Jump to content
POLITISTI.ro

Elvis

Verificari cu privire la practici discriminatorii fata de angajatele din politie

Recommended Posts

Sache

La care sindicat, Bogdane? Hai sa spunem lucrurilor pe nume! Sa luam atitudine fata de acestia!

• Upvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

bogdanCVB

Sache, la ditamai SNPPC... Nu mi-e jena sa spun si nici nu ma ascund. Omul si-a facut toata familia politisti prin incadrari directe. Nevasta-sa, fosta vanzatoare de mici in piata a fost incadrata ca si agent, a stat 6 luni, dupa care a luat "examenul" la ofiteri. Acum lucreaza la SIF.. Si fiul e la serv criminalistic...

Sache

La SNPPC... Era de asteptat! La IPJ Buzau, lider e un ASP, fost sef de zona la Bir. OP Buzau, iar cand s-au desfiintat aceste functii a fost ,,mutat" sef de post la P.P. Sahateni si astfel a primit bani pentru chirie, iar sotia sa a beneficiat de compensatie lunara pentru ,,mutarea" sotului in alta localitate, fiind ,,nevoita" sa isi schimbe locul de munca. De la Buzau la Sahateni sunt circa 20 km. Liderul mai beneficiaza de salariu de merit si de salariu pentru lucrari exceptionale, avand un venit de circa 4000 lei pe luna. Deasemenea banii sindicatului, la nivel local, sunt la dispozitia sa. :emo-box::emo-box:

• Upvote 1

bogdanCVB

Frumos.... Si vicele pe tara de la SNPPC de care iti povesteam pana anul trecut a fost lider pe judet, cam 3 ani aproximativ. Si brusc, in curtea inspectoratului, langa masina de serviciu a inspectorului a aparut un Passat nou-nout cu numere SNP (oare de unde ar veni prescurtarea). Ce noroc e ca nu am contribuit la masina aia cu cotizatia, ca imi luam si eu o roata de la ea sau o oglinda :)) Radem noi, radem, dar nu-i de ras... Asemenea oameni fac fundul mare pe spatele nostru...

Sache

Asa este Bogdane, pentru ca noi nu luam atitudine. Ei se pun bine cu cine e la conducere si au numai beneficii, iar membrii de sindicat nu sunt sprijiniti cand au nevoie. SI DACA AR VREA, LIDERII DE SINDICAT NU NE POT SUSTINE! DE CE? PENTRU CA SUNT CHEMATI LA ORDIN SI SUNT INTREBATI CE VOR SA FACA, IAR DACA SUNT CONTRA, LI SE AMINTESTE DE BENEFICIILE SI DE SERVICIILE DE CARE AU BENEFICIAT DIN PARTEA M.A.I. SAU, CEEA CE ESTE SI MAI GRAV, LI SE SPUNE CA POT FI VERIFICATI DACA POT JUSTIFICA, CU DOCUMENTE, BANII SINDICATULUI! Crede cineva, ca vreun lider de sindicat din MAI, in tara asta, poate sa justifice fiecare banut? NU! :hmmmt:

Edited by Sache

Elvis

Sache cand ai timp iti pot dovedi cu documente ca exista lideri sindicali in MAI care nu au luat niciun banut din cotizatiile membrilor..... ba au pus cateodata din buzunar.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Horia

Vai, vai ... saracutii de ei, chiar duc bani de acasa si fac tot ce le sta in putinta pentru binele politistilor, fara niciun fel de beneficii.

Ce noroc a dat peste noi cu astfel de oameni!!!

Iar marmota inveleste ciocolata in stanilol ... ce dracu! :))

• Upvote 1
  • Downvote 1

Sache

Elvis, esti cumva lider de sindicat sau ai un prieten bun, care este lider? :hmmmt::hmmmt:

Au pus din buzunar pentru ca nu le ajungeau banii de la sindicat pentru ce anume? Vroiau ceva scump?

Cristi

Baieti, voi sunteti politisti sau tanti Floarea de la colt de bloc? Mai, voi lucrati cu dosare penale? Cum e cu nu conteaza ceea ce stii, conteaza ceea ce poti dovedi? Daca aveti informatii ca nu stiu care lider de sindicat delapideaza fondurile sindicatului, de ce nu faceti ceea ce e de facut? Se prezuma ca ar trebui sa stiti. Nu mai dati dovada de mentalitati OTV-iste. Inainte de a sari cu gura si cu reputatie negativa la adresa mea, treceti putin prin filtrul gandirii ceea ce va spun eu.

• Upvote 2

Elvis

Horia era vorba de beneficii de ordin ,,material", parca despre ,,leuti" vorbea Sache!

Ben

Cristi, chiar daca nu ai dovezi, ti se permite macar sa ai o parere generala despre anumite persoane, organizatii, etc etc. Nu? Zic si eu. Aici nu lucram in dosare. Discutam.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Elvis

Ben este adevarat ce spui dar cand generalizezi risti sa gresesti.

Sunt si lideri sindicali pe care nu ii incanta banii.

Dar sa fim rautaciosi .....putem toti, faptele ne deosebesc.

bogdanCVB

Mai baieti, dupa parerea mea proprie si personala nu trebuie neaparat sa delapidezi conturile unui sindicat ca sa ai beneficii. Si va si spun de ce:

- se poate achizitiona un auto pentru sindicat cu care liderul se poate plimba linistit cu ea. Combustibil si reparatii tot din banii sindicatului (adica din cotizatii).

- vine lotul de bilete la mare, cateva pastrate pentru lider, ca vorba aia, ne reprezinta, iar in teritoriu vin 2 bilete pentru 30 de oameni.

- mai cate o sedinta iarna pe la munte, platita tot din cotizatii, ca la sedinta aia se vorbeste despre soarta noastra...

Si se mai pot enumera si altele, deci se poate si fara sa delapidezi...

Daca nu am dreptate, imi cer scuze. Dar eu asa cred ca am...

• Upvote 1

Sache

Pot dovedi ceea ce sustin! Am mai facut-o si cu alte ocazii, dar cazurile s-au musamalizat, nu au fost anchete, tot eu am fost de vina... Sistemul s-a unit si s-a impotrivit! Dar, sa revenim la topic!

Catalin

A fost publicat în Monitorul Oficial Partea I nr. 271 din 14.05.2013:

O.M.A.I. nr. 60/2013 privind înfiinţarea liniei telefonice şi a adresei de poştă electronică pentru sesizarea actelor/faptelor de discriminare, a comportamentelor de hărţuire sau a tratamentelor similare îndreptate împotriva personalului Ministerului Afacerilor Interne, precum şi pentru stabilirea unor măsuri organizatorice

În vigoare de la 14.05.2013

În scopul creării unui mecanism instituţional de semnalare în timp real a cazurilor de hărţuire şi discriminare la locul de muncă în unităţile Ministerului Afacerilor Interne, precum şi pentru prevenirea oricăror astfel de acte/fapte îndreptate împotriva personalului ministerului,

având în vedere necesitatea stabilirii unor reguli prin care să se asigure un management instituţional adecvat şi eficient la nivelul Ministerului Afacerilor Interne, precum şi dispoziţiile art. 7 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 30/2007 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Afacerilor Interne, aprobată cu modificări prin Legea nr. 15/2008, cu modificările şi completările ulterioare, potrivit cărora conducerea Ministerului Afacerilor Interne se exercită de către ministru,

în temeiul art. 7 alin. (5) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 30/2007, aprobată cu modificări prin Legea nr. 15/2008, cu modificările şi completările ulterioare,
ministrul afacerilor interne emite următorul ordin:
Art. 1. - (1) Începând cu data intrării în vigoare a prezentului ordin se înfiinţează, la nivelul Direcţiei secretariat general şi protocol din Ministerul Afacerilor Interne, denumit în continuare minister, o linie telefonică şi o adresă de poştă electronică pentru sesizarea oricăror acte/fapte de discriminare, comportamente de hărţuire sau tratamente similare săvârşite de către personalul ministerului asupra personalului din minister.

(2) Instalarea şi întreţinerea tehnică a liniei telefonice şi a adresei de poştă electronică prevăzute la alin. (1) se realizează prin grija Direcţiei pentru comunicaţii şi tehnologia informaţiei din minister.

(3) Numărul liniei telefonice şi adresa de poştă electronică înfiinţate potrivit alin. (1) se comunică prin dispoziţie a secretarului general al ministerului către toate structurile/unităţile ministerului. Comunicarea se realizează de către Direcţia secretariat general şi protocol din minister.

(4) Şefii/Comandanţii structurilor/unităţilor ministerului iau măsurile necesare în vederea aducerii la cunoştinţa personalului din subordine a dispoziţiei prevăzute la alin. (3).
Art. 2. - Linia telefonică poate fi apelată de către personalul ministerului, de luni până vineri, între orele 8,00 şi 22,00.
Art. 3. - (1) Preluarea apelurilor telefonice şi a mesajelor se face de către personal anume desemnat din cadrul Direcţiei secretariat general şi protocol din minister.

(2) Organizarea şi desfăşurarea activităţilor de preluare a apelurilor telefonice şi a mesajelor se realizează potrivit unei proceduri de lucru comune elaborate de către Direcţia secretariat general şi protocol împreună cu Direcţia generală management resurse umane din minister.

(3) Toate sesizările care au ca obiect acte/fapte de discriminare, comportamente de hărţuire sau tratamente similare la locul de muncă sunt aduse în atenţia conducerii ministerului, care dispune, potrivit legii, efectuarea de verificări.

(4) Sesizările se soluţionează prin procedura medierii prevăzută de Ordonanţa Guvernului nr. 137/2000 privind prevenirea şi sancţionarea tuturor formelor de discriminare, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi de Legea nr. 202/2002 privind egalitatea de şanse şi de tratament între femei şi bărbaţi, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. În cazul constatării unor abateri disciplinare se aplică sancţiunile disciplinare, potrivit legii.

(5) Sesizările primite care semnalează fapte ce nu fac obiectul actelor/faptelor de discriminare, comportamentelor de hărţuire sau tratamentelor similare la locul de muncă se înaintează Serviciului relaţii cu publicul din cadrul Direcţiei secretariat general şi protocol din minister, care ia măsuri de soluţionare a acestora în conformitate cu dispoziţiile Ordonanţei Guvernului nr. 27/2002 privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 233/2002, cu modificările ulterioare, şi cu procedurile vizând organizarea şi desfăşurarea activităţilor de primire, evidenţă, examinare şi soluţionare a petiţiilor de la nivelul ministerului.
Art. 4. - În înţelesul prezentului ordin, temenii "discriminare" şi "hărţuire" se interpretează în sensul prevăzut la art. 2 din Ordonanţa Guvernului nr. 137/2000, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi la art. 4 lit. a)-d), g) şi h) din Legea nr. 202/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
Art. 5. - Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Ministrul afacerilor interne,
Radu Stroe

Bucureşti, 9 mai 2013.

Nr. 60.

Sache

O initiativa buna. Sper ca sesizarile facute sa isi gaseasca rezolvare si sa nu existe repercursiuni impotriva celor care le-au facut.