Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
wmanole

Admitere scoala politie cu antecedente penale

Întrebare

wmanole

Buna ziua,

As dori sa stiu daca pot participa la concursul de admitere in scolile MAI in cazul in care am fost condamnat pentru o infractiune iar acum ulterior, am fost reabilitat de instanta.

am vazut ca pe site la conditii si criterii de recrutare specifice scrie: să nu aibă antecedente penale sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;

la ce se refera expresia "cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea" ?

O zi placuta

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

20 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
cipri83

Se refera la faptul ca poti sa dai admitere la o scoala de Politie.Este exceptia de la regula!

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Dianna

Daca ai fost reabilitat de instanta, cum tu sustii, poti participa la examenul de admitere! Asta este o exceptie!

Link către postare
  • 0
wmanole

Asta am vrut sa aflu domnilor, deci pot participa daca am fost reabilitat, indiferent de fapta condamnare etc.. ? Se poate cumva sa-mi respinga dosarul? Va multumesc, stima.

Link către postare
  • 0
CITADELA

Mai este si chestiunea cu: "să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi

practicate în societate" :doh:

Link către postare
  • 0
Cristi

Mai exact, pentru ce ai fost condamnat?

Link către postare
  • 0
vlad23vlad

Anul acesta am fost prins la volanul unei masini cu numerele rosii de expriate de 10 minute . As dorii sa stiu daca dosarul acesta s a terminat cu renuntate la urmarirea penala pot da la politie ?  Am mai intrebat politisti si pe doamne de la ipj si mi au spus ca da doar ca trebuie sa astept sa imi vina ordonanta definitiva . Dumneavoastra ce parere aveti?

Link către postare
  • 0
danpin

Si noi avem aceeasi părere.

Link către postare
  • 0
vlad23vlad

Deci pot da linistit cu renuntare la up?

Link către postare
  • 0
danpin

Incearcă!

Succes!

Link către postare
  • 0
vlad23vlad

Multumesc ! Oricum voi intra ma bazez pe mine

Link către postare
  • 0
Cristi

Acum sper ca nu vrei sa te batem pe umeri si sa iti facem galerie?

Link către postare
  • 0
Paul90

În autobiografia pe care o vei redacta pentru dosarul de recrutare, să menționezi situația ta, pe larg, cu toate detaliile pe care le ai la dispoziție.

Link către postare
  • 0
vlad23vlad

Tocmai ce am fost la ipj la persoanele care se ocupa cu dosarele pentru campina si minau spus ca pot da linistit trebuie sa precizez in autobiografie si sa aduc o copie legalizata de la ordonanta. O alta intrebate ei daca imi trimit dosarul mi se poate respinge? Pot face o cerere sa stiu exact daca pot da 100 la suta ca sa nu na apuc de meditatii si sa am suprize anul biitor?

Link către postare
  • 0
Ramtha

Nu prea se pupa Politia cu persoanele care au savarsit infractiuni. Mai bine intrii in politica.

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
vlad23vlad

Wow  buna gluma am avut numere rosii expirate de 10 minute 12:10 m au prins cand ma duceam acasa si nici macar nu era masina mea si nici proprietaru nu stia asta inseamna ca sunt infractor? Hai te rog ma lasi 😂😂

• Displace 4

Link către postare
  • 0
Cristi

Noi stam linistiti. Iti estimez un 3 la gramatica limbii romane.

• Apreciez 2

Link către postare
  • 0
viobra
7 hours ago, vlad23vlad said:

Wow  buna gluma am avut numere rosii expirate de 10 minute 12:10 m au prins cand ma duceam acasa si nici macar nu era masina mea si nici proprietaru nu stia asta inseamna ca sunt infractor?

Dar unde ai citit tu că pentru a constitui infracțiune e nevoie de zile, luni, ani? Legea nu prevede sa fi trecut o perioadă anume. 

Oricum, explicații găsesc toți făptuitorii, in general. Că n-au stiut, că au fost în eroare, că din cauza altora... Asta auzim zilnic, dar necunoașterea legii nu te absolvă de nimic. E vorba de asumare.

P.S. "proprietaru" este de fapt proprietarul. Ai omis articolul hotărât enclitic "l". Asta referitor la remarca lui @Cristi

• Îmi place 1
  • Apreciez 1

Link către postare
  • 0
Ramtha
On 12/2/2018 at 1:46 PM, vlad23vlad said:

Wow  buna gluma am avut numere rosii expirate de 10 minute 12:10 m au prins cand ma duceam acasa si nici macar nu era masina mea si nici proprietaru nu stia asta inseamna ca sunt infractor? Hai te rog ma lasi 😂😂

Domnule infractor, nici nu ma obosesc sa ma bat in emoticoane cu tine. Iti urez mult succes, si ai grija in celula rece, sa nu stai cu spatele la usa ca te trage curentul.

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
vlad23vlad

Ce celula din moment ce am luat renuntare la up cunosti legea?  “Domnule infractor” nici nu stiu de ce am mai intrebat aici daca m am dus fix la persoana care se ocupa cu dosarele si mi-a spus ca pot da🤔. Si apropo chiar nu am stiut ,da a fost vina mea ca nu am verificat actele era datoria mea de conducator auto dar asa a fost soarta si imi asum ce am facut . 

• Displace 1

Link către postare
  • 0
Cristi

Nu ne facem probleme. Nu vei lua psihologicul. Iar daca il vei lua, te va dovedi gramatica.

• Apreciez 2

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.