Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Demisia sau încetarea raportului de serviciu

raducus
 Share

Question

sunt agent debutant si as dori sa aflu 1.pana in ce data se poate da demisia fara a plati cheltuielile de scolarizare si daca vreodata vei mai putea fi incadrat? si 2. care e diferenta dintre demisie si incetarea raportului de serviciu? multumesc

Recommended Posts

• 0

Va lipseste diplomatia cu desavarsire.Daca o persoana nu este de acord cu voi repede sariti la gatul ei.Asta e parerea mea pe care mi-am exprimat-o la fel cum va exprimati si voi.Asa ca nu va inteleg frustrarile si atacurile voastre. Nu am sa mai comentez nimic!Va doresc succes in ceea ce faceti si multa sanatate.

• Upvote 3
  • Downvote 4

• 0

Voi cei care vb de plangaciosi si de ocuparea unui loc degeaba sunteti limitati. niciodata nu am crezut ca politia este csi miami si alte cele ce vezi prin filme, dar credeam ca este ceva care sa-ti ofere o siguranta si un trai decent. nu are rost sa intram in polemici, sunt pilitisti care sunt multumiti cu cat primesc. eu sincer zic ca nu merita sacrificiul de a-ti da sanatatea pe un salar de cacat si mai ales tratament si lipsa de respect din partea unora. stiti si voi bine cum a ajuns sa fie vazuta politia. eu va doresc succes tuturor si multa sanatate. topicul acesta l-am deschis pentru a afla unele detalii nu pentru a-i judeca pe unii si pe altii. intradevar este pacat ca s-a luat locul altuia care probabil era multumit si dorea sa-si faca o cariera din asta. Multumesc pentru critici si pentru sfaturi.

Cum a ajuns sa fie vazuta politia? Pai a ajuns asa mai ales din cauza unor ratati ca si tine.lasi care fug la prima ploaie. Asemenea specimene nu sunt dorite nici macar in muncile campului,daramite prin Politie.Intelegi tu amice?De fapt nu intelegi,pentru ca tu esti doar un neadaptat neterminat,si nedezvoltat,care dupa 2 (doua)zile in Politie isi permite sa catalogheze oamenii si locul de munca.

Ma limitez aici (uite ca sunt limitat) .

Si nu uita:

SELECTIE NATURALA !

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0
  • Moderator

Eu nu inteleg de ce intrati in divergenta cu acesti oameni. Este alegerea lor si dupa cum bine spui, arcan, se numeste selectie naturala. Nu merita efortul unei discutii care sa ii convinga de contrariu. Nu toti sunt facuti sa fie politisti si decat sa am langa mine un plangacios si unul care se incuie in masina la primul semn de pericol, prefer sa plece singur si sa isi vada de treaba cu facultatea lui buna care ii produce bani si nu ii deranjeaza sufletelul.

• Upvote 2

• 0

Ok arcane.Cum crezi tu.Eu am mai spus ca ma opresc si nu mai comentez.Fiecare cu parerea lui.Tu esti multumit, am inteles.Am zis si ma repet imi pare rau ca v-ati ofticat si mi-am cerut si scuze dar vad ca unii continua cu atacuri.

• Upvote 1

• 0
  • Moderator

Voi ati observat ca toti astia vor la facultate? Dar sculer-matriter, lacatus, ospatar, lautar ce are?

• 0
  • Moderator

Dragul meu raducus, atata vreme cat nu mai vrei sa faci parte din aceasta categorie profesionala, nu inteleg ce mai cauti in aceasta comunitate online? Mult succes in viata si stai linistit, politistii de aici au probleme mult mai importante decat sa se oftice ca pleci tu din politie. Nu esti atat de important cat crezi ca esti si sper sa realizezi acest lucru cat mai repede, inainte de a avea de suferit.

• 0

Cristi,daca ai vazut topicul si daca ai citit ce s-a scris atunci iti dai seama ca nu mi-am dat importanta si nu am zis ca s-a ofticat ca vreau eu sa plec si ca am facut niste persoane limitate care s-au simtit.Eu am intrebat altceva si s-a ajuns la cu totul altceva

Edited by Cristi
  • Upvote 1
  • Downvote 1

• 0

Ok arcane.Cum crezi tu.Eu am mai spus ca ma opresc si nu mai comentez.Fiecare cu parerea lui.Tu esti multumit, am inteles.Am zis si ma repet imi pare rau ca v-ati ofticat si mi-am cerut si scuze dar vad ca unii continua cu atacuri.

Vad ca esti expert in a trage concluzii,mai ceva ca Sherlok Holmes.

Nu stiu unde vezi tu ca sunt multumit ori nu,sau din ce a reiesit asta,in urma catorva posturi de ale mele pe care le-ai citit si a fabuloasei experiente in politie,respectiv, doua zile .

Faptul ca tu cataloghezi oameni ,caractere si institutii de-a valma,fara a avea nici cea mai mica baza ,spune multe despre tine.

Cum spunea si Cristi,este foarte bine ca un plangacios si-a dat seama ca nu e locul lui in politie in al doisprezecelea ceas.Decat cu asa ceva lanaga mine,mai bine singur.

Iti recomand sa te faci ceva gen baby-sitter,sau bucatar.Ti s-ar potrivi probabil mai bine.

Si cu asta basta cu off topicurile,sa ma scuze adminii.

p.s.

Am eu un dinte impotriva acestor specii.Mult mai mult imi place un exaltat decat un blazat lipsit de motivatie si curaj.

Edited by arcan
  • Upvote 1
  • Downvote 1

• 0

Arcan, baietelului poate i se sta mai bine somer...

Mai baiatule, ca si o idee pentru raportul tau de demisie: Poti sa motivezi raportul cu ceea ce ai scris pe forum... O sa te ajute sa pleci mai repede din ministerul acesta pe care vad ca nu-l suporti dupa doi ani de scoala "militara". Cred ca nici in scoala nu ti-a placut, ca nu ti-a pus directorul in camera WI-FI...

• 0

bogdan,sincer nu ma intereseaza parerea ta :) nu ma intereseaza parerile celor care scriu doar sa se afle in seama si pe langa subiect. eu am intrebat una si voi ati raspuns la alta...

• Upvote 1
  • Downvote 6

• 0
  • Moderator

Lăsaţi-l mai uşor, pentru că depinde din ce perspectivă priveşti lucrurile.

De exemplu, este mult mai corect ce face el, că a realizat faptul că nu este făcut pentru această meserie şi pleacă acum, decât să mai rămână poliţist, gândindu-se că se va acomoda cu timpul, iar după câţiva ani să devină prizonierul acestei instituţii şi să aibă de suferit colegii de lângă el. Şi ştiţi bine că sunt şi astfel de cazuri cu poliţişti ce nu au nicio treabă cu această meserie dar au intrat în această categorie pe considerentul că oricine poate fi poliţist şi poate face această muncă. Aşa că mai corect este să plece acum.

Deci depinde cum priveşti lucrurile, nu-l mai apostrofaţi atât.

• Upvote 5

• 0

Nu sunt obraznic,daca prin faptul ca mi-am cerut scuze fata de cei care s-au simtit limitati denota ca sunt obraznic atunci nu stiu ce sa mai zic. avem opinii diferite,pareri diferite si cred ca e normal sa nu jignesti pe interlocutorul tau. si ca sa raspund si celor care spun sau dau de inteles ca sunt genul care sa se inchide in masina in diferite cazuri, nu ma caracterizeaza. Ce ma deranjeaza pe mine este faptul ca cei cu relatii vor ajunge tot timpu mai bine decat cel care nu are relatii chiar daca cel din urma merita mai mult sa fie rasplatit.

Edited by raducus

• 0

Ce ma deranjeaza pe mine este faptul ca cei cu relatii vor ajunge tot timpu mai bine decat cel care nu are relatii chiar daca cel din urma merita mai mult sa fie rasplatit.

Acum ai aflat? :)) Stii cum e, cand vrei sa inaintezi in 'lupta', bine ar fi sa anticipezi miscarea 'dusmanului'...

In ziua de azi, vad eu, nimeni nu mai risca, pacat. Pentru mine, sa lupti inseamna sa risiti...de cele mai multe ori... :)

Poate daca nu ne-am face grij pentru vecinul, daca are sau nu relatii, ar fi un drum satisfacator.

Parerea mea....

• 0

Nu sunt obraznic,daca prin faptul ca mi-am cerut scuze fata de cei care s-au simtit limitati denota ca sunt obraznic atunci nu stiu ce sa mai zic. avem opinii diferite,pareri diferite si cred ca e normal sa nu jignesti pe interlocutorul tau. si ca sa raspund si celor care spun sau dau de inteles ca sunt genul care sa se inchide in masina in diferite cazuri, nu ma caracterizeaza. Ce ma deranjeaza pe mine este faptul ca cei cu relatii vor ajunge tot timpu mai bine decat cel care nu are relatii chiar daca cel din urma merita mai mult sa fie rasplatit.

Pe ce te bazezi cand faci asemenea afirmatii? Experienta? Nu ai. Din auzite? Sunt curios ce te-a determinat sa renunti la cariera in politie.Tu spui c anu esti un plangacios fricos.Mie mi se pare (in lispa altor date) ca exact asta esti.Ce te asteptai sa gasesti la incadrare? Flori?Abecedarul pe banca? Trezeste-te! Asta este viata reala!Fi barbat ! Nimanui nu i-a fost usor la inceput,indiferent unde a fost acel inceput. Nimanui nu i s-au implinit asteptarile, si intotdeauna a fost sau ni sa parut ca altul este mai favorizat. Greutatile te calesc. Ce nu te omoara,te intareste,spune o vorba.Este adevarata, crede-ma !

Daca tu te dai batut dupa doua zile,probabil ca nu ai fi fost un politist bun.

In viata sunt momente in care trebuie sa scrasnesti din dinti,si s amergi mai departe.Asta face diferenta intre copii si barbati !

La cate probleme vor aparea in viata ta,asta de acum va fi floare la ureche...

In sfarsit, bafta in ,,civilie,,.

Nu ai stofa pentru a fi politist .

Dar nici macar nu conteaza.Conteaza sa lupti pentru ce iti doresti.Numai asa vei castiga.

• Upvote 3

• 0

monica,inca nu ai depasit momentul? nu stiti sa ziceti altceva de ce au zis ceilalti? sau trebuia sa te bagi si tu inseama? si ca sa revin totusi la topic-ul acestei discutii,m-am interesat si este 100% ca daca iti dai demisia nu platesti cheltuielile de scolarizare,in schimb nu e sigur ca te mai poti reangaja decat daca iti este aprobat raportul si daca sunt posturi libere.

• Downvote 4

• 0
  • Moderator

Tinere, vezi ca devii obraznic. Ai grija ce fel de limbaj folosesti la adresa membrilor acestui forum, sau iti vei cauta informatiile prin alte parti de urgenta, ai inteles? Ti-am tolerat suficient elucubratiile pana acum, la urmatoarea "pasarica" ce-ti zboara fara avizul turnului de control zbori si tu dupa ea, ok?

• Upvote 1

• 0

daca eu sunt obraznic atunci asa sa fie. succes in tot ceea ce faceti si bafta multa. Sarbatori fericite! (sti vorba aia cu cel care cedeaza primul ) :)

Edited by raducus

• 0
  • Moderator

Dar tu ştii vorba aia, că perseverenţa este o virtute modestă prin care mediocritatea obţine un pseudo-succes obscur?