Jump to content
POLITISTI.ro

Acordarea primei pentru nasterea copilului sau ajutorul de nastere

chitulescu
 Share

Recommended Posts

Am o fetita din 19.02.2010 nu am solicitat suma de bani cuvenita la nastere .Pot sa o solicit pentru ca nu au trecut 3 ani si orice drept cuvenit nu se pierde?

Ajutoarele de naștere știam că se acordă în condițiile contractelor colective de muncă. Dacă ești cadru MAI, conform contractului colectiv de muncă actual, nu este prevăzut un astfel de drept.

• Moderator

Păi ăsta nu e niciun ajutor, pentru că la urma urmei sunt banii polițiștilor din cotizații. Nu e niciun favor, e doar o modalitate de manipulare.

Te ajută CNP-ul, dar pe banii tăi.

• Upvote 2

Pentru nastere se acorda acea prima de la primarie.

Din pacate odata cu taierile salariale (din iulie 2010) nu se mai acorda nici acest ajutor pentru nou nascuti.

Asa ca nu, nu cred ca mai poti obtine acesti bani.

Hmm...cat acorda CNP-ul ca si ajutor de nastere a copilului pentru membri?...300 lei..atat, iar daca stau sa calculez cat a cotizat sotul meu la ei timp de 7 ani de zile, pai imi iese undeva cam la de 3 ori pe atat (aproape)...plus ca iti pun conditie la acordarea acestei sume de bani: timp de 2 ani nu ai voie sa te retragi din CNP, altfel..restitui banii, ceea ce nu mi se pare deloc corect! Da, bine ii restitui, dar sa-mi restituie si ei cotizatia ce am facut-o timp de 7 ani!..

Completezi o cerere tip care o gasesti pe site-ul CNP si anexezi documentele inscrise in cererea respectiva.Daca esti si membra SNPPC, procedezi in acelasi mod.

Din câte cunosc eu nu, știam că numai pentru decese se acordă ajutor financiar. Dar statutul fiecărei secțiuni am observat că diferă de la un județ la altul, așa că poți face o întrebare.

• Upvote 1

daca apartenenta la o asociatie profesionala se rezuma doar la a calcula cat cotizez si apoi cat primesc ................e fara cuvinte.

Incercati si la casco sau la sigurarre RCA poate primiti innapoi banii pe care i_ati dat.

• Downvote 1

Tomyta38 nu am fost niciodata membru IPA, cu toate ca s-au facut presiuni cand acest curent IPA ,,a prins" la politisti.

M-am ,,prins" de la inceput cum sta treaba cu ,,rezumatul".

Ca tu compari IPA cu RCA-ul si CASCO...........macar acolo in caz de accident ai o baza.

Cu IPA esti singur pe strada.

Numai ca fara cuvinte este activitatea acestei asociatii ,,a politistilor'' care este egala cu zero si nici nu ar putea fi altfel cand oricine poate sa fie ,,membru''. Asociatie profesionala?Pe bune?Pentru cine?

In afara de strasul cotizatiilor cu ce se mai ocupa aceasta societate pe actiuni pardon asociatie profesionala.

Tomyta tu ori crezi ca suntem naivi ori ai gresit site-ul.

Edited by Elvis
  • Upvote 1

Elvis,Tomyta se referea la CNP nu la IPA. Referitor la IPA ai perfecta dreptate.Nu ai absolut niciun avantaj, ca politist.

• Upvote 1

Din câte cunosc eu nu, știam că numai pentru decese se acordă ajutor financiar. Dar statutul fiecărei secțiuni am observat că diferă de la un județ la altul, așa că poți face o întrebare.

Se acorda si la nasterea unui copil, nu numai in cazuri de decese, si practica nu difera de la un judet la altul! Normele privind activitatea profesionala a CNP sunt aceleasi la nivel national. In acest sens pot studia Anexa 1 la Hot.C.N nr.176/18.01.2012.

Conditia pentru acordarea ajutorului la nasterea unui copil este sa fii inscris in organizatie cu cel putin 12 luni inainte de nasterea copilului pentru care se solicita ajutorul. Intr-adevar este o cerere tip care se gaseste pe site-ul CNP, la care se anexeaza: copia certificatului de nastere al copilului, copia C.I. a politistului care solicita, copie dupa fluturasul de salariu.

Completezi o cerere tip care o gasesti pe site-ul CNP si anexezi documentele inscrise in cererea respectiva.Daca esti si membra SNPPC, procedezi in acelasi mod.

CNP-ul prin statutul sau acorda acest tip de ajutoare, in schimb SNPPC nu am auzit sa faca acest lucru. Poate in cazul lor, practica difera de la un judet la altul, ca la noi nu am auzit de asa ceva! Mai acorda ei ceva ajutoare in caz de boli, tratamente, asistenta juridica, dar pt nastere copil nu.

allyyys, statutul este unul singur. Intra pe site-ul SNPPC, fundatia Sf.Nicolae - ocrotitorul politistilor - norme metodologice.Ajutor la nastere - 200 lei. Spre deosebire de CNP, aici primesc ambii parinti daca sunt politisti.

CNP-ul a inceput sa dea cu incepere din luna Mai 2012. Pana in Mai 2012 CNP-ul acorda numai ajutor de deces. In schimb SNPPC-ul te conditioneaza sa stai 2 ani in sindicat daca primesti ajutor. Ideea e ca Legea 62/2011 prevede ca este infractiune sa constrangi pe cineva sa faca parte sau sa nu faca parte dintr-un sindicat! Ideea e ca nimeni nu se sesizeaza... Oare de ce?

Pai de ce nu faci ceva, chiar tu sindicalistule. Daca ai cunostina de asemenea situatii mergi la parchet si depune o sesizare/plangere.

• 7 months later...

am un baietel de 3 saptamani si am facut cerere pt acordarea ajutoruliu de nastere si mi s-a spus ca incepand cu data de 01.08.2013 nu se mai acorda.stie cineva daca este adevarat sau nu?

• 3 weeks later...

Dacă băieţelul s-a născut înainte de 01.08.2013 beneficiezi de ajutor. Dacă s-a născut după 01.08.2013 nu mai beneficiezi de ajutor.

am un baietel de 3 saptamani si am facut cerere pt acordarea ajutoruliu de nastere si mi s-a spus ca incepand cu data de 01.08.2013 nu se mai acorda.stie cineva daca este adevarat sau nu?

Normele metodologice privind utilizarea fondurilor banesti ale CNP aprobate prin Hotararea nr.194/30.07.2013( conform careia nu se mai acorda ajutoare financiare la nasterea unui copil) abroga Hotararea Consiliului National nr.176/18.01.2012  privind normele pt.sprijinirea activitatii profesionale, asigurarea asistentei juridice, acordarea de ajutoare, recompense si premii din fondurile CNP ( prin care se acordau si ajutoare banesti la nasterea unui copil). Au considerat ei ca nu e util sa dai o suma de bani unui membru atunci cand i se naste un copil dar au introdus posibilitatea acordarii de bani si stimulente pentru alte multe rahaturi.Organizatie de rahat.