Jump to content
POLITISTI.ro

Reducerea perioadei de suspendare a permisului de conducere

Recommended Posts

Salut.

Acum 5 zile am baut si m-am urcat la volan. Am condus 500 de metri , dupa care am parcat si imediat dupa ce am parcat si am iesit din masina, politia a venit sa imi i-a alcoolemia. Tin sa precizez ca nu ei m-au oprit ... si cand au venit la mine masina era deja inchisa. Ei m-au vazut ca am trecut pe langa ei . Au dreptul intr-o situatie ca asta sa imi ia alcoolemia,si probe de sange? In aerul expirat am avut 0.78 . Ce as putea sa fac in aceasta situatie? Din cate am inteles mi-au intocmit deja dosarul.

• Replies 847
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Marius

111

• 25tess

100

• Catalin

63

• Rusy

27

Top Posters In This Topic

Popular Posts

adica sa fac din nou scoala de soferi ? Si va mai mirati ca injura toata lumea politia romana. Pai asta e mai mult decat reavointa din partea lor. Stiau prin ce trec daca imi fac dosar penal PENTRU N

VladSoare. n-am pretins ca ar fi politistii de vina, n-am contestat nimic, nu am refuzat sa semnez. Mi-am asumat vina, chiar daca semnul respectiv era dosit bine si nu vazusem intrarea in localitate.

jura-te !!

Posted Images

Salut,

As vrea sa intreb daca mai pot da examinare pentru reducerea suspendari permisului pentru incalcarea prevederilor art.103 alin.2 lit.E din O.U.G. nr. 195/2002.....suspendarea este de 60 de zile.....am fost prins depasind pe linie continua (30 zile)....dar am constatat ca nu trecusera inca 6 luni de la o neacordare de prioritate la trecere.....Ma repet.....daca se poate da examenul de reducere al suspendarii permisului.....Multumesc anticipat

• Moderator
Marius

yoback

E perfect legal si corect, iar asta pentru ca te-au vazut cand ai condus masina. Insa nu esti sincer si nu povestesti totul. Cu siguranta ai fost condus la o unitate sanitara unde ti-au fost recoltate proble biologice de sange. Vezi ca in cazul tau e vorba de o fapta penala, cel mai probabil permisul tau de conducere se anuleaza.

EuG3n

In cazul tau nu poti beneficia de reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, intrucat in ultimii 3 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara ai mai avut suspendat exercitarea dreptului de a conduce autovehicule.

Toate cele bune.

Salut.

Acum 5 zile am baut si m-am urcat la volan. Am condus 500 de metri , dupa care am parcat si imediat dupa ce am parcat si am iesit din masina, politia a venit sa imi i-a alcoolemia. Tin sa precizez ca nu ei m-au oprit ... si cand au venit la mine masina era deja inchisa. Ei m-au vazut ca am trecut pe langa ei . Au dreptul intr-o situatie ca asta sa imi ia alcoolemia,si probe de sange? In aerul expirat am avut 0.78 . Ce as putea sa fac in aceasta situatie? Din cate am inteles mi-au intocmit deja dosarul.

minciuna prin omisiune :) daca aveai 0,78 in etilotest in mod cert ai "oferit"si probe biologice la o unitate sanitara. posibil sa obtii cel putin 1,5 asa ca vei beneficia de o pedeapsa penala cu inchisoarea intre 6 luni si 2 ani (de regula), suspendarea executarii (daca judecatorului i-a placut masa de prinz) si anularea permisului de conducere (o chestie certa).

• Upvote 1
  • Moderator
Catalin

Tin sa precizez ca nu ei m-au oprit ... si cand au venit la mine masina era deja inchisa. Ei m-au vazut ca am trecut pe langa ei .

Constatarea faptei nu este condiționată de oprirea în trafic efectuată de către polițist. Este necesar să aibă certitudinea că ai condus, iar dacă te-a văzut cu ochii lui ... cu atât mai mult. De exemplu în cazul accidentelor, deși nu te-a oprit vreun polițist, la verificarea alcoolemiei dacă rezultatul este pozitiv, rămâi fără permis. Sigur situația din exemplul dat nu este similară, ci doar am dorit să te fac să înțelegi că acest detaliu al opririi în trafic nu are nicio relevanță.

• Upvote 2
chaosmakor

Buna,

In 13.05.2012 mi-a fost retinut Permisul de Conducere(90 zile) pentru alcohol in aer 0.14.

M-am prezentat la test si l-am luat in 25.05.2012 cu 14/15.

Dupa care am fost direct sa-mi fac cerea de reducere la 30 de zile.

A fost aprobata si mi s-a spus ca pot scoate carnetul in 15.06.2012 (adica astazi)

Cand am fost sa mi-l cer mi-au spus ca a trecut programul de eliberari si doar luni mai am sansa sa il scot.

Am o declaratie notariala pe care scrie ca mi-am pierdut dovada . Pe care este notat urmatoarele de catre politie.

"pe categ B BxxxxxxH

art.102.3.A din 13.05.2012."

"25.05.2012 admis 14 pcte"

si cand am fost sa reduc perioada reinterii mi-a scris pe ea "448055(scris) / 25 MAI 2012 (stampila)"

Acuma am voie sa circul legal pe drumurile publice ?

Este valabil permisul Sau doar din momentul din care scot carnetul ?

Sau pot figura cu Declaratia notariala , ca si un fel de permis !

Cu stima,

chaosmakor

chaosmakor

Am gasit raspunsul, deci am permisul valabil dar in caz ca ma opreste imi pune neport de acte.

Mersi oricum.

• Upvote 1

Buna ziua. Am fost surprins de radar cu viteza, nu am contestat, sunt inca in per de 15 zile, cu dovada. Ca sa mi se reduca perioada trebuie sa dau testarea. Indeplinesc conditiile de reducere a perioadei.

Intrebarile mele:

1. am fost surprins la Costesti Buzau, eu am domiciliul in Iasi si permisul mi l-a dat IPJ Iasi. Am inteles ca cererea si celelate documente trebuie sa le trimit la IPJ Buzau. Din moment ce testarea o dau dupa expirarea dovezii, nu am cum sa ma duc personal, logic, deci voi trimite prin posta cu conf de primire.

2. Cum aflu daca mi s-a aprobat cererea?

3. De unde ridic permisul dupa expirarea perioadei de suspendare? De la IPJ Buzau sau il trimite IPJ Buzau la IPJ Iasi prin posta secreta? sau mi-l trimite acasa prin posta romana?

Bestiuta

Testarea o dai la judetul unde ai domiciliul, in speta Iasi.

Cererea de reducere se depune la Serviciul Rutier al judetului unde a fost savarsita fapta.

In momentul in care ti se reduce perioada de suspendare la 30 zile, de la SR Buzau primesti o instiintare acasa.

PC il ridici de la SR Iasi, deoarece va fi trimis de catre cei de la Buzau, dupa ce trec 15 zile de la savarsirea faptei.

• Upvote 2

Salut.

Am ramas si eu pieton 3 luni pentru alcool ( 0.12 ) si doresc sa merg sa dau examenu pentru reducerea perioadei de suspendare.

Vreau sa va intreb:

1.pot sa merg sa ma programez pentru examen fara C.I ,doar miercuri este program la examinari si pana atunci nu o sa am C.I pentru ca l-am avut expirat si doar saptamana viitoare o sa-l ridic.

2.in caz ca iau exmenu pot sa am ghinionul sa nu mi-l dea Seful Politiei Rutiere,mentionez ca de 8 ani de cand am permisu am avut doar 2 abateri:69km/h in localitate si neport centura de siguranta.

Multumesc.

Edited by rs6power
  • 3 weeks later...
moneytehnik

Va salut!

In data de 13.10.2008, 08.00, am condus autoturismul fiind sub influenta bauturilor alcoolice(ramase de seara) 0,18 si la plecarea de pe loc nu am acordat prioritate unui autoturism ce venea din spate rezultand un accident cu pagube materiale.

Am fost sanctionat cu 9 pct amenda si suspendarea dreptului de a conduce pe 90 zile.

Din motive personale(Sotia bolnava, copil mic, iarna, necesitatea detinerii permisului) am depus contestatie , ajutatat chiar de agentul constatator, cu scopul amanarii exercitarii suspendarii. Procesul s-a pus in miscare, am pus un avocat , s-a judecat urmand ca in martie 2010 sa pierd acest proces(date pe care le-am aflat acum), p-v de constatare ramanand in aplicare.

Deci nu am urmarit procesul pentru ca nu am stiut ca trebuie sa fac asta si am lasat totul pe avocat.(greseala mea).

In data de 1 martie 2012 primesc acasa prin posta intiintarea prin care mi s-a facut cunoscut faptul ca pentru incalcarea la data de 13,10.2008 a disp. art 102/3/A si art.114, alin 4 din oug 195, prin dispozitia sefului SR , mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 120 zile, incepand cu 17.03.2012.

Pe 14. 03.2012 m-am deplasat la SR si am depus permisul primind o dovada de retinere cu drept de conducere pina pe 16,03.2012 si fara drept incepind cu 17.03.2012 doar ca am aflat ca perioada de retinere este de 150 zile deoarece nu am dus permisul la timp, adica in 2010 cand s-a emis sentinta judecatoriei irevocabila de punere in aplicare a p-v de contraventie.

Mentionez ca cele 120 zile au rezultat cel mai probabil din faptul ca in decembrie 2006 am mai beneficiat de o reducere a perioadei la 30 zile (alcool- atunci se putea reduce).OK.

Dar majorarea cu inca 30 zile nu prea o inteleg. Din 2010 pina in 2012 am fost un infractor si daca eram oprit in trafic eram pasibil de un dosar penal (fapta pentru care puteam fi destituit)? Eu consider ca am dus permisul la timp.Am avut chiar drept de conducere inca doua zile. Este loc de interpretare sau daca merg in audienta la seful SR pot obtine anularea celor 30 de zile?

Astazi am fost declarat admis la 13 din 15. Amenda e destul de mare si nu o pot achita( este obligatoriu plata acesteia ? ? ?).

Am vreo sansa sa iau permisul la 120 zile fara sa fie considerata reducere?

Pina ieri aveam sofer, dar acu sotia si-a rupt piciorul si nu mai poate conduce si avem nevoie de masina ca de aer .

Si mai am o neclaritate: la taxe si inpozite este posibil ca procesul verbal de contraventie sa fi fost achitat? Intreb asta deoarece in momentul cand s-au redus salariile cu 25% m-am trezit si cu o proprire pe salariu si am ajuns la zero cu datoriile, asta se pare ca a fost in 2010 august- Este posibil ca pv sa fi ajuns pina atunci la taxe si impozite?

Este o situatie intortocheata, cel putin pentru mine, si va solicit respectuos niste raspunsuri sincere.

Va multumesc anticipat.

• 3 weeks later...

Buna ziua.

In ianuarie 2012 din nefericire am accidentat usor un pieton ce se afla in traversare pe zebra, au fost urmate toate procedurile, am beneficiat pe toata perioada derularii dosarului de cercetare penala de prelungirea dovezii de circulatie, la finalul lunii Iunie s-a definitavat dosarul cu N.U.P, iar pe 9 iulie a expirat si dovada de circulatie, permisul mi-a fost suspendat cu 90 zile.

Deoarece in octombrie 2009 am beneficiat de reducerea perioadei de suspendare, acum nu se poate reduce din nou, intrebarea este daca este necesara testarea regulilor de circulatie in cazul meu in caz contrar prelungindu-se perioada de suspendare cu inca 30 zile, sau dupa ce exipra cele 90 zile de suspendare ma pot prezenta direct pentru ridicarea permisului.

Va multumesc

• Moderator
Marius

Ai postat și în topicul cu toate că sunt enumerate foarte clar absolut toate situațiile când este obligatorie testarea. Ce dorești, o confirmare? Chiar crezi că e normal și corect să postezi peste tot aceeași întrebare?

• 5 weeks later...
hayabusa689

Buna ziua,

In data de 04.08.2012 am fost prins la ghidonul motocicletei cu o alcoolemie de 0.25 si alte neregului. Mi-a fost luat permisul pe o perioada de 3 luni si mi s-a eliberat o dovada.

Pot sa ma duc sa sustin examenul de reducere a perioadei de suspendare ? Daca dovada e valabila 15 zile si astazi fiind 23, este expirata.

• Moderator
Marius

Nu știu ce dovadă ai primit, dar pentru alcool aceasta se eliberează fără drept de circulatie, iar dacă valabilitatea dovezii înlocuitoare a permisului a expirat sau nu are drept de circulație, te poți prezenta la examen.

hayabusa689

Multumesc, Marius am sa ma duc saptamana viitoare sa sustin examenul intrucat acea dovada ( care nu imi dadea drept de circulatie, nu stiu pentru ce era ) a expirat pe 19 august. O ultima intrebare: examenul acesta se sustine cel mai probabil la pipera, trebuie sa achit o taxa sau ceva de genul ? trebuie sa ma duc cu acte dupa mine? pv-ul amenzii, dovada, buletin cam atat nu ?

• Moderator
Marius

Vezi că nu în Pipera se susține testarea, cred că trebuie să mergi la sediul Brigăzii Rutiere din str. Logofat Udrişte, nr. 9-15.

Documentele necesare le gasesti la începutul acestui topic și nu trebuie achitată nicio taxa.

• Moderator
Catalin

Dovada, chiar și cea fără valabilitate (adică cea ce nu îți conferă dreptul de a mai conduce) este documentul prin care dovedești că permisul se află la poliție. Cu aceea hârtiuță vei merge la ghișeu să-ți recuperezi permisul. Să ai grijă de ea că îți va trebui.

Buna ziua,

zilele astea am fost surprins de radar cu viteza. 90 zile suspendar permis, cu posibilitate de reducere la 30.

ca si intrebari as avea:

- din ce categorie sunt intrebarile din test, avand in vedere ca pe permis am A, B+E, C+E, D+E ?

- cum se poate proba in instanta identitatea mea daca am fost filmat din fata, fiind pe motocicleta?

- se poate ataca in instanta faptul ca agentii au virat pe contrasens catre mine pentru a opri? (oricum opream ca nu-s infractor dar manevra a fost periculoasa)

Va multumesc mult.

Întrebările vor fi din categoriile A, B+E, C+E, D+E. Dacă ai fost oprit de polițist, legitimat și sancționat contravențional cu aplicarea măsurii complementare a suspendării permisului de conducere, nu înțeleg ce probe mai dorești. Nu poți contesta în instanță faptul că te-au oprit pe contrasens, folosind cel mai probabil semnalele acustice și luminoase, șansele sunt minime spre minus infinit. Fii mai atent în trafic și lasă pedala mai ușor. Salutări.

Art. 182/ROUG 195/2002-republicată

(1) Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeaza prin executarea semnalelor regulamentare de catre politistul rutier sau, dupa caz, de catre politistul de frontiera, atunci cand constata incalcari ale normelor rutiere ori in situatia in care exista indicii temeinice despre savarsirea unei contraventii ori a unei fapte de natura penala, pentru identificarea persoanelor care au comis astfel de fapte si a bunurilor care fac obiectul urmaririi, precum si pentru verificarea detinerii de catre conducatorii vehiculelor a documentelor prevazute de lege.

Edited by Dan