Jump to content
  • 0

Demisia sau încetarea raportului de serviciu

raducus
 Share

Question

sunt agent debutant si as dori sa aflu 1.pana in ce data se poate da demisia fara a plati cheltuielile de scolarizare si daca vreodata vei mai putea fi incadrat? si 2. care e diferenta dintre demisie si incetarea raportului de serviciu? multumesc

Recommended Posts

• 0
:shock: :shock: :shock: ce aveti frate...toti debutantii va dati demisia..de ce mama supararii v-ati mai dus la scoala si ati ocupat niste locuri de pomana daca va dati demisia de la angajare ...vai de capul vostru...
  • Upvote 1
  • Downvote 2

• 0

cei care isi dau demisia de la inceput cat si pentru cei care isi dau demisia dupa cativa ani sunt niste oameni fara coloana vertebrala....

• Upvote 1
  • Downvote 3

• 0

Sunt atatia care vor sa intre la Academie...pentru unii este visul lor si invata pentru un loc... Trist...

Edited by Ioanna
  • Upvote 1
  • Downvote 2

• 0
  • Moderator

Posibilitatea să renunți fără a suporta cheltuielile de scolarizare a existat numai în perioada iulie 2012 până la 30 noiembrie 2012.

OUG Nr.37 din 27.06.2012 pentru stabilirea unor măsuri privind încadrarea absolvenţilor promoţiilor 2012 ale instituţiilor de formare profesională iniţială din sistemul de apărare naţională, ordine publică şi siguranţă naţională

ACT EMIS DE: Guvernul Romaniei

ACT PUBLICAT ÎN MONITORUL OFICIAL NR. 441 din 03 iulie 2012

În vederea încadrării în limita alocată cheltuielilor de personal pentru anul 2012 prin Legea bugetului de stat pe anul 2012 nr. 293/2011, având în vedere efectele crizei economice asupra sistemului bugetar, implicit în ceea ce priveşte posibilitatea de asigurare financiară a cheltuielilor de acordare a drepturilor salariale ale categoriilor profesionale plătite din fonduri publice, precum şi necesitatea asigurării încadrării în numărul de indicatori de personal prevăzuţi în finanţare de Legea nr. 293/2011, ţinând cont de faptul că la nivelul tuturor instituţiilor din sistemul de apărare naţională, ordine publică şi siguranţă naţională necesitatea asigurării fondurilor bugetare pentru acordarea drepturilor salariale ale personalului propriu constituie o prioritate imediată, în acest context neadoptarea prezentului act normativ putând avea drept consecinţă, pe de o parte, intrarea instituţiilor în culpă prin nerespectarea obligaţiilor legale privind încadrarea absolvenţilor instituţiilor de formare profesională iniţială, iar pe de altă parte, nerespectarea Legii nr. 293/2011, întrucât toate aceste elemente vizează direct interesul public şi constituie situaţii extraordinare a căror reglementare nu poate fi amânată, necesitând adoptarea de măsuri imediate, în temeiul art. 115 alin. (4) din Constituţia României, republicată,Guvernul României adoptă prezenta ordonanţă de urgenţă.

Articolul 1

Prezenta ordonanţă de urgenţă se aplică absolvenţilor promoţiilor anului 2012 ale instituţiilor de formare profesională iniţială din sistemul de apărare naţională, ordine publică şi siguranţă naţională.

Articolul 2

Acordarea gradelor profesionale ori a gradelor militare absolvenţilor, repartizarea acestora la unităţi şi numirea în funcţii se realizează cu data de 1 decembrie 2012, în condiţiile stabilite prin ordin sau decizie a ministrului ori, după caz, a conducătorului instituţiei în beneficiul căreia au fost pregătiţi absolvenţii.

Articolul 3

În lipsa unei oferte de încadrare din partea instituţiilor pentru care s-a realizat formarea profesională, absolvenţii promoţiilor anului 2012 din instituţiile de formare profesională iniţială prevăzute la art. 1 care solicită în perioada cuprinsă între data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă şi data de 30 noiembrie 2012 încetarea raporturilor juridice care decurg din calitatea de absolvenţi, avute cu instituţiile în beneficiul cărora au fost pregătiţi, sunt exoneraţi de la plata cheltuielilor prevăzute de angajamentele sau contractele încheiate potrivit legii.

PRIM-MINISTRU VICTOR-VIOREL PONTA

Contrasemnează: Ministrul administraţiei şi internelor, Ioan Rus

Ministrul apărării naţionale, Corneliu Dobriţoiu

Directorul Serviciului de Informaţii Externe, Teodor Viorel Meleşcanu

Directorul Serviciului Român de Informaţii, George Cristian Maior

Directorul Serviciului de Telecomunicaţii Speciale, Marcel Opriş

Ministrul educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului, interimar, Liviu Marian Pop

Viceprim-ministru, ministrul finanţelor publice, Florin Georgescu

• 0

celor care dau raspunsuri pe langa subiect: nu v-am cerut parerea despre cei care isi dau demisia. Marius, multumesc pt raspuns, dar am avut un coleg care si-a dat demisia in data de 3 decembrie si a fost exonerat de plata cheltuielilor si cica s-a prelungit pana in data de 31 decembrie. va intreb si pe voi daca este asa sau nu.

iti multumesc si tie elvis. aveti un raspuns la intrebarea: daca iti dai demisia mai poti sa te angajezi in politie? multumesc

Edited by raducus

• 0
  • Moderator

Referitor la prelugirea termenului în care să ai posibilitatea să renunți, nu am cunoștință de apariția unui astfel de act normativ, iar dacă un asemenea document nu există mi-e greu să cred că colegul tău nu v-a plăti scolarizarea.

Dacă îți vei da demisia nu vei mai putea fi vreodată încadrat în poliție. Această posibilitate există numai în cazul în care ți se aprobă încetarea raporturilor de serviciu, dar și acest lucru se obține foarte greu.

• 0

Raducus daca iti dai demisia si vrei sa mai fi reangajat in politie trebuie sa o iei de la inceput cu scoala de politie.

Daca iti aproba raportul mai ai sanse.

Eu zic sa nu te grabesti, totul pare nasol la inceput.

E pacat dupa ce te-ai chinuit 2 ani.

In plus gandeste-te si la parintii tai. Au facut niste eforturi sa te tina in scoala.

Unde te-au repartizat?

Edited by Elvis

• 0

Daca ai rabdare soarele va rasarii si pe strada ta.

Viata este o lunga asteptare dar numai celor care asteapta li se intampla lucruri frumoase.

Edited by Elvis

• 0
  • Membru

De ce ii judecati? Fiecare este liber sa ramana sau sa demisioneze. Nu ii cunoasteti problemele sau motivele care l-au convins sa faca lucrul asta.

• Upvote 1
  • Downvote 5

• 0

Alex87 sunt judecati pentru ca au ocupat locul unuia care poate si-a dorit sa faca cariera din asta si nu a reusit ...pentru ca la cel mai mic hop sunt ca si copii de gradinita" imi iau jucariile si plec" ce poti afla despre munca ta in cateva zile.1 saptamana? hai sa fim seriosi

raducusai deschis o discutie...fiecare este liber sa spuan ce gandeste despre acel subiect indiferent daca iti place sau nu

Edited by domnisoara
  • Upvote 3
  • Downvote 1

• 0

celor care dau raspunsuri pe langa subiect: nu v-am cerut parerea despre cei care isi dau demisia. Marius, multumesc pt raspuns, dar am avut un coleg care si-a dat demisia in data de 3 decembrie si a fost exonerat de plata cheltuielilor si cica s-a prelungit pana in data de 31 decembrie. va intreb si pe voi daca este asa sau nu.

iti multumesc si tie elvis. aveti un raspuns la intrebarea: daca iti dai demisia mai poti sa te angajezi in politie? multumesc

1. Daca nu ti-a placut prima data, nici a doua oara nu o sa iti placa...

2. Colegii nu ti-au dat raspunsuri pe langa subiect, tot de demisie ti-au raspuns.

Tu te-ai asteptat sa fie altceva politia asta? Gen CSI Miami?

Tu crezi ca noi ceilalti, cand am terminat scoala de politie a fost totul roz? Si noi am fost bagati la inaintare, si noi am muscat-o de o gramada de ori. Eu zic sa te mai gandesti, nu-i dracul asa negru...

• Upvote 1

• 0

Intra intr-un fel sau altul, in scoli tot felul de visatori si practicanti de Counter Strike, rapind sansa altora care au mai multe veleitati pentru a fi politisti.Termina scolile,si isi dau cu capul de zid.SOC ! Politia nu e ca in CS sau un CSI Miami.

Astfel,ii apuca plansul si incep sa vrea la fusta lu`mami de acasa.

Pentru astia si pentru sinucigasi,am o singura opinie:

SELECTIE NATURALA !

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0

Arcan, ai dreptate. Mai ales cei care au terminat promotia asta sunt plangaciosi pe capete. De parca pe mine in 2005 m-au purtat sefii pe brate...

Pentru colegii proaspeti: Acum e floare la ureche, pentru ca suntem noi ceilalti relativ tineri si va intelegem, eu atunci am fost inconjurat doar de politisti batrani si perversi...

Asa ca din partea mea puteti sa va dati demisia linistit, poate in locul vostru o sa vina un coleg care o sa merite.

• 0

Voi cei care vb de plangaciosi si de ocuparea unui loc degeaba sunteti limitati. niciodata nu am crezut ca politia este csi miami si alte cele ce vezi prin filme, dar credeam ca este ceva care sa-ti ofere o siguranta si un trai decent. nu are rost sa intram in polemici, sunt pilitisti care sunt multumiti cu cat primesc. eu sincer zic ca nu merita sacrificiul de a-ti da sanatatea pe un salar de cacat si mai ales tratament si lipsa de respect din partea unora. stiti si voi bine cum a ajuns sa fie vazuta politia. eu va doresc succes tuturor si multa sanatate. topicul acesta l-am deschis pentru a afla unele detalii nu pentru a-i judeca pe unii si pe altii. intradevar este pacat ca s-a luat locul altuia care probabil era multumit si dorea sa-si faca o cariera din asta. Multumesc pentru critici si pentru sfaturi.

Edited by raducus
  • Upvote 4
  • Downvote 9

• 0

Bai prietene, limitat esti tu. Sa fi politist nu e o meserie, e un stil de viata, iti intra in sange, cand iti faci meseria cum trebuie ai o satisfactie enorma, mai mare decat orice salariu de pe lume. Dar tu nu ai de unde sa sti, esti generatia facebook, esti omul care nu intelege substratul meseriei. Ca si politist, cine are sa iti dea respect, ti-l da, cine nu, ala nici nu exista pentru noi.

Asa ca atata timp cat intri pe acest forum si ne faci pe cei ce ne exprimam opiniile personale niste limitati, sa sti ca locul tau nu e intre politisti, e in tabara cealalta.

• Upvote 4
  • Downvote 1

• 0

raducus fata de alte locuri de munca si fata de alte meserii poti spune ca iti este oferit un trai decent ....Tu zici ca nu merita sacrificiul?dar ce stii tu despre sacrificii cate sacrificii ai facut tu ?Da lipsa de respect a unora ca tine sau ca altii care au ocupat niste locuri pe care ar fi pupat pamantul sa le obtina...pacat de gandirea pe care o ai

Edited by domnisoara
  • Upvote 2

• 0

Ok, imi cer scuze daca v-ati simtit ofensati. Fiecare cu parerea lui.Eu nu am cerut parerea nimanui decat niste detalii despre demisie.S-a ajuns unde nu trebuie.Respect munca de politie facuta cum trebuie,ii respect pe politistii care isi fac munca cu profesionalism. Sincer imi pare rau ca am luat locul cuiva care probabil vroia sa faca cariera din meseria aceasta. Dar ce e din trecut e din trecut,nu se mai poate schimba. Daca aveti detalii in plus despre demisie....

• 0

Vai, urmaresc forumul asta de ceva vreme pt ca vreau sa dau si eu la anul la Campina si sincer ma cam apuca groaza cand vad ce se mai povesteste pe aici, incepand de la lipsa vestelor anti glont pana la "raducus" care vrea sa-si dea demisia inca din postura de debutant.Pacat ..chiar sunt alte persoane care isi doresc din inima sa ajunga in Politie, (asa cum este si cazul meu) si traiesc cu speranta ca intr-un viitor mai mult sau mai putin apropiat conditiile in care Politia Romana isi desfasoara acitivitatea se vor imbunatati, si aici ma refer la nivel general de la obligatii si drepturi pana la uniforma si echipamentul de serviciu.

Cu respect, NEXT POLICE INSPECTOR CSI MIAMI! ;))

• 0

parerea mea este sa te duci la o facultate buna si sa faci orice altceva decat politie ;) nu merita, eu unul nu am gasit politisti multumiti de acest sistem. toti zic :"ati venit pe cand se pleaca din politie"

• Upvote 1
  • Downvote 8

• 0
  • Membru

Ce ar fi sa nu-ti mai dai tu cu parerea despre munca in politie atata timp cat tu nu ai nici macar 1 an in politie?

Vezi-ti de treburile tale, pe unii nu ne intereseaza ce crezi tu despre munca in politie si cu atat mai putin sfaturile tale.

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0
  • Membru

parerea mea este sa te duci la o facultate buna si sa faci orice altceva decat politie ;) nu merita, eu unul nu am gasit politisti multumiti de acest sistem. toti zic :"ati venit pe cand se pleaca din politie"

Urmează sfatul meu: trimite-i un mail, administratorului, prin care ceri să ţi se şteargă contul.

De-al de tine am mai văzut şi-n promoţia mea, erau doi din Dâmboviţa care efectiv s-au apucat de plâns, cu lacrimi de crocodil, atunci când şcoala a fost în carantină, neputând să plece acasă nici unu din toţi cei care eram acolo.

Nu-mi doresc să te cunosc, eşti o persoană care urmăreşte locul ăla călduţ.

În caz că nu te pricepi să-ţi scrii demisia, caută-mă şi promit solemn să te ajut.

Sănătate!

• Upvote 2
  • Downvote 1

• 0

raducus tu n-ai depasit limita confortului asigurat de fusta mamicutei , si ne faci pe noi limitati???!!!!! Cat despre faza cu "ati venit cand se pleaca din politie" am auzit-o si eu si cei incradati acum 20 de ani, si toate generetiile de politisti si culmea nu am fugit repede la mami sa ne plangem.

• Upvote 1