Jump to content
POLITISTI.ro

Colegii noştri au reuşit să-i prindă pe cei 5 paznici BGS în numai câteva ore

Catalin
 Share

Recommended Posts

• Moderator

Probabil că nimeni nu a ratat ştirea referitoare la cele întâmplate aseară în Bucureşti, pe strada Zarzărilor din Sectorul 3, unde paznicii de la BGS s-au dus pentru "a discuta" cu o femeie care depusese la Poliţie, în urmă cu doua săptămâni, o plângere împotriva mamei unuia dintre ei. Plângerea a fost depusă în urma unei altercaţii în stradă în care reclamanta ar fi fost agresată.

Paznicii BGS hotărâţi "să facă ei dreptate", ar fi folosit spray-uri lacrimogene, arme albe (baston telescopic), precum şi o armă de foc neletală.

Familia reclamantei ar fi ripostat, după care unul dintre paznici a scos un pistol cu bile şi a tras, rănind patru persoane din cealaltă tabără. Trei dintre acestea au fost transportate la Spitalul Pantelimon.

Patru dintre paznicii agresori au fost identificaţi şi reţinuţi de colegii noştri în mai puţin de două ore de la producerea conflictului, iar cel de-al cincilea a fost prins în această dimineaţă pe o stradă din Sectorul 2.

În primul rând vreau să le transmit aici felicitările mele, colegilor noştri de acolo, pentru operativitatea şi profesionalismul de care au dat dovadă. Şi sper ca judecătorii să nu îşi facă din nou nevoile în munca lor.

Iar în al doilea rând aş vrea să remarc aici, că avem parte de încă o dovadă clară a adevăratei feţe a acestor firme private de pază, unde mute specimene de dezaxaţi, închipuiţi şi infractori se refugiază pentru a putea purta o armă şi care încep să se credă un fel de burici ai pământului, gata să rezolve orice problemă şi să facă dreptate, fiind susţinuţi de trendului din ultima vreme pe care mass media îl întreţine, conform căruia firmele private sunt salvarea acestei ţări.

După incrdibila cretinitate sub forma prin care doresc ca autostrăzile să fie păzite de paznici înarmaţi şi după dovada mai mult decât clară a profesionalismului şi eficienţei din domeniul privat de care ne-au convins firmele de dezăpezire, acum vedem cam cât de benefice pentru ordinea publică sunt aceste firme private, populate cu tot felul de închipuiţi şi wanna be, ce se cred Rambo sau Arnold Schwarzenegger.

Încă o dată, felicitări colegilor noştri de acolo!

• Upvote 6

• Membru

Am vazut interventia televizata a patronului firmei de paza, Bogdan Oprea, care incercand sa mai spele din "imaginea" patata de incidentul acesta, tot aducea in discutie "cei 1002 (daca am inteles bine) infractori prinsi si predati politiei de catre paznicii BGS". Deci, o medie de 2-3 infractori/zi prinsi de pandari? :) Cred ca NYPD isi da palme la ora asta. Sa fii un pachet de muschi si sa mai ai 1-2 amici mancatori de steroizi care sa te ajute sa te asezi efectiv pe un ghertoi pana vin meletienii si-apoi sa te speli pe maini cand ti l-au luat de pe cap e usor. Beleau e si cand incerci sa-i documentezi activitatea infractionala.

Oricum, ca de obicei, firmele private incearca sa se erijeze in institutii ale statului, insinuand ca ar fi chiar mai bune. Sa te incordezi de 2-3 ori si sa faci parada de 2 lei e usor. Mai greu e sa iei o treaba de la inceput si sa o duci pana la capat si sa faci asta zi de zi, in fiecare zi. Asta sa-ti fie profesia, Nu sa apari si tu ca o prima dona cand se ivesc televiziunile, ca sa faci PR firmei tale.

• Upvote 2
  • Downvote 2

• Moderator

Majoritatea firmelor de pază se comportă și încearcă permanent să se erijeze în instituțiile statului, lăsând impresia că sunt entități private ale instituțiilor de aplicare a legii, iar majoritatea angajaților din aceste firme sunt persoane cu o educație minimală și îndoielnică, care nu ar avea nicio sansă în cazul unui loc de muncă ce necesită o minimă responsabilitate și capacitate de exercițiu.

Astfel aceste firme de paznici, cu denumiri pompoase de genul "firme de securitate", "badyguard" și așa mai departe, au strâns sub aripa lor tot felul de inadaptați și închipuiți ai societății de genul individului care a inițiat topicul și personaje care își închipuie tot felul de tâmpenii și consideră că au dreptul să-și facă singuri dreptate.

Personal as desfinta toate firmele de paza si as face dispecerat la fiecre sectie de Politie astfel cand suna alarma sa sune direct la sectie iar echipajul din zona in 3 min este acolo iar cu banii de la firmele sau persoane fizice cu care are sectia are contract as dota Sectia de Politie.In felul asta toti am fi in castig ei mai protejati iar noi mai echipati si mai multi.Sunt convins ca daca legea ar permite toate firmele ar alege Politia in locul firmelor de paza care vin la interventie dupa 15 minute de la declansarea alarmei.

Edited by cristm
  • Downvote 2

• Moderator

În nicio țară din lumea asta, poliția nu are atribuții de pază.

Iar dacă tu, cristm "visezi" să faci pază, să ai astfel de atribuții, sincer îți spun că e dezamăgitor.

• Upvote 1

• Moderator

Dă-i în gâtu mămicuţei lor, că doar ... acum că se mai întâmplă să intre peste o familie în curte şi să-şi descarce pistoalele cu biluţe ori să parfumeze cu lacrimogene pe acolo, doar nu o fi un capăt de lume.

• Membru

Personal as desfinta toate firmele de paza si as face dispecerat la fiecre sectie de Politie astfel cand suna alarma sa sune direct la sectie iar echipajul din zona in 3 min este acolo iar cu banii de la firmele sau persoane fizice cu care are sectia are contract as dota Sectia de Politie.In felul asta toti am fi in castig ei mai protejati iar noi mai echipati si mai multi.Sunt convins ca daca legea ar permite toate firmele ar alege Politia in locul firmelor de paza care vin la interventie dupa 15 minute de la declansarea alarmei.

N-ar fi posibil dintr-un singur motiv: politia romana nu are atributii de paza, dupa cum a spus si Marius... Si e bine ca e asa pt ca scopul politiei e cu totul si cu totul altul, iar eu sau alti colegi care sunt pe OP, sincer, chiar n-am vrea sa lucram pt biciuscaria vreunui birjar care-si permite sa incheie un contract de paza cu Politia,

Mai ramane sa-si faca contract Bercea Mondialu` si eventual sa testeze meletienii cat de repede vin daca activeaza butonul de panica. Asa, la oha,ca doar plateste pt serviciile de paza. Are tot dreptul, ca doar clientul nostru e stapanul nostru si eventual transformam serviciul 112 intr-un hotline. 10 centi/sec

Eu zic sa se faca treaba asta cu comunitarii, ca si asa nu au alte activitati. Ei, prin lege, au si atributii de paza.

• Membru

Chiar asta ne-ar mai lipsi.. Sa facem paza si interventie la obiectivele cu sistem antiefractie :)) Aaaaa si sa nu uitam de interventie in 3 minute :X Acum serios... Ce treaba are politistul cu sobolanii, geamurile deschise sau acumulatorii descarcati ai subsistemelor de alarmare, care declanseaza de cele mai multe ori efractia? /:) Astea sunt aberatii...

mda fara replica gestul judecatorilor...( de parca ar fi prima data cand fac asa....sau ultima data) dar as fi curioasa daca unui judecator i s-ar intampla sa intre gorilel peste ei in casa tot asa nepasatori ar fi .....interesant cum sunt justitiari in majoritatea cazurilor care chiar nu ar prezenta pericol social..( la mine acum cativa ani au arestat o femeie ca a indrasnit sa fure o plasa de spanac si cand a fost audiata a recunoscut ca de foame a facut asta plus ca avea si vre-o 5 copii acasa) dau mandate si in cazul gorilelor sunt asa de blinzi si intelegatori ....se spune ca la sf de an tre sa fi mai bun si mai iertator dar daca ii omoara pe aia in casa ?oare nu ii mustra constiinta..... :)):)) care constiinta?

Asta e viata in Romania, batut impuscat, agresorul saltat de politie si eliberat de judecatori, deci daca ar fi la fel de usor de procurat legal o arma in Romania ca in SUA nu am asista la asa ceva, pai daca tata Leana (fara sa jignesc dar nu stiu numele femeii agresate) avea dreptul sa detina o arma legal si ar si fi detinut-o si daca la noi erau legile din America ori nu s-ar fi intamplat asa ceva ori nu mai avea ce sa elibereze judecatorul. Macar in SUA poti detine legal AK47 (modificat sa nu poata trage decat foc cu foc) la noi nici o sansa, pe bune infractoru isi cumpara un pistol in 5 min de la piata de flori daca vrea iar noi oamenii de rand ne bazam pe bile de cauciuc. Ia sa stie infractoru ca in casa aia e posibil sa gaseasca o babuta garbovita da cu un Glock la sold s-ar gandii de doua ori inainte sa intre peste tine in casa. Si propietatea sa fie propietate, ai incalcat-o cu intentii vadite de jaf, viol, crima si altele de genu asta si te-am trimis la scaraoschi dupa cercetare direct NUP nu procese si tu sa fii vinovat ca te-ai aparat de ala care vroia sa te omoare, la fel si la politistul care trage dupa infractor, l-a nimerit pe infractor si l-a facut ingeras asta e soarta domnul infractor stia la ce riscuri se supune, ai iesit din masina sa te duci la politist dupa ce te-a oprit scos pistolul si daca nu se opreste respectivul poc si gata si sa vezi ce civilizati ar fii dintr-o data romanii

la fel si la politistul care trage dupa infractor, l-a nimerit pe infractor si l-a facut ingeras asta e soarta domnul infractor stia la ce riscuri se supune, ai iesit din masina sa te duci la politist dupa ce te-a oprit scos pistolul si daca nu se opreste respectivul poc si gata si sa vezi ce civilizati ar fii dintr-o data romanii

DA, DAR PENTRU ASTA TREBUIE O LEGE

Pai sa vedem un proiect de lege inaintat de MAI sau IGPR sau cine o avea atributii in sensul asta, dar si pe sefii aia mari ai politistilor ii cam doar undeva de cei de pe strada

• Membru

O lege exista deja si in cel mai rau caz ar trebui modificata pe ici, pe colo, in sensul de a se elimina sau reglementa ceva mai clar prevederile aberante de genul acelei tampenii conform careia riposta trebuie sa fie proportionala cu atacul sau ca utilizarea fortei trebuie sa se faca gradual si proportional ori alte gogomanii debitate de niste minti obosite de statul intr-un jilt dintr-un birou cu aer conditionat si caldurica.

Ce ar trebui sa se schimbe este practica judiciara, pentru ca judecatorii din tara asta au devenit un fel de al doilea rand de avocati ai infractorilor. Au intrat si ei in trandul acesta general de tip "fuck the sistem" si sunt preocupati "sa faca un bine" infractorului. Pentru ei interesul general al societatii e ceva abstract, ce nu-i intereseaza. Si uite asa am ajuns in situatia in care procurorii si judecatorii privesc ultrajul ca pe ceva prin care trebuie musai sa treaca orice politist. Pentru ei doar politistul are numai obligatii, iar un infractor ce nu respecta legea este ceva firesc si normal, ba chiar are numai drepturi. Asa ca practica judiciara ne omoara, nu lipsa unei legi, ci modul in care este ea interpretata de magistratii acestei tari, ce cauta nod in papura politistului sau omului de rand.

Edited by Octavian

Yo3ies nu ne spui si noua unde este piata de flori , ca poate ne-ar interesa niste pistoale mai ieftine.........

Era o figura de stil dar cum am info exacte si clar te contactez. Asta dupa ce am date certe si documentat asa cum trebuie, dar poate nu vii singur la cumparaturi. =))

Edited by yo3ies

Lasa-ma cu BGS - ul. Se cred stat in stat, pentru ei nu exista decat doua legi dupa care se ghideaza cea a pumnului si cea a prostiei, se cred niste rambo in devenire si impartitori ai dreptatii. Nu mai vreau sa aud de ei, oricum cred ca marea majoritate a firmelor de paza sunt pline de frustrati si de oameni care nu prea stiu sa faca altceva in viata si se ghideaza angajatorii lor pe principiul: Muschi multi minte putina