Jump to content
POLITISTI.ro

Laura6

Viata de politist in S.U.A.

Recommended Posts

Laura6

Buna ziua,voi raspunde imediat intrebarilor,in urma unui e-mail primit as dori sa dezbatem un subiect delicat,si as avea cateva solutii si o propunere.

Nu vreau sa fiu offtopic si daca membrii sunt de acord si se implica mai multi,putem deschide un topic separat.

Referitor la acest topic as dori sa va spun cateva lucruri.

Nu exista saptamana in care sa nu se faca foundraising(pentru o familie nevoiasa,pentru orfani etc).

In ce consta asta:Se organizeaza un eveniment cu bilet de intrare(banii din bilet se pot duce pentru veste),in care se pot face donatii,se ofera mancare gratis,si bautura fara alcool.

M-am gandit ca daca as face un asemenea eveniment aici,este putin mai greu,trebuie cineva sa garanteze pentru voi(ca vestele ajung la voi si nu la altii),si un mod de a va cunoaste lumea(foto cu familia,un video facut de voi),etc.

Este mult mai usor pentru voi sa organizati un eveniment in Ro,sa spunem Bucuresti,(sotiile politistilor pot ajuta cu preparatul la unele mancaruri ).

Cum vi se pare idea?

Edited by Laura6

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Laura6

Şi cum se radiază maşinile din circulaţie acolo? Se radiază automat dacă nu se plătesc taxele? Trebuie predate plăcuţele de înmatriculare la radierea maşinii?

Romana asta :doh: ..nu inteleg expresia radierea masinii,poti sa pui intrebarea altfel?

25tess

radierea masinii= scoaterea autoturismului din circulatie, din evidentele statului iar autoturismul nu mai figureaza in evidente ca fiind inmatriculat

Edited by 25tess

Cristi

A radia o masina este echivalent cu a o scoate definitiv din circulatie, implicit din evidenta fiscala.

Laura6

...laura6 sunt criterii stricte in ceea ce priveste angajarea unui politist sau expolitist din romania acolo in S.U.A.? exemplu la varsta de 40-45 de ani de viata...si daca da unde se pot obtine informatii...multumesc. o zi placuta.

Fiord in primul rand trebuie sa ai cetatenia ca sa intrii.Si sa urmezi Academia(alte legi in Ro,altele aici,alt sistem).

Lasa-ma sa intreb si voi afla.

In Us Army stiu ca se accepta "un transfer"cu conditia sa ai 11 ani serviti in Armata Romana.

Si se accepta si cei rezidentii permanent(fara cetatenie)

Edited by Laura6

Laura6

...laura6 sunt criterii stricte in ceea ce priveste angajarea unui politist sau expolitist din romania acolo in S.U.A.? exemplu la varsta de 40-45 de ani de viata...si daca da unde se pot obtine informatii...multumesc. o zi placuta.

Fiord ti-am trimis pm cu mai multe info!!

• Upvote 2
  • Downvote 4

Laura6

Mulțumesc pentru răspuns. În principiu am înțeles cum se gestionează situația din punct de vedere strict legal, al procedurilor post-eveniment. Sunt curios și cu privire la alte aspecte... De exemplu vehiculul distrus este înlocuit cu altul nou ? Și în caz afirmativ care este perioada aproximativă după care se aduce alt autoturism ?

Procedura este in felul urmator.Din vehicolul distrus se scot partile(in stare buna ramase) care pot fi folosite in viitor,apoi este trimis la junkyard(pentru distrugere).

Ca sa fie inlocuit cu altul asta depinde de fabrica.Nu poti sa comanzi o masina si sa iti vina a doua zi sau intr-o luna,sunt anumite luni a anului in care fabrica scoate aceste masini(de obicei noiembrie si decembrie).

In cazul in care trebuie mult de asteptat,sa spunem ca este luna februarie se poate folosi vehiculul din rezerva(in cele mai multe cazuri),dar se poate cumpara si un vehicul de la politia din orasul vecin.

Şi cum se radiază maşinile din circulaţie acolo? Se radiază automat dacă nu se plătesc taxele? Trebuie predate plăcuţele de înmatriculare la radierea maşinii?

Daca am inteles eu bine intrebarea :hmmmt: Masina daca nu mai e buna o poti vinde la junkyard,si pui si titlul masinii pe numele lor.

Daca nu mai vrei sa cumperi o masina atunci placutele de inmatriculare le inapoiezi.

Daca vrei sa cumperi alta,tii placutele de inmatriculare si o pui la noua masina.

radierea masinii= scoaterea autoturismului din circulatie, din evidentele statului iar autoturismul nu mai figureaza in evidente ca fiind inmatriculat

Nu poti sa scoti autoturismul sa nu mai apara in evidente DELOC .

Ramane (5-6 ani) in baza de date(records) ,pentru ca masina aia poate fi folosita dupaia de exemplu in activitati criminale(furt etc etc)

Edited by Laura6

Laura6

Te rog sa ne arati si noua un permis de conducere si documentele unui autoturism inmatriculat in SUA. (poti sa editezi datele personale din aceste documente). Stiu ca procedurile difera de la un stat la altul dar explica-ne cum se obtin placutele de inmatriculare si cum se face inspectia tehnica a autoturismului in statul in care te afli. Cat costa placutele de inmatriculare preferentiale?

Referitor la la a doua intrebare te duci si depui o cerere la register of motor vehicle.Placutele de inmatriculare costa aproximativ 50$ pentru 2 ani.

Cele preferentiale"vanity",ar veni dublu(pentru 2 ani),dar depinde si ce tip este ca sunt mai multe tipuri poate ajunge si la 200$.

Legat de inspectie legea spune ca ai 7 zile sa il inspectezi de la cumparare(si nu conteaza daca a fost inspectat cu o luna inainte de fostul proprietar).

Mergi la inspection station(nu e un loc anume),sunt unii care au liceenta si aparatele de la stat pentru a inspecta vehiculele(Costa 29$ pe an pentru ca trebuie inspectat in fiecare an).

Acuma legat la prima intrebare nu pot sa iti arat un permis pentru ca fiecare permis arata diferit in functie de statul respectiv,nu sunt la fel(iti recomand google sa vezi diferentele).Permisul este 2 in 1 si buletin si permis,adica daca vrei sa calatoresti cu avionul de la un stat la altul arati permisul.

Edited by Laura6
  • Upvote 1

Laura6

Fiord ti-am trimis pm cu mai multe info!!

De ce primesc minusuri?Trebuie scris in public? :doh: Daca da,scriu nu e problema!!

Edited by Laura6

Laura6

Legat de raspunsul lui Cercetare la acest topic cu cele 3 videouri,as avea unele lucruri de comentat.

1.Legat de cele 2 fete care fac o descriere la "ce simte cineva cand primeste o doza de spray in fata",este pentru ca si ele au simtit pe propria piele cum este.O amintire care face parte din antrenamentul(Academiei de Politie din Sua).

2.La al doilea video legat de cei 2 suspecti si perchizitionarea masinii.O mica greseala,la ea,trebuia sa poarte manusi(un altul care facea perchizitia purta).Daca era in alt stat(oras),si supectul refuza sa i se faca perchizitie in masina,fara mandat politistul nu ii putea perchizitiona masina.

De asta tot spun ca la unele raspunsuri nu pot generaliza,din cauza ca fiecare stat are legi diferite.

Nu recomand filmele cu politisti pentru ca este o pierdere de timp,genuri de aceste emisiuni(show),este mult mai bun decat un film.

Sunt prea multe sa dau exemple,nu numai cu Politia din Dallas,dar si alte state,si recomand sa fie vizionate direct de pe canalul respectiv(cand este in reluare),decat de pe youtube.(asta daca nu e restricionat accesul in general pe site-ul canalului respectiv pentru cei care vor sa le vada din Ro)

In general ma uit foarte putin la TV,o data pe saptamana :) !!

Daca doriti pot cauta linkurile cu showurile direct de pe canal!!

Edited by Laura6

Marius

Poate vor și ceilalți să afle, dacă nu e secret. :)

Laura6

Scuze Marius,atunci mai raspund o data si aici. Intrebarea a fost urmatoarea:

Raspunsul este:

La varsta de 40-45 de ani nu mai poate intra.

In al doilea rand un transfer nu se poate,chiar daca ar fi mai tanar si are experienta din Romania pentru ca trebuie sa faca din nou Academia aici.Alte legi,alta pregatire etc.

Am sugerat sa se interseze daca poate lucra la o firma de detectivi care se ocupa cu fraude(asigurari sanatate etc),experienta din Romania ar putea fi un bilet spre acest job.

Dupa cum am spus si mai sus,un transfer este acceptat numai in Us Army,si asta numai dupa 11 ani serviti in Armata Romana,si sunt anumite criterii si conditii(Exemplu daca a fost in Afghanistan etc).

Edited by Laura6

Dr4cus0r

@ Laura6. Am o prietena in USA pe care am rugat-o sa se intereseze daca se poate achizitiona o vesta antiglont de acolo. Mi-a raspuns ca vestele antiglont au regim special asemanator cu cel al armelor. Intrebarea mea este daca este aceeasi regula in toate statele sau doar in unele si daca ne poti spune informativ ce preturi sunt la aceste echipamente de protectie.

Cristi

Nasol de tot, sincer. Bine ca a supravietuit.

gab0ne

@Dr4cus0r

In mod normal da sunt anumite reguli. Unele magazine iti cer legitimatie, sau un mod de a te identifica ca lucrator public. Dar sunt magazine care nu accentueaza pe acesti termeni si le vand oricum. Ca sa numai spun ca sunt multi agenti de paza care si ei sunt obligati sa poarte si trebuie sa isi cumpere. Asa ca fac exceptii... Acuma preturile difera de Nivelul vestei si ce fel de vesta. Ascunsa (sub camasa) sau Externa cu buzunare (peste camasa)? Preturile incep de la 300$+. In mod normal o vesta buna de baza ''externa'', nivelul 2A pe care o au politistii in patrula, costa in jur de 450$.

PS:Sunt din Canada dar aceste reguli sunt similare cu Statele.

Edited by gab0ne