca regimul din acadeime este mult mai organizat fata de cel de-acasa. M-a facut sa fiu independent si sa am capabilitatea sa iau singuri decizii in viata. Chiar imi place mult ceea ce fac, indiferent de ce spun altii depsre ,,petele negre ale sistemului". Sa va traiasca copilul, domnule teolucian63 si va multumesc oarecum ca ,,m-ati pus putin la punct", insa nu am de gand sa parasesc sistemul, am vrut doar sa aflu cateva informatii. Acum nu ma gandesc decat la faptul ca vreau sa imi fac meseria cat mai bine, cea de politist. Va multumesc pentru sfaturi si va doresc mult succes pentru viitor!

• Upvote 1

IonutzAlex91, ma bucur ca vrei sa fii politist, desi e grea meseria, este cea mai frumoasa meserie din lume! Multumesc de urare si sa stii ca intentia mea nu a fost sa te "pun la punct" ci sa te fac sa te gandesti mai bine inainte sa iei o hotarare...iar pe forum te adresezi fara "domnule x" ci doar cu x, atat, chiar daca buna crestere iti impune asta. Succes in continuare la academie!

• 2 weeks later...

Puneti mana si invatati si dati la INM, ce dracu comparati mere cu pere, vreti sa aveti salarii de 2500 sau 7000 lei?

Ma apucase si pe mine mania intr-o vreme, am citit ceva, dar m-am oprit. Ca un bou, m-am gandit ca am prea multi bani.

Retromotor, nu cred ca am comparat mere cu pere, meseria de politist nu se compara cu cea de procuror, in nici un caz din punct de vedere pecuniar...dar nu cred ca e corect sa ocupi un loc in academie si pe urma sa fugi unde e mai cald :)

Retromotor, nu cred ca am comparat mere cu pere, meseria de politist nu se compara cu cea de procuror, in nici un caz din punct de vedere pecuniar...dar nu cred ca e corect sa ocupi un loc in academie si pe urma sa fugi unde e mai cald :)

Pentru locul acela de care vorbesti, muncesti din greu, dai niste probe sportive, si un examen...deci e pt oricine! dar numai cativa il pot ocupa, meritul e numai al lor! ce vor face dupa, e alegerea si dreptul lor! dc nu au urmat o facultate de drept daca voiau sa se faca magistrati? poate la momentul acela doreau sa fie politisti....dar cu timpul, multi isi schimba orientarile! Din punctul meu de vedere mi se pare destul de corect!

@alex1988 ai dreptate! Din punctul tau de vedere este corect...pana la urma cel care a initiat topicul, respectiv IonutzAlex91,

a citit parerile fiecaruia si a tras concluzia la care a ajuns el! Este hotararea lui ce va face in continuare, fie ca ne convine sau nu.