Jump to content
POLITISTI.ro

Reducerea perioadei de suspendare a permisului de conducere

Recommended Posts

Daca nu reusesti sa iei testul perioada de suspendare se va mari cu inca 30 de zile. In total vor fi 90+30= 120 zile suspendare permis dupa care te poti prezenta la Politia Rutiera sa iti ridici permisul de conducere

• Upvote 2
  • Replies 847
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Marius

111

• 25tess

100

• Catalin

63

• Rusy

27

Top Posters In This Topic

Popular Posts

adica sa fac din nou scoala de soferi ? Si va mai mirati ca injura toata lumea politia romana. Pai asta e mai mult decat reavointa din partea lor. Stiau prin ce trec daca imi fac dosar penal PENTRU N

VladSoare. n-am pretins ca ar fi politistii de vina, n-am contestat nimic, nu am refuzat sa semnez. Mi-am asumat vina, chiar daca semnul respectiv era dosit bine si nu vazusem intrarea in localitate.

jura-te !!

Posted Images

bogdanmadalin

deci sa inteleg si eu . . . daca nu iau testul imi mai prelungeste cu 30 de zile ?? iar daca nu il dau dupa expriarea celor 90 de zile il voi putea ridica??

Si daca nu sustii examenul 13/15 si daca il sustii si nu reusesti sa treci testul rezultatul este acelasi, perioada de suspendare se va mari cu 30 de zile deci 90+30=120 zile dupa care iti poti ridica permisul de conducere

din OUG 195/02 si regulamentul de aplicare, intrebarile sunt simple si au un singur raspuns corect. Se gasesc pe piata brosuri cu intrebari tip testului 13/15

• Upvote 1

am gresit mai sus cand am spus ca in cazul tau perioada de suspendare se va mari cu 30 de zile daca nu sustii sau daca nu reusesti sa iei examenul. Iti vei putea ridica permisul dupa 90 de zile daca nu soliciti reducerea termenului de suspendare.

• Upvote 2
aurelivascu

postez si eu aici o intrebare . am permisul anulat pt alcool ( octombrie 2011) iar procesul a fost in februarie 2012 ( 6 luni cu suspendare - ciudat , nici in ziua de azi nu am primit nici o decizie judecatoreasca , dar de la fisc mi-a venit repede plic sa platesc 2 mil pt avocatul din oficiu care a scuipat 20 de cuvinte cu viteza masii de cusut si la fel de mecanic ) . intrebarea este - cand am dreptul sa dau din nou examen si pasii ce trebuiesc urmati . va multumesc.

( scuze daca a mai fost postata intrebarea , dar din ce am citit nu m-am lamurit daca la 1 an dupa anulare sau la 1 an dupa proces )

1 an de la raminerea definitiva a sentintei. mergeti la arhiva instantei ce s-a pronuntat pe fond si cereti o copie legalizata a sentintei. Termenul este de 10 zile de la data pronuntarii (daca ati fost prezent la dezbateri sau la pronuntarea publica a sentintei)

aurelivascu

deci 1 an de la pronuntarea sentintei . dar mai departe nu prea am inteles ( eu sunt cam in ceata cu chestiile juridice , e prima data in viata mea cand am vazut o sala de judecata , deci sunt total in necunostinta de cauza). treaba cu termenul de 10 zile...termen pt ce anume? in octombrie mi-a fost luat permisul , in februarie procesul . am fost acolo , am stat 5 minute , au facut ce era de facut , prezentare , intrebari , etc. apoi procuroarea a spus ca voi fi anuntat asupra deciziei luate si am plecat. si...plecat am ramas , ca nu am primit nimic pana in ziua de azi. nici sa ma mai prezint acolo , nici decizie , nici ce s-a hotarat , nimic-nimic. cei de la fisc aveau acea decizie ( sau cum se numeste) dar eu nu . mi-au spus ca e imposibil sa primeasca ei asa ceva inainte de a lua eu la cunostinta rezultatul procesului. si totusi la ei era o copie ( mi-au aratat-o) iar eu nu am primit nimic.

am fost prins pe data de 31.10 cu alcoolemie de 0,17 mi a fost retinut permisul 3 luni+ amenda 350 lei,as vrea sa stiu si eu daca pot sa dau examenul acela de 15 intrebari si in cat timp pot sa l dau? as vrea mai multe informatii,multumesc foarte mult ptr ajutor

• Moderator

Pentru conducere sub influiența băuturilor alcoolice chiar și dacă nu soliciți reducerea perioadei de suspendare.

Testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație îl poți susține până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.

Dacă vrei să beneficiezi de reducerea perioadei de suspendare, citește primul post din acest topic.

Baftă!

Regulamentul pentru aplicarea OUG 195/2002-republicată

Art. 219

(1) Restituirea permisului de conducere se dispune de catre seful serviciului politiei rutiere care il are in evidenta, la cererea titularului, in urmatoarele cazuri:

a) la expirarea termenului de suspendare, cand sanctiunea a fost aplicata pentru cumul de puncte;

b ) la expirarea termenului de suspendare, cand sanctiunea a fost aplicata ca urmare a savarsirii unei contraventii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, dupa caz a fost majorata cu 30 de zile, daca titularul a promovat testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie.

c) in baza certificatului medico-legal prin care se confirma ca afectiunile medicale care au determinat declararea persoanei respective ca inapta medical au incetat.

(2) Restituirea permisului de conducere se dispune de catre seful serviciului politiei rutiere pe raza careia a fost savarsita fapta, la cererea titularului, in baza rezolutiei sau, dupa caz, a ordonantei procurorului prin care s-a dispus neinceperea urmaririi penale, scoaterea de sub urmarirea penala sau incetarea urmaririi penale, in baza hotararii judecatoresti ramase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului sau prin care procesul-verbal de constatare a contraventiei a fost anulat sau ca urmare a incetarii masurii de siguranta prevazute la art.112 lit.c) din Codul penal, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare;

(3) Verificarea cunoasterii regulilor de circulatie de catre contravenient se efectueaza de catre serviciul politiei rutiere care il are in evidenta, in cazul in care sanctiunea a fost aplicata ca urmare a savarsirii unei contraventii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, dupa caz a fost majorata cu 30 de zile.

(4) Verificarea cunoasterii regulilor de circulatie consta in completarea unui test grila, ce contine 15 intrebari din legislatia rutiera. Este declarat "promovat" persoana care a formulat raspunsul corect la cel putin 13 intrebari.

(5) Contravenientul este obligat sa sustina examenul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie, in perioada executarii sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce, in zilele stabilite, saptamanal, la nivelul serviciului politiei rutiere.

(6) Prevederile alin. (1) - (5) se aplica si in cazul titularului unui permis de conducere romanesc pentru care, potrivit legii, a fost aplicata sanctiunea contraventionala complementara a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce de catre o autoritate competenta straina, ca urmare a savarsirii de catre acesta, pe teritoriul statului respectiv, a unei fapte pentru care se aplica aceasta sanctiune.

Art. 220

(1) Titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate straina, impotriva caruia s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce, poate solicita sefului politiei rutiere pe raza careia a fost constatata fapta, restituirea documentului, inainte de expirarea perioadei de suspendare, cu cel mult o zi lucratoare inainte de data parasirii teritoriului Romaniei.

(2) In situatia restituirii permisului de conducere potrivit alin.(1), seful politiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane comunica sanctiunea aplicata autoritatii straine care a eliberat documentul.

Art. 221

(1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:

a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;

b ) a obtinut permis de conducere cu cel putin 1 an inainte de savarsirea faptei;

c) in ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;

d) in ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.

(2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca :

a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;

b ) a cumulat, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare in urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;

c) a fost implicat intr-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice au stabilit ca a condus vehiculul in timp ce se afla sub influenta alcoolului;

d) sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune.

adica te interesezi la Politia Rutiera care te are in evidenta cand si unde se sustine examenul si in prima zi cand se sustine te poti prezenta.

• Upvote 1

deci examenul acela il dau peste 1 luna?,sau pot sa ma duc chiar de saptamana viitoare?am permisul de 2 ani jumate si de 1 luna C SI E,in 2 ani si jumatate nu m a oprit niciodata politia,nu am pct nimic,am platit amenda acea de 3mil jumatate,am semnat procesul tot tacamul,am recunosc am suflat in fiola :-j de... din pacate nu am stiut cum merg treburile,dar se pot recupera banii care i am platit pe amenda? scrie ceva de genul pe proces ca in termen de 15 zile pot sa ma duc la tribunal?dati-mi si mie mai multe informatii,va multumesc frumos!

in 2 ani si 7 luni nu am fost oprit niciodata,mie asa mi a spus cineva,ca se poate face contestatite acum nu stiu cat de adevarat este,de acea v-am intrebat,mi a zis ca poti sa iti recuperezi banii pe care i ai platit :-?? oricum multumesc ptr raspuns! pai si de exemplu daca il iau in cat timp imi dau permisul? daca pic examenul ce se intampla? :(

Edited by pustiu
  • Moderator

Este dreptul tau legal sa faci contestatie la masura luata, insa nu te astepta sa si castigi. Totusi, ai condus sub influenta bauturilor alcoolice si ai fost testat cu un aparat verificat si omologat conform prevederilor legale. Te rog sa ai mai mult respect fata de limba romana cand postezi, ok?

multumesc frumos pentru informatiile pe care mi le ati oferit,ieri am luat examenul acela 14/15 si astazi ma duc sa bag dosarul acela! un site foarte bun,cu oameni pe masura,va multumesc!

salut,

in 11.11.2012 mi-a fost retinut permisul de conducere pt 90 zile pt viteza.

o intrebare vis-a-vis de aplicabilitatea reducerii perioadei la 30 de zile:

"în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţionala complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule."

am mai avut permisul suspendat pt 90 de zile, pe care insa l-am contestat si l-am pierdut in instanta. timeline mai jos:

1) contraventie savarsita in 23.08.2009;

2) contestare in instanta finalizata in 11.04.2011;

deci, executarea suspendarii de 90 de zile a inceput pe 20.04.2011;

Intrebarea este daca pentru cazul meu pot aplica pentru reducerea perioadei de la 90 la 30 de zile?

multumesc

multumesc de raspuns.

intrebare: pe aceeasi logica, sa inteleg ca daca contest actuala decizie in instanta plus recurs a.i. termenul sa depaseasca cei 2 ani de la ultimul recurs, voi putea aplica pt reducere?

inca o clarificare: la suspendarea precedenta nu am aplicat pentru reducerea suspendarii.

multumesc

Exact asa cum scrie...e obligatoriu sa dai examen...dupa care scrie si ca il recuperezi dupa prelungire, deci fara examen...:D