Jump to content
POLITISTI.ro

Permis port-arma neletala

bontea

Recommended Posts

Buna seara. Intentionez sa-mi achizitionez in urmatoarea perioada o arma neletala (cu gloante de cauciuc) pentru protectia mea, cat si a diferitelor bunuri detinute.

M-am informat si-am aflat ca pentru inaintarea cererii, am nevoie de urmatoarele:

• cerere;
  • cazier judiciar;
  • copie b.i./c.i.;
  • fisa analize medicale;
  • test psihologic(cabinet autorizat);
  • taxa trezorerie = 113 lei;
  • 2 poze tip b.i.

Intrebarea mea pentru dumneavoastra este: Ce tip de analize medicale este necesar? Unde se elibereaza acestea? Medicul de familie are vreo legatura?

Multumesc anticipat.

Edited by ClaudiuL
  • Member

Există fișe medicale tip care ar trebui să se regăsească și la anumite cabinete medicale care se ocupă de acest domeniu. E o fișă cu 8 tipuri de analize medicale de specialitate, care la final va fi parafată de medicul de familie cu privire la existența/inexistența unor antecedente patologice. Dacă nu te descurci , adresează-te la Serviciul Arme din județul tău. De obicei băieții de la autorizări au și fișe medicale tip , potrivite pentru obținerea permisului  de armă.

• Upvote 1
  • 10 months later...

buna ziua

am depus actele necesare eliberarii autorizatiei de cumparare pentru o arma neletala - autorizatie ce urmeaza sa o primesc saptamana aceasta. Doresc sa cumpar o arma cu aer comprimat (viteza proiectilului sub 220 m/s) si deoarece modelul ales de mine nu il gasesc in Romania as dori sa comand aceasta arma de pe un site din Spania.

Problema mea este ca nu am reusit sa aflu ce acte imi trebuiesc pentru a mi se elibera permisul de portarma. In legea 295/2004 scrie ca in termen de 5 zile de la finalizarea procedurilor vamale trebuie sa ma prezint cu arma la politie pentru a mi se elibera permisul de portarma, dar nu este nimic scris despre aceste proceduri.

ma puteti ajuta cu ceva lamuriri in aceasta privinta?

multumesc

• 1 month later...

Doresc să dau de acest permis pentru port-armă , m-ai exact pistol cu bile de cauciuc (arma neletala)

Dacă aș detine acest permis de armă neletala , nu de armă letala.  Ca am înțeles că sunt două categorii. 

Intrebarea mea este , pot purta arma (neletala) in masina mea personală?

• Member

In primul rând, nu dai de permis port arma. Probabil te referi că urmezi un curs, de pregătire teoretică și practică în domeniul armelor și al munițiilor. Permisul de armă este un document care permite unei persoane să dețină sau, după caz sa poarte și să folosească o armă. Arma la care te referi, cu bile din cauciuc, este o armă neletală supusă autorizării, având pentru persoane fizice destinația autoapărare. Deci, răspunsul ar fi, da poți purta arma asupra ta in condițiile legii. Nu în mașină. Dar mai multe o sa afli la cursul de pregătire menționat. 

• 4 years later...