Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Permis pentru arma de autoaparare

raynor009
 Share

Question

Buna ziua, locuiesc in Oradea si as dori sa stiu ce fel de documente am nevoie pentru a detine un pistol de autoaparare cu bila de cauciuc. Vreau sa mai mentionez ca am 18 ani si am avut ocazia sa trag la poligon cu Glock 17,Glock 34,Beretta 96 S si CZ 75 . M-ar interesa un pistol cu bila de cauciuc din gama Glock daca se poate. Multumesc anticipat !

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Din ce ştiu Glock produce doar arme letale, cu glonţ.

În vederea autorizării procurării armelor neletale (arme cu aer comprimat şi cu bilă de cauciuc), cetăţeanul român sau străinul cu domiciliul ori cu reşedinţa în România, trebuie să depună la poliţie un dosar care trebuie să cuprindă următoarele documente ce atestă îndeplinirea condiţiilor prevăzute în

1. cerere-tip, (identică cu cererea de armă letală)
  2. actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie;
  3. un certificat medical eliberat de o unitate sanitară specializată cu cel mult 6 luni înaintea depunerii cererii, din care să rezulte că nu suferă de una dintre afecţiunile stabilite de Ministerul Sănătăţii, care fac imposibilă autorizarea pentru a deţine sau, după caz, a purta şi a folosi arme şi muniţii, şi că este apt să deţină astfel de arme şi muniţii;
  4. certificat de cazier judiciar;
  5. aviz psihologic din care să rezulte că solicitantul este apt să deţină, să poarte şi să folosească arme şi muniţii, eliberat cu cel mult 12 luni înaintea depunerii cererii, de un psiholog autorizat pentru efectuarea unor astfel de teste, atestat în condiţiile legii;
  6. două fotografii color cu dimensiunea 4 x 5 cm;
  7. dovada achitării taxelor pentru autorizare, prevăzute de legislaţia în vigoare; aceleaşi ca pentru armele letale

Termenul de eliberare al autorizaţiei de procurare este 30 de zile lucrătoare, iar valabilitatea autorizaţiei este de 90 de zile, termen ce poate fi prelungit o singură dată pentru aceeaşi perioadă;

• 0

Evita armele din zamac si cele in cal.10x22, au mai ramas cele din otel, Fort in cal.45 sau Grand Power in cal.10x28, altceva nu se merita. Glockul nu produce arme cu bila de cauciuc, produce arme de antrenament, cele de culoare albastra pe care le vezi la comunitari si le folosesc ca si arme neletale ceea ce nu sunt, dar asta este o alta discutie.

Edited by dcrist

• 0

Daca vrei cu adevarat sa ai dreptul la autoaparare schimba tara.

ce mare dreptate ai. este pacat ca inca traim dupa niste legi comuniste... ca degeaba am eu pistolu ala ca daca imi vine unu in fata cu cutit si imbracat putin mai gros pot sa trag in el pana imi vine rau ca ala ma feliaza..

este interesanta leagea noastra.. nu am voie sa folosesc cutit sau orice fel de arma alba ca sa ma apar pentru ca sunt considerate mortale si ilegale, dar pistolu ala care foloseste munitie neletala eu trebuie sa ii trag numai o bila deaia in gat si sa ii sparg marul lui adam si ala moare in cateva secunde... si dupaia cine face puscarie? eu, ca l-am omorat pe ala..

Edited by raynor009

• 0

din punctul meu de vedere sunt doua probleme : armele "nonletale" sunt periculoase , acea sfera de cauciuc neavand precizie se poate ajunge cu usurinta sa fie lovita o alta persoana decat cea spre care era tras focul , deasemenea puterea si fiabilitatea lor lasa de dorit.

A doua problema ar fi locurile in care poate fi puratata legal , adica doar in casa.

• 0

Va salut dragi politisti si sper viitori colegi in 2014.Permiteti-mi sa imi exprim dezaprobarea fata de legile tampite in tara asta cu privire la utilizarea armelor de autoaparare.De ce trebuie sa tin arma in locuinta proprie?Daca sunt pe strada si sunt agresat ce fac?Ii spun atacatorului sa astepte pana ajung acasa sa iau pistolul?El fiind infractor automat nu are nevoie sa respecte legea si poate detine fara nicio grija atat un cutit,box,pistol,fara a poseda vreun drept de folosinta a acestora.Traim intr-o tara plina de oameni dementi,fara discernament,betivi care oricand pot deveni un pericol public.Va multumesc

• 0

Va salut!

Daca am niteles eu bine, in cazul in care obtii un permis pentru arma, nu ai voie sa o tii in buzunar cand mergi pe strada? Trebuie tinuta doar in casa, eventual asigurata intr-o cutie de metal?

Va rog sa ma lamuriti si pe mine. 

Multam!

Edited by Bogum
  • Downvote 1