Jump to content
POLITISTI.ro

Ofiter de politie înjunghiat de o subalterna - scandalul din Politia Bals

Motoboom

Recommended Posts

unii din noi suntem crescuti cu acel bun simt in noi, bine eu avand familie de politisti, nu stiu daca au avut o influenta mai mare decat la altcineva. Sunt deacord cu tine ca trebuie facut din ambele parti cate ceva, ca nu se poate altfel, dar eu personal nu pot spune pentru toata populatia romaniei ca ei or sa faca ceea ce fac eu. Da, pe langa mine am o gasca de vreo 10, maxim 20 de oameni care gandesc ca si mine, dar ce putem face noi? Spunemi ca sa stiu sa organizez ce pot eu organiza.

Dar, revin si spun suntem putini, prea putini pentru a afecta o populatie, sau poate am eu gandirea mai in zid ...

• Moderator

CoAmA, imi pare rau sa iti spun asa direct, dar prin afirmatiile pe care le faci arati ca nu te dezici deloc de gloata care este fan OTV si alte tembeliziuni "educative" din tara asta. In orice categorie profesionala, fie din domeniul bugetar sau din domeniul privat, daca nu iti faci treaba si ai alte preocupari, in cele din urma esti fie raspunzi disciplinar, penal sau esti dat afara. Existenta unor neaveniti in Politie nu da dreptul cetatenilor si tembeliziunilor sa puna anatema pe o intreaga categorie profesionala doar de dragul de a comenta subiecte la colt de bloc sau de scara ca tanti Aglaia. De asemenea, nu ai de unde sa stii daca exista violatori in politia romana, aceasta concluzie au tras-o televiziunile puse pe "reiting" care pun verdicte "vinovat/nevinovat" mai inainte ca ancheta sa se fii incheiat. Ai auzit de prezumptia de nevinovatie?

Legat de testarile psihologice, iti spun eu, sunt frectie cu Diana la picior de lemn. Nu am auzit pana acum de vreun caz in care un psiholog din asta sa fii detectat prin testele lui puerile vreun criminal, violator sau asa mai departe, cu exceptia poate a cazurilor patologice, cand omul sufera de schizofrenie si vede extraterestrii in borcanul cu magiun. Politia, ca institutie, nu va fi niciodata ideala, pentru ca , prin natura atributiilor, este o institutie cu rol represiv, rezultand automat nepopularitate in randul cetatenilor care majoritatea, in tara asta, se identifica in persoana contravenientului/infractorului. Plecand de la aceasta premiza, cetatenii de abia asteapta ocazia de a balacarii Politia si personalul sau, avand impresia ca da bine sa faci pe Robin Hood si e la moda. Ce uita acesti cetateni este ca in momentul in care au probleme striga cat ii tin plamanii : Sa vina POLITIA!!!, in niciun caz sa vina Antena3, sa vina OTV etc.

Cazurile de coruptie nu ar exista daca nu ar exista in primul rand corupatori. Romanii sunt cea mai ipocrita natie de pe pamant. Urla in gura mare ca vor sa se aplice legea la sange dar daca se poate, incepand cu urmatorul, nu cu ei, care sunt un caz mai special, mai aparte, au trei oua si merita ceva mai mult, daca intelegi ce vreau sa iti spun. Coruptia a existat dintotdeauna si va mai exista mult si bine si nu numai intr-o institutie cum e Politia Romana. Insa sunt cazuri izolate, iar cei care calca stramb platesc pentru acest lucru, disparand din randurile noastre. Dupa cum am mai spus, chiar daca exista astfel de cazuri, nu trebuie generalizate la nivelul intregului personal, pentru ca este o mare nedreptate. Majoritatea politistilor sponsorizeaza aceasta institutie de ani de zile pentru a putea sa isi desfasoare activitatea, sunt inglodati in credite pentru a putea trai, poate nu au 5 lei in buzunar pentru un covrig, dar in schimb au demnitate. Iar cand aceasta demnitate le este calcata in picioare de dragul senzationalului, imagineaza-ti ce e in sufletul lor. Si mai vreau sa iti imaginezi ceva : O zi fara Politie. Ar fi fericirea tembeliziunilor, pentru ca ar scrie numai "breiching niuz" pe banda rulanta (crime, violuri, furturi etc.).

Edited by Cristi
  • Upvote 2

Astazi am descoperit pe Jurnalul un articol despre comportamentul abuziv al unei politiste fata de subalternele ei... articolul este in continuare...

Poliţiştii de la Serviciul Paşapoarte Satu-Mare sunt terorizaţi de câţiva ani de o femeie. Şi nu una oarecare. Este vorba chiar despre şefa lor, comisarul-şef Simona Babici, care se pare că a fost sancţionată de trei ori în ultimii doi ani, fără ca Ministerul Afacerilor Interne să reacţioneze în vreun fel. Mai mult, în timp ce subalternele comisarului-şef Babici erau în timpul programului de muncă, deci plătite din contribuţia românilor la bugetul de stat, acestea îi făceau manichiura şi pedichiura în birou. Culmea, una dintre agentele de poliţie a fost pusă chiar să-i facă curat în casă. Pe banii statului! Iar ca să fie paharul plin, poliţiştii de la Serviciul Paşapoarte au fost puşi să strângă bani pentru a fi reparat etajul 1 al clădirii în care îşi desfăşoară activitatea, dar şi pentru cumpărarea unor produse. Se pare că poliţiştii au făcut chetă pentru a fi trimise cadouri şefilor de la Bucureşti. Însă, în Legea 360 din 2002 se specifică clar că “poliţistului îi este interzis în orice împrejurare să colecteze sume de bani de la persoane fizice sau juridice”.

Pedichiura la Paşapoarte

Abuzurile şi starea tensionată care domnesc în rândul poliţiştilor de la Serviciul Paşapoarte din Satu-Mare au făcut ca Ministerul de Interne să trimită de trei ori Corpul de Control pentru a verifica plângerile poliţiştilor. Degeaba, pentru că de fiecare dată comisarul-şef şi-a văzut în continuare de treabă. Chiar dacă timp de doi ani comisarul-şef de poliţie Simona Babici i-a solicitat subalternei sale, agent Maria Timeea Marghitai, să-i facă periodic manichiura şi pedichiura în timpul programului de muncă. Comisarul Simona Babici a precizat în faţa ofiţerilor de control că această operaţiune a avut loc o singură dată, în biroul său, dar în afara orelor de program. Însă, o altă poliţistă a contrazis-o şi a spus că de fapt i s-a făcut manichiura şi pedichiura în mod repetat în birou. O altă poliţistă, agentul principal de poliţie Angela Costinaş, lucrează tot la Serviciul Paşapoarte din Satu-Mare. Numai că în timpul programului de muncă era chemată de şefa sa, comisarul-şef Babici, să-i facă curat în casă, fără să fie întrebată dacă este de acord. Însă, Babici a declarat că de fapt agenta de poliţie iar fi solicitat să-i facă curăţenie în casă pentru a-şi mări veniturile. În urma controalelor efectuate la serviciu paşapoarte din Satu-Mare au fost constatate zeci de pagini cu nereguli legate de organizare, planificare şi evaluarea activităţii serviciului. Am încercat să obţinem un punct de vedere de la Direcţia Generală Paşapoarte legat de acest caz, însă, până la ora închiderii ediţiei, purtătorul de cuvânt Mariana Alexăndreanu nu a vrut să comenteze situaţia de la Satu-Mare.

Tare frate...manichiura, pedichiura..., revenind la fata de la bals..fara a parea misogin ceva e putred in toata afacerea, protagonistii au depasit clar limitele dintre colegi si urmarile penale s-ar putea sa fie doar pentru fata, fapta ei e destul de evidenta insa a lui mai putin.

Gataaaa... ,s-au terminat scandalurile cu hartuirea din MAI.

Oricum a fost un subiect ptr gura casca si credulii OTV-isti

Au mers cateva zile bietele femei la psihologi, au cantat televiziunile cat au cantat si gata lumea s-a saturat.Au picat cativa sefi incomozi si cam atat.

D-zeu sa-l odihneasca pe Sergiu Nicolaescu cu inhumarea lui cu scandal. Mare om in viata dar si dupa moarte.

Cum a reusit moartea omului asta sa stinga brusc subiectul asta cu scandalul din MAI, ca poate cine mai stie cate fufe isi mai aduceau aminte ca in tinerete au fost pipaite de sefi incurajate de apetitul televiziunilor de a prosti poporul cu subiecte de tot rasul.

Apoi atentatul cu bomba de la Piatra Neamt a ... dezamorsat subiectul total, apoi criza ostatecilor din Algeria , apoi inchiderea OTV-ului ,acum vine zapada, etc,etc

Halal presa,halal televiziuni, halal subiecte

Paine si circ atat .

• Upvote 3
  • 3 months later...

sursa mediafax

Polițista Melania Renghea, care în decembrie 2012 și-a înjunghiat fostul șef de la Poliția Balș și i-a acuzat pe acesta și pe mai mulți șefi din IPJ Olt că ar fi violat-o, s-a ales cu dosar penal pentru furt și violare de domiciliu, transmite corespondentul MEDIAFAX. Melania Renghea este acuzată de furt și violare de domiciliu după ce ar fi intrat peste o bătrână la care a locuit în trecut și ar fi luat din curtea acesteia o găină, un televizor și mai multe haine. Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului de Poliție al județului Olt, Claudia Radu, incidentul a avut loc joi, înainte de Paște, când soții Renghea au mers cu un taxi în localitatea olteană Curtișoara la o bătrână la care a locuit Melania Renghea înainte de a se muta la Slatina, pentru a-și lua mai multe lucruri pe care le lăsase acolo.

În momenul în care au ajuns la poarta femeii, în curte a intrat doar Melania, soțul său rămânând în taxi cu cei doi copii. Proprietara locuinței s-a certat cu Melania și nu a fost de acord că aceasta a luat o găină, un televizor și mai multe haine, ba mai mult a sunat la 112 și i-a chemat pe polițiști. La fața locului a ajuns un echipaj din localitate, iar polițiștii au încercat să verifice mașina în care au fost puse bunurile. Atunci a intervenit Relu Renghea, care a devenit recalcitrant și a început să se certe cu polițiștii. "Bărbatul a fost amendat cu 500 de lei și i-a fost întocmit dosar penal pentru ultraj contra bunelor moravuri și tulburarea ordinii și liniștii publice, precum și pentru sfidarea organelor judiciare. De asemenea, soției acestuia i-a fost întocmit dosar penal pentru furt și violare de domiciliu", a declarat Claudia Radu.