Jump to content
POLITISTI.ro

Când e obligatorie testarea privind regulile de circulaţie

Marius

Recommended Posts

în urmă cu 16 ore, Marius a scris:

@vioricab pentru ce faptă ţi-a fost suspendat dreptul de a conduce?

neacordare de prioritate cu vătămare corporala 1 persoana art 59/4 oug 195 /2002 

• Moderator

Titularul unui permis de conducere susține, în mod obligatoriu în cazurile în care s-a dispus suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule pentru o perioadă de 180 de zile, potrivit art. 103 alin. (1) lit. c) și d), până la expirarea perioadei acesteia.
Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se prelungesc, de drept, fără vreo altă formalitate, cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaștere a regulilor de circulație sau nu se prezintă pentru susținerea acestuia până la expirarea perioadei de suspendare.

• 2 months later...

Bună seara , în data de 26.10.2023 , pe drumul dintre Buzău -Rm.Sarat am fost surprins de aparatul radar cu viteza de 174km/ora , astfel depășind viteza legală cu 74 km peste.

Mi s-a reținut permisul de conducere fără drept de a mai conduce din acel moment și sancționat cu o amendă de 1305 lei și reținerea permisului pentru 120 de zile .

Din ce am înțeles fiindcă am depășit viteza legală cu peste 70km/ora numai dreptul să susțin acel examen de 15 întrebări pentru reducerea perioadei de suspendare.

Sunt obligat să țin acel test de 15 întrebări pentru a nu îmi crește perioada ? 
Multumesc.

• Moderator
acum o oră, DanielOpel a scris:

Din ce am înțeles fiindcă am depășit viteza legală cu peste 70km/ora numai dreptul să susțin acel examen de 15 întrebări pentru reducerea perioadei de suspendare.

Perioada de suspendare a dreptului de a conduce NU SE REDUCE, dacă sancţiunea s-a dispus pentru faptele prev. art. 102 alin. (4) - depăşirea limitei de viteză cu mai mult de 70 km/h.
Mai multe detalii aici:

în urmă cu 1 oră, DanielOpel a scris:

Sunt obligat să țin acel test de 15 întrebări pentru a nu îmi crește perioada ? 

Nu, nu eşti obligat să susţii testul. Vezi prima postare a acestui topic.