Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Când este obilgatorie testarea privind cunoaşterea regulilor de circulaţie

Postare recomandată

BortasMarius

Buna ziua,

Am si eu o intrebare: mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pentru 90 de zile pentru viteza( 103km/h in localitate), in judetul Vaslui.

Adresa din buletin e municipiul Pascani, Iasi , iar permisul l-am obtinut in Constanta....si lucrez in Constanta de mai multi ani.

Va rog sa-mi spuneti de unde pot sa ridic permisul si daca in acest caz trebuie sa mai dau vreun test?

Va multumesc!!

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

sorinzavastin

Buna ziua!

Mi-a fost retinut permisul de conducere pe o durata de 30 de zile  + amenda pentru neacordare prioritate la trecerea de pietoni. Nu a rezultat un accident, nu au fost victime.

Intrebarile mele sunt:

1. Trebuie sa sustin examinare '13 din 15' pentru restituirea permisului?

2. Daca da, de ce acte am nevoie si cum trebuie sa procedez pentru obtinerea unei programari la examen?

Link către postare
danpin

1. Nu. Dupa expirarea celor 15 zile din dovada, astepti sa treaca cele 30 zile pana iti recapeti permisul 

Link către postare
Apetri56

Bună! Sunt incepatoare, mi s a reținut permisul pentru 90 de zile din cauza vitezei . După alea 90 zile, trebuie să dau un test pentru a-mi primi permisul inapoi? 

P.s am plătit amenda.

Modificat de Apetri56

Link către postare
AGR

Am patruns pe interzis, a venit masina cu girofar nino nino, am oprit, stiam sigur ca de mine se vor lua. Am predat actele, mi s-au returnat fara permisul de conducere si am primit si procesul-verbal, cu perioada de suspendare 60 de zile, unde mi s-a comunicat verbal ca pot sustine examen de redobandire si mi se vor scadea 30 de zile. Okay, toate bune si frumoase pana aici, dar ma ajutati cu niste informatii? Dovada cu dreptul de circulatie mai are valabilitate doar maine, nu am intampinat niciodata probleme de genu’ si nu stiu cum si unde sa ma adresez, orice informatie este binevenita, am inteles ca merg sa depun o cerere, dar unde? Si de cand o pot face? ( cerere cu privire la inscriere pt. a sustine examenul )  daca nu promovez se adauga inca 30 de zile? Cate incercari am? Multumesc frumos.

Link către postare
Cristibalasa

Mi sa suspendat permisul de conducere pe 90 de zile, trebuie să dau vreo testare pt al obține. Va mulțumesc 

Link către postare
penciu

Buna ziua.

Am si eu o intrebare...Anul trecut sotului meu i s-a suspendat permisul de conducere pentru 30 zile  pentru ca a trecut pe culoarea rosie a semaforului. Pe data de 08.02.2019 radarul in miscare a intregistrat o viteza de 114 km/h in localitate ceea ce a dus la suspendarea permisului pt 90 zile. Daca da testul, i se reduce la 60 de zile de suspendare sau raman tot 90?

Link către postare
Iuliandnn

Buna ziua eu am luat permisul de mai putin de un an si mia fost retinut pentru ca am condus cu o alcolemie de 0.37 in aerul expirat mia fost retinut pe o perioada de 90 de zile dar eu asi vreau sa stiu daca trebuie sa dau textul de cunoastere al circulatiei 13/15 intrebari ca nu stiu ce sa fac asi dori sa stiu si eu daca trebuie sal dau sau nu si daca dupa ce trec aceste 90 de zile mil mai prelungeste cu inca o luna daca nu il dau si in acelasi timp cand mia fost retinut permisul mia fost data si o amenda de 1308 lei daca nu o platesc mai pot sa ridic permisul dupa ce expira perioada ds suspendare 

Link către postare

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Aţi postat conţinut ce păstrează o altă formatare decât cea permisă de Regulament..   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Link-ul a fost încorporat automat în postare.   Elimină inserarea şi afişează ca simplu link

×   Conţinutul anterior a fost restaurat.   Curăţă editorul

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Conţinut similar

• sspinosu
      de sspinosu
      am inteles ca in cazul accidentelor din care a rezultat decesul unei persoane este obligatorie prelevarea de probe biologice in vederea stabilirii alcoolemiei, chiar daca in urma testarii cu alcooltestul, rezultatul este 0.00.Dar în cazul accidentelor soldate cu victime este obligatorie prelevarea de probe biologice sau e destul doar testarea cu alcooltestul, daca rezultatul e 0? imi puteti spune si unde este stipulat acest lucru, daca exista vreun act normativ sau este o dispozitie interna? 
    • Catalin
      de Catalin
      Pentru cei ce se întreabă dacă mai au alcool în organism dimineaţa, după o noapte "furtunoasă" urmează să apară pe piaţă Breathometer.
      Dracovenia nu este un alcooltest în adevăratul sens al cuvântului, ci este doar un accesoriu pentru smartphone, împreună cu care vă puteţi testa singuri aproximându-vă nivelul de alcool existent în aerul expirat.
      De fapt gadget-ul "miroase" nivelul de alcool, iar aplicaţia instalată în telefon interpretează valorile. Este destul de mic şi uşor, pretându-se pentru o păstrare în maşină, iar la nevoie să fie folosit.
      Preţul aproximativ la care se va comercializa este de 20 de dolari.

Aici puteţi citi mai multe detalii pe website-ul oficial: http://www.breathometer.com/

Dacă mai ştiţi şi alte astfel de "alcoolteste de buzunar" vă invit să ni le arătaţi aici şi astfel să vedem care ar fi cea mai bună soluţie pentru cei interesaţi de un astfel de gadget.
    • Marinescu
      de Marinescu
      Şoferii prejudiciaţi în accidente rutiere survenite din vina altor conducători auto urmează să fie despăgubiţi de proprii asigurători RCA, nu de societăţile care au emis poliţele RCA ale vinovaţilor, a declarat vicepreşedintele Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor, Cornel Coca-Constantinescu.

Prin modificarea legislaţiei secundare, sperăm ca noul sistem să fie introdus până la finele anului curent sau de la începutul anului 2013, în funcţie şi de evoluţia discuţiilor cu societăţile de profi şi brokerii de asigurări. În prezent, durata unui proces de instrumentare şi plată a unui dosar de daună pe segmentul RCA este de 90 de zile. După ce vom introduce noul sistem, cred că plata daunelor se va face în cel mult 60 de zile", a spus Coca-Constantinescu, prezent la o conferinţă pe teme de specialitate.

Potrivit datelor prezentate de reprezentantul CSA, după ce asigurătorul şoferului păgubit va achita dauna, compania îşi va recupera banii prin intermediul unui sistem de compensare, care va avea ca reper dauna medie pe segmentul RCA în anul precedent.

Coca-Constantinescu a afirmat că punerea în practică a noului sistem de instrumentarea şi plată a despăgubirilor RCA va conduce la îmbunătăţirea serviciilor furnizate asiguraţilor şi păgubiţilor, la creşterea încrederii asiguratului în propriul asigurător şi la un mai bun control al costurilor aferente acordării despăgubirilor.

"De asemenea, va optimiza procesul de gestionare a dosarelor de daună şi va dezvolta produsele de asigurare facultativă (CASCO)", a spus reprezentantul autorităţii de reglementare.

Societăţile autorizate să practice asigurări obligatorii de răspundere civilă auto (RCA) sunt ABC Asigurări, Allianz-Ţiriac Asigurări, Generali România, Asirom, Euroins România, Astra, Omniasig, Carpatica Asig, Groupama, Uniqa Asigurări şi City Insurance.

Piaţa asigurărilor generale şi de viaţă a crescut cu 2,7% în primele şase luni, la 4,13 miliarde de lei, pe fondul avansului subscrierilor din poliţe de asigurări generale cu 3,5%, potrivit datelor contralizate de Comisia de Supraveghere a Asigurărilor (CSA).

Defalcat, asigurările generale au cumulat un volum de prime de 3,27 miliarde lei, nivel în creştere cu 3,54% faţă de perioada anului anterior.

În structura asigurărilor generale, poliţele CASCO reprezentau 28,49% din total asigurări generale, cu un volum de prime de 933 milioane de lei, în scădere cu 6,37% faţă de 30 iunie 2011.

Clasa RCA are pondere de 34,47% în total asigurări generale, cu un volum de subscrieri în coborâre cu 0,19%, la 1,1 miliarde de lei.

În ceea ce priveşte despăgubirile plătite de asigurători, volumul acestora a depăşit 2,5 miliarde de lei, înregistrând o creştere nominală cu 3,1% faţă de acelaşi interval al anului trecut.

Din valoarea totală a indemnizaţiilor plătite, cele aferente contractelor de asigurări generale au totalizat 2,18 miliarde lei, cu 2,75% mai mult faţă de iunie 2011.

Pe segmentul CASCO, daunele au scăzut cu 5,7%, la 966,93 milioane de lei, în timp ce pe RCA au crescut cu 14,8%, la 940,58 milioane de lei.

"În ultimii ani, piaţa asigurărilor s-a înscris pe un trend de scădere şi a ajuns la o pondere de sub 2% din Produsul Intern Brut. Pe termen lung, potenţialul industriei de asigurări din România este de 4-5%", a mai spus vicepreşedintele CSA.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

• Create New...

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.