Jump to content

Competiţii sportive destinate poliţiştilor

NewsBot
 Share

Recommended Posts

Campionatul European de Lupte al Polițiștilor

Poliţia Română - locul 2 în ierarhia europeană a luptătorilor polițiști!

În perioada 9 – 12 noiembrie 2012, s-a desfășurat la Praga Campionatul European de Lupte al Polițiștilor stilul greco-romane și libere, manifestare la care au participat reprezentanți ai structurilor polițienești din 17 state.

Polițiștii români au obținut locul II pe echipe.

La individual, poliţiştii români au obţinut 3 medalii de aur prin:

• inspector Laszlo Szabolc,
  • agent principal Daniliuc Ștefan,
  • agent principal Chinteuan Rareș

Toţi trei fiind componenți ai C.S. Dinamo Brașov - la stilul libere.

De asemenea, agent principal Chinteuan Rareș s-a clasat pe locul doi, aducând echipei o medalie de argint la stilul greco-romane, iar reprezentantul D.G.P.M.B., agent principal Costea Cezar, a obținut la aceeași categorie, locul IV.

306806_484577878242982_307071760_n.jpg

Locul I a fost ocupat de reprezentativa Germaniei care a avut în componență sportivi de top mondial cum ar fi: Ian Fisher la categoria 84 kg (medaliat olimpic și mondial), Juri Kohl (campionul european al categoriei 66 kg și vicecampionul mondial la 96 kg) și Peter Ohler.

Locul III a fost ocupat de echipa Franței care a avut în componență doi mari sportivi: pe Guenot Steve - la categoria 74 kg - campion olimpic la Beijing și vicecampion la Londra, și pe Darcier Didier - la categoria 84 kg - medaliat cu aur la ultima ediție a Campionatelor Europene.

Nu neaparat.Am participat cativa ani la campionatul de karate al MAI pt CS DINAMO XXX(xxx=numele localitatii unnde sunt politist),unde am obtinut ceva medalii.Asa ca presupunerea ca daca participi la competitii sportive din partea CS Dinamo xxx,si nu esti politist incadrat la o structura anume,este gresita.

• Moderator

A vazut si el ca-i in trend sa ii blamezi p-astia care au uniforma dar dar in mare parte a timpului fac altceva decat munca de politie si... hasssst!, o fleasca de noroi, fara sa filtreze putin informatia si anume ca X,Y si Z, de la IPJ AAA, ca sa participe la un concurs de scuipat seminte, trebuie sa fie legitimat la CS Dinamo AAA.

Eu cred ca baietii medaliati mai sus lucreaza prin structurile de interventie, iar daca cineva ii si cunoaste personal, ii rog sa ne spuna si noua.

• Downvote 1

Din păcate Dan, din studierea CV-urilor acestora, postate pe site-ul csdinamo.eu asta reiese. Laszlo Szabolcs a terminat doar o facultate de educație fizică și sport și un master dar are grad de inspector. Daniliuc Ștefan deasemenea a terminat doar o facultate de educație fizică și sport dar are gradul de agent principal iar Chinteuan Rareș deasemenea a terminat EFS dar este agent principal. Nu contest valoarea sportivă a acestora dar de ce trebuie să fie polițiști ? Mă mir că pe ultimii doi nu i-au făcut încă ofițeri, dar probabil nu este timpul pierdut. Și uite așa suntem din nou prea mulți polițiști, se vor face alte restructurări, vor pleca polițiști adevărați din sistem care se aflau în stradă în timp ce ”colegii” de mai sus fac sport.

Edited by Dan
  • Upvote 3

Nu va mai trece mult timp si va fi foarte greu sa mai gasesti politisti in Politia Romana!

De ce nu s-au indreptat spre o cariera in invatamant pe mine unul nu ma mira.........ce ma mira este ca unii politisti inca mai cred in basme.

Povestile spuse de catre comandantii nostrii angajati din sursa externa cum ca numai cine nu vrea nu poate sa fie politist sunt pentru copii, eu nu le mai cred, pentru ca sunt doar povesti.

Si uite asa politia este plina de sportivi, secretare, lautari, culegatori de plante medicinale si folclor, ingineri, agronomi, pompieri, jandari, militari, bucatari, soferi etc intr-un cuvant oameni care lucreaza la politie!

Edited by Elvis