Jump to content
POLITISTI.ro
IPSParinte

Mutare la schimb dintr-un inspectorat judetean in altul

Recommended Posts

matache

cine vrea un loc in IPJ galati ?

Mari

cine vrea in VL din DJ ? Doresc sa ma mut la DJ .

gabriel88r

lucrez la ipj constanta daca te intereseaza trimite-mi un mail pe gabriel88r@yahoo.com si lasa-mi un nr de telefon (valabil pt matache sau pentru oricine din cadrul ipj galati)

Edited by gabriel88r

alex1988

baieti si fete... nu va grabiti, deocamdata sunt sistate mutarile din 27.09.2013 si se preconizeaza ca vor dura pana la sfarsitul lui ianuarie 2014

• Upvote 1

Cati

Pentru jud. Brasov? doritori?

apocalipse

Pt. Cati:

Daca te "coafeaza" Dambovita ... :naughty:

Edited by apocalipse

coosstti

Spune unde vrei sa pleci, Cati.

danpin

Cati, au mai plecat cativa aventurieri din BV in diferite judete, chiar si in cele de bastina iar apoi au regretat... Gandeste-te bine inainte!

Sache

Am lucrat la IPJ Bv si imi pare rau ca am plecat, "pentru a fi acasa". Ce oameni, ce colegi, jos palaria! :emo-yessir:

• Upvote 1

rodriguez

alex 1988...nu stii ce vorbesti

• Downvote 3

Ben

Serios? Pai poate il contrazici cu date concrete in loc sa te dai dai rotund ... si atat. Daca atata poti...

gabriel88r

baieti si fete... nu va grabiti, deocamdata sunt sistate mutarile din 27.09.2013 si se preconizeaza ca vor dura pana la sfarsitul lui ianuarie

poti sa zici te rog cam in ce procent vor fi sistate mutarile pana la anul?? daca sursa ta e de incredere sau nu... stiu ca in decembrie se sisteaza din nou ca in fiecare an.. dar pana atunci ar fi mai mult de o luna.. ce dureaza atat? Multumesc :D

rodriguez

2 colegi s-au mutat luna asta....topicul e "mutari la schimb", nu e topic pt povesti

iti dau si CNP`u lor ?

• Downvote 4

Ben

Rapoartele ce au fost depuse inainte de intrarea in vigoare a acelei dispozitii IGPR si-au urmat cursul normal si au fost procesate in continuare.

Asta incerc sa-ti spun si eu. Ca nu e topic pt povesti.

• Upvote 1

alex1988

poti sa zici te rog cam in ce procent vor fi sistate mutarile pana la anul?? daca sursa ta e de incredere sau nu... stiu ca in decembrie se sisteaza din nou ca in fiecare an.. dar pana atunci ar fi mai mult de o luna.. ce dureaza atat? Multumesc :D

N-am nici cea mai mica idee....sunt doar zvonuri, cert e ca in prezent sunt sistate mutarile si sunt de aproape 2 luni!

ionutzzz29

Nimeni nu stie nmk conkret in legatura cu sistarea mutarilor!

Personal mi se pare o aberatie motivul cu implem. Siisdoca!!!

Ben

Se suspenda dispozitia in noiembrie - decembrie pt incadrarea promotiei Academiei si apoi revine cu toate efectele :) Exact cum am spus. Parca am fi in inter mercato.

Cata prostie poate sa fie in ministerul asta si totul imbracata si justificata prin termeni pomposi - gen SISDOCA si alte tipuri de gargara.

E plin ministerul de doctori, detinatori de diplome, oamenii de stiinta si intelectuali, dar am impresia ca suntem mai prosti decat pe vremea Militiei atat de hulita. Ne scarpinam cu stanga pe partea dreapta si ne mai dam si rotunzi cu proceduri, concepte, sisteme informatice, politici ... dar nu esti ... destul pana nu esti fudul.

• Upvote 1

Cati

Arges

an3rey

De la Baia Mare spre Bacau?? Doreste careva??

Albu

N-am inteles. Vrei sa vi la Bacau ?  Sau la Baia Mare ??

Taio

Cred ca vrea sa mearga la Baia Mare si e promotia noastra dar a prins la Bacau. 

Ar trebui sa stie ca nimeni din Bacau nu a venit la Maramures cel putin  promotia asta.

Albule sa nu imi spui ca acum si tu vrei la BM? :))

Edited by Taio

Albu

Am vrut sa fiu sigur ! :))

Bai tata, oriunde in vest e mai bine ca aici  :wacko:

• Upvote 3
  • Downvote 4

Taio

Ti-ai luat doua minusuri. :)) App, BM e in NORD - nord vest ! :D

• Downvote 3

danpin

BM e in NORD - nord vest ! :D

Cand stai in Bacau cu fata la soare si cu spatele la umbra, cam tot ce se situeaza in partea ta dreapta e in Vest. :)

• Upvote 3

Albu

Cand stai in Bacau cu fata la soare si cu spatele la umbra, cam tot ce se situeaza in partea ta dreapta e in Vest. :)

Colegul stie prea bine ce spune !!

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• Marius
      By Marius
      Având în vedere că există încă situaţii în care prevederile legale privind mutarea poliţiştilor nu sunt respectate, am zis că e bine să discutăm şi să lămurim aceste aspecte.
      Prevederile legale ce reglementează mutarea poliţiştilor sunt cuprinse în Legea nr. 360/2002 privind statutul poliţistului:
      Articolul 271
      (1) Raportul de serviciu al poliţistului se poate modifica prin:
          a) delegare;
          b) detaşare;
          c) participare la misiuni internaţionale;
          d) împuternicire pe o funcţie de conducere;
          e) transfer;
          f) mutare;
          g) punere la dispoziţie.
      (2) Modificarea raportului de serviciu în cazurile prevăzute la alin. (1) lit. a)-f) se poate realiza după definitivarea în profesie, cu excepţia situaţiilor în care a intervenit reorganizarea unităţii.
      Articolul 272
      Raportul de serviciu al poliţistului se suspendă de drept, din iniţiativa sau la cererea sa.
      Articolul 273
      În perioada concediului pentru incapacitate temporară de muncă, concediului de maternitate, concediului pentru îngrijirea copilului bolnav ori a copilului cu handicap pentru afecţiuni intercurente, precum şi a suspendării, raportul de serviciu al poliţistului nu poate fi modificat decât din iniţiativa sau, după caz, cu acordul scris al acestuia, cu excepţia următoarelor situaţii:
      a) ca urmare a desfiinţării postului ocupat, prin reorganizarea activităţii Ministerului Afacerilor Interne sau a unei unităţi;
      b) s-a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale, cu excepţia situaţiei în care aceasta a fost pusă în mişcare pentru o infracţiune din culpă care nu este în legătură cu serviciul;
      c) s-a dispus măsura arestării preventive sau arestului la domiciliu;
      d) s-a dispus măsura controlului judiciar sau controlului judiciar pe cauţiune, cu interdicţia exercitării profesiei.
      [...]
      Paragraful 8. Mutarea
      Articolul 2719
      Poliţistul poate fi mutat în aceeaşi unitate sau într-o altă unitate din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, din aceeaşi localitate sau din altă localitate, cu acordul şefului unităţii în care este încadrat, precum şi al şefului unităţii în care urmează să se mute, în următoarele situaţii:
          a) în interesul serviciului;
          b) la cererea poliţistului.
      Articolul 2720
      Mutarea în interesul serviciului se face numai cu acordul scris al poliţistului.
      Aceste prevederi din Statutul poliţistului se completează cu cele din Anexa nr. 7 a Ordinului M.A.I. 140/2016:
      Paragraful 9. Procedura mutării polițistului
      Art. 14
      (1) Mutarea polițistului se face pe un post vacant, cu respectarea condițiilor de ocupare prevăzute în fișa postului.
      (2) Mutarea polițiștilor se poate face și dacă posturile nu sunt vacante, numai cu acordul acestora, în situația în care modificarea raporturilor de serviciu se realizează prin mutarea concomitentă a acestora pe posturile vizate, cu respectarea condițiilor de ocupare prevăzute în fișele posturilor.
      (3) Prin excepție de la prevederile alin. (1), mutarea polițistului în unitatea din care a plecat se poate face, în interesul serviciului, și fără existența unui post vacant, la încetarea situațiilor care au determinat numirea într-un stat anexă.
      Art. 15
      (1) Mutarea polițistului în interesul serviciului în cadrul aceleiași unități se realizează, fie la propunerea șefului nemijlocit al structurii în care este prevăzut postul vacant, materializată într-o notă de prezentare, cu aprobarea șefului unității, fie la inițiativa acestuia din urmă.
      (2) În vederea fundamentării deciziei privind mutarea, șeful unității/șeful nemijlocit poate realiza un interviu de cunoaștere a polițistului.
      (3) Decizia privind mutarea se ia după obținerea acordului scris al polițistului.
      Art. 16
      (1) Mutarea polițistului în interesul serviciului în cadrul altei unități se realizează, fie la propunerea șefului nemijlocit al structurii în care este prevăzut postul vacant, materializată într-o notă de prezentare, cu aprobarea șefului unității, fie la inițiativa acestuia din urmă.
      (2) În vederea fundamentării deciziei privind mutarea, șeful unității cesionare poate solicita șefului unității cedente acordul de principiu, precum și transmiterea dosarului personal al polițistului. Șeful unității/șeful nemijlocit poate realiza un interviu de cunoaștere a polițistului.
      (3) În situația în care a fost adoptată decizia privind mutarea polițistului, șeful unității cesionare solicită acordul scris al polițistului, precum și al șefului unității cedente.
      (4) Unitatea cedentă, în termen de maximum 20 de zile lucrătoare de la primirea raportului de mutare în condițiile alin. (3), întreprinde demersurile necesare în vederea emiterii actului administrativ de mutare sau, după caz, transmite unității cesionare motivarea refuzului aprobării mutării.
      Art. 17
      (1) Mutarea polițistului la cerere în cadrul aceleiași unități se solicită de către polițist, prin raport scris adresat șefului unității.
      (2) Raportul, înregistrat la secretariatul unității, se transmite structurii de resurse umane pentru a confirma existența postului vacant și îndeplinirea de către polițist a condițiilor de ocupare prevăzute în fișa postului.
      (3) Raportul, avizat de șeful structurii la care se solicită mutarea, se prezintă șefului unității.
      (4) În vederea fundamentării deciziei privind mutarea, șeful unității/șeful nemijlocit poate realiza un interviu de cunoaștere a polițistului.
      (5) Refuzul privind mutarea se motivează și se comunică polițistului.
      Art. 18
      (1) Mutarea polițistului la cerere în cadrul altei unități din MAI se solicită de către polițist, prin raport scris adresat șefului unității cesionare. Raportul se înregistrează la secretariatul acestei unități.
      (2) Șeful unității cesionare poate solicita șefului unității cedente acordul de principiu, precum și transmiterea dosarului personal al polițistului.
      (3) În vederea fundamentării deciziei privind mutarea, șeful unității cesionare/șeful nemijlocit poate realiza un interviu de cunoaștere a polițistului.
      (4) În situația în care a fost adoptată decizia privind mutarea polițistului, șeful unității cesionare transmite unității cedente raportul de mutare al polițistului și solicită acordul șefului unității cedente.
      (5) Unitatea cedentă, în termen de maximum 20 de zile lucrătoare de la primirea raportului de mutare în condițiile alin. (4), întreprinde demersurile necesare în vederea emiterii actului administrativ de mutare sau, după caz, comunică unității cesionare motivele care au stat la baza refuzului mutării.
    • GicuAcnid
      By GicuAcnid
      Bună ziua!
      Îmi puteți spune, vă rog, ce se poate întâmpla în următoarea situație:
      Cineva parchează într-o parcare privată, comercială, semnalizată cu atenționare de parcare limitată pt o anumită perioadă. Proprietarul mașinii lasă automobilul peste timpul-limită, roata mașinii este deblocată prin forțare și autovehiculul pleacă fără să achite taxa de deblocare. Proprietarul este apelat și amenințat că va primi plângere penală pentru distrugere (a caracatiței). Există această posibilitate ca șoferul mașinii să fie anchetat penal? Există temei legal pentru această măsură?
    • Ionutz88
      By Ionutz88
      Va salut.
      Am o pereche de manusi de piele captusite marimea 10, dar imi sunt putin mari. Schimb cu o pereche de manusi captusite (de la aceeasi firma) marimea 9,5 (sau daca se pot scoate de la I.P.J., le cumpar...la unele inspectorate "de abia" au adus camasi cu maneca scurta, pantofi de vara, pantaloni de vara, etc.). Precizez ca manusile nu sunt folosite, nu sunt rupte, crapate, etc..
      Multumesc.
      https://www.dropbox.com/s/fcdpvvla9z96gv8/IMG_20171225_171830.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/0z8xe5it5jhblj6/IMG_20171225_171900.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/oqc0pjo3k4wxuhz/IMG_20171225_171927.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/pvp0k21orr27dcv/IMG_20171225_171946.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/d40zgpd00x1sbi1/IMG_20171225_172011.jpg?dl=0

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.