Jump to content
POLITISTI.ro

Reducerea perioadei de suspendare a permisului de conducere

Recommended Posts

• Moderator
Marius

Nu știu câte sanse are, dar trebuie să știți că pentru astfel de situații există ambulanța. Ați sunat la 112?

• Replies 844
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Marius

111

• 25tess

100

• Catalin

63

• Rusy

27

Top Posters In This Topic

Popular Posts

adica sa fac din nou scoala de soferi ? Si va mai mirati ca injura toata lumea politia romana. Pai asta e mai mult decat reavointa din partea lor. Stiau prin ce trec daca imi fac dosar penal PENTRU N

VladSoare. n-am pretins ca ar fi politistii de vina, n-am contestat nimic, nu am refuzat sa semnez. Mi-am asumat vina, chiar daca semnul respectiv era dosit bine si nu vazusem intrarea in localitate.

jura-te !!

Posted Images

decat sa ma duc la spitalele din orasul meu,unde am dat numai de medici groaznici, am preferat sa ma duc la bucuresti si cum sigur ma ducea salvarea la bucuresti... Iar actele cand trebuie sa le depun daca azi am luat examenul... Am intrebat putin mai sus...

imi puneam singura viata in primejdie la spitalul din valcea...unde sunt doctori si spital de groaza...

mia expirat dovada deja, azi am dat examenul si l-am luat... iar dosarul trebuie sa il depun ziele urmatoare sau pot sa ma duc cand vor trece 30 de zile de la expirarea dovezi.

daca a expirat dovada poti depune dosarul maine la sediul inspectoratului de politie pe raza caruia a fost constatata fapta. documentele si conditiile necesare in vederea reducerii termenului de suspendare le gasesti mai sus.

Buna ziua,

Astazi tocmai am fost fericitul castigator al unui permis suspendat 90 zile pentru depasirea vitezei (oprit pentru 153km/ora pe autostrada in zona cu restrictie si limita de 100). Am carnet de peste 15 ani si l-am avut suspendat o singura data, 1 luna, acum vreo 10 ani, deci sigur ma incadrez in conditiile necesare reducerii pedepsei. Bun, acum vine intrebarea: domnul politist a insistat asupra faptului ca pot obtine fie REDUCEREA suspendarii fie ANULAREA suspendarii, in urma testului 13/15. L-am intrebat de 2 ori, sa fiu sigur, si a insistat asupra faptului ca pot obtine chiar anularea... Nu am fost suficient de inspirat sa il intreb de baza legala... Intrebarea e: totusi, se poate obtine si anularea, asa cum sustinea politistul? Nu inteleg de ce m-ar fi mintit si sigur nu am inteles gresit (de asta l-am si intrebat de doua ori si a fost extrem de ferm in privinta asta!). Carnetul va ajunge la politia Buftea, de care apartine zona respectiva de autostrada.

In plus, a spus ca examenul 13/15 il pot sustine in perioada de 15 zile in care circul cu dovada. Vad ca parerile sunt impartite pe aici, de la judet la judet... Pentru Bucuresti, care e procedura folosita? Examenul se poate da doar dupa expirarea dovezii sau se poate sustine oricand?

Deci, aveti cunostinta de asa ceva?

Multumesc anticipat :-)

• Moderator
Marius

Bogdani,

Anularea o poți obține numai în instanță, dar sunt șanse minime în cazul contravențiilor privind regimul de viteză, întrucât se trimit în instanță fotografiile radar.

Reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce se poate obține mult mai ușor și sigur dacă promovezi testul 13/15.

Salut!

Multumesc pentru raspuns. Asa stiam si eu, doar ca politistul se referea la testul 13/15 care ar putea conduce la anulare (in sensul reducerii totale, adica nu doar reducere la 30 zile). Poate m-am exprimat eu gresit spunand "anulare", defapt ma gandeam la reducere la 0 zile. Si mie mi s-a parut ciudat... ori vroia sa scape de mine, ori imi scapa ceva :-)

Daca tot a venit vorba, singura chestie de care ma pot lega, in privinta contestatiei, e faptul ca totusi m-a oprit pe autostrada, pe banda de urgenta, nu intr-o zona semnalizata de stationare. Din cate stiu, nu au voie sa te opreasca pe banda de urgenta, in regim de autostrada, decat in cazuri speciale (chiar l-am intrebat pe politist si mi-a confirmat asta, dand exemplul unui sofer baut pe care nu il pot lasa sa circule mai departe). El sustine ca, fiind vorba de o zona cu restrictii, nu era regim de autostrada, deci avea dreptul sa ma opreasca. Oricum ar fi, ca ma oprea sau nu, nu am cum sa contest in sine viteza, ci doar eventual modul in care a intocmit procesul verbal (oprindu-ma pe banda de urgenta de pe autostrada).

• Moderator
Catalin

Unde scrie în lege că polițistul nu are dreptul să te oprească pe autostradă?

Dacă ai permis de conducere ar trebui să cunoști legea.

Catalin, in regim de autostrada, politistul te poate opri doar folosind semnalul de oprire din masina de politie, iar soferul este invitat sa urmeze masina politiei pana in prima parcare, unde se trece la executarea controlului propriu zis. Nu gasesc acum pe net precis baza legala, ci doar asta (daca citesti pe linkul de mai jos, gasesti ce am spus eu mai sus): "Modul in care politistul rutier trebuie sa se comporte atunci cand opreste un autoturism pentru control este reglementat de Conceptia de atitudine si actiune a politiei rutiere, document redactat inainte de aderarea Romaniei la Uniunea Europeana pentru a avea un set de reguli asemanatoare cu cele comunitare care sa reglementeze modul de actiune in trafic al politistilor rutieri. Totusi, documentul se aplica si in prezent, dupa cum precizeaza Directia Rutiera a Politiei Romane pe pagina sa de internet.Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_26817/Control-in-trafic-Cum-trebuie-sa-se-comporte-politistul-rutier.html#ixzz28chLediK ".

In cazul meu, politistul era coborat din masina si m-a oprit pe banda de urgenta. Daca citesti ce am scris mai sus, politistul a confirmat ce credeam, doar ca a justificat oprirea prin faptul ca era zona cu restrictii, deci nu ar fi fost in regim de autostrada. Intrebarea e poate prea tehnica: o zona cu restrictii de pe autostrada, nu e tot autostrada?? Ca doar nu e drum national!

Pe de alta parte, te rog, fara "Dacă ai permis de conducere ar trebui să cunoști legea". Serveste replici din astea unui incepator care a fost oprit pentru alcool si se mira de ce a fost oprit! Eu am pus o intrebare, cred eu decenta.

• Downvote 2
  • Moderator
Catalin

Și în ce act normativ există aceea obligație a polițistului de a te opri numai din mașină și numai în parcări? Pentru că în link-ul respectiv nu se face nicio referire la un act normativ.

• Moderator
Marius

bogdani

Serios?

De când un text scris pe un site al unor avocați constituie bază legală? Ce este scris în acel articol este strict părerea celui care a redactat textul și nu înseamnă că ce e consemnat acolo e real.

Faptul că tu nu cunoști legea te determină să susții asemenea aberații debitate de niște avocați amatori.

Nu are nicio legătură locul unde ai fost oprit cu încălcarea regimului de viteză, iar nicio instanță din țara asta nu o să anuleze vreo sancțiune contravențională pentru o astfel de motivație.

Bogdani ar trebui sa-ti revizuiesti comportamenul,situl se numeste politisti.ro, nu avocati.ro sau net.Contacteaza un avocat daca nu-ti convine sfaturile pe care le primesti de aici(dai un ban da stai in fata).NU neg ca tu ai permis de conducere de 15 ani dar ar trebui sa mai citesti asa din cand in cand legislatia.

Nu va inteleg atitudinea, fara suparare... E un forum public, nu? Forumul presupune ideea de dezbatere, nu? Chiar nu ma intereseaza ca se cheama politisti, avocati sau aviatori.ro, cautam un raspuns si atat. In primul meu mesaj nici macar nu am facut vreo referire la contestatie, iar cand am facut-o am si mentionat ca oricum o contestatie legata de subiectul care v-a aprins nu ar contesta cu nimic viteza inregistrata de radar. Dar nici nu pot sa fiu de acord sa fiu luat peste picior cu atitudini de genul "Dacă ai permis de conducere ar trebui să cunoști legea", cu atat mai mult din partea unui moderator! In fond si la urma urmei nu intrebasem de ce mi s-a suspendat permisul! Iar referinta la anii de cand am carnetul nu am facut-o in contextul discutiei despre contestatie, ci inainte, atunci cand spuneam ca sigur ma incradez in aplicarea pentru testul 13/15.

Chiar imi lasa un gust amar atitudinile de genul asta.

• Downvote 1

bogdani dacă te bazezi pe asta la contestarea procesului verbal mai bine stai acasă și nu îți irosești banii și timpul. În instanță nu merge cu balade de acest gen. Ține minte ca a mai existat un habarnist pe la IGPR care spunea că polițiștii nu au voie să oprească fără motiv autovehiculele, asta deși art.179 din OUG 195/2002 îl contrazicea în totalitate. Este problema ta dacă vrei să crezi niște avocați amatori care nu vor decât să îți ia banii sau să asculți niște profesioniști care nu au interese materiale ascunse. Acele pasaje pe care le-ai găsit pe site-ul Poliției Române fac parte din manualele de bune practici ale polițiștilor dar nu au valoare juridică, cu atât mai puțin în instanță. Asta tot încercăm pe aici să îți explicăm.

• Moderator
Catalin

Greşit, aici este un forum privat, ce se adresează în primul rând poliţiştilor, nu contravenienţilor sau infractorilor obsedaţi să ocolească şi să fenteze legea.

Ai fost sancţionat pentru că nu ai respectat regimul de viteză şi în loc să-ţi asumi consecinţele faptelor tale, cauţi ca un penibil ce eşti, un nod în papură, în disperarea de a ocoli legea. Aşa că mai uşor cu morala, pentru că tu nu eşti tocmai în măsură să vorbeşti de aşa ceva.

Ai o mentalitate [cenzurat], care după ce că nu respectă legea, cu un tupeu fantastic este deranjat că nu primeşte sfaturi şi îndrumări astfel încât să se poată sustrage de la consecinţele faptelor sale.

Sau vrei să ne convingi acum că nu îţi meriţi sancţiunea întrucât poliţistul ăla nu te-a oprit într-un loc cu verdeaţă şi aer curat sau că era nebărbierit ori ţi-a scris procesul verbal cu un pix de culoare neagră, iar tu ţi-ai fi dorit să fie albastră. Păi din cauza asta nu ai respectat tu regimul de viteză? În niciun caz, e doar o dovadă a inexistenţei acelei tării de caracter ce te determină să îţi asumi şi să suporţi consecinţele faptelor tale. Pricepi?

Răspunsurile pe care le primeşti aici, sunt benevole şi nu o obligaţie de serviciu. Dacă nu-ţi convin, eşti liber să te duci pe aviatori.ro sau să-ţi plăteşti un avocat care să-ţi cânte-n strună pentru a-ţi lua banul. Dar până atunci, pune mâna şi citeşte legea, pentru că circuli de atâţia ani după ureche, precum lăutarii. Şi da, ai obligaţia să cunoşti codul rutier, fie că îţi convine sau nu.

Totodată nu uita ca atunci când te vei duce la un avocat, să-l întrebi cam ce valoare juridică are în instanţă o "concepţie" publicată pe un website, dar care nu a fost publicată în monitorul oficial.

Edited by Administrator
  • Upvote 1
  • Moderator
Marius

Bogdani

Dispozițiile la care faci referire sunt norme interne ale poliției și niciun șofer nu e în măsură să verifice dacă sunt sau nu respectate. Ele există pentru o practică unitară și în vederea asigurării unei protecții a polițistului, fără a avea vreo valoare juridică.

Adevărata ta atitudine se vede aici:

Pe de alta parte, te rog, fara "Dacă ai permis de conducere ar trebui să cunoști legea". Serveste replici din astea unui incepator care a fost oprit pentru alcool si se mira de ce a fost oprit!

unde încerci să spui că ești mai special, mai altfel decât oricare alt contravenient. Asta e ceva tipic pentru acei conducători auto inconștienți, ce consideră că abaterile săvârșite de ei sunt neînsemnate.

Te asigur că nu există nicio diferența între un bețivan la volan și un vitezoman, ambii pun viețile unor nevinovați în pericol fără să aibă vreun drept. Atât bețivul cât și vitezomanul poartă aceeași respensabilitate, iar impresia că ăla e mai breaz e doar o dovadă de imaturitate.

Cu toate astea, tu ești cel care caută ca disperatul tot felul de motive pentru a scăpa de o sancțiune, de urmările faptelor tale și tot tu ne ții lecții de moralitate, de parcă suntem obligați să-ți cântăm în strună.

Megi liniștit și contestă sancțiunea primită cu această motivație infantilă și mai discutăm după.

Dan, sunt de acord cu tine, dar eu nu am spus ca vreau sa fac contestatie!! De asta nu inteleg genul asta de reactie. Nu am venit aici injurand un politist pentru ca m-a oprit pe autostrada, ci doar am spus ca POATE singur sansa AR FI sa ma leg de asta. Era de ajuns sa mi se spuna ca, desi exista o astfel de reglementare, ea nu are valoare decat de recomandare, deci nu o pot folosi in cazul unei contestari. Sincer nici daca mi s-ar fi spus ca ma pot lega de asta, NU faceam contestatie pentru simplu motiv ca nu mi se pare etic sa contest ceva ce stiu ca e adevarat (viteza inregistrata de radar). Singurul motiv pentru care postasem aici tinea de precizarea facuta de politist legata de reducerea la 0 zile prin testul 13/15 (despre care am si spus ca nu o gasesc in vreun act normativ, de aici si mirarea mea).

• Moderator
Marius

Acum încerci să pozezi într-o victimă, care a fost luată la șuturi de polițiștii ăstia răi. :)

Da, ai pus o întrebare și ai primit un răspuns cât se poate de decent. Mai departe ai simțit nevoia să dovedești cât de mult îți pasă de "capra vecinului".

Aici ai spus că te gândești la contestație

Daca tot a venit vorba, singura chestie de care ma pot lega, in privinta contestatiei, e faptul ca totusi m-a oprit pe autostrada, pe banda de urgenta, nu intr-o zona semnalizata de stationare. Din cate stiu, nu au voie sa te opreasca pe banda de urgenta, in regim de autostrada, decat in cazuri speciale (chiar l-am intrebat pe politist si mi-a confirmat asta, dand exemplul unui sofer baut pe care nu il pot lasa sa circule mai departe). El sustine ca, fiind vorba de o zona cu restrictii, nu era regim de autostrada, deci avea dreptul sa ma opreasca. Oricum ar fi, ca ma oprea sau nu, nu am cum sa contest in sine viteza, ci doar eventual modul in care a intocmit procesul verbal (oprindu-ma pe banda de urgenta de pe autostrada).

Ce să faci, defect profesional. Nu ne plac în niciun caz mincinoșii.

Buna ziua! se poate intocmi dosarul pentru reducerea perioadei de suspendare fara: copia procesului verbal si fara copia chitantei, cum ca a fost achitata amneda?

• 3 weeks later...

pe data de 27.10.12 ma prins radarul in mers cu 113 la ora . Radarul era in mers si a intors si ma ajuns si mia retinut permisul si mia facut PV de constatare a contraventiei, dovada de 15 zile . Nu mia mai fost retinut niciodata permisul din 1992 de cind il am si nici o amenda niciodata. ma duc sa platesc 315 RON la jumatate de 630 RON, si sa vad daca pot sa dau ptr. micsorare perioada de la 90 la 30 zile. Intrebarea mea este daca nu iau ce fac in continuare? Va rog sa mi sa raspunda.

• Moderator
Catalin

Dacă nu promovezi acel test, nu este nicio tragedie. Nu vei mai beneficia de reducerea pedepsei şi vei putea lua permisul înapoi după ce expiră suspendarea. Dar să ştii că acel test îl poţi da de câte ori doreşti în toată perioada de suspendare. Deci dacă nu îl iei din prima, te mai poţi prezenta şi susţine alt test.