Jump to content
POLITISTI.ro

Reducerea perioadei de suspendare a permisului de conducere

Recommended Posts

• Replies 847
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Marius

111

• 25tess

100

• Catalin

63

• Rusy

27

Top Posters In This Topic

Popular Posts

adica sa fac din nou scoala de soferi ? Si va mai mirati ca injura toata lumea politia romana. Pai asta e mai mult decat reavointa din partea lor. Stiau prin ce trec daca imi fac dosar penal PENTRU N

VladSoare. n-am pretins ca ar fi politistii de vina, n-am contestat nimic, nu am refuzat sa semnez. Mi-am asumat vina, chiar daca semnul respectiv era dosit bine si nu vazusem intrarea in localitate.

jura-te !!

Posted Images

Multumesc Marius, multumesc Rusy.

Uitati, m-am gandit ca avand imobil in Timisoara sa imi cer preschimabrea buletinului ( oricum expira in apr'13 ), in acelasi timp tot acum cat am permiseul suspendat sa cer si preschimbarea permisului in TM. Ma intreb daca e posibil asa ceva si daca astefl as putea sustine examenul in TM.

Pot trimite si prin posta cererea de reducere a suspendarii? Banuiesc ca exista un formular tip?

By the way am alergat azi intre sectoarele Bucurestiului de am inebunit ( ex. Aici e gasiti taxe si finante sector 5, dvs sunteti din provincie deci nu puteti plati aici.....mergeti la...nici aici ....nici aici..) :)))

Sfaturile voastre ma vor ajuta sa nu scot zeci de milioane din buzunar si sa fiu cu mai multa bagare de seama next time

Buna ziua! Am dat de belea si eu tocmai de ziua mea ... ma grabeam sa ajung la o intalnire si m'au agatat cu 103km/h in localitate .... mi'a fost suspendat permisu pe 3 luni ... am si eu cateva nelamuriri daca mai am amenzi tot din cauza la viteza mai benificiez de reducere a suspendari ? Amenzile nu le'am platit ... bani sunt inca o problema .. nu mi'a fost suspendat permisu in 6 ani decat 1 data ... pe 1 luna ... numai tin minte exact dar cred ca pt depasirea liniei continue.. ( facusem mai multe infractiuni deodata )

Daca benificiez de reducere a suspendari trebuie neaparat sa platesc ultima amenda sau toate ?!

Multumesc , cu respect ;)

indicat este sa iti platesti toate amenzile si poti sa incepi cu ultima in vederea obtinerii reducerii termenului de suspendare.

Am inteles deci ca sa pot sa dau testu e obligatoriu sa platesc ultima amenda ... ! deci o sa pot sa dau testu chiar daca mai am amenzi de viteza nu ? sau mi'a fost retinut atunci 1 luna .... cred ca e 2 ani de atunci ...

• Moderator

Citește prima postare a acestui topic, pentru că sunt enumerate acolo toate condițiile și documentele necesare.

• 2 weeks later...

Buna, in februarie am dat cu spatele pe o straduta si o alta masina a intrat in mine.. ..cel pe care l am lovit era un politist de la rutiera dar imbracat in civil..si imediat a chemat politia..mi au recoltat probe biologice s mi au descoperit alcoolemie de 0,69 in aer expiera si la spital probe de 1,05 si 1,00.. Am cerut recalcularea si acm a venit..nu sunt in tara si as vrea sa stiu daca este ceva grav faptul ca in citatia care a venit acasa spune sa ma preznt cu buletinul si in caz de neprezentare , amenda este de 500 de lei..astept un raspuns.. Se poate duce altcineva in locul meu sa anunte ca nu sunt in tara? Multumesc

dvs. sunteti cercetat sub aspectul savarsirii unei infractiuni prevazute de codul rutier. Consider ca in acest caz este in interesul dvs. sa va prezentati in fata organelor de politie atunci cand sunteti chemat. Va reamintesc ca sanctiunea prevazuta de lege pentru fapta pentru care sunteti cercetat este inchisoarea de la 1 la 5 ani. Daca nu va prezentati riscati sa fiti condamnat in lipsa. Partea buna pentru dvs. este ca atunci cand veti fi gasit in strainatate aveti transportul asigurat spre casa iar cazarea este gratuita pe perioada mentionata ( 1 la 5 ani).

Art. 87 - OUG 195/02

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur in sange se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.

• Upvote 2
gabriel2105

salut.

in iulie mi-a fost suspendat permisul pe depasire pe calea ferata. am stat cuminte 30 de zile. apoi in noiembrie nu am acordar prioritate unui pieton si mi-a fost suspendat permisul pentru 30 de zile. pe data de 6.12.2012 mi-a venit prin posta o invitatie sa predau permisul la politie pt cumult de puncte. am fost la politie in decursul celor 5 zile si domnisoara de la ghiseu mi-a spus ca imi va fi suspendat permisul pt o perioada de 90 de zile... ca cica se majoreaza perioada cu 30 de zile pentru ca ma fost recidivist (prima suspendare - calea ferata). pot face ceva sa-mi reduc pedeapsa de suspendare? am un job care depinde de permis si cred ca ma va da seful afara....

astept parerile voastre.

mersi

• Moderator

Din păcate pentru tine nu poți beneficia de reducerea perioadei de suspendare, pentru că nu îndeplinești una dintre condițiile necesare, respectiv: în ultimii 3 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţionala complementară, să nu mai fi avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule.

in ultimii 2 (doi) ani Marius sa nu fi mai avut retinut permisul de conducere.

pentru gabriel 2105:

art 103 -oug 195/02

(1) Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule se dispune:

b) pentru o perioada de 60 de zile, daca titularul permisului de conducere cumuleaza, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare in urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce.

Ai 30 de zile (necordare priorit. pieton)+60 de zile (cumul de puncte) = 90 de zile .

Nu ai dreptul la reducerea acestei perioade de suspendare.

Edited by 25tess
  • Upvote 1
gabriel2105

salutare.

multumesc pt raspunsurile voastre. din pacate nu stiu ce sa fac cu jobul.am mare nevoie de permis si nu prea imi permit un sofer... cineva imi spunea ceva de audienta la comandatul politiei rutiere, poate asa voi reusi sa-mi micsorez perioada de suspendare de la 90 la 60.. nu stiu am sa vad....

totusi nu inteleg de ce am primit inca 30 de zile... am gresit cu depasirea pe calea ferata si mi-am "ispasit" pedeapsa..acum trebuie sa stau 30 pe neacordare pietoni plus 30 pt puncte plus 30 ca am fost baiat "cuminte"...

multumesc oricum....

totusi nu crezi ca la tine sunt cam multe abateri ? mai gandeste-te un pic la asta si nu mai risca sa pui si viata altora in pericol daca a ta nu conteaza.

gabriel2105

conteaza si viata mea dar mai important e sa nu pun viata altora nevinovati in pericol... am fost clientul perfect pt politia romana in urma unor actiuni "special" organizate in orasul meu. nu cred ca sunt cel mai neindemanatic sofer de pe drumurile noastre si unul dintre cei mai ghinionisti din ultilma perioada.

stima!

• 3 weeks later...

Buna. imi este suspendat permisul pe 60 zile pentru neacordare de prioritate. daca nu ma prezint la examen ce se intampla sau daca ma prezint si il pic.?

Buna. In Decembrie 10.12.12 mi-a expirat dovada ca urmare a depasirii limitei legale de viteza cu peste 50 km/h. In data de 12.12.2012 am susținut testul pe care l-am promovat cu 15 p. Permisul fiind suspendat la Dr.Tr.Severin iar eu fiind din Sm am transmis toate hârtiile prin prioripost celor de acolo pentru a obține reducerea perioadei de pedeapsa de la 90 de zile la 30 de zile ( am confirmarea de primire ). Încă nu am primit nici o instiintare la domiciliul de la Sm iar săptămâna viitoare in teorie a-si putea sa îmi ridic permisul. Ce ar fii de făcut? Credeți ca îmi vor trimite confirmarea la adresa de domiciliu sau prin curierat intern doar IPj Satu Mare.

Multumesc

Buna. si eu sunt din SM teoretic ar trebui sa-ti trimita confirmarea acasa. dar daca o trimit la politie de acolo ar trebui sa te anunte.

la sm ai dat testul la liceul CFR? ii greu de promovat?

Salutare. In primavara mi-a fost suspendat permisul auto pentru 30 de zile dar am facut contestatie si am castigat in instanta (insa nu am primit nicio hotarere judecatoreasca pe care sa o trimit catre biroul de politie unde mi-a fost oprit permisul).

Acum cateva zile am ramas din nou fara permis, de data aceasta pentru 30 de zile, si nu mai intentionez sa fac contestatie pentru ca acum sunt dovezi clare impotriva mea (proba video) deci ma vad obligat sa dau examenul pentru reducerea pedepsei de la 90 la 30 de zile.

Mentionez ca permisul mi-a fost ridicat pe raza judetului Arges iar eu sunt domiciliat in alt judet.

Am deci trei intrebari:

- trebuie sa aduc o hotarare judecatoreasca care sa dovedeasca ca am castigat procesul in cazul suspendarii permisului de asta primavara?

- cererea de reducere a perioadei de suspendare se face catre biroul de politie Arges sau in judetul unde sunt domiciliat?

Examenul, din cate am citit pe acest forum, se va sustine in judetul unde sunt luat in evidenta, exista vreo posibilitate sa dau examenul in Arges, tinand cont ca aici lucrez si mi-ar fi mai usor decat sa ma deplasez in judetul unde sunt domiciliat?

Multumesc!

raspuns 1. trebuie sa te prezinti la politia rutiera cu hotararea judecatoreasca pe care sa fie facuta mentiunea definitiva si irevocabila.

raspuns 2.cererea de reducere a perioadei de suspendare se depune la inspectoratul de politie pe raza caruia a fost savarsita si constatata fapta in cazul tau IPJ Arges.

raspuns 3. examenul se sustine la unitatea de politie care are in evidenta permisul dvs. de conducere.( este mentionat in permis la rubrica 4c respectiv SRPCIV localitate)