Jump to content
POLITISTI.ro

Norma 12 B

ctapolice
 Share

Recommended Posts

Si e legal sa se acorde cate o norma la fiecare 8 ore lucrate cu cainele? De asta am intrebat in ce conditii se acorda pt conductori? Trebuie intocmite situatii lunare cu orele lucrate?

Edited by 19alex23

Si e legal sa se acorde cate o norma la fiecare 8 ore lucrate cu cainele? De asta am intrebat in ce conditii se acorda pt conductori? Trebuie intocmite situatii lunare cu orele lucrate?

Norma 12B a fost stabilită prin Ordinul Adminsitrației și Internelor nr.S/310 din 21.12.2009 privind hrănirea efectivelor Ministerului Administrației și Internelor pe timp de pace. Acest ordin a fost desecretizat în anul 2010. În anexa nr.1, la pagina 53, există tabelul 1, iar la poziția 8 este prevăzut că polițiștii care execută dresajul sau îngrijirea cailor sau a câinilor de serviciu beneficiază gratuit de suplimentul de hrană prevăzut de norma 12b, în tot cursul anului. Deci nu trebuiesc întocmite situații cu orele lucrate cu câinele, trebuie doar să fii trecut pe dispoziția care se emite de fiecare inspectorat la începutul anului cu personalul care beneficiază de acest drept în anul respectiv. „În tot cursul anului”, înseamnă inclusiv sâmbete, duminici, sărbători legale, concedii de odihnă și medicale. Cine ți-a cerut să întocmești situații cu orele lucrate cu câinele ori nu cunoaște ordinele și dispozițiile pe acestă linie, ori a vrut să facă mișto de tine.

• Upvote 1

• 1 year later...

Am o nelamurire, eu si colegii mei lucram in schimburi insa primim norma 12 b doar pentru schimburile II si III, pentru schimbul I nu se acorda norma?

• Membru

Se acorda 12b o data in cuantum de 8 ore indiferent daca depaseste nr asta de ore per tura, indiferent de felul turei, daca e de 1,2,3 sau 2 de cate 12 ore.

• Membru

@ionut3dd cum lucrați voi 12 ore pe trei schimburi? Scuze, nu am citit cu atenție !

Edited by eti

Noua ni s-a spus ceva de genu ca pentru schimbul I nu primim 12 b chiar daca lucram in schimburi si explicatia lor ar fi ca schimbul I intra in programul normal de lucru sau ceva de genu, asa ca primim 12 b doar pt schimbul II si III, ceea ce mi se pare absurd.

Edited by ionut3dd

Cine ti-a zis asta e un mare.....om. Nu conteaza ce schimb esti, daca lucrezi in schimburi/ture, programul fiind discontinuu, trebuie sa primesti norma 12b. Un astfel de sef mare.....om am si eu. Anul trecut n-a vrut muschiul lui sa ne treaca la norma 12b daca nu faceam si sch.3. Dupa ce am facut cateva rapoarte s-a lamurit.Acum ii trece si pe cei care nu au dreptul, adica cei care lucreaza program normal 8-16. Deci, e un mare....om.

Edited by erasmus
  • Upvote 1

Ionut adresa catre IPJ si plangere penala la parchet. Sa vezi ce repede se rezolva. Chiar daca lucrati schimbul 1 si 2 aveti dreptul la norma 12B. Schimburi sau ture inseamna acelasi lucru.

• Upvote 1

Cum putem afla dacă beneficiem de acest drept, norma 12b? Se regăsește pe fluturașul de salariu? 

Intrebati la financiar. Norma 12B este inclusa, pe fluturas, in norma de hrana.

Cum adica se plateste separat? Pe 14 intra salariul, iar in alta zi primiti si Norma 12B?

Da.De regula la sfarsitul lunii, in functie de cati bani are financiarul. Exista situatii cand la unii intra banii iar la altii nu, in functie de banca la care au cardul si de cati bani are financiarul.Ei  se justifica de genul "atatia bani am avut, am dat doar la aia". Sunt si alte situatii cand primim banii pe doua-trei luni in urma. 

Edited by erasmus

• Membru

Subscriu la ceea ce a zis Erasmus.

In Bucuresti, norma 12B nu apare pe fluturas, nu se incaseaza pe 14 ale lunii, ci de regula in ultima zi a lunii. Cateodata se incaseaza si pe data de 1 sau 2 ale lunii viitoare.

• Upvote 1