Jump to content

Vreau să-mi cumpăr un Glock 17 la un preţ accesibil. Unde găsesc?

Glock17
 Share

Recommended Posts

Am deschis acest topic pentru ca vreau si eu sa imi cumpar un pistol glock 17 dar as vrea un pret mai accesibil daca stiti un site sau ceva care m`ar putea ajuta as fi recunoscator.Va multumesc!

• Moderator

În general, într-o comunitate respectabilă discuțiile trebuie să fie și să rămână INTERPERSONALE, pentru că e cel puțin nefiresc să discutăm cu un pistol. Probabil în momentul înregistrării contului de membru te-a părăsit complet inspirația și ai ales un astfel de username.

Mai mult, în tara asta armele letale pot fi procurate numai de către anumite categorii de persoane cum sunt: demnitarii, magistratii, diplomații, militarii, polițiștii și persoanele prevazute de lege, care îndeplinesc o funcție ce implică exercițiul autorității publice, motiv pentru care cred că ar fi oportun să scrii câteva rânduri care să conțină o minimă prezentare și să ne spună din ce categorie faci parte. Nu crezi?

• Upvote 3

Am permis de arma sunt la agent de paza la o firma. nu cred ca conteaza sa o fac publica :). cat despre nume a fost neispirat dar este alegerea mea

Dupa ce esti neinspirat,esti si cam lenes asa e? Daca cautai pe site,ai fi vazut ca este un glock 17 de vanzare postat de mine.

Si din cate stiu,agentii de la firme de paza pot avea autorizatie de arma neletala.Glock 17 daca nu stiai trage cu gloante nu cu bile de cauciuc.

Edited by arcan

• 6 months later...

Nu inteleg o chestie, poate ma veti bana si pe mine, dar vreau sa lamuresc o treaba. Exista in Romania lege prind regimul armelor si munitiilor. Suntem dotati de ani de zile cu niste kkt-uri de uniforme si armament si ni se cere sa asiguram respectarea legilor romane. Dar sa presupunem ( o speta) :

Sunt agent de paza la firma de securitate X si asigur un perimetru la o uzina de prelucrari metalice. La 2 am vine cioara cu caruta sau cu camionul mai nou dupa provizia sa de fier. Daca zic ca sun la politie poate ma va taia poate va rade. Dar daca ma taie io ce fac. mor impacat ca mi-am facut datoria. Sau eventual ma ascund intr-o camera fara geamuri cu o usa care se inchide bine pe dinauntru si stau acolo ca mielu? 

va rog pe cat posibil sa ma lamuriti si pe mine cum tre sa faca un asemenea om(agent de paza, paznic, strajer :)))

In alta ordine de idei, f multi dintre noi stim ( cei care nu stiu afla) ca pe strazile mult iubitei noastre patrii sunt o gramada de arme provenite de peste Prut cu munitie letala (adica glont) si nu vb doar de makarov sau altceva vb de AK.

a fost un caz in bucuresti pe langa parcul carol, cand un baietas cu un BMW a scos arma letala si a tras intr-un batran care trecea pe trecere, pentru ca se misca prea greu. 

ce faci impotriva unor asemenea dezaxati? ii bagi la intuneric? si ce ? omul ala e la 2 m sub pamant. Aceeasi chestie mi se poate intampla si mie si oricui politist sau nu.

Io am optat ca arma personala sa mi iau pistol cu bila de cauciuc pentru a fi scutit de rapoarte, vize si alte alea.  Am prieteni care sunt la SRI SPP si alte servicii si care au arma cu glont (fiecare cu treba sa). daca intra unu peste mine in casa io ii zic: stai asa  coane sa scot arma din seif, tu mai intra odata pentru reconstituire si o sa fie totul bine. 

daca trag cu cauciucu si ala traieste sau ma rog fuge io tre sa dau declaratii la politie ( la unu care are 2 dungi pe umar si nu vede dincolo de lege)

aceeasi problema daca trag sa ma apar pe strada e si mai urat.

daca optez pentru arma cu glont si il omor (pentrru ca daca imi intra in casa il voi impusca in cap, pentru ca capul e prost) ma suspenda, intru la rapoarte cu duiumu.

parerea mea strict si personala:

legea armelor si munitiilor este gandita cu curu (scuzati expresia)

legea prin care se da civililor, funct.publici, politistilor samd arma si drepturile si obligatiile ce revin din asta iarasi sunt gandite cu c****

fiecare cetatean isi poate lua arrma cu bila de cauciuc in baza permisului de port arma cat b

dar oare li se spune sau sunt informati de drepturile de folosire si obligatiile ce le revin in cazul in care folosesc arma.

NU, omul tre sa caute in lege, singur. 

Te duci seara la un bar cu prietenii si vine un cunoscut al unuia dintre ei. mare afacerist. si contrar tuturor legilor romane sau internationale, dupa o bere scoate si pune pe masa un desert eagle sau un beretta.

si in mod evident te cam crispezi cand vezi asa ceva.

parerea mea este din nou:

Armele cu glont ar trebui date :

Instituttiilor de stat care au in atributii asigurarea legii si securitatii nationale.

Firmelor de paza care au in obiectiv asigurarea unei protectii personale sau imobiliara cu grad sporit de risc. Si nu unui pusti de 20 ani sau unui mos de 60. Sau eventual nu unui fost comisar care a decis ca politia nu mai merge si ca e bine sa aiba el o firma de paza. 

Civililor care ajuta intr-un fel sau altul institutiile mentionate mai sus (nu firmele de paza)

Armele cu bila de cauciuc ar trebui scoase din uz si eventual bagate la jandarmerie. pentru asigurarea oridinii in cazuri exceptionale.

armele cu aer comprimat care si alea sunt multe si aiurea date sau unele mostenite, confiscate si folosite la tir sportiv.

Deasemnea pentru colegii de OP va spun ca exista arme de airsoft pe piata care functioneaza pe baza de CO2 si care daca folosesti blie de 6 mm din sticla si tragi din 3-4 metri penetreaza pielea. daca tragi in ochi ........

in incheiere va rog sa scuzati daca am depasit limita, si va rog aveti grija de voi pe strazi.

• Downvote 8

• Moderator

Bine că nu se ține cont de inepțiile pe care le debitezi tu, pentru că habar nu ai pe ce lume trăiești. În primul rând, învață să scrii în limba română, pentru că niciunde analfabeții și nici paznicii fără scoala gimnazială nu sunt luați în serios.

Interesant este cum toți paznici au impresia și cred că se pricep, mai mult țin lecții despre domeniul armelor.

• Upvote 1

• Moderator

Care o fi legătura dintre subiectul topicului şi elucubaţiile acestui individ, numai el ştie. Şi când te gândeşti că astfel de specimene au drept de vot ... :doh:

Nu vreau sa fiu off-topic, dar din cauza unora ca asta avem conducatorii astia!

Daca am da arme cu glont firmelor de paza, am face CFL-uri de 24h cu pauza de 4h ...

• Membru

Nu numai. Am intalnit o firma de paza la care paznicii erau dotati cu TT-uti.

Probabil obiectivul era unul unde se impunea astfel de dotare.

• Marius locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.