Jump to content
POLITISTI.ro

Reducerea perioadei de suspendare a permisului de conducere

Recommended Posts

• Moderator
Marius

Pe 26 iunie 2013 poliţistul ţi-a reţinut permisul sau a reţinut o altă dovadă înlocuitoare a acestuia?

• Replies 847
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Marius

111

• 25tess

100

• Catalin

63

• Rusy

27

Top Posters In This Topic

Popular Posts

adica sa fac din nou scoala de soferi ? Si va mai mirati ca injura toata lumea politia romana. Pai asta e mai mult decat reavointa din partea lor. Stiau prin ce trec daca imi fac dosar penal PENTRU N

VladSoare. n-am pretins ca ar fi politistii de vina, n-am contestat nimic, nu am refuzat sa semnez. Mi-am asumat vina, chiar daca semnul respectiv era dosit bine si nu vazusem intrarea in localitate.

jura-te !!

Posted Images

STANCIULESCU

Pe data de  25.06.2013 mi-a fost luat permisul pt o perioda de 90 zile pt depasirea vitezei legale in localitate!Am platit amenda ,am dat examenul si l-am luat dar permisul nu mi se mai elibereaza!Mentionez ca sunt din localitatea Rm Valcea si permisul mi-a fost luat pe raza orasului Arges!Am trimis toate actele doveditoare pt eliberarea permisului dar acestea nu se mai aproba!Eu lucrez ca sofer tir si datorita acestor intarzieri imi voi pierde locul de munca! Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?

Va multumesc anticipat!

Salut, mi-a fost retinut permisul de conducere pentru consumul de alcool, am avut 0.17 , am sustinut examenul de reducere 13 din 15, am obtinut 15 puncte, am permis de aproape 4 ani, nu mi-a mai fost niciodata suspendat, insa nu am bani sa platesc amenda de 720 lei! pot sa depun cerere de reducere a perioadei de suspendare fara copia de pe chitanta de plata a amenzi? am sanse sa mi se aprobe reducerea?

A trecut perioada de 48 de ore, pot sa depun dosarul de reducere fara copia de pe chitanta? amenda o voi plati la impozit!

buna ziua.pe data de 08 09 2012 am fost implicat intrun accident rutier soldat cu victime si a urmat cercetarea penala pt vatamare corporala din culpa cu retinerea permisului de conducere.dar am circulat cu dovada de circulatie prelungita din 30 in 30 de zile.pe data de 12 iunie am facut recurs la sentinta de 6 luni cu suspendare in speranta ca ma pot intelege cu victimele si sa si retraga plangerea.avand masina in service nu am mai fost la curtea de apel unde s a mutat recursul pt prelungirea dovezii si cand am reparat masina am depus o cerere pt prelungirea dovezii care mi a fost refuzata din cauza faptului ca trecuse mai mult de 30 de zile de la ultima prelungire.am mai facut inca o cerere dar degeaba.intrebarea mea este daca pot face ceva sa mi recuperez permisul auto pana la solutionarea cazului si ca il voi preda cand sentinta va fi definitiva.precizez ca permisul mi a fost retinut pt depasire pe linie continua,desi depasirea am inceput o pe linie discontinua dar depaseam un tir si cand a inceput linia continua am lovit pe cineva care vira stanga,exact la inceputul ei.este vreo sansa sa mi recuperez permisul pana la sfarsitul procesului ca am nevoie f mare de el.va multumesc

• Downvote 1

Art 111 alin (6) oug 195/02

La cererea titularului permisului de conducere reţinut în condiţiile alin.(1) lit.b) sau ale alin.(4), procurorul care efectuează urmărirea penală sau exercită supravegherea cercetării penale ori, în faza de judecată, instanţa de judecată învestită cu soluţionarea cauzei poate dispune prelungirea dreptului de circulaţie, cu câte cel mult 30 de zile, până la dispunerea neînceperii urmăririi penale, scoaterii de sub urmărire penală ori încetării urmăririi penale sau, după caz, până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătoreşti. Modul de soluţionare a cererii de prelungire a dreptului de circulaţie se comunică şi şefului poliţiei rutiere pe raza căreia s-a comis fapta.

Buna Ziua,

Mi-a fost retinut permisul pe o perioada de 90 de zile pentru depasirea vitezei legale in localitae.

Vreau sa stiu daca poate sa mi se reduca perioada de suspendare de la 90 la 30 de zile , mentionez ca sunt incepator si am citit mai multe articole cum ca as avea voie ba ca nu as avea voie sa fac acea cerere si sa dau examenul.

Daca nu pot da examenul pt. reducere si trec cele 90 de zile sunt obligat sa dau examenul in acest termen de 90 de zile ca sa nu mi se mai adauge inca 30 de zile ?

Multumesc.

• Moderator
Marius

Nu poți beneficia de reducerea perioadei de suspendare dacă nu ai obținut permisul de conducere cu cel puțin un an înainte de constatarea faptei.

Condițiile necesare pentru a beneficia de reducerea perioadei de suspendare sunt precizate în prima postare a topicului:

Joi am dat testarea 13/15 in Bacau. Pt cei care vor sa stie aici se sustine testul in fiecare marti de la 10:00. si joi de la 14:00 la liceul pedagogig. Nu e nevoie de programare, mergeti cu dovada si buletinul. Se plateste acolo o taxa de 6 lei. Testul este usor, eu am luat 15 pct in 3 minute, dar trebuie sa cititi codul rutier si sa retineti cazurile cand e interzisa depasirea, oprirea stationarea, mersul inapoi, intoarcerea care sunt contraventiile si infractiunile etc. Apoi trebuie sa faceti teste din cartea de la editura national. Daca le faceti inainte de a invata codul e mai putin probabil sa promovati. Cand am dat eu doar trei persoane am promovat, deci trebuie sa invatati, in rest e usor. Apoi agentul va scrie pe spatele dovezii admis si nr de pcte. Mergeti la politie la municipiu cu copie de pe dovada, chitanta de plata a amenzii si procesul-verbal si buletin in original. Va indruma la ghiseu cum se face cererea pt reducere si va spune cand puteti veni sa va ridicati permisul. La Bacau se pare ca mergi singur sa il ridici pe data indicata.

Edited by Ioana89
  • Upvote 1

Buna ziua,

In urma cu 2 zile mi-a fost suspendat permisul pentru 90 de zile (30 de zile pentru depasire neregulamentara + 60 de zile pentru circulatie pe contrasens). Am semnat procesul verbal, nu am avut obiectii (am fost vinovat, recunosc), astazi am platit si amenda. Datele problemei mele sunt urmatoarele:

- am permisul de 11 ani, nu am avut nici o infractiune/suspendare in ultimii 3 ani

- suspendarea a avut loc in judetul Valcea, eu am domiciliul in Piatra-Neamt, locuiesc in Bucuresti 

Intrebari:

- exista vreun impediment in a sustine testarea 13/15 ?

- pot sa sustin testarea in decursul celor 15 zile cat este valabila dovada ? (as prefera sa ma duc la Piatra-Neamt si sa sustin examenul inainte sa expire dovada)

• 2 weeks later...
dumitruseverin

Bună ziua. Vă salut cu respect, vin cu încă o întrebare: am o cunoștință cu permisul suspendat pt. alcool. E prima abatere, permis suspendat pe 3 luni. Măsura a fost aplicată pe 18 august, în 2 zile se face luna. Cunoștința mea a făcut următoarele demersuri:

-plătit amenda la jumătate în 48 de ore

-tot în 48 de ore a dus la poliție copie după plata amenzii și copie după proces verbal (sau după dovada primidă pt. că a avut permisul ridicat - avea 3 copii, la poliție s-au luat 2, ideea e că domnul de la secție a spus că e ok, și poate să dea examenul când e pregătit).

Problema e în felul următor: cunoștința mea n-a mai făcut nimic după asta. Nu a dat nici examenul, nu a făcut nici cererea pentru a i se reduce suspendarea. Și mai are o zi jumătate până se fac 30 de zile. Cererea să zicem că o depune astăzi, dar dacă nu apucă să dea examenul până pe 18, rămâne suspendat definitiv încă 2 luni? Adică mă interesează: dacă nu a dat examenul în "fereastra" asta de 30 de zile, pierde automat reducerea suspendării?

Vă mulțumesc.

• 3 weeks later...

buna ziua, tocmai mi-a fost suspendat permisul pe o perioada de 90 de zile pentru depasirea limitei legale de viteza in localitate. Conform conditiilor legale pot sa dau examenul 13/15 pentru reducerea la 30 de zile. am dovada pana pe data de 19.10, dupa aceasta perioada dau examenul, in cazul in care il iau permisul mi-l vor inapoia pe data de 19.11, corect? iar in cazul in care pic examenul si il iau de exemplu pe data de 25.10, permisul se va restitui tot pe data de 19.11 sau pe data de 25.11, se calculeaza 30 de zile din momentul cand ai luat examenul sau de cand expira dovada?

Edited by valle31

Se calculeaza 30 de zile din ziua in care a expirat dovada. Succes la examen si pe viitor respecta limitele legale de viteza.

Edited by 25tess

am depus contestatie , in instanta am pierdut procesul . Nestiind ca permisul trebuia predat in 5 zile de la data ramanerii definitive a solutiei , m-am prezentat dupa trecerea celor 5 zile , perioada a fost majorata cu inca 30 de zile . Pot solicita testarea teoretica pentru reducerea perioadei de suspendare ?

Ma aflu oarecum in aceeasi situatie. Mi s-a suspendat permisul pentru 90 de zile pentru viteza, am facut contestatie, am castigat, a facut politia recurs, am pierdut. Am o intrebare: e cumva greseala sau chiar e vorba de 5 zile? Traiam cu impresia ca poate fi predat in 15 zile, l-am predat in ziua 15. Nu mi-a zis nimic la politie cand am predat cum ca as fi depasit perioada de prezentare, desi ii dadusem copie dupa rezolutia procesului si sigur a vazut data procesului (a incercuit-o cu pixul).

M-am uitat pe just.ro la rezumat proces si spune

Tip solutie: Modifică sentinţa

Solutia pe scurt: Admite recursul; modifică sentinţa recurată; respinge plângerea contravenţională

Are vreo legatura ca sentinta e sau nu definitiva/irevocabila? Banuiesc ca da, daca nu ar fi definitiva inseamna ca in 15 zile pot sa o contest, in consecinta as putea preda sau nu permisul in 15 zile si nu 5 zile (doar o simpla logica)... Nu zice ca sentinta ar fi definitiva/irevocabila, banuiesc ca aici ar fi trebuit sa spuna

Cumva ma aflu in situatia in care perioada s-a marit la 120 de zile si ma aflu in imposibilitatea de a face cerere de reducere?

Edited by ionroata
 Hg 1391/2006
 Art. 221. – (1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin 1 an înainte de săvârşirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă :
a) perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) a fost implicat într-un accident de circulaţie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice au stabilit că a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
d) sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt în funcţiune.

Oug 195/2002

Art. 103
(1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule se dispune:
a) pentru o perioadă de 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere a săvârşit contravenţii care cumulează 15 puncte de
penalizare;
b) pentru o perioadă de 60 de zile, dacă titularul permisului de conducere cumulează din nou cel puţin 15 puncte de penalizare în
următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracţiune la regimul
circulaţiei pe drumurile publice, precum şi în cazul accidentului de circulaţie din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a
unei persoane şi instanţa de judecată sau procurorul a dispus neînceperea urmăririi penale, scoaterea de sub urmărire penală sau
încetarea urmăririi penale, dacă pentru regula de circulaţie încălcată prezenta ordonanţă de urgenţă prevede suspendarea exercitării
dreptului de a conduce.
(11) În situaţia prevăzută la alin. (1) lit. c), suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se dispune de
către şeful poliţiei rutiere pe raza căreia a fost săvârşită fapta.
(2) În cazul în care conducătorul de autovehicul sau tramvai săvârşeşte, într-un interval de 6 luni de la data restituirii permisului de
conducere, din nou o nouă faptă prevăzută la art. 100 alin. (3), art. 101 alin. (3) şi art. 102 alin. (3), perioada de suspendare se
majorează cu încă 30 de zile.
(3) În cazurile prevăzute la alin. (1) şi (2) hotărârea de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se comunică titularului de către
serviciul poliţiei rutiere, care are în evidenţă contravenientul, în termen de 10 zile de la data constatării ultimei contravenţii.
(4) Punctele de penalizare se anulează la împlinirea termenului de 6 luni de la data constatării contravenţiei.
(5) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce anulează toate punctele de penalizare acumulate până în acel moment.
(6) În cazurile prevăzute la alin. (1), contravenientul este obligat să se prezinte la unitatea de poliţie pe raza căreia domiciliază, are
reşedinţa sau, după caz, rezidenţa normală, în termen de 5 zile de la primirea înştiinţării scrise, pentru a preda permisul de conducere.
(7) Neprezentarea contravenientului în termenul prevăzut la alin. (6), în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de
suspendare a exercitării dreptului de a conduce, prevăzută la alin. (1) lit. a) şi b).
Edited by Panter
  • Upvote 1

Pana la urma e vorba de predarea permisului in termen de 5 zile "de la primirea instiintarii scrise". In ce consta asta mai exact si cum se stie data exacta a primirii instiintarii scrise? Cumva recomandat la posta?

Mentionez ca nu am primit acasa nimic si nici un am ridicat de la posta ceva de genul

Daca nu ai ridicat sau nu te-ai dus sa ridici nimic de la posta e treaba ta o faci pe raspunderea ta, iar dosarul tot tu il cari in spate.

legat de introducerea unui prag al alcoolemiei legale discutam cu un prieten si aveam o curiozitate, dintre dosarele penale intocmite de politistii din serviciul rutier sunt multe care primesc decizie de NUP de la procurori? ma refer aici la cei prinsi la filtre peste 0,4 la mie in expirat

el e convins ca majoritatea ajung in instanta si raman fara permise pe perioada condamnarii... parerea mea a fost ca multi nu ajung in fata instantelor, de aici si indiferenta multor soferi legata de consumul de alcool