Jump to content
POLITISTI.ro
misulica112

Noua grila de organizare a M A I

Recommended Posts

Motoboom

Pentru mine POLITISTII sunt aceia care au terminat Academia de Politie sau o Scoala de subofiteri/agenti de politie, nu mecanicii, zidarii, medicii, asistentii medicali, soferii,inginerii, etc care mai lucreaza pe la aceasta institutie care se numeste POLITIA , ei sunt buni acolo unde sunt pusi, dar nu au nico legatura cu munca de politie

Edited by eti79ety
  • Upvote 2

Catalin

Dragă runya singura concluzie pe care o putem trage din postul tău, este că adevărul deranjează.

Nu ai postat niciun argument viabil, prin care să ne convingi că actuala organizare este corectă și justă, ci doar încerci să închei acest subiect, întrucât nu ai argumente și nu-ți convine.

Apropo, să știi că evaziunea și înșelăciunile sunt comise tot de infractori. Deci și cei de la economic se luptă tot cu niște „hoți”.

Cristi

Runya, cine a zis ca politistii de la criminalistica nu pot fi considerati politisti? Sau cei de la Economic? Indica-mi te rog frumos...tu ai incercat sa faci un amalgam in postarea ta, punand semnul egal intre criminalisti si cei de la logistica sau asistentii medicali...vezi ca nu iti merge, inca odata repet, cum am spus in mai multe randuri : aici, pe acest forum, noi chiar suntem politisti si ne dam seama de o mica incercare de intoxicare si de "entelijenta" cum a fost cea din postul tau. Eu zic sa te linistesti, stiu ca te simti bine cand te lauzi la rude sunt politist, dar de fapt ai vazut un hot doar in poze (in Imagetrak)...

Edited by Kmcoio

Elvis

Runya vezi ca aici stai de vorba cu politisti.

Bucatarii sunt la cantina, mecanicii, agronomii si inginerii la logistica, informaticienii la cabluri, asistentele si doctorii la cabinetele medicale.

Pe principiul ,padure pe stanga ,padure pe dreapta ,urmariti traseul ,iar daca nu ii gasesti iti desenez o harta.

Apropos ,in luna iulie 2010 la un concurs organizat de minister am aflat cum poti devenii politist la 40 de ani din ghid turistic.

Ai dreptate, exista politisti si cei care lucreaza la politie.

Nu vorbii despre cei de la cadre, criminalistica si economic ca ii murdaresti.

Cu impartitul chiar ar fi in dezavantajul vostru, oricum vorbim de lucruri necunoscute pentru tine si chiar nu ai mai putea sa le spui povesti despre hoti celor care stiu ca esti politista.

Vorbesti despre aparatul central ca si cum noi nu stim cam ce fac ei pe acolo.

Iti doresc ,,succesuri". :emo-yessir:

ione63

A doua sansa

Dupa ce a trait o viata plina de egoism, in care nu s-a gandit decat la el, nepasandu-i de cei din jur, un om a ajuns in iad. Cat de mult s-a cait atunci pentru tot ce facuse! Dar era prea tarziu. Chinuindu-se zi si noapte in flacarile iadului, se ruga incontinuu:

- Iarta-ma Doamne, am gresit, dar acum m-am lecuit. Nu mai sunt egoist deloc, ajuta-ma Doamne ca m-am schimbat si nu mai am pic de rautate in mine!

In timp ce se ruga el, a aparut deodata un inger, care i-a spus:

- Bucura-te omule! Dumnezeu ti-a ascultat rugaciunea si vrea sa-ti dea o sansa sa vii in rai, dar oare te-ai schimbat cu adevarat ?

- Sigur ca da - zise omul cu nerabdare - sigur ca m-am schimbat!

- Bine! - a mai spus ingerul. Vez firul care coboara acum spre tine ? Daca te vei urca pe el, vei ajunge in rai si vei scapa de chinurile de aici.

Nespus de bucuros, omul a inceput sa se catare pe firul ce atarna deasupra iadului, numai ca, pe masura ce se urca, a bagat de seama ca firul se subtia din ce in ce mai tare. Cand s-a uitat dedesubt, sa nu-si creada ochilor! Multi pacatosi se atarnasera de firul sau, incercand cu disperare sa scape din flacarile iadului.

- Ce faceti ?! - striga omul speriat. Dati-va imediat jos, o sa se rupa firul si o sa cad iarasi. Dati-va jos, n-auziti ?! - tipa omul cu disperare si incepu sa-i loveasca cu picioarele . In clipa aceea, firul s-a rupt si au cazut cu totii.

- Of, ingerule, uite ce mi-au facut ceilalti! Spune-i lui Dumnezeu sa-mi trimita alt fir, ca sa scap odata de aici!

- Nu se poate! - i-a raspuns ingerul.

- Cum asa ? Doar n-am nici o vina, firul s-a rupt din cauza lor!

- Ba nu, firul s-a rupt din cauza ta si a invidiei tale. Firul acela era firul credintei si ar fi putut tine si tot iadul daca ai fi avut incredere in cuvantul lui Dumnezeu si daca nu te-ai fi gandit doar la tine. Ai spus ca te-ai lecuit de egoism si ca acum iti pasa de aproapele tau, dar nu este adevarat. Fiind la fel de pacatos si rau, firul nu te-a tinut; de aceea s-a rupt.

In viata nu va reusi cel rau, cel zgarcit si interesat doar de propria persoana. Poate ca va strange averi, dar in sufletul sau cu ce se va alege ?

Dar cel ce ii ajuta mereu si cu dragoste pe ceilalti, acela strange in inima comori ceresti, devenind om cu adevarat, caci om este doar cel ce traieste pentru oameni.

Elvis

Ione63 vezi ca ai confundat topicurile.

Sunt convins ca Adi Mercea abia asteapta sa tastezi pe acolo.

Si mai zicea cineva ca nu va face prozeliti.

Chestia cu credinta asta afizata pe mine ma cam lasa rece.

Ce treaba au ingerii cu subiectul discutiei noastre?

A gata stiu, preotii or fi comisari sefi ?Ca nu ma mai mira nimic.

O sa ne spuna ca este foarte important ca ei sa fie politisti si sa aiba grade.

Cu respect. :emo-yessir:

Edited by Elvis

runya

Mai dar rai sunteti. Ati sarit pe mine de parca am inventat eu organizarea politiei in halul asta . In acest moment astia suntem si ar trebui sa ne intelegem macar intre noi. Asta am vrut sa spun.

Daca scria civil pe mine, va incalzea cu ceva ? Apropo: nu ma laud ca sunt politist, dimpotriva: in acest moment regret ca am intrat in sistemul asta ; pana acum a fost foarte greu.... Poate in viitor va fi mai bine.

P.S.

Daca intru la Academie la f.f. imi dati o bila alba?

Catalin

Ori noi nu ne-am făcut bine înțeleși, ori tu ai înțeles cu totul altceva.

Acum și aici discutăm de ceea ce considerăm că nu este în regulă și ar trebui îndreptat/modificat în viitor. Nimeni nu cred că a spus sau se gândește că ar trebui să se taie acum cu barda și să sară sângele în stânga și-n dreapta. Astea-s vremurile pe care noi le-am apucat și asta e. Dar în viitor, pentru cei ce vor veni după noi, ar fi corect să se îndrepte această anomalie.

ione63

Nu le-am" confundat ",am gresit doar...si imi cer scuze,nu e vorba de credinta;Daca as fi incercat poate nu as fi gasit atit de bine cuvintele sa-mi exprim acele ginduri,de aceea am ales acea povestioara.Oricit de ancorati am fi in cotidian si de inrobiti ritmului nebun al fiecarei zile , numai impreuna vom putea schimba totul.Chiar daca te lasa rece acum,intr-o zi ,.....Va doresc tot binele din lume,Daniela

Elvis

Daca vei face Scoala de politie o sa iti dau doua bile albe.

Daca asta ai inteles tu ca avem ceva cu tine Daniela te-ai inselat.

Noi vorbim despre principii pe care noi le consideram sanatoase.

Insa daca viata bate filmul ........

Daniela de ani de zile ascultam povestioare si minciunele de la sefii care sunt agronomi, pompieri, ingineri, jandarmi , tehnicieni, graniceri,doctori adica au cu totul alta pregatire decat cea de politist.

Pentru ca altfel nu imi explic cum ajunsi acolo sus le vine asa de rau ameteala si ii loveste amnezia atat de tare ca uita cum este in operativ.

Explicatia este una singura - nu au lucrat niciodata in strada si tocmai pentru ca au sarit gardul in curtea politiei nu stiu cu ce se mananca.

Iti repet, in viitorul apropiat doresc ca angajatii civili din politie sa aiba salariile atat de mari incat sa nu mai doreasca sa aiba grade de exemplu la halatele albe.

Dar matematica este o stiinta fixa. Ti-am spus ca vreau numarul real de politisti la 100000 de locuitori.

Nu ti-am tastat ca vreau ca doctorii sa fie dati afara. Vreau sa isi faca munca pentru care sunt platiti si sa ne trateze cu respect.

Poate cand nu vor mai fii ofiteri superiori facuti la apelul bocancilor si avansati la exceptional o sa se comporte ca niste medici adevarati.

In speranta ca m-am facut inteles marturisecsc, inca odata daca mai era nevoie, ca nu am nimic cu tine Daniela.

Cu stima. :emo-yessir:

Edited by Elvis

user10

Politistii/ jandarmii care executau serviciul la birourile de paza magistrati, in cadrul parchetelor/ tribunalelor/ judecatoriilor puteau spune ca-s procurori/ judecatori/ avocati? Bineinteles ca nu. Sau cei care executau serviciul la paza banci se numeau economisti? Normal ca nu. Cel care este contabil la un IPJ poate spune ca e politist? da, ca are grad..:))). Si eu sunt de parere ca cei care lucreaza la financiar,de exemplu, sa fie economisti, nu politisti. daca le pui pistolul in mana, stiu ce sa faca cu el? Cunosc uzul de arma? Sunt multe functii care nu implica sa fii politist pentru a le ocupa. Din cauza ca sunt facuti politisti inainte sau dupa ocuparea posturilor se incarca schemele de personal si nu mai au loc cei care fac munca de politie. Eu asa vedeam demilitarizarea politiei, adica numai a unor posturi din aparatul MAI. Unele voci spun ca nici cei de la evidenta persoanelor nu trebuie sa fie politisti. Poate au dreptate, poate nu. Ca o paranteza, stiti cati UL/ UG ( scuze, poate nu toti stiu ce inseamna: urmariti local/ urmariti general) au retinut la ghisee cei de la evidenta? Fie ca-s politisti, fie ca-s personal contractual, sa stiti ca au prins.