Jump to content
POLITISTI.ro

Reducerea perioadei de suspendare a permisului de conducere

Recommended Posts

Art. 103
(1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule se dispune:
a) pentru o perioadă de 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere a săvârşit contravenţii care cumulează 15 puncte de
penalizare;
b) pentru o perioadă de 60 de zile, dacă titularul permisului de conducere cumulează din nou cel puţin 15 puncte de penalizare în
următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracţiune la regimul
circulaţiei pe drumurile publice, precum şi în cazul accidentului de circulaţie din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a
unei persoane şi instanţa de judecată sau procurorul a dispus clasarea urmăririi penale, renuntare la urmărirea penală  dacă pentru regula de circulaţie încălcată prezenta ordonanţă de urgenţă prevede suspendarea exercitării
dreptului de a conduce.
Edited by Panter
  • Upvote 1
  • Replies 835
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Marius

111

• 25tess

100

• Catalin

63

• Rusy

27

Top Posters In This Topic

Popular Posts

adica sa fac din nou scoala de soferi ? Si va mai mirati ca injura toata lumea politia romana. Pai asta e mai mult decat reavointa din partea lor. Stiau prin ce trec daca imi fac dosar penal PENTRU N

VladSoare. n-am pretins ca ar fi politistii de vina, n-am contestat nimic, nu am refuzat sa semnez. Mi-am asumat vina, chiar daca semnul respectiv era dosit bine si nu vazusem intrarea in localitate.

jura-te !!

Posted Images

• Moderator
Catalin

Nici un raspuns la ce am scris mai sus? 

Nimeni nu e obligat să-ţi răspundă aici. Răspunsurile colegilor sunt benevole şi se datorază bunăvoinţei. 

• Upvote 1

Art. 103
(1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule se dispune:
a) pentru o perioadă de 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere a săvârşit contravenţii care cumulează 15 puncte de
penalizare;
b) pentru o perioadă de 60 de zile, dacă titularul permisului de conducere cumulează din nou cel puţin 15 puncte de penalizare în
următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracţiune la regimul
circulaţiei pe drumurile publice, precum şi în cazul accidentului de circulaţie din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a
unei persoane şi instanţa de judecată sau procurorul a dispus clasarea urmăririi penale, renuntare la urmărirea penală  dacă pentru regula de circulaţie încălcată prezenta ordonanţă de urgenţă prevede suspendarea exercitării
dreptului de a conduce.

Da, stiu acest articol, dar in el nu scrie nimic de genul "perioada se majoreaza la 90 de zile", deci nu face obiectul exceptiilor art 104:

Art. 104

La cererea titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de către şeful poliţiei rutiere a judeţului sau a municipiului Bucureşti pe raza căreia a fost săvârşită fapta ori de către şeful poliţiei rutiere din Inspectoratul General al Poliţiei Române, dar nu mai puţin de 30 de zile, în condiţiile prevăzute în regulament.

Dupa cum am scris si initial, nu am avut niciodata suspendat permisul pana acum si sunt totusi 7 ani de atunci si peste 500.000 km parcursi. Ce sanse am de "castig" sa-mi recapat permisul dupa 30 de zile? Cum ramane cu testarea 13/15? mi s-a spus ca nu e nevoie sa o dau, desi regulamentul prevede aceasta actiune ca fiind obligatorie in perioada de suspendare pentru accident, in caz contrar perioada se mareste cu 30 de zile (Art 106 Alin. 1 Pct. b).

De altfel, legea este destul de ambigua. In Art. 106 Alin. 1 c spune ca titlularul trebuie sa dea testarea 13/15 cand a solicitat reducerea pedepsei conform art 104, iar in art 221 din regulamentul de aplicare  OUG 195 / 2002 reiese ca la solicitarea reducerii trebuie sa indeplinesti inclusiv conditia de a fi fost admis la aceasta testare.

Art. 106

(1) Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, după cum urmează:

c) când a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conform art. 104.

Art. 221

(1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:

a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;

Nimeni nu e obligat să-ţi răspundă aici. Răspunsurile colegilor sunt benevole şi se datorază bunăvoinţei. 

Multumesc, nu era nevoie sa-mi amintiti, activez pe multe forumuri si stiu cum sta treaba, dar ma asteptam totusi sa fie mai multe persoane in situatia mea (vad ca era mai simplu daca aveam probleme cu alcoolul :) )

Ma adresez dumneavoastra pentru ca am observat ca pe acest forum aveti cele mai pertinente si complete raspunsuri de aceea am rugamintea de ami raspunde la doua intrebari ,bineinteles in limita timpului d-voastra.
-Am fost depistat cu o alcolemie de 0.46 in aerul expirat.Iar la probele de sange 0.80 cu 0.65- inteleg ca e contraventie Dar.. permisul auto cand il voi recupera ? la sfarsitul celor 90 de zile? sau in momentul cand procurorul v-a dispune NUP?.Cu stima

• 2 weeks later...
Catalin1981

Buna ziua,

Va spun pe scurt cazul meu: in 2013 - accident pentru neacordarea prioritatii de dreapta - caz clasat pentru ca a fost fara victime. ==> suspendare permis 90 (am dat examen insa fara drept de micsorare perioada suspendare la 30 zile). 

in 2014 - suspendat permis 90 de zile - viteza in localitate 104 km.

intrebarea mea este daca ma incadrez acum la miscorarea perioadei de suspendare.

va multumesc.

Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:

a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin 1 an înainte de săvârşirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
Nu te incadrezi.
  • Upvote 1
  • Moderator

Ai citit prima postare a acestui topic?
Găseşti acolo următoarea condiţie:
"în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţionala complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule."

Catalin1981

Nelamurirea mea era legata de faptul ca cele doua suspendari sunt diferite - adica prima suspendare a fost pentru neacordare de prioritate si acum pentru viteza.

punctul d) era si pentru mine cu semnul intrebarii.

• Moderator

Nu te incadrezi.

Din păcate pentru tine, aşa cum a scris colegul meu mai sus, nu poţi beneficia de reducerea perioadei de suspendare.

• Upvote 1
  • 4 weeks later...

Buna ziua,

Am o nelamurire la care cred ca imi puteti raspunde. Acum cateva zile mi-a fost suspendat permisul pe o perioada de 90 de zile, motivul fiind neoprirea la semnalele luminoase rosii la trecerea la nivel cu cale ferata. Am recunoscut fapta si nu contest nimic, dar nu sunt lamurit daca pot reduce pedeapsa la 30 de zile.

Indeplinesc cerintele Art. 221, Alin. 1, dar vad ca in Alin. 2, la litera d), se precizeaza ca

"Conducătorul de autovehicul (...) nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:

(...) d) sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt în funcţiune."

Eu de aici inteleg ca nu am dreptul la reducerea perioadei de suspendare dar am fost contrazis de mai multi lucratori in Politie. Intrebarea este daca am voie sa aplic pentru testul de legislatie si sa incerc reducerea pedepsei?

Evident, nu ma pricep foarte bine la limbajul juridic si la interpretarea legii, asa ca am ales sa ma adresez dumneavoastra.

Multumesc.

• 3 weeks later...

Salut. Mi a fost supendat permisul pt alcoolemie (0.14) in data de 07.12.2014, am sustinut examenul pt reducerea la 30 de zile, am promovat. Intrebarea e cand pot sa ma duc sa ridic permisul? Cum se calculeaza perioada? 30 de zile de la data evenimentului? Adica pe data de 08.01.2015 pot sa ridic permisul ? 

Salut!

Pe data de 14.12.2014 mi s-a suspendat permisul pentru 90 de zile in Bucuresti pentru alcool(0.17).Precizez ca domiciul nu il am in Bucuresti.Ma incadrez in conditiile de reducerea perioadei la 30 de zile.

Am platit amenda,am promovat astazi testul 13 din 15.

Am inteles ca trebuie sa fac un dosar unde atasez copii dupa buletin,PV,chitanta si dovada impreuna cu o cerere.Acest dosar trebuie sa il duc la sediul Politiei Rutiere Bucuresti.

Intrebarea mea este urmatoarea:

1.Daca duc dosarul pana se implinesc cele 30 de zile,dar verificarea acestuia depaseste cele 30 de zile,eu cand primesc permisul?Dupa verificare sau dupa 60 de zile?

2.De unde o sa-mi ridic permisul?Din Bucuresti sau din localitatea de domiciliu?

Multumesc anticipat!

• Moderator
Marius

Permisul îl recuperezi din localitatea de domiciliu, iar dacă sunt depăşite primele 30 zile, perioada de suspendare se reduce la 60.

Eu depun dosarul fara sa depasesc cele 30 de zile.

Cam cat timp dureaza verificarea documentelor?

Multumesc pentru raspuns!

• 1 month later...
AlexandruIoan

Salut,am avut permisul suspendat pt alcoolemie 0.12 pt 90 de zile.Acum 1 am mai avut o suspendare de 30 de zile pt linie continua.Ma incadrez pentru reducerea suspenarii la 30 de zile?

Si inca o intrbare....examenul 13/15 se da doar o dara sau se poate da pana il obtii?

Edited by AlexandruIoan
  • Moderator
Marius

Nu te încadrezi, pentru că nu îndeplineşti condiţia ca în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţionala complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule.

AlexandruIoan

Si inca o intrbare....examenul 13/15 se da doar o data sau se poate da pana il obtii?

Edited by AlexandruIoan
  • Moderator
Marius

Testarea pentru verificarea cunoştinţelor privind legislaţia rutieră se poate susţine săptămânal până la expirarea perioadei de suspendare.

onlySofer

Buna Seara

Mi-a fost retinut permisul de conducere pentru o perioada de 30 de zile, pentru ca am avut un eveniment rutier cu o pisica si din cauza pisici m-a aruncat intr-un indicator stalp de la un vechi indicator rutier si am plecat de la fata locului fara sa anunt politia ca am dat peste pisica si dupa 24 de ore a venit un Domn de la politie care ma intrebat de ce am geamul spart de la usa din spate si i-am povesti tot ce sa intamplat si m-a chemat la postul de politie. Ma asteptam sa-mi dea doar amenda atat dar se pare ca mi-a facut mai mult rau. 

Mi-a retinut permisul pentru 30 de zile si nu mi-a dat nici un punct de amenda/penalizare, acum problema e alta ca nu stiu daca sunt obligat sa dau testarea reduceri perioadei de suspendare, eu sincer nu vreau si nici nu am timp sa ma duc pe la politie sa dau testarea. Se poate lua permisul la sfarsitul celor 30 de zile fara sa-mi mai pune inca 30 de zile ? Nu as vrea sa stau fara permis 60 de zile din cauza unei pisici pe care nu am ucisor, pagubele sunt doar la mine adica stalpul este la locul lui si pisica este ''bine mersi la caldura'' :))

Va multumesc !!!

• 2 weeks later...
Stronghold

Buna ziua.Am o nelamurire si as dori sa ma adresez dvstra pentru a ma lamuri legat de problema mea.

In 29.09.2014 franez brusc pe trecerea de pietoni si din lateral, o domna respectabila, se loveste de aripa dreapta fata.Ma opresc o intreb pe doamna daca e totul ok si o conving sa mergem la spital.Acolo vine Politia si se constat faptul ca d-na nu are nici o problema si nici nu are vreo pretentie fata de subsemnatul.La o saptamana se prezinta la mediucl legist si obtine certificat medico-legal cum ca necesita ingrijiri medicale de 15 zile.Sunt chemat la Politie, parchet , dosar penal vatamare corporala din culpa, declar ce am de declarat, domna respectabila la fel, iar in 15.01.2015 Parchetul emite ordonanta de clasare a cauzei pe art 315 Cpr.pen si art 16 lit , fapta nu este prevazuta de legea penala.

In 25.01.2015 , Politia imi emite procesul-verbal de contraventie in tmeieul art 135 lit h, din HG 1391/2006 coroborat cu art 100alin 3 lit b din oOUG 195/2002 dar nu imi este facuta mentuiunea ca mi se retine permisul de conducere (permisul imi este retinu din septembrie 2014 si am dovada prelungita de 4 ori ).Cu aceasi ocazie politia , imi trimite instiintare ca in baza  ART 196 DIN OUG 195/2002 mi se suspenda dreptul de a conduce pe o perioada de 90 zile. ATENTIE ART 196 DIN OUG 195/2002.Pe data de 17.02.2015 ma prezint la sediul politiei rutiere sa intreb cand ,ma pot programa la examenul pentru verificarea cunostintelor de legislatie rutiera.Raspunsul este ca pe 23.02.2015, dar in ziua examenului mi se refuza, VERBAL, dreptul de a participa la examen pe motivul ca fapta este de natura penala si nu contraventionala si ca permisuol de conducere este suspendat ca si MASURA ADMINISTRATIVA.Dar aceasta masura administrativa nu-mi este comunicat decat acel inscris care in baza art. 196 OUG 195/2002 mi se suspenda permisul.

azand toate acestea, am apelat la un avocat , care le-a inaintat adresa d-nilor de la rutiere sa indice temeiul legal al suspendarii  si motivul refuzului de participare la examen.RASPUNS - fapta dvstra este de natura penala si nu contraventionala iar suspendarea este o masura ADMINISTRATIVA dispusa la directiva sefului politiei X.Din nou adresa, le mai trimit si ordonanta procurorului de casare si intru in audienta si tot aceasi poveste, nu am dreptul al examn sa solicit reducerea prevazuta de art 221 din RAOUG 195/2002. Ulterior , in scris mi se comunica ca in baza art. 103 alin 1 lit c din OUG 195/2002 nu am dreptul de a participa la examen si nu indeplinesc o conditei prevazuta de art 221 din regulament, respectiv conditia cu 2 de 2 ani de la data constatarii contraventiei, si iarasi motivul DVSTRA NU ATI SAVARSIT O CONTRAVENTIE si de aceea nu va sunt aplicabile dispozitiiile amintite.

Imi cer scuze de "romanul"scris, dar incerc sa dau cat mai multe detalii pentru a ma face inteteles.

Parerea mea este ca pot depune cerere de participare la examenul 13/15 si sa ma prevalez de prevederile art 221 din R.A.OUG 195/2002.Ce parere aveti