Jump to content
POLITISTI.ro

Reducerea perioadei de suspendare a permisului de conducere

Recommended Posts

Buna seara, 

Tatalui meu i-a fost suspendat permisul pentru 90 de zile pentru depasirea vitezei regulamentare din localitate cu 59 km/h.

A sustinut examenul de redobandire permis, l-a promovat dar astazi cand a fost sa ridice permisul i s-a spus de agentul de acolo ca nu i se poate elibera permisul din cauza unei legi date in 28.07.2019 din care se intelege ca doar conducatorii de autovehicule care au devasit limita de viteza legala cu minim 70 km/h deci tatal meu nu se incadreaza in aceasta limita... si nu i-au eliberat permisul.

Ce trebuie sa facem?

Multumesc!

• 2 months later...
  • Replies 835
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Marius

111

• 25tess

100

• Catalin

63

• Rusy

27

Top Posters In This Topic

Popular Posts

adica sa fac din nou scoala de soferi ? Si va mai mirati ca injura toata lumea politia romana. Pai asta e mai mult decat reavointa din partea lor. Stiau prin ce trec daca imi fac dosar penal PENTRU N

VladSoare. n-am pretins ca ar fi politistii de vina, n-am contestat nimic, nu am refuzat sa semnez. Mi-am asumat vina, chiar daca semnul respectiv era dosit bine si nu vazusem intrarea in localitate.

jura-te !!

Posted Images

MarianAndrei

Bună ziua. Acum două săptămâni am rămas fără permis pe o perioadă de 90 de zile pentru depășirea vitezei in localitate. Am depășit viteza cu 71km/h. Azi mi-a expirat dovada de a conduce, întrebarea mea este următoarea. Pot să susțin examenul de 15 întrebări dacă am primit asta acasă, un plic acasă de la poliție în care scrie: trebuie/nu trebuie sa va prezentați la susținerea examenului de cunoștințe. Dar este șters cu pixul cuvântul "trebuie". Deci întrebare mea este: pot susține examenul ? 

Buna ziua sunt din Calarasi am avut si eu un incident in Bucuresti la o intrsectie am facut stanga si am mers circa 2 metri si am constatat ca trebuia sa fac stanga dupa un rond mare deci unde am intrat eu era 3 benzi dar era sensul invers ,politia era in fata mea si nu am apucat sa dau inapoi ca ma vazut si mia luat permisul pe 60 zile si amenda mers pe contrasens . .intrebare .actele ptr reducere perioada de la60 la 30 se poate trimite si prin curier sau mail daca nu pot ajunge in Bucuresti din cauza serviciului ?? Mentionez ca am trecut sala cu 15din 15. Multumesc

• 1 month later...

Ieri ma oprit radarul . Cu 107 la ora in localitate. Mi au oprit permisul mi au făcut proces verbal am semnat ca l am primit și am refuzat sa semnez ca sunt de-acord. Am scris acolo ca nu sunt de-acord sa semnez. Mi au dat dovada 15 zile. Mi au luat permisul pe 90 de zile . Întrebarea mea este dacă ma duc sa dau redobândire îmi majorează la 30 de zile dar pot sa dau redobândire și sa fac și contestație  dandui in judecată in același timp ?

• 4 weeks later...

Pentru cei care vor sa afle informatii despre procedura de reducere a perioadei de suspendare a permisului de conducere la Buzau iata care sunt pasii de urmarit (valabil la 17.12.2019):

1. La Buzau examenul de reducere a perioadei de suspendare (13 din 15) se da in liceul 5 (langa Romcarbon, pe Transilvaniei, momentan liceul Eminescu), in fiecare zi de marti la 8:30

2. Toate procedurile (inclusiv examen) dureaza ~1h, rezultatul se afla pe loc. E necesar sa ai la tine doar dovada si buletinul.

3. Daca ai trecut, ti se pune o stampila pe dovada si te duci pe Chiristigii sa depui actele necesare reducerii perioadei de suspendare.

4. La centrele xerox de pe Chiristigii gasesti un model de cerere, il completezi si ii adaugi copie dupa PV, dovada fata verso, buletin, copie dovada de plata a amenzii.

Asta-i tot. Conditiile pe larg de eligibilitate pentru acest examen se pot gasi la acest link.

Spor!

Edited by Marius

Buna seara,

Se poate reduce perioada de suspendare de 90 zile (cumul 60 zile -depasire neregulamentare cu tamponare + 30 zile - neprezentare in 24 de ore) la 30 de zile? Faptele au fost constatate in acelasi PV!

Multumesc!

• 3 weeks later...

Buna ziua, un cetatean strain din UE care locuieste si lucreaza in Romania, are dreptul sa sustina examenul teoretic pentru reducerea la 30 zile a duratei suspendarii dreptului de a conduce?(i-a fost retinut permisul pentru 90 de zile)

Multumesc.

• 4 months later...
IonelRoman

Salutare, acum 3 saptamani mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pentru 90 de zile,am depasit viteza minima cu 50 de km, acum tocmai ce am promovat testul pentru redobandirea permisului si indeplinesc toate cererile pentru scaderea perioadei de suspendare,intrebarea mea este:

Pot sa fac cererea si sa trimit copiile/pozele pentru acetele necesare pe email? prin intermediul internetului? pentru ca nu am posibilitate sa ma deplasez pentru a le depune fizic,este posibil sa fac asta online? si daca da,ma puteti indruma?

2kbyt

Bună ziua! Mi-a fost retinut permisul de conducere pe data de 02.06 pentru depasire pe linia continua. Eu sunt incepator, politistul mi-a dat dovada si mi-a spus ca dupa ce expira dovada (16.02), in ziua de 17.02 pot sa ma duc la DRPCIV si sa dau un examen de 15 intrebari, iar dupa aceea voi primi permisul pe loc.

Am intrebat niste politisti daca este adevarat, dar nici unul nu a stiut sa-mi zica.

• 3 months later...
Bogdan19404

Buna ziua, ieri ( 12.09.2020 ) am fost oprit de un echipaj al politiei rutiere, am fost testat cu aparatul etilotest rezultatul fiind de 0,06 mg/l (nu a fost fapta penala sau accident)
Permisul mi-a fost retinut pe o perioada de 90 de zile si 9 puncte de amenda si dovada fara drept de circulatie .
•Exista posibilitatea sa dau acel examen 13/15 si sa iau permisul dupa 30 de zile ?•
Va rog ajutati-ma cu un sfat desi stiu ca pentru alcool la volan nu exista nicio scuza .

• Membru
Andrei

Citește art. 104 si art.106, respectiv art.106^1 din OUG 195/2002. O să găsești acolo răspunsurile pentru situația ta.