Jump to content
POLITISTI.ro

Reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce

Marius
 Share

Recommended Posts

Buna seara, 

Tatalui meu i-a fost suspendat permisul pentru 90 de zile pentru depasirea vitezei regulamentare din localitate cu 59 km/h.

A sustinut examenul de redobandire permis, l-a promovat dar astazi cand a fost sa ridice permisul i s-a spus de agentul de acolo ca nu i se poate elibera permisul din cauza unei legi date in 28.07.2019 din care se intelege ca doar conducatorii de autovehicule care au devasit limita de viteza legala cu minim 70 km/h deci tatal meu nu se incadreaza in aceasta limita... si nu i-au eliberat permisul.

Ce trebuie sa facem?

Multumesc!

• 2 months later...

Bună ziua. Acum două săptămâni am rămas fără permis pe o perioadă de 90 de zile pentru depășirea vitezei in localitate. Am depășit viteza cu 71km/h. Azi mi-a expirat dovada de a conduce, întrebarea mea este următoarea. Pot să susțin examenul de 15 întrebări dacă am primit asta acasă, un plic acasă de la poliție în care scrie: trebuie/nu trebuie sa va prezentați la susținerea examenului de cunoștințe. Dar este șters cu pixul cuvântul "trebuie". Deci întrebare mea este: pot susține examenul ? 

Buna ziua sunt din Calarasi am avut si eu un incident in Bucuresti la o intrsectie am facut stanga si am mers circa 2 metri si am constatat ca trebuia sa fac stanga dupa un rond mare deci unde am intrat eu era 3 benzi dar era sensul invers ,politia era in fata mea si nu am apucat sa dau inapoi ca ma vazut si mia luat permisul pe 60 zile si amenda mers pe contrasens . .intrebare .actele ptr reducere perioada de la60 la 30 se poate trimite si prin curier sau mail daca nu pot ajunge in Bucuresti din cauza serviciului ?? Mentionez ca am trecut sala cu 15din 15. Multumesc

• 1 month later...

Ieri ma oprit radarul . Cu 107 la ora in localitate. Mi au oprit permisul mi au făcut proces verbal am semnat ca l am primit și am refuzat sa semnez ca sunt de-acord. Am scris acolo ca nu sunt de-acord sa semnez. Mi au dat dovada 15 zile. Mi au luat permisul pe 90 de zile . Întrebarea mea este dacă ma duc sa dau redobândire îmi majorează la 30 de zile dar pot sa dau redobândire și sa fac și contestație  dandui in judecată in același timp ?

• 4 weeks later...

Pentru cei care vor sa afle informatii despre procedura de reducere a perioadei de suspendare a permisului de conducere la Buzau iata care sunt pasii de urmarit (valabil la 17.12.2019):

1. La Buzau examenul de reducere a perioadei de suspendare (13 din 15) se da in liceul 5 (langa Romcarbon, pe Transilvaniei, momentan liceul Eminescu), in fiecare zi de marti la 8:30

2. Toate procedurile (inclusiv examen) dureaza ~1h, rezultatul se afla pe loc. E necesar sa ai la tine doar dovada si buletinul.

3. Daca ai trecut, ti se pune o stampila pe dovada si te duci pe Chiristigii sa depui actele necesare reducerii perioadei de suspendare.

4. La centrele xerox de pe Chiristigii gasesti un model de cerere, il completezi si ii adaugi copie dupa PV, dovada fata verso, buletin, copie dovada de plata a amenzii.

Asta-i tot. Conditiile pe larg de eligibilitate pentru acest examen se pot gasi la acest link.

Spor!

Edited by Marius

Buna seara,

Se poate reduce perioada de suspendare de 90 zile (cumul 60 zile -depasire neregulamentare cu tamponare + 30 zile - neprezentare in 24 de ore) la 30 de zile? Faptele au fost constatate in acelasi PV!

Multumesc!

• 3 weeks later...

Buna ziua, un cetatean strain din UE care locuieste si lucreaza in Romania, are dreptul sa sustina examenul teoretic pentru reducerea la 30 zile a duratei suspendarii dreptului de a conduce?(i-a fost retinut permisul pentru 90 de zile)

Multumesc.

• 4 months later...

Salutare, acum 3 saptamani mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pentru 90 de zile,am depasit viteza minima cu 50 de km, acum tocmai ce am promovat testul pentru redobandirea permisului si indeplinesc toate cererile pentru scaderea perioadei de suspendare,intrebarea mea este:

Pot sa fac cererea si sa trimit copiile/pozele pentru acetele necesare pe email? prin intermediul internetului? pentru ca nu am posibilitate sa ma deplasez pentru a le depune fizic,este posibil sa fac asta online? si daca da,ma puteti indruma?

Bună ziua! Mi-a fost retinut permisul de conducere pe data de 02.06 pentru depasire pe linia continua. Eu sunt incepator, politistul mi-a dat dovada si mi-a spus ca dupa ce expira dovada (16.02), in ziua de 17.02 pot sa ma duc la DRPCIV si sa dau un examen de 15 intrebari, iar dupa aceea voi primi permisul pe loc.

Am intrebat niste politisti daca este adevarat, dar nici unul nu a stiut sa-mi zica.

• 3 months later...

Buna ziua, ieri ( 12.09.2020 ) am fost oprit de un echipaj al politiei rutiere, am fost testat cu aparatul etilotest rezultatul fiind de 0,06 mg/l (nu a fost fapta penala sau accident)
Permisul mi-a fost retinut pe o perioada de 90 de zile si 9 puncte de amenda si dovada fara drept de circulatie .
•Exista posibilitatea sa dau acel examen 13/15 si sa iau permisul dupa 30 de zile ?•
Va rog ajutati-ma cu un sfat desi stiu ca pentru alcool la volan nu exista nicio scuza .

• Membru

Citește art. 104 si art.106, respectiv art.106^1 din OUG 195/2002. O să găsești acolo răspunsurile pentru situația ta.

• 2 months later...

Buna ziua. Am permisul suspendat pe o perioada de 90 de zile si sunt incepator. Am fost prins cu o viteza considerabila si sunt curios daca pot da examenul de redobandire al actului sau examenul de micsorare al termenului. Am inteles ca il pot da, dar dupa aceasta timp de 5 ani nu voi putea sa il dau iar. Sunt curios daca pot face cumva sa scurtez perioada aceasta in vreun fel. Va multumesc anticipat!

Tu ar trebui sa ai anulat permisul..ești un mare pericol pe șosele cu atitudinea asta a ta...abia ai luat carnet și te crezi maestru!!!

• 5 weeks later...

Buna seara, de curând mi-a fost suspendat permisul de conducere pe o perioadă de 90 de zile pentru alcolemie(nu am un an experiența), după 30 de zile am fost si am susținut redobandirea, am fost admis, intrebarea mea este: mai trebuie sa fac copie dupa actele necesare impreuna cu acea cerere si sa le prezint la poliția rutieră? Chit ca nu am un an experiența? Sau nu benificiez de aceasta reducere?

Multumesc anticipat! 

acum o oră, Roby a scris:

Nu beneficiezi!

Testarea este obligatorie, insa nu pt reducerea perioadei de suspendare

Dupa perioada de suspendare, trebuie sa merg sa ridic eu permisul de la politia rutiera? Sau imi vine prin posta?

Multumesc frumos pentru raspunsul de mai sus.

• 1 month later...

Buna ziua!

Am rugamintea sa mă ajutați cu o clarificare pentru următoarea situație.

Am doua contravenții la regimul rutier OUG 195 ART 102/3/e (depășirea vitezei maxime admise în localitate), una în martie 2019 și alta în  februarie 2020, pentru care am depus plângere contravențională, judecându-se și apelul, au rămas definitive ambele prin hotărârile instanței  în decembrie 2020.

În ianuarie 2020, în termenul legal de 30 zile, de la data rămânerii definitive a hotărârilor din apel, am predat personal, permisul de conducere la IPJ și am menționat ca predarea se face pentru ambele contravenții,  iar agentul de poliție a trecut pe dovada ambele hotărâri rămase definitive după apeluri.

Precizez ca doresc sa beneficiez de prevederile legale din OUG 195/ 2002, art. 104,  in vederea reducerii perioadelor de suspendare la 30 zile,  pentru fiecare contravenție, precum și de prevederile art. 104.1 alin. 2, în vederea suprapunerii perioadelor de suspendare,  pentru cele doua contravenții la regimul rutier.

Doresc sa știu dacă pot beneficia și de prevederile art. 104.1 alin. 2, în vederea suprapunerii perioadelor de suspendare.

Din cat am inteles, va trebui sa susțin examenul în vederea redobandirii permisului de conducere de doua ori și sa fac cereri separate de reducere a perioadei de suspendare pentru fiecare situație în parte.

Întrucât, practica nu este unitara, s-ar părea ca, cele doua contravenții se tratează cronologic, succesiv și separat (în coada), în situația aprobării reducerilor perioadelor de suspendare cumulându-se, însumând 60 zile.

Practic, va trebui pentru prima contravenție sa susțin examenul, sa promovez, sa fac cerere de reducere a perioadei de suspendare, cererea sa sa fie aprobată,  după care pentru a doua contravenție sa susțin al doilea examen, sa îl promovez și să fac a doua cerere de reducere a perioadei de suspendare care sa fie aprobată.

Practica nu mi se pare a fi una corecta, întrucât sunt prevederile art. 104.1 alin. 2, ce îmi dau dreptul la suprapunerea perioadelor de suspendare, iar conform ordonanța nr. 11/2019 de modificare OUG 195/2002 la art. 106.1 alin. 4 se precizează ca testul se poate susține pana în a 30 zi.  Astfel dacă eu susțin testul pentru prima contravenție la sfârșitul perioadei, iar durata de aprobare a cererii de reducere depășește cele 30 zile, depășesc perioada în care am posibilitatea de a susține al doilea examen și formula cerere de reducere pentru a doua contravenție.

Am rugamintea sa îmi spuneți dacă pot beneficia de prevederile art. 104.1 alin. 2, în vederea suprapunerii perioadelor de suspendare în situația mea, iar în situația în care nu este posibil, care sunt normele de aplicare sau baza legala pentru care se însumează la 60 zile cele doua contravenții și se tratează separat, în coada. 

Va mulțumesc frumos!

• 4 weeks later...

Daca mi s-a suspendat permisul pe o perioada de 90 de zile si am luat examenul de redobandire, voi primi inapoi permisul la 30 zile de la data cand am promovat examenul sau la 30 zile de la data cand a expirat dovada?

• 2 weeks later...

Buna seara ! Daca mi sa retinut permisul pe 90 de zile pentru defectiuni la sistemul de directie al masinii (rar+politie) am dreptul sa sustin examenul pentru reducere la 30 zile ?

• 11 months later...

Buna ziua !

Pe data de 24 Ianuarie 2022 am fost prins in localitate cu 113 km la ora , mi s a reținut permisul pe o perioada de 90 de zile

Am fost sa susțin testul de redobândire pe data de 10 Februarie 2022 pe care l am și promovat.As vrea sa știu când pot sa mi ridic permisul ? Perioada când am comis fapta are legătura cu reducerea cu o treime ?multumesc frumos 

Buna ziua 

Mi s a reținut permisul de conducere pe data de 24 Ianuarie 2022 pentru 90 de zile din cauza depășirii cu 63 km limita legală in localitate , am acceptat dovada aceasta expirând pe data de 9 Februarie 2022, pe data de 10 Februarie 2022 am fost sa susțin testul de reducere pe Care l am și promovat ,am depus actele de reducere 

intrebarea mea este, ma încadrez la reducerea pedepsei la o luna sau in noua lege cu reducerea cu o treime ? 
multumesc frumos 

• Marius changed the title to Reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce