Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
dcrist

Speta - Cum ai reactiona in cazul asta?

Question

dcrist

Cum ati reactiona, daca ati fi inarmati, nu cu Carpati cu o arma cal.9x19 cu cele 12 boabe conform legi , v-ati afla intr-un tramvai, s-ar urca citiva insi cu cagula pe cap si v-ar jefui pe toti cei aflati in vagon. Si ca sa nu ziceti ca fabulez acest fapt sa petrecut acum ~2 saptamini pe linia tramvaiului 45 din capitala, de la podul Constanta pina la capatul tramvaiului, este in raza sectiei 5 politie daca intereseaza pe cineva, eu am aflat in aceasta seara de eveniment si am tinut sa-l fac public, poate se sesizeaza cineva, eu sincer daca o sa fiu pus in situatia asta si si am loc de intors (sa nu pun in pericol viata altor persoane) i-asi trimite la loc cu verdeata pe toti.

Recommended Posts

• 0
Marius

Indivizii in cauza sunt inarmati?

• 0
dcrist

Da cu cutite scuze de omisiune.

• 0
Cristi

Parerea mea, e periculos si de altfel, interzis sa folosesti armamentul in circumstantele astea...tramvaiul este un spatiu stramt, nu prea ai loc de manevra...mai ales daca sunt mai multi, gandeste-te ca te poate impinge vreun calator speriat cand tragi si omori pe cine nu trebuie. Ma rog.

• 0
SandoKhan

Sa mai spun ca munitia actuala ricoseaza in draci? Poate trece prin piciorul unui infractor, sa ricoseze in podea si sa se infinga in gatul unui om nevinovat.... Pe unde sunt eu, candva, a fost un eveniment in care in urma unor ricoseuri a murit un om si mai multi au fost raniti.

• 0
gabin30

Situatia e delicata..dar, dupa parerea mea, uzul de arma nu este justificat in situatia data...Agresorii nu pun in pericol imediat viata si integritatea fizica a unei/unor persoane...iar riscul de a face mai mult rau prin ranirea /uciderea unor nevinovati este prea mare...Eu as astepta linistit la locul meu, le-as da ce cer...si cand s-ar da jos din tramvai as sari si eu pe usa...si as proceda legal..somatie..alea, alea...Glontul fuge oricum mai repede ca hotul...si din 3-4 cati erau e de ajuns sa iei pe unul...ca dai si de ceilalti...si astfel scopul legal(adica tragerea la raspundere penala) a fost indeplinit... :angry:

Daca e sa vorbim de ghinion putem sa despicam firul de iarba in 4 si sa ne gandim la situatia in care unul dintre agresori devine violent, si cu cutitul ataca pe cineva in tramvai..si atunci intervine situatia in care se poate considera ca pune in pericol viata acelei persoane....Caz in care e mai albastra... :blink:

Edited by gabin30

• 0
CITADELA

Cand am citit aritcolul prima mea reactie a fost sa-l sun pe un fost profesor de la una dintre "insitutiile de inalte studii" ale MAI, sa-i cer opinia... dar cum el a prins un hot acum vreo 25 de ani, mi-a fost greu sa cred ca imi va da un raspuns competent.

Din punct de vedere tactic, nu as actiona pe cont propriu, din urmatoarele motive:

- securitatea celorlalti pasageri

- sunt depasit numeric

- astfel de situatii se pot intoarce impotriva ta, pt ca infractorii de genul acesta (niste gainari, ca daca erau niste hoti "adevarati" se ocupau de vreo banca etc) sunt precum un roi de viespi... deja agitati, si daca ii sacai, devin si mai si

- cati dintre noi au pregatirea, dar mai ales curajul sa traga intr-o tinta aflata in miscare, intr-un spatiu atat de stramt, printre victime inocente, cu munitie de razboi, de un calibru care abia daca opreste un caine (ex. GIGI KENT)

- legislatia privind uzul de arma, dar mai ales interpretarea ei, este atat de neclara, incat sigur se va ajunge la un proces anevoios

In schimb as face:

- sa chem ajutoare

- sa retin cat mai multe amanunte despre cei doi (suntem antrenati sa retinem cat mai multe detalii, in general, nu-i asa?!)

- sa fac poze/filmez cu telefonul, daca se poate

- sa continui urmarirea lor discreta dupa ce coboara din tramvai

- in caz ca degeneraza in luare de ostateci, sa reprezint o cale de comunicare a autoritatilor cu interiorul

Oricum, noi discutam aici pe acest subiect la rece, cu calm, dar cine stie cum reactionam, cand tensiunea sare de 120 batai/minut, ai mai multa adrenalina in vene decat sange, transpiratia iti curge pe spate ca vara, in luna lui cuptor etc etc

Cand o sa avem astfel de scenarii in pregatirea standard la TTP (Teorie si Tactica Politieneasca), cu profesori care au experienta de strada suficienta, cu armamanet si munitiei adecvata (ex. gloante cu proiectil imbracat in teflon sau de penetrare minima) si un cadru legislativ care sa apere politistul, probabil ca lucrurile vor sta altfel.

Ce voi face eu!? Habar nu am... ce pot sa va spun este ca am destule copci si "cazier" la camera de garda, asa ca o sa gasesc o solutie pe moment. iar daca lucrurile scapa de sub control, probabil ca voi fi nevoit sa si trag, dupa principiul: sa planga masa, decat mama !!!

• 0
CITADELA

Si apropos de munitie neadecvata, imi aduc aminte ca prin anii '90, cand incepusera cu atacuri la casele de amanet si omoruri la comanda, se daduse ordin sa fie dotate patrulele de OP cu AKM... cu munitia de razboi care stim bine ca trece si prin placa de otel... nici nu vreau sa-mi imaginez ce s/ar fi inatmplat daca sa apuca vreun coleg sa traga in buricul targului cu el... sa vezi atunci victime colaterale

dhe, ordine date din birou... are un prieten o vorba: asa se face mamaliga, din sufragerie !!!

• 0
Motoboom

sa mai dezvoltam putin speta: daca ar ajunge la tine, politistul, sa-ti ceara banii si observa ca ai pistolul asupra ta, ce ai face?

eu unul as baga cartus pe teava din prima, D-zeu cu mila, as incerca sa nu ranesc pe nimeni, dar nici eu sa nu fiu ranit.....e grau de raspuns, din tastatura toti i-am pune cu botu pe labe, la tragerile pe care le facem si pregatirea tactica...murim si noi.

PS: in incarcatorul din carpati am 8 boabe, in toc doar4....nu e impotriva niciunui regulament...poate ma vor ajuta vreodata mai multe in pistolemo-yessir.gif

Edited by eti79ety

• 0
gabin30

sa mai dezvoltam putin speta: daca ar ajunge la tine, politistul, sa-ti ceara banii si observa ca ai pistolul asupra ta, ce ai face?

eu unul as baga cartus pe teava din prima, D-zeu cu mila, as incerca sa nu ranesc pe nimeni, dar nici eu sa nu fiu ranit.....e grau de raspuns, din tastatura toti i-am pune cu botu pe labe, la tragerile pe care le facem si pregatirea tactica...murim si noi.

PS: in incarcatorul din carpati am 8 boabe, in toc doar4....nu e impotriva niciunui regulament...poate ma vor ajuta vreodata mai multe in pistolemo-yessir.gif

:rolleyes: Mda..dezvoltam..dezvoltam...in principiu daca ar ajunge la tine si ar vedea ca ai pistolul si ca esti politist ar trebui frumusel sa puna cutitele jos si sa ridice mainile, nu??? :blink: ...intr-o tara unde politia are mai mult respect si legi de partea ei, probabil ar fi de ajuns sa scoti legitimatia si baietii ar renunta....se stie ce teroare au infractorii in alte tari sa raneasca sau sa ucida un politist...Tinand cont ca esti in Romania, situatia se complica, si atunci probabil si eu as reactiona ca si tine...La urma urmei, cand mi-am ales aceasta meserie nu am facut-o numai pentru salariu si pensie nesimtita....ci si din pasiune..din ura pentru cei rai...si mi-am asumat si riscurile ce inevitabil rezulta..In concluzie....FOC DE VOIE.. :clip:

• 0
serhente Garcia

Mai tine tu mult 8 boabe in incarcator, si cind oi avea nevoie sa tragi, sa stai sa te uiti la "fier" ca nu se alimenteaza. Apropo, cind depui pistolul la rastel, scoti munitia din incarcator? Impotriva regulamentului nu o fi, ca nu se stiuleaza, insa exista niste instructiuni de intretinere si folosire unde se recomanda imperios nedepasirea numarului de 6 boabe per incarcator. O sa caut si o sa revin cu precizari.

• 0
SandoKhan

Dap. Daca sari de peste 6 cartuse, acestea au mari sanse sa se blocheze in incarcator. E patita de mine la o tragere! Care sunst sansele unui politist in civil aflat in mijloace de transport in comun sai abe arma la el? Cu exceptia cazului in care nu lucreaza prin "specialitatile" MAI sau e in misiune sub acoperire, acestea sunt minime. Am prevazut-o! Vom ajunge la vremea cand vom fi nevoiti sa ne luam armele acasa. De fapt vom fi obligati. Va dura cel mult 4-5 ani!

• 0
Daniel

Stai fara grija . Sunt destui care si-au cumparat arme personale si nu Carpati . Asa ca sansele sa se gaseasca impreuna in tramvai sunt destul de mari . :clip:

• 0
Motoboom

da, le descarc zilnic si asta de multi ani, nu am schimbat incarcatoarele, adevarul ca s-a mai slabit arcul fata de prima data, nu zic ca nu aveti dreptate, dar asta e un defect de almeu, posibil sa ma ajute candva sau sa nu ma ajute....emo-yessir.gif

• 0
bozo

e simplu...ii lasi sa comita fapta, apoi te dai jos dupa ei si poti sa tragi linistit... daca se impune...

acum conteaza circumstantele si daca te simti in stare si ai sange in istalatie sa faci asta fara sa te panichezi, nu e un lucru usor, cei care au folosit armamentul impotriva cuiva stiu ;)

Edited by bozo

• 0
M L

Se poate executa foc atunci cand este pusa viata ta sau a altora in pericol, iar dak nu exista timpul necesar se poate executa si fara somatie.

Este de evitat a se folosi in locuri publice, unde sunt aglomerari mari de persoane, sau unde exista riscul punerii in pericol al altor persoane.

DECI NU AI VOIE SA UMBLII LA ARMA IN CAZUL ASTA.

Poti in schimb asa cum spuneau colegii sa cobori dupa ei, si apoi dak locul permite sa somezi si de abia apoi sa tragi, sa ii urmaresti, sa iti anunti colegii de la S5 etc. Sa incerci sa retii semnalmentele chiar dak aveau cagule: eventuale tatuaje, defecte de vorbire, elemente de individualizare ale imbracamintei, culoare, pete, rupturi. O bara, sau o zona a usii unde a pus mana inainte sa coboare si de unde s-ar putea ridica amprente. In primul rand trebuie sa iti pastrezi calmul si sa nu actionezi la primul impuls. Nu este act terorist sau razboi k sa fie acceptate eventualele victime colaterale.

Faza cu "sunt depasit numeric" mai exact raport de forte disproportionat nu e valabila in cazul folosirii armelor de foc decat dak si ei au arme de foc. Raportul de forte disproportionat se ia in calcul la interventiile la scandaluri, restabiliri OP etc, unde iese cu bataie k sa zic asa :)

Cat despre colegul care tine opt cartuse in incarcator... :angry: nu e in regula. Pai dak era asa se dadeau cate 16 boabe nu 12. Din cate stiu eu se inmoaie arcul nu se blocheaza si s-ar putea k ultimele doua cartuse sa nu mai aiba forta sa ti le impinga. Exact alea de care voiai tu sa beneficiezi. In schimb imi permit sa va dau un sfat. La tragerile de viteza se face in felul urmator. Se trag din primul incarcator doar primele 5 boabe, ramane automat unul pe teava, se schimba incarcatorul si se continua tragerea fara a mai fi nevoie sa reincarci. Deci scurtezi timpul de tragere. :clip:

• 0
serhente Garcia

Se trag din primul incarcator doar primele 5 boabe, ramane automat unul pe teava, se schimba incarcatorul si se continua tragerea fara a mai fi nevoie sa reincarci. Deci scurtezi timpul de tragere.

;) emo-yessir.gif

Edited by serhente Garcia

• 0
dcrist

Va multumesc la toti pentru opinii, sper sa nu fim pusi in situatii de genul asta, cu toate ca realitatea incepe sa fie din ce in ce mai crunta cu fiecare zi ce trece, de tipul munitiei inadecvate folosirii pe strada si in aglomeratie am avut niste discutii la fosta ,,uzina" unde am lucrat eu sustinind ca 9x19 FMJ trece prin corpul uman daca nu atinge ceva oase mai groase ei sustinind ca nu ar trece, i-am trimis sa se uite pe youtube la tragerile experimentale cu dif. tipuri de munitie in gel balistic transparent, dupa parerea mea munitia adecvata pentru politie si restul structurilor care lucreaza in strada si aglomeratie este hollow pointul, soft pointul si derivate ale lor in nici un caz FMJ, munitie care la impact se deformeaza si ramine in infractor, pudibonzii care sustin ca ciumpalacul trebuie doar ranit si nu omorit, sa stea ei cu unul fata in fata care vrea sa le ia gitul fara nici o remuscare si pe urma sa comenteze, de regula se apeleaza la arma ca o ultima solutie si atunci ai nevoie de o munitie care sa-l opreasca pe agresor altfel risti sa crapi chiar daca l-ai lovit cu citeva gloante in corp, citeam pe un site al politiei americane ca un infractor inarmat a mai avut timp sa traga 2 focuri de arma si sa raneasca un politist dupa ce si-a luat un glonte in inima, si concluzia lor era ca daca ai de a face cu infractori inarmati si nu vrei sa ai surprize singura solutie este headshot, dar noi traim in europa si trebuie sa fim milostivi, mai bine mai crapa citiva politisti si civili decit sa moara un infractor.

• 0
serhente Garcia

"...citeam pe un site al politiei americane ca un infractor inarmat a maiavut timp sa traga 2 focuri de arma si sa raneasca un politist dupa cesi-a luat un glonte in inima, si concluzia lor era ca daca ai de a facecu infractori inarmati si nu vrei sa ai surprize singura solutie esteheadshot..."

Vezi ce zice si pe un site al politiei israeliene ;). Datorita situatiei operative (eventualitatea/posibilitatea detonarii unor incarcaturi "la purtator" ;) ) li se recomanda headshotul.

• 0
Rusy

Sa nu ne ducem in extrem cu head shot-ul, la noi abia daca scapi daca il nimeresti in picioare, totusi sa nu exageram.

• 0
DeuxEx

In mod normal, intr-o asemnea situatie nu prea ai multe optiuni. Cel mai bine e sa nu reactionezi la primul impuls. Daca te apuci sa falfai arma si sa urlii "Politia!", s-ar putea sa se lase cu victime. Cel mai simplu e sa-i lasi sa-si faca treaba, sa-i urmaresti dupa si sa ceri sprijinul colegilor. Iar daca tragi, e de preferat s-o faci intr-un loc cat mai putin populat.

Cunosc un caz care, pe langa latura comica, m-a facut sa ma gandesc la cat de putin suntem protejati de lege. Un prieten, politist dintr-un judet din estul tarii era intr-o panda la un depozit de fier vechi de unde se fura in fiecare noapte. Au venit hotii cu 3 carute (7 insi) si au inceput sa incarce. I-au lasat vreo 10 min sa-si faca treaba si apoi i-au somat(erau 4 politisti). Bineinteles, astia au rupt-o la fuga prin depozit. Prietenul asta al meu s-a luat dupa unul, urland cat putea "Stai! Stai ca trag!" Bineinteles ca ala nu a stat. L-a vreo 100 de m au ajuns la gardul depozitului, 4,5 m din plasa de sarma. Hotul apucase sa se urce pe gard deja cand a ajuns si prietenul asta al meu acolo. S-a gandit ca daca trage, oricum da cu subsemnatul vreo 1000 de pagini. Asa ca a luat o piatra de jos si a dat in asta de pe gard. Hotul a cazut jos, si-a rupt o mana, vreo 2 coaste, etc. La verificari, hotul era UG :D. Bineinteles ca s-a plans pe la judecator si procuror ca a fost agresat de politisti, a povestit si de faza cu piatra, dar nici draq nu l-a crezut :ner: Asa ca, cei care sunteti in postura de a apela la Carpati, va recomand sa va uitati pe jos inainte, poate gasiti vreo piatra "mai potrivita" pentru situatia in care va aflati decat pistolul Md. 1974 ...

• 0
gabin30
:hmmmt: Oare "uzul de piatra" e in conformitate cu normele legale??? :D

• 0
DeuxEx

Pana acum nu au existat obiectii :ner:

• 0
Eduard

Nu au gasit arma cu care s-a tras piatra ! :ner:

• 0
lionn

La următoarea stație, m-aș da jos din tramvai, aș merge la cea mai apropiată sectie de politie si aș depune o plângere în calitate de victimă a infracțiunii de tâlhărie::ner:

Edited by lionn

• 0
ghici

eu propun să ne răspundă unul din cei care ”creează ” diferitele moduri de acțiune în caz de ... ,și în caz de ... că de au experiență în lupta cu infractorii , :wub: