Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Accident uşor - care e termenul de prezentare la poliţie?

mihaiqq
 Share

Question

Buna Seara

Azi am iesit la o tura cu masina asa sa se mai dezghete ...si la o intersectie fara semne de circulatie unde trebuia sa acord prioritate de dreapta ....nu stiu la ce ma gandeam si n`am acordat si a venit o gagica si a intrat usor in mine.....masina mea nu are nimic, in schimb a ei are putin bara zgariata ....in fine a iesit cu gura mare ca imi faci masina s`au mai adunat vreo 10-15 oameni pe acolo care probabil o cunosteau si aia cu gura....in fine la un momendat am sunat la politie si ala nu a vrut sa vina......cica sa ne intelegem noi

bun am fost la un service si ala zicea 2 mil costa sa ii vopseasca bara din fata.....mie mi s`a parut foarte mult pt un kkt de zgarietura care in mod normal nici nu as fi bagat`o in seama nici macar nu stiu daca o avea dinainte....in fine pana la urma am facut schimb de numere de telefon si am plecat.....ea a plecat prima nervoasa eu am ami ramas sa ma cert cu mosii de cartier:)))

in fine sunt total vinovat ...politia nu a vrut sa vina.....nu i`am dat nici un ban...nu i`am dat nici asigurarea ....nu mi`a cerut si nici nu i`o dadeam cred daca mi`o cerea

intrebarea mea ar fi ...cam cat timp ar avea ea sa se duca la politie 24 de ore 48 de ore ....ca sa declare acest accident o sapt o luna?.....

24 answers to this question

Recommended Posts

• 0

WoW... ce limbaj de super super jmekerashhhh....

In fine, o sa iti raspund desi sunt cam 99% ca nu o sa intelegi nici de data asta.

Asa cum ti-a spus si politistul la telefon, fiind un accident soldat doar cu pagube materiale (deci fara victime) nu este necesara prezenta unui echipaj la fata locului. Puteti proceda conform legislatiei in vigoare in 2 moduri:

1. Incheierea unui constat amiabil de accident (in termenii tai: ”sa ii dai asigurarea”)

2. Prezentarea in 24H la Sectia de Politie competenta teritorial sa solutioneze evenimentul. (unde iarasi o sa ”ii dai asigurarea” plus o amenda cu niscai puncte :clip: )

.nu i`am dat nici asigurarea ....nu mi`a cerut si nici nu i`o dadeam cred daca mi`o cerea

:doh:

Necunoasterea legii nu te absolva de efectele ei. Nu prea depinde de tine daca ii dai asigurarea sau nu. Depinde de tine sa dai prioritate, sa cunosti gramatica limbii materne, sa te adresezi unor necunoscuti (politisti... unii cu experienta de o viata) politicos in vederea obtinerii unor raspunsuri care sa iti foloseasca intr-un fel. Chestiile astea depindeau exclusiv de tine si uite ca nu prea te-a interesat. Cred ca ti-am raspuns la intrebare si 1pic mai mult de-atat.

Apropos, daca respectiva duduie se prezinta la Politie in 24H (iar tu nu te prezinti) o sa renunti la dreptul de a conduce pe o perioada de 30 de zile fie ca vrei sau nu :clip:

Bafta si sa auzim de bine :emo-yessir:

• Upvote 3

• 0
  • Moderator

mihaiqq

În susținerea răspunsului postat de colegul meu, citește și:

Informațiile respective te vor ajuta cu siguranță pe viitor.

Baftă.

• 0

Mihai, cand iti faci asigurare, langa ea este un proces verbal de constatare amiabila. Uite, hartiuta aia trebuie completata in cazul unui accident rutier soldat doar cu pagube materiale (tamponare) si se completeaza de catre soferii implicati in accident. Asta daca soferul vinovat isi recunoaste vinovatia. Organele de politie nu mai sunt obligate mai nou sa faca tamponarile, tocmai din pricina acelui proces verbal. Daca tu cu doamna nu sunteti de acord in legatura cu constatarea amiabila, adica daca nu iti reculosti vina, termenul de prezentare la organele de politie este de 24 de ore. In acest caz, daca te prezinti si tu in termenul legal, pe langa amenda iti va fi retinut permisul de conducere 60 de zile pentru neacordare de prioritate, iar daca nu te prezinti iti va fi retinut pentru neprezentarea in termenul legal la organele de politie.

Asa ca fi baiat destept si o faceti pe amiabila, pentru ca altfel risti sa fii pieton si sa nu mai poti iesii cu masina la o tura sa o dezgheti...

• Upvote 3
  • Downvote 1

• 0

multumesc frumos de informatii, cel mai tare a fost bogdan.....poate nu stiu lb romana

tin sa precizez ca masina nu este a mea

foarte interesant ..........

• 0

Da ...am fost acum la asigurari si am luat un formular ....doar ca acum doamna nu ,mai vrea sa completeze formularul ..pentru ca dureaza prea mult pana i se va repara masina...(vopsit bara fata) si tine mortis sa ii dau 2 mil bani pe care eu nu`i am...si sa`si repare masina intr`o zi ....pfff

Respectiva nu s`a dus inca la politie au trecut cele 24 de ore .....acum daca merge mai poate sa faca ceva?

Edited by mihaiqq

• 0

Daca se duce la Politie acum ramaneti amandoi fara permis, dar tu o sa stai mai mult pe ”bara”... :emo-yessir:

• 0

A perfect atunci ......pai daca e asa nu cred eu ca se mai duce ......si daca nu vrea sa completeze nici formularu o sa`si faca masina pe banii ei ..:)) offf ce oameni incapatanati:)

• 0

Tie iti convine, poate doamna are nevoie de permisul de conducere sa isi castige existenta, nu sa dea ture de cartier cu masina altuia ;)

• 0

Mie imi convine ca nu trebuie sa ii dau bani asa cum vrea ea.........masina este in perfecta stare de functionare ..doar ca are bara putin zgariata ...poate circula linistita ...eu am fost la asigurari si m`am interesant am luat si un formular ca sa il completam amandoi....dar daca ea nu vrea eu ce sa fac sa stau sa ma rog de ea sa`si faca masina.....?...deaia platesti asigurare la masina nu ..? sa te folosesti de ea...

• 0
  • Moderator

mihaiqq încearcă să te pui și în locul persoanei păgubite. Nu cred că ai fi mulțumit dacă cineva ar proceda cu tine cum vrei tu să procedezi cu femeia respectivă. Corect este să-i dai asigurarea.

• 0

MA fratilor eu nu inteleg ce aveti cu mine

Nu am vrut sa ii dau 2 mil ei in mana care este problema? M-am dus la omniasig unde este facuta asigurarea ...am cerut un formular pentru intelegere amiabiala pe care trebuie sa il completam amandoi. dupa ce facem asta ea vb cu un inspector de la asigurari ...ala vine constata paguba ...ii da o hartie si o trimite la un service unde isi va repara masina gratis. Asta este calea legala.......

Marius u zici sa ii dau asigurarea ....pai nu`i acelasi lucru? eu daca ii dau ei asigurarea.....cum mai merg cu masina?...

In fine in acest fel eu imi pastrez permisul si ea isi face masina gratis ...fara sa ii dau eu bani de cizme ca nici nu`si vopseste bara aia pt o zgarietura mica.....( asa is unii oamenii vor sa traga pe spatele altora)

25tess daca ti se intampla tie ...nu cred ca ti`ar convenii sa ii dai 2 mil pt o zgarietura mica sau poate u esti plin de bani si iti permiti

In fine eu m`am cam lamurit.....va multumesc frumos pentru ajutor.de 5 ani de cand conduc nu am avut nici un accident si am avut acum unu minor si unii de pe aici vor sa ma ia la bataie deja ..pf ROMANIA

• 0

Mihai, nu are rost sa te enervezi. Fapta e petrecuta, ai venit la noi pe forum sa ceri sfaturi si pareri despre problema ta, lucru pe care noi l-am facut. Daca nu ti-au placut parerile asta e partea a doua. Fiecare si-a expus parerea proprie si personala.

Dar vreau sa te intreb ceva: daca doamna nu iti acorda prioritate si iti "zgaria" bara, nevrand sa iti dea din prima asigurarea, cum ai fi dus masina prietenului care ti-a imprumutat-o?

Iar ca un sfat penrtu viitor, cand ceri sfaturi cuiva, in loc sa te enervezi, spune un multumesc...

• 0
  • Moderator

mihaiqq

Niciun coleg nu a spus să-i dai bani sau altceva. Absolut toți te-am îndrumat să-i dai acceptul/permisiunea ta și copie după asigurare (a da asigurarea e o exprimare uzuală și semnifică acceptul să-și repare mașina cu asigurarea ta, nu înseamnă să-i dai efectiv documentul de asigurare).

Așa e corect și moral.

Baftă.

• 0

OK multumesc frumos de sfaturi ...chiar au fost de ajutor...

Dar raman la aceasta faza cu asigurarea.Eu nu inteleg care este diferenta intre a completa un formular dat de cei de la asigurari si copia dupa asigurare despre care vorbiti voi? Deci noi daca mergem si completam acest formular ....pagubita is repara masina gratis cum am mai zis...(daca mergea la politie si ramaneam fara permis tot prin asigurare is facea masina)

si sa`i dau asigurarea ...ea nu mi`a cerut nimic sincer nici nu cred ca stie nr`ul meu de la masina asa de lipsita de interes era ...tot ce era la gura ei sa`mi faci masina altceva n`am inteles

eu nu am mai avut nici un accident pana acum si nu stiam cum se procedeaza ...acum stiu....

din punctul meu de vedere eu nu gresesc cu nimic ...ba mai mult chiar ma rog de persoana respectiva sa vina sa completam formularul asta sa isi poata repara masina

eu cred ca nu are toate actele in regula la masina ....din cauza asta nu s`a dus nici la politie si nu vrea sa completeze formularul asta ...... vrea banii in mana ...eu asa ceva nu fac. legal sau pa

Multumesc inca o data de sfaturi au fost binevenite ...o sa va anunt cum s`a finalizat acest incident

• 0

Acum am primit mesaj de la doamna ca maine merge la politie .....sunt curios daca o sa ii ia si ei permisul desi nu cred...cu toate ca au trecut cele 24 de ore....despre care ati vorbit voi

• 0

Exista vreo proba ca accidentul s-a intamplat in urma cu mai mult de 24 ore?

• 0

Fals in declaratii

Conform art. 292 Cod Penal, declararea necorespunzatoare adevarului, facuta unui organ sau institutii de stat ori unei alte unitati dintre cele la care se refera art. 145 , in vederea producerii unei consecinte juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci cand, potrivit legii ori imprejurarilor, declaratia facuta serveste pentru producerea acelei consecinte, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.

Edited by 25tess

• 0

Exista vreo proba ca accidentul s-a intamplat in urma cu mai mult de 24 ore?

Pai declaratia lui ... avem data primului post al colegului din acest topic, nu ? :naughty:

• 0

Singura proba ....ar fi momentul in care am schimbat numerele de telefon la 10 minute dupa accident nu stiu daca se ia in considerare

Nici nu stiu daca mai are rost.......nu mai am nici o stire de la doamna nu stiu daca a fost la nu la politie...tind sa cred ca nu a fost , nu m`a cautat nimeni pana acum, nici pe nici pe proprietarul masinii....

eu cred ca avea ceva neinregula la masina ....acte ceva din aceasta cauza tot insista sa ii dau ei banii in mana....

in fine inainte de a parasii localitatea (constanta) ....o sa ma duc la politie sa intreb daca se stie despre acest incident sa nu ma trezesc cu vreo surpriza peste 2 luni:)))

• 0

Buna ziua,

Am si eu o intrebare, vineri incercand sa evit un autoturism care a franat brusc in fata mea l-am acrosat cu oglinda si din cate vad am o dara neagra pe aripa masinii mele si este putin indoita in dreptul rotii. Am oprit sa vorbesc cu el dar a fugit, nu i-am vazut numarul de la masina ca nu am apucat. Ce ar trebui sa declar eu la politie, sau ar trebui sa declar ceva la politie, azi este luni weekendul intra in cele 24 ore ca sa stiu daca am depasit termenul ca a trebuit sa ajung in afara localitatii la o intrunire si nu puteam merge atunci la politie?  Multumesc anticipat de ajutor. 

• 0
  • Moderator

În cazul accidentelor de circulaţie soldate doar cu avarii (tamponări) conducătorii auto implicaţi (ambii) au obligaţia legală de a se prezenta în termen de 24 ore de la producerea accidentului la unitatea de poliţie cu o singură excepţie, în situaţia când se încheie constatare amiabila de accident. Neprezentarea în acest termen constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă, iar permisul de conducere se reţine, perioada de suspendare fiind de 30 zile.
În concluzie, dacă nu se încheie constatarea amiabila de accident la faţa locului (ori imediat după, dar nu mai târziu de termenul legal), ambii conducători auto au obligaţia să meargă la unitatea de poliţie rutieră competentă şi să anunţe evenimentul.

• 0

Buna seara!De dimineata pe la ora 7 si ceva eram in drum spre servici cu masina si mi a lovit un microbuz oglinda din stanga de la masina si mi s a spart geamul de la usa,am dat pe avarii si am oprit pe dreapta dar soferul microbuzului nu a oprit,m am intors acasa si am lasat masina acasa....intrebarea mea este:Ce trebuia sa fac ?trebuia sa sun la politie?sau sa merg sa declar accidentul?Poate sa mearga cel cu microbuzul sa declare el inainte?tinand cont de faptul ca el nu a oprit dupa ce m a lovit...imi este teama ca ma voi trezii cu amenda si suspendarea permisului fara sa fiu de vina.Multumes