Jump to content
POLITISTI.ro

Plata orelor lucrate sâmbata, duminica si sarbatorile legale

20val
 Share

Recommended Posts

Da, s-a stabilit sa se faca planificarea in asa fel incat sa nu existe ore suplimentare, sa nu aiba ipj-ul cheltuieli. Trebuie sa faca economie la biget. Sa dau libere dar nu se dau bani, cine nu face intocmai îi cam tremurä scaunul. Doar conducerea are dreptul la acel spor.

Problema care nu o inteleg este ca nu se platesc ore suplimentare dar cu sambetele si duminicile ce aveti domnule, ele sunt calculate ca oricare alta zi lucratoare.

nu se platesc ore suplimentare.Dar nu este normal sa fim si noi platiti ptr sambetele si duminicile lucrate ca multi alti bugetari?Mai avem o sansa azi .SPERAM

Sunt aproape 2 ani de cind am deschis acest topic.De la inceput am fost optimist,ca si aceasta institutie va respecta legea.Codul muncii ii pentru toti.Numai ca,aici,s-a mers din todeauna pe *servesc patria*,tacere,capul jos si mers mai departe.S-a dat o ordonanta,prin care se face o dreptate.Numai ca,acum, se gasec destui care sa interpreteze in fel si chip punerea in aplicare.Eu inca mai sper,ca in ziua de salariu,sa primesc banuti pentru zilele mentionate.

• Upvote 2

Off..nu mai inteleg nimic din postarile voastre...multe litere dar fara inteles..

Normele de aplicare exista la acest ordin?? 

Daca da... sa explice cineva care l-a citit... cum se aplica si in ce conditii...

Mai ales in cazul meu...lucrez in ture 24/72...daca intr-o luna lucrez, in tura,  numarul maxim de ore(norma lunara, de ex.168, 24X7=168), dar tura cade sambata duminica sau o sarbatoare legala, primesc ceva bani in plus sau ba???

• Moderator

Atât ordonanta cât si ordinul ministrului sunt făcute în bătaie de joc, doar pentru a bifa că s-au făcut. Să poată spune smekerii din minister că ei sunt preocupati de soarta politistilor, de problemele lor, de drepturile lor si asa mai departe. Numai că sunt date la misto, sunt redactate în asa fel încât să nu fie clare, ci interpretabile. În felul ăsta smekerii din minister (care nu lucrează în weekend sau în sărbători) s-au spălat pe mâini si si-au pus la adăpost ministerul ăsta infect de eventualele procese, tocmai prin prevederile introduse. Si uite asa, pot spune că ce ţinea de ei au făcut, fără ca amărâţii ce sărbătoresc revelionul, pastele, crăciunul, prin muncă să primească vreo compensatie pentru sacrificiul pe care sunt obligati să-l facă.

Câteva întrebări ... retorice, pentru jegurile ce au redactat aceste acte normative.

Dacă un politist ce lucrează în ture, cade de serviciu în ziua de Crăciun, conform planificării, asta înseamnă că acele ore lucrate fac parte din programul normal de lucru, corect? Păi cum se poate recupera o astfel de sărbătoare, oră pe oră, fără ca viitorul program normal de lucru al acelui politist să nu fie afectat? Unde mai este compensatia pentru că atunci când toată lumea sărbătoreste, politistul ăsta e la serviciu si nu împreună cu familia si prietenii?
Ce recuperare justă mai este aceea în care primeste oră pe oră într-o zi normală?
Atunci de ce a mai fost nevoie de aceste două acte normative perverse, dacă politistul nu primeste nicio compensatie pentru sacrificiul pe care-l face?

După părerea mea aceste acte normative sunt inutile si perverse, singurul lor scop a fost să le închidă gura si să aburească sindicatele. Ar trebui atacate în instantă.

• Upvote 6

Dragul meu coleg înțelege că aceste normative au fost emise fără aplicabilitate - nimeni nu poate munci 2-3 săptămâni legate fără liber și pentru a se asigura de acest lucru I.G.P.R. a dispus recompensarea cu timp liber! Noi nu vom lua sporul pe care îl iau angajații Electrica, CFR etc pentru ca noi nu avem așa ceva prevăzut în contractul colectiv de muncă semnat de dragii noștri lideri de sindicat!

Câți dintre noi cunoaștem faptul că zilele de concediu sunt calculate în zile lucrătoare (minus 3 zile față de prevederile anterioare) și multe alte sincope din noul CCM...

Realitatea este că nu se vrea, nici din partea Ministerului, nici din partea sindicatelor, da nici din partea partea noastră că nu-i instituție mai dezbinată ca asta. La noi corb la corb ÎȘI scoate ochiul! [cenzurat] d-lui Cănărău I. Restul sănătate... și să le dea Domnul ce gândesc nu ce scriu!

bataie de joc ordinara.....talpasul de la 12 ore va fi mereu bataia de joc a sistemului,fiindca cei ce fac cartile sunt cei de la 8 ore.....si au o mare durere in kur fata de  colegii lor....oare pana la ce nivel poate urca batjocura asta ??????

• Upvote 1

Vizirul am tot incercat sa raman calm citind postarile tele.

Esti pe niciunde.

Contract colectiv de munca? Unde in M.A.I. ?

Nu stiu ce ai scris de Canarau ca este cenzurat si nu vreau sa-mi dau cu parerea, dar nu te poti compara tu cu el!

Catalin singura rezolvare este plata acestor ore lucrate in zile de sarbatori legale, sambete si duminici.

Asa cum am mai dicutat, juristii din MAI si IGPR se fac ca nu pricep, una este compensarea cu timp liber ora pe ora de luni pana vineri asa cum ,,muncesc" domniile lor si alta este ,,compensarea" sambata si duminica.

Legiuitorul din aceasta cauza a prevazut in lege acest spor,,minim" de 75%, care poate sa fie si 100%, tocmai pentru a descuraja angajatorul sa te chemne la serviciu in aceste zile de sambata si duminica.

Parerea mea ca aceste acte normative nu isi aveau rostul atata timp cat in Codul Muncii este prevazut acest spor!

Deci acoperire legala aveau si pana acum.

Acest OMAI nu s-a negociat in forma actuala niciodata intre federatii si MAI!

Cine l-a semnat sa raspunda!

Fara bani si functii in Politia Romana nu se poate face performanta!

Restul sunt doar vorbe.

Edited by Elvis
  • Upvote 2

Despre dl Canarau am scris - o n o r - ! Ca este singurul sindicalist care mai face și altceva decât „dialog și negocieri” ...

Baza legală pentru sporul de diferențiere a muncii în timpul liber, chiar și recuperată cu libere în alte zile, este:

Art. 137 din codul muncii

(1) Repausul săptămânal se acordă în două zile consecutive, de regulă sâmbăta şi duminica.

(2) În cazul în care repausul în zilele de sâmbătă şi duminică ar prejudicia interesul public sau desfăşurarea normală a activităţii, repausul săptămânal poate fi acordat şi în alte zile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

(3) În situaţia prevăzută la alin. (2) salariaţii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de muncă sau, după caz, prin contractul individual de muncă.

(4) În situaţii de excepţie zilele de repaus săptămânal sunt acordate cumulat, după o perioadă de activitate continuă ce nu poate depăşi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de muncă şi cu acordul sindicatului sau, după caz, al reprezentanţilor salariaţilor.

(5) Salariaţii al căror repaus săptămânal se acordă în condiţiile alin. (4) au dreptul la dublul compensaţiilor cuvenite potrivit art. 123 alin. (2) .”

Noi nu avem acel spor prevăzut în ccm . . .  dacă avem ccm!!! Presupun că este tot meritul federațiilor sindicale!

Scuze pentru dezinformarea anterioară... citem din ccm-ul personalului contractual!

Dar de week-endurile muncite în mediul rural în sistemul permanență nu se mai aude nimic pe la sindicate???

• Upvote 1
  • Downvote 1

Dacă mai sunt colegi din mediul rural, spuneți-mi și mie cum se lucrează în alte județe că la mine în Vrancea se lucrează tot în sistemul de permanență. Adică schimbul II asigură și schimbul III și nu recuperează cele zece ore, între 22.00-08.00 iar în week-end un lucrător are program normal de opt ore zilnic și asigură intervenția, recuperând una / două zile în funcție de șeful de post, aflându-se astfel la dispoziția angajatorului, întrucât este privat de niște drepturi(de a părăsi localitatea, de a consuma băuturi alcoolice/medicamente, este obligat să mențină telefonul deschis și în zonă cu acoperire, etc). Conform art.111 din Codul Muncii această perioadă în care angajatul se află la dispoziția angajatorului se consideră timp de muncă.

Având în vedere cele de mai sus credeți că am avea vreo șansă să obținem acel spor, având în vedere că imposibilitatea recuperării cu timp liber este stabilită prin graficul lunar de servicii??? 

Nu e o practica unitara asta e clar si sunt grafice diferite de la o sectie rurala la alta in acelasi i.p.j.Problema principala este lipsa de personal si de aici apar tot felul de planificari, dupa cum il duce capul pe fiecare sef.Si la noi sunt situatii ambigue, ore neacoperite de o patrula si in care intervin pe rand agentii de la post urmand sa recupereze.Eu am zile in care sunt de la grupa operativa de azi la 08:00 pana maine la 08:00 , patrula cu un jandarm de la 16:00 la 24:00 si mai sunt si "criminalistul" sectiei.Caz concret apel la 112 [cenzurat], am constatat veridicitatea faptei ca patrulist, am efectuat cfl in calitate de criminalist si cercetari ca agent la grupa operativa.Jandarmul mi-a carat mapa.Oameni nu sunt ca sa se poata da liberele meritate si nici bani nu vor sa ne dea.

ok, nu vreau sa te contrazic... vrei sa-mi spui k la tine in ipj nu sunt subofițeri la mru, tehnic, atelier, sci, etc. care se apără de muște??? cel puțin sa ne dea sporul astă pentru orele nerecuperate nu?

• Upvote 1
  • Downvote 2

ok... agenți de poliție! eu sunt sigur că se pot efectua toate serviciile dacă s-ar vrea... lucrători sunt destui... câți lucrători, indiferent de corpul din care face parte nu sunt încadrați pe un post și lucrează pe altul??? Nu zic că nu trebuie să se muncească la posturi da să ne fie respectate sacrificiile și PLĂTITE!

• 2 weeks later...

Vizirule nu sunt suficienti oameni, nu mai spune prostii.Cat despre cei care figureaza pe un stat si lucreaza in alta parte cred ca sunt mult mai putini ca acum 10 ani de ex.Ce se poate observa e inmultirea functiilor la nivel central in timp ce la posturi sau inv.crim. raman aceleasi.Sincer astept sa vad ce smecherii vor face sa nu ne plateasca orele suplimentare

Edited by danezu
  • Upvote 1

Nu le vor plăti... La mine la Vrancea s-a sa emis o dispoziție prin care, pe lângă acel centralizator al orelor s-a cerut de la șefii direcți rapoarte prin care să motiveze de ce nu s-a recuperat cu timp liber, prin urmare ordonatorul de credite „le bagă pumnul în gură” să se recupereze sau eventual nici să nu înregistreze ore suplimentare(aspect confirmat și de un lider de sindicat local).

Cât despre oameni... într-adevăr sunt mai puțini decât acum 10 ani, dar faptul că încă mai sunt mă sâcâie enorm... plus că, la fiecare post trebuie un om să se ocupe de raportări că vin tot felul de solicitări pe mail... sistemul este la pământ!

Sunt mai mulți cei care contorizează rezultatele decât cei care le obțin!

danezule dacă vei studia ordinul ăla cu S privind creșterea capacității operaționale-puii mei, vei vedea clar că șefului îi revine obligativitatea a asigura minim 1/3 din personal etc, de asemeni de a gestiona corespunzător resursa umană, nu personalului de execuție! Când ai un șef care trage cot la cot cu tine, de drag muncești, dar când ai un șef de post (ca majoritatea) care se crede inspector șef și singura lui sarcină este să răspundă la tel. și să traseze sarcini... te ia capul și normal că începi să-ți cauți drepturile și să-i dai cu legea-n cap, uneori la propriu...

• Upvote 1
  • Downvote 1