Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Dune85

Tamponare in sens giratoriu

Question

Dune85

Buna seara!

Se da filmuletul de mai jos:

Caz tipic de neacordare de prioritate la schimbarea benzii de catre soferul BMW-ului? Intr-adevar, cel cu Dacia pare ca intentioneaza sa taie si el ca pe aratura giratoriul, dar parca impactul s-ar fi produs pe banda lui, adica b1. Prin urmare, cel cu BMW ar fi fost vinovat, nu?

• Upvote 1

Recommended Posts

• 0
icsulescu

Giratoriul este o intersectie:

Art.55. Intersecţiile sunt:

b) cu circulaţie dirijată. În această categorie sunt incluse şi intersecţiile în care circulaţia se desfăşoară în sens giratoriu.

...

(4) În intersecţiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circulă în interiorul acestora au prioritate faţă de cele care urmează să pătrundă în intersecţie.

Intrarea intr-o intersectie se face dupa acordarea prioritatii tuturor participantilor care au acest drept:

1. acordare a priorităţii – obligaţia oricărui participant la trafic de a nu-şi continua deplasarea sau de a nu efectua orice altă manevră, dacă prin acestea îi obligă pe ceilalţi participanţi la trafic care au prioritate de trecere să-şi modifice brusc direcţia sau viteza de deplasare ori să oprească;

Cel cu Cielo nu poate fi acuzat de neacordare de prioritate deoarece prin manevra lui nu a obligat BMW-ul să-şi modifice brusc direcţia sau viteza de deplasare ori să oprească, ceea ce cel cu Dacia a facut.

M-am oprit aici.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Elvis

Icsulescule sti bancul cu batman , batman.

Ala era preot .

Ce dracu nu ati inteles nu stiu ca este foarte simplu , in functie de cate benzi sunt in sensul giratoriu autovehiculele care circula in interiorul acestora trebuie sa semnalizeze schimbarea directiei de mers ori de cate ori trec de pe o banda pe cealalta.

Cel care conducea Dacia se numeste Burebista si este vinovat pentru ca nu a cumparat firma BMW cand era foarte ieftina.

• 0
Horia

icsulescu te descurci bine cu copy/paste, dar ceva motivari ai?

Discutam doar asa, ca tu esti un fel de "Mafalda" care stie sigur ca Bmw-ul a intrat inaintea celor doi (Cielo si Dacia) in sens giratoriu.

Eu zic ca a intrat dupa ei, dar a venit cu viteza tipic celor care circula dupa deviza "like a boss".

Sustinerile tale se bazeaza doar pe simpla PRESUPUNERE ca Bmw-ul se afla deja in sensul giratoriu. Eu spun ca exista posibilitatea sa nu fie asa si analizez situatia doar dupa ce se vede in film, fara sa fac presupuneri.

Cel cu Cielo nu poate fi acuzat de neacordare de prioritate deoarece prin manevra lui nu a obligat BMW-ul să-şi modifice brusc direcţia sau viteza de deplasare ori să oprească, ceea ce cel cu Dacia a facut.

Asa, asa!!! Pentru unu muma, iar pentru altu ciuma. :good: Ambele masini patrund in acelasi timp in sensul giratoriu, dar unu e cu mot iar celalalt e mai fraier.

Daca Boss-ul cu Bmw-ul circula pe directia normala, nu il incomodeaza nimeni, numai ca el isi modifica voluntar directia de deplasare, nu pentru ca il determina/obliga cineva. Se vede foarte clar ca el vine de la bun inceput croit sa traverseze banda unu.

E bine totusi ca nu esti politist la rutiera. :)

Edited by Horia

• 0
icsulescu

@Horia E trist ca tu esti de la politia rutiera (sau dai de inteles) si ar trebui sa stii sa citesti legislatia. Si eu am discutat pe baza imaginilor si cu siguranta ala cu BMW-ul nu a cazut de pe pasaj si, dupa cum am aratat (vezi printscreen), era in giratoriu inaintea celui cu Dacia. Si cel cu Cielo a fortat, dar a reusit sa traverseze intersectia fara a pune vreo problema.

Poti stabili ce viteza avea cel cu BMW? A oprit in timp util, deci circula cu o viteza care sa-i permita evitarea oricarui pericol.

Asta e doar o catalogare care elimina din start caracterul obiectiv al postarii: "dar a venit cu viteza tipic celor care circula dupa deviza "like a boss"."

P.S. Am intalnit politisti de la rutiera care atunci cand am fost depasit pe dreapta, pe acostament, mi-au spus ca am fost devansat. Asa ca ce m-ar mai mira cand nu se stie ce inseamna patrunderea intr-o intersectie (chiar si giratoriu, dar care tot o intersectie e) si notiunea de acordare de prioritate (dreptul unui participant la trafic de a trece nestingherit inaintea altuia) care deja e grea.

La intrare te asiguri din stanga, la iesire din dreapta (dar nu pentru cel care intra si fata de care ai prioritate). Si cred ca ar trebui sa fie destul de logic ca atunci cand esti lovit in partea stanga imediat ce ai intrat in giratoriu nu ai acordat prioritate.

Edited by icsulescu
  • Upvote 1
  • Downvote 3

• 0
Elvis

Icsulescule vad ca te-ai nascut la sapte ani, intri la noi in sufragerie ne murdaresti covorul de namol si ne mai dai si lectii.

Ceva de genul, ii spui brutarului cum se face painea si cata drojdie trebuie sa puna.

Nu-ti convin raspunsurile consulta un avocat, nimeni de pe acest site nu este obligat sa-si piarda timpul cu tine.

• 0
Marius

icsulescu

De ce nu păstrezi pentru tine lecţiile ăstea de doi lei şi aprecierile la adresa celorlalţi? Dacă până acum nu ai realizat, te asigur că nu eşti deţinătorul adevărului absolut.

Ai impresia că judecata ta e cea corectă şi dreaptă, probabil te consideri vreun "guru" în domeniu, dar nu eşti capabil să combaţi ideile expuse fără să ataci persoana care le susţine. Asta spune multe despre capacitatea intelectuală a unei persoane şi ţine minte că jignirile nu înlocuiesc lipsa argumentelor, ci doar o evidenţiază.

Faptul că altul are o altă părere, nu îl transformă neapărat prost sau incompetent şi nici nu înseamnă că nu cunoaşte legislaţia.

• 0
Horia

icsulescu stii ceva, "trist" esti tu.

• Upvote 2

• 0
icsulescu

Unde sunt jignirile aduse de mine? Unde am scris eu ca cineva e prost sau incompetent?

Si eu am o alta parere despre cele expuse de ceilalti participanti la discutie si am adus in sustinerea mea formularile legislatiei.

Horia eu nu am zis ca "tu esti trist".

Unde am atacat eu persoana care a sustinut ideile "să ataci persoana care le susţine"

Deocamdata atitudinea gresita se pare ca apare din partea voastra:

"Icsulescule sti bancul cu batman , batman."

"esti un fel de "Mafalda""

"lecţiile ăstea de doi lei"

Nu ca nu m-as astepta la un ban. Atitudinea tipica unui abuz.

Edited by icsulescu
  • Downvote 3

• 0
Horia

P.S. Am intalnit politisti de la rutiera care atunci cand am fost depasit pe dreapta, pe acostament, mi-au spus ca am fost devansat. Asa ca ce m-ar mai mira cand nu se stie ce inseamna patrunderea intr-o intersectie

Si eu am intalniti multi soferi caposi, ce nu excelau deloc la capitolul logica si bun simt, dar cu toatea asta nu am scupat pe ei. Intelegi?

• Upvote 1

• 0
Elvis

@Horia E trist ca tu esti de la politia rutiera (sau dai de inteles) si ar trebui sa stii sa citesti legislatia.

Poti stabili ce viteza avea cel cu BMW? A oprit in timp util, deci circula cu o viteza care sa-i permita evitarea oricarui pericol.

P.S. Am intalnit politisti de la rutiera care atunci cand am fost depasit pe dreapta, pe acostament, mi-au spus ca am fost devansat. Asa ca ce m-ar mai mira cand nu se stie ce inseamna patrunderea intr-o intersectie (chiar si giratoriu, dar care tot o intersectie e) si notiunea de acordare de prioritate (dreptul unui participant la trafic de a trece nestingherit inaintea altuia) care deja e grea.

La intrare te asiguri din stanga, la iesire din dreapta (dar nu pentru cel care intra si fata de care ai prioritate). Si cred ca ar trebui sa fie destul de logic ca atunci cand esti lovit in partea stanga imediat ce ai intrat in giratoriu nu ai acordat prioritate.

Icsulescule esti foarte prost....informat.

Daca tu crezi in bancurile cu politisti si te crezi ,,suptil" eu zic sa nu ne mai ,,sugerezi" nimic, ne plac fetele!

Avem o atitudine gresita pentru ca iti ascultam elucubratiile si le combatem cu argumente?

Icsulescule vezi ca suntem obisnuiti cu smecherii care sunt smecheri dar striga ,,sa vina politia" cand isi iau bataie!

Meseria noastra este sa-ti aparam fundul asa ca ............

Edited by Elvis

• 0
icsulescu

Si vrei sa-mi spui ca nu exista politisti care gresesc sau ce? Cu ce am gresit in formularea aia?

• 0
Elvis

Gresesti pentru ca te uiti prea mult la OTV(zero Tv) si vezi lumea prin ochii lui Dan Diaconescu .

Sau a altor ,,ziaristi"!

Sunt politisti care gresesc pentru ca sunt oameni , nu sunt perfecti ca tine Icsulescule!

Si numai cine nu munceste nu greseste si trebuie neaparat avansat.

Dar asta este urmarea zicalei,, sa prostim poporul cu televizorul"!

Nu te astepta la vreun ban atata timp cat nu vei mai jignii membrii acestui forum, combate ideile nu persoana si nimeni nu sa-ti dea niciun ,,ban".

Pentru ca chiar daca nu crezi politistii in marea lor majoritate sunt oameni cinstiti, onesti si lucreaza pe salarii de mizerie!

Edited by Elvis

• 0
Administrator

Participarea la activităţile de pe acest forum nu este publică, această facilitate o au doar persoanele ce au obţinut calitatea de membru al forumului. Această calitate se obţine prin procedura de înregistrare a unui singur cont de utilizator, precum şi prin respectarea cerinţelor unui regulament.

Înregistrarea sub alt nume a aceleiaşi persoane se numeste "clonă", iar clonele sunt interzise pe acest website.

Avem răbdarea şi experienţa necesară să restricţionăm accesul unor astfel de persoane mai mult sau mai puţin instabile, ori cu diferite tulburari psihice.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.