Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Laurentiu001
 Share

Question

Am baut impreuna la o pomana,taiasem un porc,dupa betie invinuitul m-a prostit,a folosit cuvinte mesterite,stia ca aveam niste bani pusi la saltea,m-a prostit si m-a imbarligat sa cumpar de la un prieten imaginar al lui doua vaci,trei capre si un vitel,i-am dat pe incredere 50 de milioane,bani pentru animale si o parte cu imprumut,am facut niste hartii de mana,a lasat o copie dupa buletin,actele personale in original,pasaport,certificat de nastere,diplome de studii,cartea de alegator,a luat banii si a disparut,de tot,am depus o plangere la politie,la inceputul lui Iunie 2012,suntem mai multi tepuiti,noi am mai trecut asa din cand in cand pe la politia comunala,acolo zice ca se cerceteaza,cica ala ala se ascunde bine.

Intrebare....

1 Daca cercetarea asta dureaza mai mult de trei ani datoria se prescrie.

2 Eu ce naiba sa fac cu actele astea in orginal,daca totul se prescrie trebuie sa le inapoiez s-au cum.

• Upvote 1
  • Downvote 1

16 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Mda. Ai inviat? Nu te mai fura "electricianul pa sistem nervos"? :)) Chiar daca speta ta ar fi reala, nu este de compententa politiei, ci e vorba de un litigiu civil.

• 0

Pai credem ca inca este inca in faza de invinuit ,noi de unde naiba sa stim,a luat lovelele de la mai multi,asta actiona asa ca o sugativa,prosteala verbala,cacialma dusa la extrem,ciordeala la vedere,a plecat insotit sa faca cumparaturi,trebuia sa se intoarca a doua zi cu un camion,a facut cheta a strans tot ce i-a intrat in mana,ajuns in Bucuresti s-a eschivat,a oprit telefonul,a schimbat cartela si a disparut,de tot,povestea este foarte reala,inclusiv plangerile,asta cu capra e bagata de umplutura.

Revin cu alte intrebari...

1.Daca dosarul este in cercetare de 8 luni,cam cat dureaza cercetarea asta,cand se ajunge la tribunal,asa cu aproximatie.

2.Daca al actionam pe civil in judecata folosind inscrisurilor pe care le avem iar ala nu este de gasit ce se intampla.

3.Este recomandat sa asteptam finalizarea dosarului de cercetare penala,s-au e bine sa deschidem o actiune civila.

• 0
  • Moderator

Ia pune tu intrebarile astea unui avocat. Ti-am spus ca nu e de competenta noastra, iar sfaturile juridice costa...adevarata ciordeala, dom'le...

• Upvote 1

• 0

Pomana si lovele.L-am tinut numai intr-o pomana,o iarna intreaga,salariu,chirie,caldura,mancare gratis,cateodata ai mai spalam si hainele,al dreaq zicea ca l-a parasit nevasta,tot asa din din pomana am zis sa ai platim si asigurarea aia la C.A.S s-au ceva asemanator,asta s-a razgandit,a zis ca mai bine ai dam lui banii si o plateste el..Montase o antena de satelit pe casa,m-am uitat la ea cateva zile,credeam ca valoreaza ceva daca o dai la astia cu fiare,ma uit mai bine prin dulapuri si vad un contract din asta de cablu,pe contract numele meu,o semnatura si un numar de telefon.

Cum sa nu iti faci pomana cu omul asta,pai daca atunci cand s-a instalat a venit pregatit,avea un cazan din asta de apa in spate,cazan special,afisaj temperatura digital,pai la noi la tara cazanele astea sunt un fel ozn-uri,de aici a inceput totul,ne-a luat fata cu cazanul,cine stie ce tinea asta in cazan,nu la folosit niciodata,statea mereu cu ochii pe el...

Poate este mai bine sa intreb un avocat,noi am sunat atunci la 112,o femeie a zis,dute la politia comunala,spune tot,nu uita sa faci o plangere,noi asa am facut,au venit atunci cativa politisti s-au uitat au observat,unul s-a inchinat,a zis stai linistit asta nu mai scapa,si cam atat...Acum ce sa fac,ma folosesc si eu de internet,este foarte util si ieftin,scumpe rau biletele astea de autobuz,este inceput de an,astia arunca cu impozite din toate partile,am auzit eu ca avocatii astia sunt cu dus intors,unul stie,altul doar se baga in seama,sa fi taxat asa de pomana e cam naspa,cum naiba sa ai diferentiezi,pe net e mai bine,poti sa iti faci o parere,daca te duci sa intrebi ceva,zic sa te duci pregatit...

Edited by Laurentiu001

• 0

Ce filme s-ar face din povestile lui Laurentiu001(nick-ul e in genul lui Bond 007-001;) doar ca nu are voie sa omoare ci doar sa ne faca sa murim de ras )!

• 0

Dupa ciordeala mintea pacatosului trebuie curatata,destrabalare totala,purificare prin masaj oriental de calitate,sa asteptam contopirea pedepselor pregatiti,de ce sa bagi banii la aparate cand poti sa joci pe datorie.

La amarati e mai diferit,stateam langa calculator,spargeam seminte,frecam menta pe acolo,ma uitam aiurea cand la monitor,cand pe tavan,daca nu ma crede nimeni trebuie sa gasesc o ocupatie...

Periculoasa rau plictiseala asa...

Revin cu o intrebare ipotetica,cineva se apuca si face o ciordeala din asta,sa zicem ca ai reuseste,continua asa in nestire ca un posedat,daca merge odata de ce sa nu pulseze,diversifica tehnica,se apuca si pune anunturi in ziare,face studiu de piata,etc,in medie,cam cat timp are la dispozitie pana ajunge sa fie dat in urmarire generala...

• 0

Am fost sa vorbesc cu un avocat,am fost foarte incantat,vorbea frumos,am luat si notite,cum a zis asa am notat,abuzul de incredere,inselaciunea,furaciunea,ciordeala planificata,sunt infractiuni care trebuiesc probate si cercetate...Urmarirea penala se pune in miscare in urma unei plangeri a persoanei vatamate.Pentru realizarea unei plangeri trebuie sa te adresezi organelor abilitate,agentul de sector s-au agentul comunal din raza de domiciliu.Vorbea avocatul asta de toate,am povestit multe impreuna,a explicat el cum sta treaba cu furatul,despre termene si alte chestii din astea.Pe la sfarsit cand spovedirea erea ca si infaptuita,al intreb pe asta de bani,chiar asa al intreb ...

Banii mei de la saltea,unde sa fie...

Ma dintr-o data s-a schimbat la fata,al apucase transpiratia,s-a fastacit ce s-a fastacit,a scos niste hartii,a inceput sa scrie ceva pe ele,s-a uitat la mine si a intrebat,pe ce nume sa taie chitanta,a zis ca infomatia asta costa,pai de ce naiba sa al platesc,eu intreb una iar el se apuca si citeste din scriptura,nu a zis nimic concret,vorbea frumos,dar o dadea numai pe langa...Asta este,pana la urma tot nu am aflat unde poate sa fie banii astia,poate cineva pe aici isi face pomana,si explica asa detaliat cum sta treaba cu recuperarea pejudiciului...

Pomana,pomana da slanina trebuie platita pana la urma.

• Upvote 1

• 0

pai asta e meseria avocatului,sa te ajute,dar normal ca o face contracost,nu voiai sa te si reprezinte pe "mocca"? :))

• 0

Laurentiu001, nu unui avocat trebuie sa-i pui intrebarea asta, ci unei persoane foarte respectabila, dar numai cu magie alba, iti recomand pe Mama Omida( a nu se confunda cu Mama Natura) sau vreun prezicator...

• 0

Am luat un numar de telefon din ziar,nu am dat de femeia asta,am gasit pe cineva apropiat,spune ca este un verisor de gradul patru,puterile vrajitoresti se transmit numai pe cale genetica,mantuirea,despaducherea,pomana si transmisiile eterice sunt posibile doar daca exista consintamatul scris al pacientului,tot asa vroia banii inainte,am incercat eu sa negociez,am zis,nu am acum,te platesc in rate,prima rata peste 3 ani,atunci poate vine ala din statiune,o sa fie odihnit,propit,cand asi gaseste ceva de munca incepe sa plateasca,la mine la tara semnalul la telefon este slab,cateodata nu prea se intelege,inainte sa se intrerupa convorbirea,asta tot ai dadea inainte cu propirea,am incercat sa al sun din nou dar suna ocupat.

Despre propire am vorbit si cu un avocat,tot asa i-am propus,sa al platesc din propire,nu a vrut nici asta.