Jump to content
POLITISTI.ro

Ziggye

Ce presupune munca la Poliţia Autostrăzi? Nelămuriri şi particularităţi.

Recommended Posts

Ziggye

Din lipsa de altceva am ales la repartitie Autostrada A2, banuiesc ca se refera la Poltia Autostrazi , A2 Constanta...acum intrebarea mea este... CU CE SE MANANCA treaba asta ? Caci sincer, nu am nici cea mai mica idee...e vorba de Poltie Rutiera sau despre ce ?

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Motoboom

Da, de politie rutiera.

Dar tu cum ai ales, la ghici? nu ai stiut inainte? Ce ti-ai dorit? Ce obtiuni mai aveai?

Edited by eti

Marius

Da, e vorba de Poliția Autostrăzi.

Ziggye

Pai, as fi vrut IPJ Mures, dar avand in vedere ca in primii 200 de candidati s-a dus tot Ardealul...din Bucuresti pleci foarte greu, moldova nu ma atrage, iar rutiera imi place foarte mult, asa ca... banuiam ca e ceva legat de Politia Rutiera ...

Mai aveam de ales dintre Braila, Vaslui, Delta Dunarii, Ialomita si Giurgiu ...deci...

App, multumesc pt modificarea de titlu...momentan sunt cam obosit si nu imi vin ideile "artistice" asa usor :)

Si...ca sa fiu total pe dinafara... de cine apartie sau..cui se subordoneaza Politia Autostrazi ? este Serviciu, Birou ...compartiment.. ? :hmmmt::doh:

Edited by Ziggye

TechnoCop

ziggy si eu sunt in aceeasi pozitie ca si tine, am ales A1 Bucuresti - Pitesti la Politia autostrazi, si sunt tot atat de nedumerit..si din cate am auzit ei sunt subordonati Directiei Rutiere, care la randul ei este subordonata IGPR. Sper ca vom gasi vreun coleg de la acest departament sa ne lamureasca. Si inca o intrebare pt. promotia 2011, la ei s-au scos astfel de locuri?

Edited by achiteim

Panter

S-au scos doar la brigada rutiera.

icecubecornel

Am si eu o intrebare. Cu ce anume se ocupa mai exact politia rutiera autostrazi....A1, A2, A3, unde au sediul si puncte regionale, etc

TechnoCop

multumim pt raspuns Panter, dar din cate vad nu prea avem printre noi colegi de la Serv. Autostrazi.. :(

Marius

Secția de Poliție Autostrăzi face parte din Direcția Poliției Rutiere din cadrul IGPR.

În cadrul acestei subunităti sunt mai multe birouri A1 București - Pitești, A2 București - Constanța, etc.

Catalin

Puneţi şi voi întrebări punctuale şi ceva mai concrete cu nelămuririle pe care le aveţi şi poate veţi primi răspunsuri.

TechnoCop

Aceste lucruri le-am aflat si noi in decursul acestei zile, dar ceea ce ne intereseaza o reprezinta munca in sine, cum toti stim ce fac cei de la OP sau din rural, asta ne-ar interesa si despre autostrazi. Apreciem efortul Marius, si asteptam cat mai multe informatii. De ex pe mine m-ar interesa daca pot locui in Buc si sa lucrez pe A1, sa nu fiu nevoit sa stau pe la Gaiesti (unde e sediul pol. A1) sau pe la Pitesti.

Bogdanel

S-au scos doar la brigada rutiera.

Ai explicat eronat, Florin.

Când a fost repartiţia pentru promoţia noastră, locurile scoase erau pentru DGPMB, şi ajunşi acolo s-au cerut oameni pentru Brigada Rutieră, am 3 colegi de clasă repartizaţi la ei şi ştiu despre ce este vorba.

Pe când la promoţia încadrată acum, locurile erau deja scoase pentru Poliţia Autostrăzi, adică erau separate faţă de cele de la Bucureşti sau alte judeţe. :good:

Edited by Bogdanel

Ecou

Secția de Poliție Autostrăzi face parte din Direcția Poliției Rutiere din cadrul IGPR.

În cadrul acestei subunităti sunt mai multe birouri A1 București - Pitești, A2 București - Constanța, etc.

Nu, nu bro! Este serviciu independent, subordonat unui adjunct IGPR iar Directia Rutiera are doar rol de coordonare. Au propriul Rof, bla, bla :-).

Un statut similar mai are SPDD-ul.

icecubecornel

Alte informatii, ceva concret, mai detaliat nu detineti? Sau trebuie sa ne pastram pentru luni cand o sa mergem la la intrunire?

cipri83

Politia autostrazi se ocupa cu: controlul , supravegherea traficului si solutionarea evenimentelor rutiere pe autostrada...fie ea A1,A2 sau A3 in functie unde este repartizat!

Catalin

În principiu veţi face muncă de poliţie rutieră. Acum depinde de cum sunt ei organizaţi acolo, dacă există echipă de evenimente, care se ocupă de soluţionarea accidentelor cu victime sau toată lumea preia dosare în funcţie de zona şi tura pe care se produc. La fel şi cu naveta, depinde de regulile împământenite acolo şi de şeful structurii respective.

Dar per ansamblu, nu aveţi de ce să vă faceţi griji, stresul nu este atât de mare ca la formaţiunile de poliţie rutieră din oraşe.

vlaicans

Care ati ales A1 va spun eu ca nu ati facut o alegere gresita....depinde si de voi, si de ce va doriti. Fata de o sectie rurala la autostrada e mult mai lejer. In principiu faci decat rutiera nu ca la posturile de politie unde esti de la secretara la criminalist.

valentynstanciu

Colega si eu am ales la repartizare A2-CT iar in momentul in care a anuntat unde trebuie sa ne prezentam luni, nu am fost prea atent. Daca se poate imi poti aminti tu?

maxu08

fete frumoase in drum spre mare si smekeri cu masini tari :)

Ecou

Si, bineinteles, sa respingeti cu indarjire orice tentativa de mitiure :)

Nightwolf

A2 are sediul la Km22, calea 2, A3 se va infiinta sediul undeva la Snagov, inca nu e cert cand se va da drumul la noul sediu, iar A1 mi se pare ca are pe undeva pe langa Gaiesti. Pe A-uri se face politie rutiera si, mai nou dupa noua organizare, si CFL la accidentele grave. Banuiesc ca, marea reuniune, se va face la Sediul Politiei Autostrazi, unde au si dispeceratul, adica la Km22 pe A2. Asa ar fi normal ....

icecubecornel

Normalitatea nu se gaseste la ordinea de zi pe aceste plaiuri mioritice :), locatia reuniunii va fi secreta presupun, pentru a nu se atenta la viata vreunui ilustru conducator cred, altfel nu-mi explic secretomania si incertitudinea care inconjoara aceasta structura.

SkuriN

Am si eu cateva intrebari daca se poate:

- Unde isi au sediul cele 3 birouri si sediul sectiei?

-La care din cele 3 e mai bine?...si nu ma refer neaparat la volumul de munca fiindca nu fug de ea...ma refer ca zona,colectiv,logistica, etc

yo3ies

Sincer ca un necunoscator cel mai mult de munca o sa aiba cei de la A2 Bucuresti-Constanta si aici va spun de ce

Vara: cocalari si pitzipoance cu un IQ invers proportional cu numarul de cai putere de sub capota (mai ales in week-end)

Iarna: Soferi de camion frustrati

Duminica teste la masinile achizitionate din targul vitan

• Upvote 5