Jump to content

Urmăriri ale suspectilor ce nu opresc la semnalele politistilor

arcan
 Share

Recommended Posts

Urmărire cu împuşcături în Timiş

Doi bărbaţi nu au oprit maşina la somaţiile polițiștilor, care au fost nevoiţi să tragă 11 focuri de armă. Chiar şi aşa, cei doi fugari nu au oprit. Într-un final, ei au abandonat autoturismul şi s-au ascuns într-o casă. Până la urmă, poliţiştii i-au prins, dar, curios, procurorii le-au dat drumul, considerând că infracţiunea nu este atât de gravă.

11 focuri de arma la Varias, in Timis. Un sofer a fugit cu masina de politisti si s-a refugiat in casa parinteasca!

http://www.opiniatim...ideo/06/11/2012

Unul dintre protagonisti este membru al forumului .Felicitari din partea mea!

• Upvote 7

Cred ca dupa ce a citit amanuntit si analizat expunerile de pe forum, individul a crezut ca a gasit metode de a jongla vigilenta politistilor. S-a adeverit a fi complet fals. Aviz amatorilor.

Daca te referi la protagonist ca fiind un politist care s-a aflat in timpul serviciului, atunci intr-adevar merita toate felicitarile.

Am luat in calcul ambele variante.

• Upvote 2

Evident...Nu felicitam un infractor.

Sa posteze cineva si actiunea de azinoapte din Bucuresti cu hotii aia.Este spectaculoasa si eficienta.Sper ca politistii implicati in accident sa fie bine.

MI-a placut raspunsul unuia dintre hoti cand l-a intrebat reporterul de ce il incatusaza politistul, ala raspunde: ,,Degeaba,,...

Partea haioasa e ca el inca era cu cagula pe cap.....hyhy

• Upvote 1

• Moderator

Urmărire pe străzile Capitalei după spărgători de magazine

Urmărire pe străzile Capitalei! Patru bărbaţi care erau suspecţi de 60 de furturi din magazine au fost blocaţi de poliţişti în trafic. Indivizii erau sub observaţie de mai bine de şase luni. Ca să fie siguri că nu vor mai scăpa şi de această dată, oamenii legii au intrat cu maşina în autoturismul hoţilor.

Neoprirea la semnalele polițistului trebuie să fie pedepsită de legea penală, așa cum se întâmplă în cele mai multe țări occidentale.

• Upvote 3

...

Daca te referi la protagonist ca fiind un politist care s-a aflat in timpul serviciului, atunci intr-adevar merita toate felicitarile.

Am luat in calcul ambele variante.

Ei hai ca acum ai fost simpatic.Ai un plus de la mine.

Mersi. Ce sa fac si eu, interpretez ceea ce se scrie. Ai spus ca "unul din protagonisti..." dar nu ai specificat si tabara careia ii apartine, iar pe acest forum sunt useri si dintr-o parte si din alta, adica si politisti si alte categorii socio-profesionale.

Intrebare pentru cei mai cu experienta: in cazul spetei de Timis cu baietii ce au abandonat masina cu nr: expirate si s-au ascuns in ceva curte, politistii chiar nu puteau sa intre dupa ei avand in vedere ca a fost infractiune in flagrant?cel putin asa am inteles din cele de la TV ca nu au intrat dup ei deoarece nu aveau mandat

Constitutia Romaniei la art.27 zice asa:

Inviolabilitatea domiciliului

ARTICOLUL 27

(1) Domiciliul şi reşedinţa sunt inviolabile. Nimeni nu poate pătrunde sau rămâne în domiciliul ori în reşedinţa unei persoane fără învoirea acesteia.

(2) De la prevederile alineatului (1) se poate deroga prin lege pentru următoarele situaţii:

a) executarea unui mandat de arestare sau a unei hotărâri judecătoreşti;

b) înlăturarea unei primejdii privind viaţa, integritatea fizică sau bunurile unei persoane;

c) apărarea securităţii naţionale sau a ordinii publice;

d) prevenirea răspândirii unei epidemii.

(3) Percheziţia se dispune de judecător şi se efectuează în condiţiile şi în formele prevăzute de lege.

(4) Percheziţiile în timpul nopţii sunt interzise, în afară de cazul infracţiunilor flagrante.

Din cate am inteles eu,nu a fost nici-un flagrant.Pur si simplu un echipaj a vrut sa opreasca acel autoturism deoarece conducea pe drumuriile publice cu placutele de inmatriculare expirate, care este o abatare a Art.85 OUG 195/2002,participantul la trafic a ignorat semnalele acustice si luminoase ale echipajului,fapt pentru care echipajul a plecat in urmarirea lui.Nu am auzit de nici-un flagrant,nu cred ca a fost vorba de un flagrant.

• Upvote 1
  • Downvote 2

• Membru

:))))) mai citeste o data art.85 din OUG 195/2002 Rep sau, mai exact, art 85 alin.1 din OUG 195/2002 Rep.

...eu as crede ca acolo este prevazuta o infractiune. iar infractiunile flagrante sunt de 3 feluri...

Din cate am inteles eu,nu a fost nici-un flagrant.Pur si simplu un echipaj a vrut sa opreasca acel autoturism deoarece conducea pe drumuriile publice cu placutele de inmatriculare expirate, care este o abatare a Art.85 OUG 195/2002,participantul la trafic a ignorat semnalele acustice si luminoase ale echipajului,fapt pentru care echipajul a plecat in urmarirea lui.Nu am auzit de nici-un flagrant,nu cred ca a fost vorba de un flagrant.

,,abaterea,, de care ne vorbesti se numeste...ghici cum? Infractiune?

Art. 85.

(1) Punerea In circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neInmatriculat sau neInregistrat, se pedepseste cu Inchisoare de la unu la 3 ani.

(2) Punerea In circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai cu numar fals de Inmatriculare sau de Inregistrare se pedepseste cu Inchisoare de la unu la 5 ani.

(3) Tractarea unei remorci neInmatriculate sau neInregistrate ori cu numar fals de Inmatriculare sau de Inregistrare se pedepseste cu Inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.

(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale carei placute cu numarul de Inmatriculare sau de Inregistrare au fost retrase sau a unui vehicul Inmatriculat In alt stat, care nu are drept de circulatie In Romania, se pedepseste cu Inchisoare de la 6 luni la 2 ani.

Edited by arcan

• Membru

conducatorul auto nu a oprit la semnal asa ca agentii au plecat in urmarirea lui putand astfel observa ca placutele cu nr de inmatriculare aplicate erau expirate, deci masina nu figura ca inmatriculata.Astfel, conducatorul auto a comis o infractiune la regimul circulatiei rutiere, politistii constatand o infractiune flagranta;

conducatorul auto nu a oprit la semnal asa ca agentii au plecat in urmarirea lui putand astfel observa ca placutele cu nr de inmatriculare aplicate erau expirate, deci masina nu figura ca inmatriculata.Astfel, conducatorul auto a comis o infractiune la regimul circulatiei rutiere, politistii constatand o infractiune flagranta;

Da,asa este,imi cer scuze,eu am inteles cu totul altceva,am inteles ca DjGalaxy a zis ca s-a facut flagrant!Am citit pe fuga printre randuri.Sorry

Acesta e motivul pentru care au reusit sa se ascunda in casa. Pentru ca nu i-au putut prinde cu loganul :D In SUA juca biliard cu ei si ii puneau sa plateasca si masinile politiei pe care le avariau incercand sa-i opreasca :D