Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Myron

Transferul unui polițist din Republica Moldova în România

Question

Myron

Vreau sa stiu care e procedura de transfer a unu politist din R.M. in Romania in cazul ca are si cetatenia Romaniei? Vorbisem mai demult cu niste politisti din Galati la aceasta tema si mi-au spus ca e posibil si ca ar trebui de facut si niste cursuri de recalificare ceva de genu' asta, daca stie cineva toata procedura va rog sa-mi spuneti si mie. ms anticipat

Recommended Posts

• 0
Dan

cu dubla cetatenie nu e posibil nicidecum?

Păi cu cetățenie română sau moldoveană tot român ești. :clip: Doar pentru că ne desparte un râu, nu înseamnă că trebuie să uităm asta. Așa că dacă renunți la cetățenia moldoveană nu înseamnă nimic, pentru că și moldovenii tot români sunt.

• Upvote 3

• 0
Dan

Eu nu am auzit de așa ceva. Câți ani ai?

• 0
cipri83

Nu stiu daca este posibil...vezi tu Myron la noi totul este interpretabil!Intradevar scrie ca trebuie sa ai cetatenie Romana insa nu scrie nimic daca ai dubla cetatenie ce se intampla!

• 0
Myron

Eu nu am auzit de așa ceva. Câți ani ai?

24 curand 25

Nu stiu daca este posibil...vezi tu Myron la noi totul este interpretabil!Intradevar scrie ca trebuie sa ai cetatenie Romana insa nu scrie nimic daca ai dubla cetatenie ce se intampla!

de asta am si intrebat ca sa stiu mai concret

• 0
Dan

De ce nu încerci să susții examen de admitere la una din instituțiile noastre ? De transfer inter-țări nu am auzit până acum.

• 0
Myron

cred eu ca nu ar trebui sa fie o problema deoarece incalca drepturile omului ;):)

De ce nu încerci să susții examen de admitere la una din instituțiile noastre ? De transfer inter-țări nu am auzit până acum.

ma gandeam si la asta doar ca nu prea sunt la curent ce institutii si ce cerinte sunt.

• 0
Myron

aham, ms, acus incerc.

• 0
Ziggye

Avand in vedere ca R.M. nu e in U.E.....nu cred ca s-ar putea. Tu esti politist acolo, pe Legile Rep. Moldova dar aici se vrea uniformizarea la statutele U.E....

• 0
Myron

pai de asta si se fac niste cursuri de jumate de an, un fel de recalificare, asta mi-a spus-o un comisar-sef din Romania insa eu nu sunt sigur ca este asa de usor si daca in general e posibil.

• 0
Elvis

Parerea mea este ca va fi foarte greu si ocolind putin regulile.

Dar in Romania este posibil orice.

• Upvote 1

• 0
Myron

la fel ca si R.M.? :D

• 0
Marius

Dacă citești Statutul Polițistului, vei constata că nu există o astfel de posibilitate.

(1) Poliţiştii provin, de regulă, din rândul absolvenţilor instituţiilor de învăţământ ale Ministerului Administraţiei şi Internelor.

(2) Ofiţerii de poliţie pot proveni şi din rândul agenţilor de poliţie absolvenţi, cu diplomă sau licenţă, ai instituţiilor de învăţământ superior de lungă sau scurtă durată ale Ministerului Administraţiei şi Internelor sau ai altor instituţii de învăţământ superior cu profil corespunzător specialităţilor necesare poliţiei, stabilite prin ordin al ministrului administraţiei şi internelor.

(3) Pentru unele funcţii pot fi încadraţi direct sau transferaţi din instituţiile publice de apărare şi siguranţă naţională specialişti cu studii corespunzătoare cerinţelor postului şi care îndeplinesc condiţiile legale.

(4) Admiterea în instituţiile de învăţământ ale Ministerului Administraţiei şi Internelor se realizează prin concurs.

(5) Încadrarea unor specialişti în poliţie se realizează prin concurs sau examen, după caz.

• Upvote 1

• 0
Myron

ms Marius, de asa ceva aveam nevoie... trebuie sa incerc sa sustin un examen atunci la una din institutiile MAI sa devin student. e cea mai simpla metoda paremi-se.

• 0
danpin

Cunosc un caz, dar a absolvit cursurile Academiei de Politie Bucuresti, a obtinut cetatenia romana si apoi a renuntat la cea moldoveneasca.

• 0
Myron

cu dubla cetatenie nu e posibil nicidecum?

• 0
danpin

Nu cred.

• 0
Myron

mdaaa nu e chair bine asa....

• 0
arcan

De ce vrei sa fi politist in Romania?

• 0
Myron

De ce vrei sa fi politist in Romania?

fiidnca si Romania tot patria mea este

Păi cu cetățenie română sau moldoveană tot român ești. :clip: Doar pentru că ne desparte un râu, nu înseamnă că trebuie să uităm asta. Așa că dacă renunți la cetățenia moldoveană nu înseamnă nimic, pentru că și moldovenii tot români sunt.

sunt deacord cu tine intru-totul insa voi fi nevoit sa ma dezic de foarte multe aici in Moldova daca sa ma dezic de cetatenie... :(

BPR!!!

• 0
Wallah

Vreau sa stiu care e procedura de transfer a unu politist din R.M. in Romania in cazul ca are si cetatenia Romaniei? Vorbisem mai demult cu niste politisti din Galati la aceasta tema si mi-au spus ca e posibil si ca ar trebui de facut si niste cursuri de recalificare ceva de genu' asta, daca stie cineva toata procedura va rog sa-mi spuneti si mie. ms anticipat

Acum cativa ani am cunoscut un inspector PF originar din Moldova angajat din sursa externa.Nu stiu daca avea dubla cetăţenie. Din pacate nu mai este in sistem.Pe de alta parte santem deficitari in ceea ce priveste vorbitorii de limba rusa.Eu zic sa te adresezi direct ministrului.Uspeh!

• 0
arcan

Myron,vrei sa fi politist in Romania doar pentru cetatenie?

• Downvote 1

• 0
Myron

Myron,vrei sa fi politist in Romania doar pentru cetatenie?

cetatenia mi-am REDOBANDIT-O de ft mult timp in urma Edited by Myron

• 0
arcan

Incerc doar sa te inteleg.Nu e nevoie sa ,,tipi,,(scriind cu majuscule). Spuneai ca prierzi multe o data cu cetatenia moldoveneasca.Ce pierzi?

• 0
Kayne

poate il iau la ochi colegii din structuri ca si-a tradat tara... :D