Jump to content
POLITISTI.ro

Dan

Politistii rutieri sunt dotați cu PDA-uri cu care verifica rovigneta

Postare recomandată

Dan

Direcția Poliției Rutiere a început dotarea polițiștilor care desfășoară activități de poliție rutieră cu P.D.A.-uri cu care aceștia vor verifica pe loc existența sau inexistența rovignetei aferentă autoturismelor conduse pe drumuri naționale sau autostrăzi. Astfel la Serviciul Rutier din cadrul IPJ Vrancea polițiștii au fost deja dotați cu două astfel de PDA-uri cu care efectuează deja verificări în trafic.

Softul de pe PDA-uri care efectuează interogările în baza de date rulează sub denumirea de Sistemul de Emitere, Gestiune, Monitorizare şi Control a Rovinietei. Aceste PDA-uri au devenit în timp o necesitate pentru polițiști deoarece legea cerea expres efectuarea verificărilor în baza de date înainte de aplicarea unei sancţiuni.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

maxu08

nu am inteles niciodata de s-a dat in sarcina politiei verificarea rovignetei. este probkema cnadnr si existenta abribikdului nu are nici o influenta in desfasurarea traficului si respectarea legii privind circulatia pe drumurile publice.

suplimentarea de atributii este facuta aiurea. ca aceea cu verificarea concediilor medicale :)

• Apreciez 2

Link către postare
eduardpsih

Maxu, suntem de mult un fel de "moasa comunala" si facem si munca altora. Caci la noi ordinele, dispozitiile mai nou, se executa nu se discuta.

Link către postare
25tess

Eu cred ca principala sarcina Politiei Rutiere este prevenirea accidentelor rutiere. Cate accidente s-au produs din cauza lipsei rovignetei. Sa nu uitam ca prevederile OG 15/2002 au fost recent modificate si nu poti aplica decat o sanctiune la interval de 6 luni, plus ca trebuie sa calculezi si tariful de despagubire in euro. Probabil cei de la cnadnr sunt ocupati cu livrarea proceselor verbale de la camerele care verifica existenta rovignetei.

Daca tot vine iarna poate era mai util un parteneriat cu un service auto sa fim dotati si cu aparate pentru a verifica presiunea in pneuri, densitatea lichidului antigel, tensiunea la bornele acumulatorului auto samd

• Apreciez 1

Link către postare
maxu08

sau tensiunea arteriala a conducatorului auto :))

Link către postare
Elvis

Dragi colegi va sfatuiesc sa nu mai aplicati amenzi contraventionale pentru lipsa rovignetei.

Nu mai tarziu de acum cateva luni un coleg de la rutiera a fost cercetat administrativ pentru ca a a aplicat o sanctiune la OG 15/2002, iar juristul unitatii in loc sa mearga la proces atunci cand contravenientul a contestat in instanta procesul verbal de contraventie, i-a facut raport politistului si l-a bagat in cercetare administrativa pentru ca, atentie, contravenientul a castigat in instanta despagubiri de 300 de lei si a anulat procesul -verbal.

Asa ca cel mai bine este sa va vedeti de treaba, pentru ca exista un ordin al ministrului transporturilor care spune ca daca, conducatorul auto nu are asupra sa rovignieta iar politistul nu-l poate verifica in baza de date trebuie sa-i faca o fotografie , cu ce aparat nu stiu, si sa-l verifice ulterior.

Nu stiu cate judete au PDA -uri , insa la posturi sau la sectii sigur nu sunt.

Modificat de Elvis

Link către postare
Rusy

@25tess, nu mai exista taxa de despagubire in euro s-a scos, acum doar dai amenda si atat, nu se mai retine nici certificatul. Softul nu-ti arata daca a mai fost sanctionat, deci in continuare treaba e facuta de mantuiala. Posibil ca acele pda-uri sa fie la dispecerat, la noi asa e.

Modificat de Rusy

Link către postare
25tess

Asa cum a spus si Elvis bine ca stim cine raspunde: agentul din strada

Link către postare
Marius

Asta e o imbecilitate a celor ce conduc această instituție și au acceptat așa ceva. Nu e treaba polițistului să contribuie și să verifice colectarea taxei de drum. Asta nu înțeleg ”deștepții” din conducerea IGPR-ului.

Link către postare
eduardpsih

sau tensiunea arteriala a conducatorului auto :))

Maine-poimaine vom fi dotati cu spirometre, cu aparatura pentru verificat glicemia, colesterolul, sau vom face instant hemoleucograme. Abia astept sa ma intorc la munca, cu atata tehnica pusa la dispozitie.

Link către postare
DjGalaxy

O intrebare:dar noi ca lucratori ai Politiei Romane avand si competente pe rutiera vrand nevrand,ar trebui sa avem acces la o baza de date unde sa facem verificari pentru Asigurarile obligatorii auto?nu lucrez demult ,dar deja am intalnit nenumarate cazuri in care multi conducatori auto o dadeau pe ocolite ca nu o au la ei; ca au uitat-o acasa etc;

Link către postare
Elvis

DJGalaxy asa s-a intamplat in cazul colegului meu.

Si era gata sa plateasca 300 de lei din buzunar din cauza unor incompetenti care ne conduc.

Modificat de Elvis

Link către postare
eduardpsih

Dj, asigurarea obligatorie (RCA) este una, rovigneta alta. Un coleg de la rutiera poate oferi un raspuns cat mai complet.

Link către postare
bogdanCVB

Maine poimaine or lega de Logan si un utilaj din ala de trasat linii pe mijlocul drumului. Vom fi ca si omul orchestra :)) Asa-i cu astia mari ai nostrii: "Nu te pune cu prostul, ca are mintea odihnita..."

Link către postare
DjGalaxy

Da...stiu diferenta intre RCA si ROvigneta;;;intrebarea mea nu avea legatura cu topicu...dar mna am intrebat si eu ca si un fel de problema cu care se mai confrunta unu altu:)

Link către postare
arcan

Exista o baza de date acesibila de pe internet cu asigurarile.Vezi ca o gasesti ins ectiunea privata.Si tot acolo baze de date cu masini furate afara , din aproape toata Europa.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.