Jump to content
POLITISTI.ro

Catalin

Medicul de familie in cazul politistilor

Recommended Posts

runya

Cererea completata de tine a fost prelucrata obligatoriu atat de serviciul financiar cat si de cabinetul medical, exista termen pentru aceasta raportare , se face lunar. Este o mare campanie de implementare a SIUI-ului (sistemul informatic national) inclusiv la nivelul CASAOPSNAJ.

Nu inteleg modul in care au hotarat sa-l implementeze, nu s-a inteles despre ce e vorba in cadrul unitatilor .

In ceea ce priveste inscrierea pe lista unui medic a sotiei si copilului tau, parerea mea este ca ai de facut urmatorii pasi :

- asigura-te ca nu sunt inscrisi la CASAOPSNAJ: completeaza din nou formularele pentru CASAOPSNAJ, fara sa-i treci la coasigurati, si depune-le din nou la financiar si cabinetul medical. Acum cativa ani eu am reusit sa-mi scot copilul de pe lista CASAOPSNAJ telefonic (am sunat la un numar de pe site-ul casei si i-am stresat pana cand mi-au spus ca l-au scos, asa ca poti incerca si tu)

- inscrie-i din nou la medicul civil ales de tine, cu documentele necesare .

Ar trebui sa mearga. Tine-ne si pe noi la curent.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

costyb

Salut,

Am o nelamurire si as vrea sa ma ajutati cu un sfat: sunt inscris la medic de familie civil (deoarece el chiar ma poate ajuta atunci cand am o problema, si are program in fiecare zi, pe care il si respecta; pe cand cel de la inspectorat nu prea il gasesti pe acolo), si zilele astea ma-m imbolnavit si am luat un concediu medical. de la servici mi sa spus ca trebuie sa merg cu concediul la medicul de la unitate pentru al viza. cand am fost la medicul de la unitate, acesta sa enervat ff tare pentru ca eu nu sunt inscris la el, dupa multe tipete, mi-a zis ca nu il poate aviza, in cele din urma l-a avizat. intrebarea este: e normal ca el sa fac un scandal pt ca eu nu sunt inscris la el, si daca nu vrea sa il avizeze, eu ce pot sa fac in acest caz? consider ca daca nu il avizeaza este un abuz din partea lui, si ar trebui anuntata o institutie pt a rezolva aceasta problema, dar care este acea institutie?

Va multumesc.

Elvis

Da, parchetul, pentru ca este obligat sa-ti vizeze concediul medical.

Doctorii astia ca sunt purtatori de uniforma si de foarte multe grade nu au nimic comun cu medicina.

Pentru ei nu suntem decat o afacere.

• Upvote 3

costyb

Multumesc mult pentru raspuns.o sa tin cont de el.

runya

Poti incerca si varianta cu parchetul, dar daca mai ai vreodata o problema de sanatate si centrul medical nu te ajuta, suna la Directia Medicala, care coordoneaza activitatea medicala din M.A.I.

http://www.mai.gov.ro/index07_9.htm

DOCTORUL

vedeti va rog comentariile facute de " DOCTORUL" la acest subiect , la subiectele anterioare.Va multumesc !

Deiu

Salutare tuturor! Cum as putea sa o trec pe sotie la intretinere si sa beneficieze de calitatea de coasigurata medical? Medicul unitatii nu e medicul nostru de familie. Sunt inscris la un medic civil care nu are contract cu CASAOPSNAJ. Care ar fi procedura de urmat la inscriere si ce documente trebuie întocmite?