Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Reducerea perioadei de suspendare a permisului de conducere

Postare recomandată

25tess

examenul se poate sustine doar dupa ce expira valabilitatea dovezii

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

danpin

De ce ar fi asa, 25tess? Unde scrie? La Buzau stiu ca se da examenul in fiecare zi de marti. Nu conditioneaza nimeni sustinerea examenului de valabilitatea dovezii... Dai examenul daca indeplinesti celelalte conditii obligatorii, inclusiv conditia de a achita amenda. Daca il iei, poti circula dupa expirarea celor 30 de zile, daca nu, nu.

Link către postare
25tess

se considera ca in cele 15 zile are dreptul sa faca contestatie

Link către postare
Catalin

Nu are nicio legătură. Dacă omul nu dorește să conteste și se prezintă la testarea respectivă în perioada în care încă mai poate conduce, care e problema?

Susține testul, după care așteaptă să treacă cele 30 de zile.

Link către postare
25tess

da ai dreptate se poate prezenta sa sustina testarea in perioada in care inca mai poate conduce dar tot nu va sustine testarea pana nu expira dovada

Link către postare
Rusy

Si la Covasna e la fel cum zice 25tess. Pana nu le expira dovada nici macar nu-i programeaza pentru test.

Link către postare
25tess

multumesc rusy cine lucreaza la rutiera stie

Link către postare
Catalin

Există o astfel de prevedere în lege?

Link către postare
25tess

(5) Contravenientul este obligat să susţină examenul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, în perioada executării sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce, în zilele stabilite, săptămânal, la nivelul serviciului poliţiei rutiere. (art 219 alin 5 din regulament)

Link către postare
Catalin

Și în cazul dovezilor fără valabilitate, cum se procedează? Poate susține testul înainte de cele 15 zile în care poate depune și contestație?

Link către postare
25tess

daca dovada este eliberata fara drept de circulatie se poate prezenta la examen dupa momentul in care a intrat o posesia acesteia

Link către postare
alex167

Va salut!

In data de 29 ian.2012 am fost inregistrat de radar cu viteza de 105 km/h pe DN1, km613+500m. Nu era localitate ci o intersectie cu un drum judetean si avea o portiune cu restrictie de 50km/h. Masina cu radar era in miscare si venea din sens opus. Desi am observat de departe masina Politiei, detectorul de radar avertizandu-ma din timp, am redus viteza doar pana sub 100 deoarece nu observasem restrictia prin care am trecut, iar eu eram linistit ca sunt in jurul limitei admise pe drumurile europene.

As spune ca e un caz tipic de luat …”teapa”, asta ca sa nu folosesc un cuvant mai obscen. Am fost semnalizat sa opresc, mi-a fost adusa la cunostinta greseala, eu nu am comentat absolut nimic, recunoscand ca nu am fost atent. Am primit 9 puncte de amenda si suspendarea permisului pe 90 de zile. Cam asta e povestea.

Acum, dupa zile intregi de ganduri si intrebari puse mie insumi de “cum si de ce” am reusit sa ma tepuiesc in halul asta (doar 3 puncte am primit in ultimii 10 ani, si alea tot pt viteza) ma framanta, totusi, niste intrebari:

1 - Cum putea sa vada politistul de la o departare de cel putin 200 m daca eram chiar in spatiul restrictionat in momentul respectiv?

La intoarcere, am fost atent cand am trecut prin zona respectiva si am observat ca sunt de fapt doua trepte de restrictii. Mai intai o zona de cam 100 m cu restrictie de 70 care apoi se reduce la 50 pt inca vreo 200 m. Politistul venea din sens opus si era cu mult inainte de a ajunge in zona respectiva. Poate eu trecusem déjà de zona cu 50, sau poate ca eram doar in cea de 70. Nu prea cred ca imaginea video poate surprinde locul exact in plan al unei masini aflate in miscare la orizont. Filmarea o fi cu zoom puternic, dar e pe orizontala nu de undeva de sus, de unde s-ar vedea mult mai bine, ca de exemplu dintr-un elicopter.

2 – Poate era mai bine sa-i cer sa-mi arate inregistrarea video, aveam voie sa fac asta?

3 – Ce trebuie sa contina dosarul pentru reducerea termenului de suspendare?

4 – Pentru examinare chiar trebuie sa ma programez din timp? Cand am depus chitanta la sediul Politiei cel de la informatii mi-a spus ca trebuie doar sa ma duc in prima Vineri de dupa expirarea dovezii la sala de examen si sa-l sustin (in Oradea se dau examene doar Vinerea (!?)). Daca nu-l trec, pot incerca din nou in fiecare saptamana.

5 – Daca data contraventiei este pe 29 ianuarie, de ce am primit dovada pana in 15 februarie? Sunt mai mult de 15 zile,

Va multumesc anticipat.

Modificat de alex167

Link către postare
Marius

Cererea pt reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce trebuie depusa si înregistrată la unitatea de poliţie din care face parte agentul constatator, având anexate următoarele documente:

-o copie a procesului verbal de constatare a contravenţiei;

-o copie a dovezii înlocuitoare a permisului de conducere;

-o copie dupa chitanţa de achitare a amenzii;

-o copie a BI/CI.

Link către postare
maxu08

1. astaveste jobul lui si probabil ca estebun cunoscator al zonei. este suficient sa stie un punct de reper si automat isi da seama in ce zona de restrictie te aflai. daca ai dubii, poti face contestatie si plansele foto te vor lamuri.

2.nu este obligat sa iti arate filmarea. asta o poti vedea sub forma unor planse foto la dosarul de la instanta daca faci contestatie.

3.@marius ti-a explicat

5. o fi calculat gresit, nu stiu de ce sunt mai mult de 15 zile. oricum, iti recomand sa mergi masina maxim 15 zile, adica pina in 13.02, asta ca sa eviti orice complicatii penale ulterioare.

Link către postare
alex167

Multumesc pt. raspunsurile voastre prompte.

Nu am de gand sa fac contestatie, dar mi-am promis ca, pe viitor, daca mi se mai intampla o faza ca asta (cu radarul in miscare), nu am sa ma mai las asa usor daca nu voi fi convins 100% ca politistul are dreptate.

Modificat de alex167

Link către postare
Dan

alex167 fiecare este liber să procedeze cum crede de cuviinţă. Ar fi de preferat ca "pe viitor", aşa cum ai spus chiar tu, să înveţi ceva din ce ai păţit şi să laşi pedala de acceleraţie mai moale. Trebuie să înţelegi că poliţiştii nu sunt acolo, pe stradă de "bau bau" sau ca să te vâneze pe tine, ci pentru a se asigura că vei ajunge acasă nevătămat.

Link către postare
marius25byu

am depasit un obstacol...in sensul ca am fost admis la testul pentru reducerea perioadei de suspendare

vin acum cu alte nelamuriri...si rog persoanele avizate sau in cunostinta de cauza sa ma indrume

avand in vedere ca permisul mi-a fost retinut in jud. Arges...e obligatoriu sa ma prezint personal si sa intru in audienta la comandant sau pot trimite documentele in copie xerox prin posta cu confirmare de primire? sansele de a primi un aviz favorabil vor fi diferite in cele doua situatii?

in plus....ii intreb pe cei ce cunosc bine legislatia in domeniu...mi se va reduce perioada de suspendare de la 90 de zile LA 30 de zile sau CU 30 de zile? ...cuantumul suspendarii ramane la latitudinea sefului Inspectoratului de Politie Arges sau exista reglementari fixe in acest sens?

Va multumesc mult pentru eventualele raspunsuri !

Link către postare
25tess

exista posibilitatea sa trimiti documentele si prin posta dar te sfatuiesc sa mergi personal sa le depui. Astfel vei castiga timp si roaga-l pe politistul care iti inregistreaza cererea sa se asigure ca dosarul este complet. (acesta va contine documentele mentionate de Marius mai sus cu rugamintea mea sa faci copie xerox si de pe mentiunea ca ai absolvit testul 13 din 15).

Perioada de suspendare se va reduce de la 90 de zile la 30 de zile daca in ultimii 2 ani nu ai mai avut retinut permisul de conducere si nu ai mai beneficiat de reducerea termenului de suspendare in ultimii 3 ani. De asemenea pentru a beneficia de reducerea termenului de suspendare trebuie sa ai cel putin un an vechime de la data obtinerii permisului de conducere. Succes !

Link către postare
marius25byu

cine aproba reducerea perioadei...seful Inspectoratului Judetean de Politie sau....seful Serviciului Rutier?

Link către postare
Rusy

Seful SR.

Perioda de reducere este la 30 de zile.

Modificat de Rusy

Link către postare
marius25byu

Multumesc mult...pentru raspunsuri. (Traiesc momente groaznice...ca pieton...dar ata ete....imi asum faptele).

Link către postare
ic3mannn

Salut. As avea si eu o intrebare legata de acet topic. Am avut permisul suspendat 2 luni , am dat examenul..l-am luat...am depus cererea si dosarul...suspendarea redusa de 30 zile a expirat dar nu am reusit sa ajung sa ridic permisul. Daca circul cu masina si ma opreste cineva e penal sau doar amenda(ca si cand nu as avea actele la mine) ???? Merci de ajutor.

Link către postare
melcu79

In decembrie 2008 am avut un incident auto soldat cu accident fara victime care a avut ca efect suspendarea permisului.

La momentul respectiv aveam permisul dobandit de 6 luni.

Am contestat procesul verbal in instanta, care a considerat ca nu am dovezi suficiente in favoarea mea si in urma deciziei irevocabile, am predat permisul in februarie 2012 (in tot acest rastimp a avut loc procesul, perioada in care am condus si nu am avut nici o problema cu legea).

Intrebarea este: dupa ce iau testul 13/15 pot sa fac cerere de recuperare anticipata a permisului, avand in vedere ca la momentul in care a avut loc accidentul, aveam permisul de mai putin de 1 an?

Sau , altfel, am snase sa mi se reduca perioada de suspendare?

Multumesc,

Link către postare
Rusy

Avand in vedere ca a avut loc o tamponare sigur suspendarea este de minim 60 de zile daca treci testul poti sa soliciti reducerea perioadei care va fi redusa la 30 zile daca indeplinesti conditiile enumerate intr-un post mai sus.

@ic3mannn da va fi doar amenda pentru lipsa acte dar va trebui sa iti ridici permisul cat mai repede, in baza de date figurezi cu permisul suspendat, ne se opereaza pana cand nu mergi sa ridici permisul.

Modificat de Rusy

Link către postare
raduM

Am si eu o nelamurire. Prin 2010 mi-a fost retinut permisul pentru trecerea pe culoarea rosie. Am contestat PV de contraventie (este un semafor ciudat la Razoare si nu sunt convins ca politistul avea dreptate) si sentinta a fost de transformare a amenzii in avertisment. Din pacate nu stiam ca sentinta nu se transmite prin posta si habar nu am avut ca de fapt prevederea PV prin care se retine permisul pentru 30 de zile a ramas valabila. Acum am fost somat sa predau permisul si cu un bonus de 30 de zile de suspendare (60 in total).

Intrebarea mea este: trebuie sa dau examen sau sa imi verifice politia cumva cunostintele? In OUG e cat de cat interpretabil cred eu si nu sunt sigur daca am inteles cum trebuie.

Multumesc.

Modificat de raduM

Link către postare