Jump to content
POLITISTI.ro

Dan

Spor pentru ajutorii sefilor de post care sunt numiti la comanda

Recommended Posts

Dan

As vrea sa aud si eu parerile voastre....sun ajutor sef de post la un post de politie si de curand seful meu a plecat in concediu iar eu am fost numit de catre acesta prin dispozitie scrisa la comanda postului de politie. Vreau sa stiu daca beneficiez de vreun spor salarial (indemnizatie de conducere stiam ca se numeste) pe perioada cat este seful meu in concediu si care ar fi cadrul si pasii legali de urmat. Va multumesc si astept sfaturile voastre.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marius

copman,

Din cate stiu, nu primesti nicio compesatie baneasca. :(

Elvis

Trebuie sa te imputerniceasca comanda inspectoratului si sa te asigure ca vei beneficia de drepturile salariale potrivit atributiunilor in plus pe care le vei avea.

Insa in Romania este posibil orice.

Pana la data cand vorbim au fost foarte putine cazurile cand s-a intamplat si numai in cazul sefilor.

Deci vei lucra o luna ca sef de post iar seful de post care este in concediu cand va baga cardul in perete va lua banii si pe munca ta.

Eu chiar am facut sesizari pe acesta tema si a ramas ca in gara.

Pe mine chiar m-au si sanctionat cat am fost sef de grupa.

Dar cu o floare nu se face primavara.

Cei de sus nu pricep decat daca le dai cizme in gura ,la figurat .

Auzi ,negocieri :ner: :ner: :ner: ca ei sa respecte legea.

Domnule Paraschiv lasati negocierile alea pentru politicieni si hai sa facem ceva.

Edited by Elvis

Cristi

Dar eu ca am lucrat si sase luni singur, atentie, singur, eu comandam, eu executam si bani am luat ioc? Si altceva...off topic...daca am avut elevi si am in practica, nu ar trebui sa iau vreun spor ceva? Ca am auzit ca unii tutori profesionali au luat/iau...?

Elvis

Din cate cunosc eu nu exista vreun spor pentru tutori.

Insa seful ar trebui sa tina cont la eventualele ,,recompense". :ner:

Cristi

Recompensa? Ce e aia?!

runya

- pentru copman :

indemnizatia de comanda o primeste numai politistul care ocupa o functie de comanda sau are imputernicire (prin ordin de personal ) pentru o functie de comanda. Iar imputernicire se da pentru o functie vacanta. Deci nu, nu merge daca seful este in concediu.

- pentru Kmcoio:

OMAI 665/2008 ( reglementeaza probleme de resurse umane) spune ca a fi tutore profesional face parte din atributiunile de serviciu . Asa ca .... nu exista nici o recompensa. In acest moment nu mai exista nici salariu de merit sau prima - acestea puteau fi acordate de sef.

• Upvote 1

Dan

bun si care ar fi dispozitia sau ma rog temeiul legal prin care indemnizatia de comanda o primeste numai politistul care ocupa o functie de comanda sau are imputernicire (prin ordin de personal ) pentru o functie de comanda??? merci

Trebuie sa te imputerniceasca comanda inspectoratului si sa te asigure ca vei beneficia de drepturile salariale potrivit atributiunilor in plus pe care le vei avea.

Insa in Romania este posibil orice.

Pana la data cand vorbim au fost foarte putine cazurile cand s-a intamplat si numai in cazul sefilor.

Deci vei lucra o luna ca sef de post iar seful de post care este in concediu cand va baga cardul in perete va lua banii si pe munca ta.

Eu chiar am facut sesizari pe acesta tema si a ramas ca in gara.

Pe mine chiar m-au si sanctionat cat am fost sef de grupa.

Dar cu o floare nu se face primavara.

Cei de sus nu pricep decat daca le dai cizme in gura ,la figurat .

Auzi ,negocieri :ner: :ner: :ner: ca ei sa respecte legea.

Domnule Paraschiv lasati negocierile alea pentru politicieni si hai sa facem ceva.

ai mare dreptate ar trebui sa ne mai interesam nu?

Dan

am mai citit si asta in Statutul Politistului

ART. 28

(1) Poliţistul are dreptul la:

a) salariu lunar, compus din salariul de bază, indemnizaţii, sporuri, premii şi prime, ale căror

cuantumuri se stabilesc prin lege. Salariul de bază cuprinde salariul corespunzător funcţiei

îndeplinite, gradului profesional deţinut, gradaţiile, sporurile pentru misiune permanentă şi, după

caz, indemnizaţia de conducere şi salariul de merit;

runya

Ordonanta 38/2003 - salarizarea politistilor, care ramane cea care reglementeaza salarizarea noastra (pentru ca 330/2009 - salarizarea unitara nu se aplica in totalitate) contine urmatorul articol:

ART. 10

(1) Poliţiştii care, potrivit prevederilor legale, îndeplinesc funcţii de conducere beneficiază lunar de o indemnizaţie de conducere reprezentând 10 - 50% din salariul pentru funcţia îndeplinită.

iar pentru imputernicire :

ART. 5

(1) Poliţiştii împuterniciţi să asigure îndeplinirea atribuţiilor funcţiilor prevăzute cu indemnizaţii de conducere beneficiază pe perioada respectivă de salariul pentru funcţia în care sunt împuterniciţi şi de indemnizaţia de conducere corespunzătoare funcţiei respective.

Imputernicirea se da cu ordin de personal in anumite conditii; voi incerca sa gasesc ordinul reglementeaza asta; dar in concediul de odihna sefii isi pastreaza indemnizatia de comanda deci cel ramas la comanda nu o poate primi si el.

• Upvote 1

Elvis

Runya la momentul cand vorbim , politistilor nu li se aplica nici prevederile Ordonantei 38, nici Ordinul 629 completat cu Ordinul 692, nici Legea 330/2009 ,nici Legea unica de salarizare si imi este teama ca nici vreo alta lege de salarizare de pe o alta planeta civilizata.

La momentul cand vorbim avem salariile inghetate la nivelul anului 2009 luna decembrie.

Pentru ca daca am fi fost salarizati dupa o lege care sa respecte bunul simt ......nu contabilitatea si normele MRU nu putea sa apara aberatia ca cel care a avut salariul de merit pentru activitatea din anul 2008 sa ramana cu el pana la adanci batraneti, adica sa nu piarda la salariu la fel ca ceilalti. Si este un exemplu care imi vine in minte.

Daca nu ma crezi intreaba un prieten de la MRU.

Cu respect. :emo-yessir:

Edited by Elvis

radusandu

@copman.

Nu, nu este vorba de o imputernicire. ci pe perioada CO a unui sef de post dvs, ati fost desemnat sa asigurati comanda postului.

Deci, nu beneficiati de prima de comanda. Aceasta se acorda numai acelui politist care este imputernicit de comanda unitatii pentru a exercita atributii de comanda pana la ocuparea unei functii de conducere care este vacanta.