Jump to content
POLITISTI.ro

Delincventa juvenila ucide si distruge vieti

Fairytale
 Share

Recommended Posts

Un tanar de 17 ani a murit astazi ucis de un alt tanar cu cativa ani mai mare.Imprejurarea produsa ce a generat consecinte extrem de grave a fost premeditata de mai multi indivizi, complici ce au participat intr-o masura mai mare sau mai mica la producerea rezultatului:decesul unui tanar si vatamarea altuia.

Si toti au sarit sa verifice securitatea din scolile Romaniei.

A cui este vina?

De ce nu s-a facut nimic?

Poarta vreo vina invinuitul sau este si el o victima a acestui sistem?

Eu lupt impotriva delinventei juvenile, nu stiu cati din Romania sau de pe acest forum fac acest lucru, insa ma implic si imi place ceea ce fac. Consider ca daca nu putem face ceva pentru ceilalti si mai mult, sa schimbam ceva din lumea asta in bine, atunci suntem doar androizi, ne indeplinim sarcinile mecanic si astfel ne irosim viata.

De multe ori imi pun in pericol propria viata, dar nu imi pasa, pentru ca ceea ce fac, fac in primul rand pentru copilul meu, pentru a trai intr-o lume sigura, fara a-mi fi teama ca peste 10 ani va ajunge victima sau va ucide pe cineva.

Nu conteaza educatia acasa, in scoala.Imi repet afirmatia: a educa un copil este egal cu a dresa un caine.Ca si in cazul dresarii unui caine, prin educatie incercam si ne fortam pe noi insine si fortam si copilul,i ndirect, sa obtinem un rezultat satisfacator.

Insa niciodata copilul nu vrea ce vrea parintele sau profesorul.Atunci el adopta o aparenta pentru a-i multumi pe cei care asteapta rezultate din partea lui si isi creaza o lume proprie.

Atat profesorii, cat si parintii se poarta cu copilul lor ca un catel sau ca un robot, unii si mai rau, ii trateaza ca pe scalvi, ii umilesc, isi distrug propii copii, chiar daca sunt bogati sau saraci.

Cracterul unui copil se formeaza dupa cum parintele se poarta cu el si in societate.

Cu totii stim ca un copil imita. Asa ca ceea ce imita el ramane in creierul lui pentru totdeauna, nicidecum nu ramane asa zisa educatie repetitiva pe care i-o da parintele si profesorul.

Comportamentul nostru se refleca in caracterul copilului, dar nu numai atat, putem fi exemplu si pentru alti copii, parte din societatea in care traim.

Consider ca societatea si sistemul este vinovata pentru decizia acelui tanar de a ucide, nu el e vinovat ,ci greselile parintilor si ale celor din societate.

Iar voi dragi politisti nu prea va implicati in lupta impotriva delincventei juvenile, pentru ca niciodata nu sunteti multumiti de sistem, doar sunteti ca niste androizi ce respecta ordine si merg ghidati de reguli stricte.

Insa si voi aveti copii, ca si mine.Si vad cu tristete ca nu luptati pentru a face un pic din lumea asta mai sigura. Dar luptati pentru interesele proprii.

DELINCVENTA JUVENILA NU VA DISPAREA NICIODATA, IAR VOI PRIVITI PASIVI CUM EA EVOLUEAZA, VA INTRISTATI SI SUNTETI NEPUTINCIOSI CAND UN COPIL E ABUZAT, SAU DROGAT SAU UCIS DE UN ALTUL.

Gasiti vinovatul, ce ulterior e judecat si gata cazul, altul.

Trist e ca politistul din Romania a ajuns doar o UNEALTA .Voi ar trebui sa fiti cei care luati initiativa, sa va implicati, altfel va fi trist cand va veti regasi copilul intr-una din situatiile instrumentate de voi.

Nu va mai bateti capul sa ma trimiteti la psiholog sa sa incercati sa ghiciti cu ce ma ocup.

Nu va mai bateti capul sa ma atacati, sa-mi atrageti atentia, sa va bateti in argumente.

Priviti-va pe voi insiva si analizati lumea in care traiti, analizati-va pe voi insiva.Ganditi-va la viitorul pe care il oferiti copiilor vostri.

A FI POLITIST NU INSEAMNA A FI O UNEALTA , A GASI UN VINOVAT, A PUNE CATUSE, A REZOLVA UN CAZ UN CAZ.UN POLITIST AR TREBUI SA FIE UN EROU, SA SE IMPLICE IN PRIMUL RAND CA OM,SA FIE MANDRU CA E POLITIST SI CA E RESPECAT PENTRU ASTA, NU HULIT SI LUAT IN RAS.

NU EXISTA INCREDERE IN POLITISTI,IN SISTEMUL JUDICIAR DIN ROMANIA,DE-ASTA EXISTA ATATEA INFRACTIUNI.

• Downvote 3

Felicitari Maximo, am intrat pe blog, e foarte bine ceea ce faceti.E un semn ca mai exista oameni carora le pasa.Se pare ca voi, cei din cadrul grupului, v-ati gandit la toate formele de a preveni si combate infractionalitatea.Pacat ca in Romania exista prea putine initiative din acestea.

Edited by angelfire
  • Downvote 1

Angelfire, decat sa faci acuzatii fara suport mai bine te duci si ne lasi. Faci pe deontoloaga pe aici si scoti afirmatii fara suport. Du-te si lasa-ne.

inainte sa te agiti si sa ne umpli de postari inaltatoare, incearca sa vezi ce au facut parintii respectivului si de ce nu au avut grija sa se descurce in scoala si in relatiile cu colegii. Si abia apoi sa incepi sa critici sistemul. nu ca sistemul este unul bun insa nu el este principala cauza. Totul pleaca si se agraveaza de la educatia de acasa, de la mediul in care este crescut.

am avut clienti care isi doreau sa sta in puscarie decit acasa cu parintii. de ce oare?

Ma duc...sa beau o cafea.

Va las, pe voi, sa va expuneti ideile argumentele, sa va intreceti in opinii si gasirea de solutii privind drepturile voastre, pensiille, masini, uniforme, etc.Ciudat e ca majoritatea celor care sunteti pe forum gasiti idei si rezolvari la discutiile ce va preocupa doar aici pe forum, majoritatea dintre voi ramaneti in afara forumului unelte ale societatii; daca aici va dati mari si tari in idei si a rgumente, in afara forumului va conformati situatiei.

Trist e ca pe majoritatea dintre voi nu va preocupa sa discutati despre combaterea si prevenirea infractiunilor, va preocupa interesele proprii.

Pentru ce v-ati ales aceasta meserie dragi poltisti?Voi aveti sarcina de a preveni si a combate delincventa, sau v-ati ales aceasta meserie doar de dragul unui serviciu stabil, a mandretei de uniforma?

De ce va enerveaza postarile mele?de fapt imi aratati ceea ce sunteti de fapt, ceea ce ascunde uniforma de politist, imi aratati frustrare.

Marius tu ai incredere in politie?

• Downvote 2

• Moderator

Ai și tu niște stereotipuri de doi lei, pe care le repeți pe orice topic pe unde postezi. Eu m-am convins, doar atât poți ... și nu poți depăși acest nivel.

Ți s-a răspuns la toate stupizeniile pe care le tot debitezi, numai că tu cauți alt loc (topic), unde intri și încerci să duci discuția către aceleași idei fixe pe care le ai. Din păcate observ că tu chiar nu realizezi că ai devenit plictisitoare repetând la nesfârșit aceste aberații.

Încerci din răsputeri să faci pe grozava, interesanta și sofisticata ... iar acum ai început să te lauzi singură, spunându-ne că „tu lupți împotriva delicvenței juvenile și dar nu știi câți din țara asta sau de pe acest forum o fac”. Ce să-ți povestesc ... ești miezul din fanta, ești maharajah-ul luptei împotriva delicvenței juvenile și mai ești și singura din țara asta sau de pe acest forum. :doh:

Aceea expresie cu care ți-ai început postul, spune multe despre cum gândești tu și cum percepi realitatea. Am să-ți spun eu, dacă cei de pe lângă tine nu o fac ... trebuie să știi că nu ești deloc buricul pământului, trezește-te la realitate!

Iar dacă e să luăm de bune aberațiile pe care le postezi, atunci trebuie să știi că lupta aia a ta împotriva delicvenței juvenile, nu prea dă roade, e un pic cam ineficientă. :naughty:

Datorită complexelor de superioritate de care suferi, ai început să emiți și judecăți de valoare la adresa polițiștilor și în special a membrilor acestui forum, ca și cum i-ai cunoaște, ca și cum ai știi ce gândesc, ce fac zi de zi ... ba chiar știi tu și de ce ne-am ales această meserie. :doh:

Nimeni nu este deținătorul adevărului absolut. Trezește-te la realitate!

Dar până atunci ... cântă te rog la altă masă, aici ai devenit plictisitoare și total neinteresantă. Am văzut cu toții care sunt limitele tale. :naughty:

• Moderator

angelfire

Pentru ca insisti atat de mult si pentru ca pana acum nu ai remarcat, iti spun eu de ce esti combatuta permanet de utilizatorii acestui forum. Nu poti purta un dialog fara a ataca persoanele cu care vrei sa conversezi. In toate posturile tale aduci acuze unor oameni despre care cel mai probabil habar nu ai ce fac si cu ce se ocupa zi de zi. Acest lucru dovedeste foarte clar ca ai unele prejudecati fata de aceasta categorie profesionala.

Doar atunci cand vei izbuti sa-ti expui ideile fara a mai face astfel de acuzatii si cand ii vei trata pe ceilalti cu respect, fara a mai aborda discutia de pe o pozitie de superioritate, cu siguranta vei putea purta o discutie normala.

Pofta buna!

Daca nu ati reusit sa rezolvati ecuatia ce sta la baza topicului si nici sa va expuneti propria opinie legata de titlul topicului, pentru ca nu va simtiti in stare, atunci de ce va simtiti ofensati, iritati, atacati?Ce vreti sa imi demonstrati prin replicile voastre artagoase? Daca nu sunteti in stare sa tratati o problema ce ne priveste pe toti pentru ca toti formam societatea nu va mai obositi sa imi aratati mie ca aberez, pentru ca in loc sa urcati niste trepte cadeti de pe ele.

Nu faceti decat sa imi aratati ce caracter aveti. :P

Pe mine ma faceti sa zambesc cand va citesc copilariile.Parca va iau jucaria preferata, ce va plangeti atata?

Ce?Nu aveti loc de mine pe forum? :emo-box:

Edited by angelfire
  • Downvote 1

Offf, baieti, voi nu ati inteles ca pe acest forum cineva are nevoie de atentie ?!Rautacosi mai sunteti!

Voi nu stiti ca femeia este înger când închide ochii si diavol când deschide gura (tastatura)?!

• Upvote 3

Slaba capacitatea de intelegere si de tratare a unei probleme.Si deseori inteligenta reflecta capacitatea de intelegere.Iar reactiile voastre si viteza cu care le afisati pune un semn de intrebare asupra raportului politist-delincvent.

• Downvote 1

• Administrator

Va rog sa reveniti la subiectul topicului, respectiv discutii despre delicventa juvenila si totodata va rog sa nu mai adresati intrebari sau sa faceti referiri directe la angelfire, deoarece, timp de o saptamana, nu mai are dreptul de a posta pe forum.

Multumesc pentru intelegere.

bun gasit, tuturor!

eu vad delicventa juvenila ca un rezultat a mai multor factori insumati, cel mai important fiind cel al educatiei primite in primii ani din viata, temelia personalitatii viitorului adolescent.

cei "sapte ani de acasa" nu au un termen cronologic bine stabilit, dureaza mult mai mult.

este stiut faptul ca 'delicventii juvenili' provin in special din familii destramate, cu un nivel de educatie scazut, si unde lipsesc modelele demne de urmat pentru copil. aici trebuie lucrat dar pe mai multe planuri pentru a avea eficienta: comunitatea, institutiile, legislatia etc.

Pentru ca erau la indemana, am sa-i demonstrez lui angelfire ( care este in necunostinta de cauza, isi da cu parerea despre membri pe care nu-i cunoaste ), am sa postez niste imagini de la un progam ce a avut ca scop " prezentarea copiilor, munca in politie " un fel de prevenire.

dsc04163sx.jpgdsc04135t.jpgdsc03691n.jpgdsc03126fx.jpg

PS - sunt imagini facute in cadrul politiei unde lucrez, program la care am participat si eu. Te rog nu mai face afirmatii daca nu cunostii !

Ca mine iti garantez ca au participat majoritatea colegilor de pe forum . Aceste lucruri nu crezi ca fac parte din prevenirea delicventei juvenile ? :emo-yessir:

Edited by Eduard

Restul tine de parinti - modul de comportament, educare, supraveghere etc. intr-un cuvant " cei 7 ani de acasa " :naughty:

Termenul de „delicventa juvenila“ nu este intalnit nici in legislatia penala din tara noastra, nici in dreptul pozitiv din alte tari. El este o creatie a doctrinei penale si teoriilor criminologice sau sociologice, in incercarile lor de a grupa o serie de infractiuni in functie de criterii de varsta, considerandu-se in mod justificat, ca faptele penale prezinta o serie de particularitati determinate de nivelul de maturitate biologica si cu precadere mintala a subiectului activ al infractiunii.

Prin delicventa se intelege o serie de fapte ilicite, indiferent daca au sau nu un caracter penal (fuga de la domiciliu, absenta repetata si indelungata de la scoala, abandonul scolar nemotivat de cauze obiective, precum si anumite fapte imorale care nu constituie infractiuni).

Edited by Eduard

Atita timp cit nivelul de trai al unei tari este asta care este , delicventa juvenila si nu numai, se va situa la cote ridicate tot timpul . Educatia tinerilor pleaca strict din familie , din sistemul de viata pe care al au fiecare in casa . Parintii sunt primii care trebuie sa implementeze in modul de gindire al copilului ce este bine si ce este rau . In timp, el se va lovi direct pe strada si in scoala de diverse elemente scapate din mina . Daca educatia lui in casa este solida, copilul evita anturajele dubioase si se axeaza spre prietenii care se apropie de comportamentul lui . Daca copilul provine dintr-o familie care nu a exercitat control asupra lui , cu parinti saraci fara serviciu , nivel de trai scazut , betivani sau fosti infractori , acesta are sanse mari sa nu inteleaga nimic din ce este pozitiv in viata . Pentru ca nu poate scapa decit rar de tot din cercul vicios pe care al intilneste in fiecare zi . Programe de asistenta si de prevenire a acestui flagel s-au facut si se fac tot timpul cu rezultate mai tot timpul modeste . Aceste rezultate sunt rodul plecarii de timpuriu a copilului tot dintr-un mediu de familie cu tendinte negative accentuat in timp de perceptia directa formata in anturaje si cercuri dubioase . Abia apoi intervine gradul de educatie si scolarizare la care poate accede acel copil , in functie de puterea materiala a familiei lui . Exista si tendinta unora sa acuze aceste aspecte motivind faptul ca , independenta copilului se lasa de mic si el se orienteaza singur . Eu cred ca asta este o eroare majora si ca independenta tinarului o face parintele . El stie si simte cind copilul lui se descurca singur si are un comportament ordonat . Dar depinde ce parinti are . :hmmmt: Ca o parere personala cred ca , tinarul trebuie verificat de mic si directionat spre cai bune , mai ales in vremerile astea tulburi cind , anturaje si influente negative se gasesc la tot pasul , lipsa materiala duce la infractiune sau alte fapte , nivelul de educatie se plateste din buzunar . In ce priveste nivelul de protectie asigurat copiilor in scoli sau prin alte locuri , numai persoane neavizate si care habar nu au ce inseamna asta, pot sa afirme ca nu se face nimic in sensul asta si ca trebuie insistat mai mult de catre politie . Ar trebuii sa mearga cei ce vad aspectul simplu in poarta scolii cind se termina programul si sa conduca pe fiecare din sutele de copii acasa prin parcari si alei printre blocuri seara pe intuneric . Apoi sa vorbeasca de cit de simplu este sa asiguri efectivele unei scoli . Nimanui nu i-ar convenii ca copilului sau sa pateasca ceva dar , siguranta perimetrului scolar si a tuturor copiilor este greu de asigurat daca nu imposibil in totalitate . Orice neavenit in domeniu poate sa-si dea seama ca , in momentul in care se asigura siguranta in preajma scolii , faptele se muta la citeva sute de metrii mai incolo si procesul este reversibil . :clip:

A FI POLITIST NU INSEAMNA A FI O UNEALTA , A GASI UN VINOVAT, A PUNE CATUSE, A REZOLVA UN CAZ UN CAZ.UN POLITIST AR TREBUI SA FIE UN EROU, SA SE IMPLICE IN PRIMUL RAND CA OM,SA FIE MANDRU CA E POLITIST SI CA E RESPECAT PENTRU ASTA, NU HULIT SI LUAT IN RAS.

NU EXISTA INCREDERE IN POLITISTI,IN SISTEMUL JUDICIAR DIN ROMANIA,DE-ASTA EXISTA ATATEA INFRACTIUNI.

Ba fix aia inseamna. Ca libertatea unuia sa nu restranga libertatea celorlalti. Nu va mai dati toti loviti, delincventa la noi e rezultatul discreditarii sistematice a politistilor, inclusiv in mediul familial. De cele mai multe ori la romani politistul e dobitocul ala care n-a vrut sa ia spaga cand te-a prins baut venind de la tara duminica, ala care ii da lu' tac-tu amenda ca o ia la poceala pe ma-ta si suna vecinii la 112, ala care te-a luat la sectie ca dadeai cu petarde in scara sau beai si tu o bere ca baietii la scara blocului.

Cel mai primitiv instinct e frica, si la cei mai primitivi dintre oameni e singurul care functioneaza. Pe vremuri era sectorist care-i batea de le suna apa in cap pe smecherii cartierului si exista inchisoarea contraventionala, pentru cei care colectionau amenzi fara a colectiona si chitantele de la plata lor. Si astfel se tinea prin cartiere treaba sub control. Acum se merge pe un fel de protectia dobitoacelor, politistul trebuie sa fie un fel de Brigitte Bardott, daca se poate sa faca ordine numai cu vorba si eventual sa-i mai si dea 10 lei de tigari la aurolac sau sa-l duca la scoala.

Educatia se face acasa, sau pentru cei la care casa nu e casa, in plasament. Politistul nu e nici asistent maternal, nici moasa comunala, nici popa. E acolo sa asigure ordinea, si la noi istoria arata ca cel mai bine s-a asigurat ordinea cu bataia. De ce? Din cauza ca toti au fost crescuti cu ideea ca legea trebuie temuta, nu respectata. Cu alte cuvinte, nu trebuie sa nu faci magarii, e suficient sa nu fii prins.

• Upvote 1