Jump to content
POLITISTI.ro

Suspendare permis pentru neacordare prioritate pietoni

alexch4
Go to solution Solved by Marius,

Recommended Posts

Buna ziua!

Tatalui meu i-a fost suspendat permisul pentru neacordare de prioritate la o trecere de pietoni. Problema e ca a trecut dupa ce pietonii trecusera prin fata masinii, fara sa se apropie de ei suficient incat sa-i atinga sau streseze.

Intr-o asemenea situatie se suspenda permisul? Trebuie sa astepte pana pietonii termina complet de traversat si urca pe trotuar?

Multumesc!

• 5 months later...

Buna ziua ,

Mi s-a intocmit p v pentru neacordare prioritate de trecere pietoni si nepurtare centura cu suspendare permis pe 30 zile ca masura complementara .Mai scrie ca eram singur in masina si ca am fost filmat si inregistrat video caseta ... Recunosc ca nu purtam centura ,dar fata de faptul ca nu am dat prioritate pietonilor am serioase dubii , de aceea intentionez sa depun plangere contraventionala in instanta .In fapt , este adevarat ca am vazut pietoni angajati in traversare ,dar se aflau pe celalalt sens ,dar poate ma insel .As vrea sa va intreb din punct de vedere didactic ,ca sa nu mi se mai intample in viitor si la ce anume sa fiu atent :

1. Daca in speta sunt 2 benzi pe fiecare sens ,daca la patrunderea masinii pe marcaj pietonul pune calcaiul pe sensul de deplasare(pe cealalta banda,sa zicem banda 2, fara sa-si modifice directia de deplasare sau sa se opreasca brusc din cauza masinii care se deplaseaza pe cealalta banda ,banda 1)  este neacordare de prioritate sau nu ? Nu vreau sa par mai catolic decat Papa ,dar mie art de lege mi se pare ca se refera la persoana aflata pe sensul de mers in integralitate ei (adica in integralitatea persoanei ,nu doar calcaiul) si nu numai atat ,ea mai trebuie sa isi si schimbe si sensul de deplasare sau sa opreasca (definitia neacordarii de prioritate) ,dar poate ma insel . Eu am fost invatat ca prioritatea intervine numai in situatiile de conflict.De ex. sunt obligat sa dau prioritate de dreapta ,dau prioritate doar daca se afla in apropiere ,daca se afla la nspe mii de km si pot sa trec nu dau si nici nu datorez prioritate .

Adica ,daca din analiza filmarii s-ar putea retine ca exista o persoana pe sensul de deplasare ,dar pe cealalata banda la momentul patrunderii masinii mele pe marcajul longitudinal , dar care nu isi modifica directia de deplasare sau opreste ma poate ajuta in vreun fel ,fie ca inexistenta a neacordarii de prioritate sau macar circumstanta atenuanta ? Iata si textul de lege pe care ma bazez: (6 pct. 1 din O.U.G. 195/2002(Codul rutier), republicată
In aceste dispozitii este definita sintagma „neacordarea prioritatii de trecere”.

In aceasta dispozitie legala se arata ca:“În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, expresiile şi termenii de mai jos au următorul înţeles:

1.acordare a priorităţii – obligaţia oricărui participant la trafic de a nu îşi continua deplasarea sau de a nu efectua orice altă manevră, dacă prin acestea îi obligă pe ceilalţi participanţi la trafic care au prioritate de trecere să îşi modifice brusc direcţia sau viteza de deplasare ori să oprească”.)

Cu stima ,

Florin P.

• Marius featured and unfeatured this topic

"Adica ,daca din analiza filmarii s-ar putea retine ca exista o persoana pe sensul de deplasare"

(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a urmatoarelor fapte:
b) neacordarea prioritatii de trecere pietonilor angajati in traversarea regulamentara a drumului public prin locurile special amenajate si semnalizate, aflati pe sensul de deplasare a autovehiculului, tractorului agricol sau forestier ori tramvai ;

Nimeni de aici nu cunoaște ce s-a întâmplat acolo. Singurul care a văzut cum s-a întâmplat este polițistul care a luat măsura iar dacă el a întocmit proces-verbal, înseamnă că e sigur de ceea ce a văzut. Noi nu te putem ajuta nici pe tine, nici pe tatăl tău. Legea spune că se consideră neacordare de prioritare atunci când pietonii sunt în traversare regulamentară, prin loc special amenajat, marcat și semnalizat corespunzător, atunci când sunt pe sensul de deplasare al autovehiculului. Citește definiția priorității de trecere. 

Mai multe... Repet, nu te putem ajuta noi. Conform legii, tatăl tău poate contesta măsura luată la judecătoria localității, sau a sectorului, pe raza căreia s-a produs fapta. 

• 3 months later...

A pierdut procesul intre timp. Ca sa fie treaba buna, am patit si eu exact la fel, in aceeasi intersectie intre timp. Am incetinit si am lasat pietonul sa treaca prin fata masinii, apoi am plecat mai departe, dupa ce pietonul se indepartase deja cu vreo 2-3 metri de masina(se vede si in pozele trimise ca intampinare la contestatia mea de catre IPJ, cand am trecut pe langa el aveam cam 1,5-2 x latimea masinii). Explicatia suplimentara era ca am "ocolit" pietonul, desi acolo trebuie sa te incadrezi spre mijlocul drumului din cauza ca sunt masini parcate langa trotuar tot timpul. Probabil ca nu pot primi un raspuns pentru ca e clar cam ciudata interpretarea agentului care m-a lasat fara permis, dar macar sa stie si altii la ce sa se mai astepte.

Edited by Andrei80