Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Colaborarea dintre Politie si Jandarmerie

Recommended Posts

Horia

Cred ca va deranjeaza tare faptul ca noi jandarmii facem cam acelasi lucru ca si voi.

Ideea asta e doar in mintea voastra si te asigur ca e drum lung pana acolo.

Chestia cu raportarea rezultatelor din misiunile din programul Strada nu e asa cum o afirma unii pe aici. Atat politistul cat si jandarmul din patrula mixta raporteaza acelasi lucru. (inclusv sanctiunile aplicate de jandarm).

Alta minciuna si alta aberatie. Nu exista asa ceva, nu cunosc niciun politist care sa fi consemnat in raportul sau de activitate altceva decat sanctiunile si infractiunile constatate de el.

Pentru informarea dvs. practica asta de a raporta activitatea altcuiva ca si cum ar fi desfasurata de tine se numeste "raportari fictive" sau mai simplu spus "minciuni".

Cel mai probabil, dupa cum o recunoasteti, aceasta practica este prezenta doar in Jandarmerie.

Intrati pe forumul nostru si nu veti vedea un astfel de subiect in discutie pentru ca nu vedem nici o problema in a lucra cu voi.

Acest forum este dedicat politistilor si discutiilor dintre acestia. Probabil frustrarile te-au determinat sa-ti faci cont aici.

Nu ne intereseaza forumul vostru intrucat aici putem discuta tot ce dorim si ce ne intereseaza.

Vreti mocaneala pentru voi, familiile voastre si cunoscuti la concerte, la circ, la produse pe sub mana, la ofertele din marketuri. Asta deranjeaza pe contribuabil. De aia sunt vazuti mai bine jandarmii. Ei nu cer invitatii de la organizator cand acesta vine sa anunte o activitate culturala sau sa solicite sprijin. Astia amintiti mai sus ar trebui sa plece.

Se vede dupa modul de redactare si greselile gramaticale ale postului dvs. care este nivelul de pregatire si nu ma mira astfel de acuze si jigniri. :doh:

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

jandarm

Se vede dupa modul de redactare si greselile gramaticale ale postului dvs. care este nivelul de pregatire si nu ma mira astfel de acuze si jigniri. :doh:

Sony

Deci sa se inteleaga de toata lumea ca "jandarm" are masterat! (Facem reclama daca asta se vrea)

Edited by Sony

Catalin

Nu ştiu şi nici nu mă interesează prin ce scară de bloc ai absolvit acel master. Oricum, nu te ajută să recuperezi lacunele căpătate în pregătirea scolară primară.

Totusi, cunoaşterea regulilor de bază privind exprimarea în scris este ceva elementar pentru orice român.

[...] master facut in stinte penale. pe de alta parte sincer cred ca esti [...]

Se scrie "ştiinţe penale"

De asemenea, orice propoziţie nouă, adică imediat după ce ai pus punct, începe cu literă mare.

Acestea sunt două greşeli elementare, pe care ai reuşit să le faci într-un post de două rânduri, stimabile absolvent al unor studii de masterat. E jenant.

Vrei să pari altceva decât ceea ce eşti.

Pe de altă parte, frustrările sunt acolo la tine, pentru că tu eşti cel care si-a făcut un cont pe un forum adresat unei alte categorii profesionale, tu faci nişte aprecieri privind activitatea unei persoane pe care nu o cunoşti, dar totuşi ştii că nu îşi face treaba. :doh: Sau poate eşti rudă cu vrăjitoarea Mercedesa şi în acest caz îmi cer scuze. :lol:

Sincer, eşti penibil şi nu faci altceva decât să confirmi afirmaţiile negative la adresa jandarmilor, postate pe aici.

Hai să-ţi mai spun ceva interesant, eu şi probabil mulţi alţi poliţişti, nu doresc să conlucreze cu jandarmii. Pentru simplu motiv că nu văd niciun beneficiu din această colaborare.

hefaistos

hefaistos, jandarmi nu au pregatirea necesara muncii de politie. Cel mai bine ar fi sa repartizeze la posturile de politie absolventi ai scolilor de politie.

Ce sa faci cu un jandarmm la postul de politie, cand ei habar nu au ce inseamna un MS, RTUP etc.

Ei hai ,nimeni nu s-a nascut deştept (ce bine ca ia diacriticile ),e mai bine ca la un post comunal sa fie in cel mai fericit caz 2 politisti?Cred ca toti s-ar face luntre si punte sa-l invete !

Catalin

Da, dar nici acei absolvenţi nu s-au născut învăţaţi, diferenţa este că ei au idee despre ce e vorba. De ce trebuie să piardă timp poliţiştii cu experienţă, să îi explice şi să-l înveţe pe unul de la zero, nu intră în atribuţiile lor şi nici nu sunt profesori, există persoane calificate care să facă acest lucru.

Cred că ar fi mult mai bine dacă s-ar schimba această politică a ministerului şi nu s-ar mai transforma aşa peste noapte în poliţişti tot felul de persoane din alte instituţii. Această meserie dacă vrei să o faci cum trebuie, nu e aşa usoară precum se vede din afară.

Elvis

Daca nu sunt indiscret, poate domnul jandarm sa ne puna un format pdf cu diploma de master?

Sa avem si noi o vedere de ansamblu.....domnule jandarm nu va cunosc si nu o sa va atac pentru ca nu ar fi corect, insa concluzia este simpla ,toata lumea vrea sa lucreze cu politisti in patrula,jandarmii ,frontieristii,politistii comunitari etc.. Puneti-va intrebarea simpla: de ce? Pentru ca nu au de invatat nimic de la politistii care sunt asa cum ii descrieti. Personal nu am nimic cu jandarmii de la talpa, din iarba , insa mai sus la nivelul norilor aveti probleme grave.

In speranta ca putem sa fim prieteni , as zice ca trebuie sa mai reflectati si o sa constatati ca s-ar putea sa am dreptate. Sa auzim numai de bine. :emo-yessir:

rustic

Noaptea trecuta am prins in flagrant o persoana care furase mai multe sticle de bauturi alcoolice dintr-un magazin, au fost adusi la sediul politiei iar cand sa incepem sa facem documentatia necesara normal si logic daca tot suntem o patrula (politist si jandarm) era sa impartim si munca in mod egal,dar surpriza.Jandarmul era "tufa de Venetia" in materie de intocmirea actelor premergatoare,bun trecem peste asta ma ocup eu de tot ce inseamna acte premergatoare iar la sfarsit jandarmul isi trece si la el in raport ca are un flagrant ca sa nu mai zic de faptul ca a trebuit sa il trec si pe el in P.V. de constatare.(ca vorba aia doar suntem o echipa nu?)

P.S. Niciodata nu le-a fost mai bine jandarmilor ca acum, nu au nici o gija ,fara raspundere deoarece are sef de patrula politist, stau in dreapta in masina iar dupa 2 ore de patrulare ii apuca cascatul si se gandesc la somn intrucat are cine sa il plimbe cu masina.

jandarm

Nu ştiu şi nici nu mă interesează prin ce scară de bloc ai absolvit acel master. Oricum, nu te ajută să recuperezi lacunele căpătate în pregătirea scolară primară.

Totusi, cunoaşterea regulilor de bază privind exprimarea în scris este ceva elementar pentru orice român. Se scrie "ştiinţe penale"

De asemenea, orice propoziţie nouă, adică imediat după ce ai pus punct, începe cu literă mare.

Acestea sunt două greşeli elementare, pe care ai reuşit să le faci într-un post de două rânduri, stimabile absolvent al unor studii de masterat. E jenant.

Vrei să pari altceva decât ceea ce eşti.

Pe de altă parte, frustrările sunt acolo la tine, pentru că tu eşti cel care si-a făcut un cont pe un forum adresat unei alte categorii profesionale, tu faci nişte aprecieri privind activitatea unei persoane pe care nu o cunoşti, dar totuşi ştii că nu îşi face treaba. :doh: Sau poate eşti rudă cu vrăjitoarea Mercedesa şi în acest caz îmi cer scuze. :lol:

Sincer, eşti penibil şi nu faci altceva decât să confirmi afirmaţiile negative la adresa jandarmilor, postate pe aici.

Hai să-ţi mai spun ceva interesant, eu şi probabil mulţi alţi poliţişti, nu doresc să conlucreze cu jandarmii. Pentru simplu motiv că nu văd niciun beneficiu din această colaborare.

Imi cer scuze pentru incercarea mea de a imbunatati relatiile dintre cele doua arme. Pot doar sa mai afirm faptul ca am un respect deosebit pentru cativa politisti, cunoscuti de-ai mei. Nu am nimic de demonstrat nimanui cu privire la studiile mele. Nu am afirmat acest aspect pentru reclama. Imi cer scuze si privitor la greselile de ortografie. Din graba au fost comise. Fata de modul de recrutare actual in randurile cadrelor MAI tin sa va informez ca am sustinut un examen la admitere la materia ,, Limba si literatura romana,, iar nota obtinut este de lauda. Afirm asta fara a aea intentia de a-mi face reclama. Sa stiti ca in continuare voi interveni cu acelasi profesionalism in sprijinul politistilor care o iau pe cocoasa de la interlopi si tigani in ciuda caracterului uracios pe care il aveti. Acesta a fost ultimul meu comentariu aici, pe forumul vostru, indiferent ce alte acuze mi se vor mai aduce. Sper ca timpul sa iba rabdare cu voi iar intelpciunea sa va gaseasca. Voua, celor care va simtiti jigniti de cele afirmate anterior de catre mine, voua va este adresata intreaga mea pledoarie. Va doresc rezutate pozitive in activitate, fara A.N.

Administrator

jandarm, daca pana acum nu ai remarcat, acest forum este dedicat politistilor.

Catalin

Jandarmule vorbesti despre ceva ce voi doar ati auzit.

Asta e diferenta, tu doar ai auzit de dosarele cu AN, pe cand noi lucram in ele. Iar la acest capitol politia romana este printre cele mai eficiente din Europa.

Voi jandarmii nici nu ar trebui sa deschideti acest subiect, pentru ca e ceva despre care doar ati aflat ce semnifica acele doua initiale.

Iti spun un "secret": acei suporteri pe care ii fugariti cu bastoanele nu sunt interlopi. In acel domeniul unde aveti competenta cu adevarat si nu mai puteti raporta rezultatele muncii altora, se vede foarte bine cat de capabili sunteti. S-a ajuns in situatia in care un om serios nu isi poate duce sotia sau copilul la un meci de fotbal ...

Asa ca ar fi mai bine sa va preocupe mai mult domeniile in care aveti competente exclusive si sa depasiti stadiu asta de "I wanted to be a policeman, but I'm just a soldier "

PS: chiar daca una din probele de admitere a fost gramatica limbii romane, nu se vede ... chiar si in ultimul tau post ai cam uitat sa pui cateva litere. Sau probabil se datoreaza postarii inainte de a servi micul dejun? :lol:

Rookie

Hai sa va spun o intamplare haioasa privind felul cum percepe populatia diferenta dintre cele doua institutii.

Sotia mea, are printre colegele de la seviciu si una al carui barbat este jandarm. Intr-o zi cand stateau la o cafea, colega respectiva le povestea despre baietelul ei, spunand ca e foarte multumita de rezultatele scolare, ca diriginta e mandra de felul in care invata baiatul. Toate bune, pana cand femeia a adus in discutie viitorul copilului, mai precis faptul ca nu stie catre ce meserie sa-l indrepte pe copil, dar ca s-a gandit sa-l convinga sa urmeze o cariera in jandarmerie, intrucat ii plac armele, filmele de acest gen, etc.

Ei atunci, o alta colega, ale carui rude sau cunoscuti nu au legatura cu niciuna dintre cele doua institutii, i-a replicat spontan fara sa realizeze pe moment ca sotul femeii este jandarm, urmatoarele:

"Pai mai ......, daca tot zici ca invata bine copilul si e destept, fa-l si tu politist ... nu jandarm" :ner:

Miadry

WOW!

Marturisesc ca am ramas putin socata. Stiam dinainte ca politistii nu se au prea bine cu jandarmii, dar vad acum ca voi nu va "inghititi" deloc. :huh: Nu o sa fac nici un comentariu fiindca nu e de competenta mea, doar ca, nu inteleg, nu sunteti toti de aceeasi parte a legii?

Stiu ca suna a dulcegarie, dar "why can't we all just get along?" :)

Catalin

Adriana e la fel ca şi într-un restaurant, dacă un bucătar începe să facă o ciorbă, dar vin şi se amestecă mai mulţi şi fiecare mai pune câte un ingredient, nu va ieşi niciodată o ciorbă gustoasă. Iar blamat este numai unul de către clienţi, respectiv cel care şi-a asumat răspunderea preparării ei. Până vor înţelege acest lucru şi cei de pe la înălţimi şi vor renunţa la a mai carota lucrurile prin neclarificarea exactă a acestor competenţe, de teamă să nu-şi piardă scaunele călduţe, nu va ieşi nicodată o ciorbă gustoasă, vom avea numai lături. :lol:

hefaistos

Maa ,parca sunteti divortati !

Pe de alta parte stiti ca la jandarmi se afla multi colegi care au fost mutati de Dejeu in 97 si care ar vrea sa vina inapoi dupa un binemeritat sejur la statiune (multi au fost ajutori si nu au visat la atatea libere niciodata ),domnilor sindicalisti va rugam luati masuri ,o forta principala de ordine publica trebuie sa aiba efective complete ,complementarii vad ca au multi oameni disponibili ,haideti sa fim toleranti si sa credem ca daca vor veni la noi vor fi folositori !

Elvis

Domnule Hefaistos dvs sunteti sindicalist? :blink:

Miadry

Adriana e la fel ca şi într-un restaurant, dacă un bucătar începe să facă o ciorbă, dar vin şi se amestecă mai mulţi şi fiecare mai pune câte un ingredient, nu va ieşi niciodată o ciorbă gustoasă. Iar blamat este numai unul de către clenţi, respectiv cel care şi-a asumat răspunderea preparării ei. Până vor înţelege acest lucru şi cei de pe la înălţimi şi vor renunţa la a mai carota lucrurile prin neclarificarea exactă a acestor competenţe, de teamă să nu-şi piardă scaunele călduţe, nu va ieşi nicodată o ciorbă gustoasă, vom avea numai lături. :lol:

Aha, am inteles. :) Noi chiar azi am avut o stire de la IPJ-ul nostru despre o actiune comuna a Politiei si Jandarmeriei. In momentul in care am deschis comunicatul, chiar m-a bufnit rasul, amintindu-mi de ce citisem cu o seara inainte aici.

hefaistos

Nu nu sunt sindicalist ,m-am adresat sefilor de sindicat ce au un cuvant de spus sus la minister!

Elvis

Pai atunci domnule Hefaistos in ce calitate va permiteti sa faceti acuzatii?

Eu stiu ca daca nu votez ,nu vorbesc. Platiti cotizatia, veniti la mitinguri, fiti un membru de sindicat activ si abia mai la urma sa acuzati pe cineva.

Dar in ultima perioada cei care nu fac parte din niciun sindicat, bine nu ca ar avea habar cu ce se mananca, sunt cei mai vehementi contestatari.

In privinta masurilor, liderii de sindicat nu sunt croitori si nu ei iau masuri. Dar se vede foarte clar ca si in cazul dumneavoastra cultura sindicala lipseste cu desavarsire. Atata timp cat liderii nu vor fi sprijiniti de TOTI politistii este foarte greu sa schimbe MENTALITATI. Dar spre rusinea politistilor , liderii i-au invatat pe membrii de sindicat ca trebuie sa si respire in locul lor.

In speranta ca nu am fost prea dur, iar dvs ati receptionat corect mesajul meu va stau la dispozitie cu orice fel de lamuriri. Cu deosebit respect. :emo-yessir:

Edited by Elvis

hefaistos

ELVIS : ce acuzatii am facut ? Tu stii sa citesti sau numai sa scrii?Si eu care sunt purtator de ochelari (nu de cal )! M-am adresat liderilor de sindicat ,le-am sugerat sa faca lobby pe langa ministru in vederea obtinerii de colegi ,care vad ca la alte institutii sunt chiar peste numar ,vezi ca la op ni se trimit jandarmi cu mult peste numarul politistilor !

Nu te mai aprinde asa tare daca nu intelegi poti spune : n-am inteles ,mai explica o data !

Elvis

Sa speram ca am inteles eu gresit, dar dupa cum ai scris crezi ca liderii sindicali se duc pe la minster sa mai manance o gogoasa ,sa mai bea o cafea cu secretara ministrului ,sa mai faca o glumita cu domnul chestor. Afla pentru tine ca daca nu erau aceste sindicate ,bune sau rele cum sunt ,situatia politistilor era acum fara rezolvare.

In cazul in care tu nu ai inteles, poti cere ceva liderilor cand esti membru de sindicat. Te-am intrebat daca esti membru. Daca crezi ca poti lupta cu sistemul hauiduceste te inseli.

Treaba asta cu negocierile a cam expirat pentru ca ne-au mintit de fiecare data domnii din minister. Trebuie sa trecem la actiuni mai dure. Dar pentru asta liderii trebuie sustinuti de membrii de sindicat ,iar in cazul tau ar fi vremea sa te inscrii si tu undeva.Cu deosebit respect :emo-yessir:

Marius

hefaistos de ce sa vina in politie oameni din cadrul altor institutii, care nu au pregatirea necesara, cat pot venii absolventi ai scolilor de politie si din Academia de Politie?

hefaistos

Asa ar fi normal : liderul de sindicat sa-i comunice ministrului realitatea din teren si solutii posibile !

Oricat de multi absolventi vor veni anul acesta tot nu vor fi deajuns ,sunt multe posturi comunale cu 1 si 2 politisti cand ar trebui sa fie minim 5.

lextranus

Sunt politist si sincer nu mi-as fi permis sa ma inscriu pe un forum al altei comunitati, asa cum au facut altii de pe aici.

Lucrez ca sef de post la o politie comunala si am un ajutor care s-a transferat de la Jandarmi este un om de toata isprava si arata ca vrea sa invete adevarata munca de politie. Mi-a povestit de caprareala din cazarma de jandarmi si din acest moitiv a optat pentru a se transfera la politie.

Am participat la o sedinta cu repezentanti ai Politiei si Jandarmeriei si acolo am auzit dorinta cea mai arzatoare a jandarmilor aceea de a avea calitatea de politisti judiciari, sper din tot sufletul sa aiba aceasta calitate si sa ii vad cum vor avea curajul sa se infatiseze cu un dosar in fata procurorului si sa ii faca de ras cu prostiile pe care le scriu in procesele verbale de depistare, cat despre cercetare la fata locului nu au auzit. Am primit prin parchet cateva depistari ale jandarmilor si dupa ce am citit materialul inaintat si am audiat persoanele in cauza si asa zisii martori asistenti a trebuit sa fac artificii pentru a nu sesiza parchetul militar pentru falsurile grosolane si nesimtite pe care le-au putut face,sincer nu cred ca acea colaborare asa de mult trambitata va functiona vreodata, in urma unor actiuni comune am primit la post o duba cu 10 jandarmi, noi eram doi politisti si am sugerat sa ne impartim in doua echipe din care sa faca parte cate un politist si cinci jandarmi ,au refuzat categoric aveau ordine sa fie toata grupa tot timpul asa ca am patrulat noi cu masina politiei si ei cu a jandarmeriei, in loc sa acoparim un spatiu mai mare cu mai multa eficienta am patrulat ca prostii cu doua masini.

Am o intrebare pentru toti colegii politisti care sunt pe forum, ce infractiune credeti ca savarsesc domnii jandarmi care pazesc conductele de titei si pe care gasesc mereu cate o instalatie artizanala montata in timpul serviciului lor fapt pentru care politia se mai incarca cu inca un AN?

As mai vrea sa va spun un lucru domnillor politisti care lucrati cu jandarmi sau aveti zone in care desfasoara activitati si jandarmii, sa stiti ca pentru fiecare din noi mai ales cei de pe la posturile comunale fac cate un raport ca si cum suntem in MS la ei, tot timpul ne vor considera corupti si gata sa luam spaga, nu ne vor inghite nici o data si vor profita de fiecare data sa denigreze sau sa faca informari pe la parchete despre noi, vorbesc din experienta, am dat cu subsemnatul pe la parchet din cauza unor denunturi facute de un jandarm , si dupa ce s-a probat ca nu am nici un amestec si mi s-a adus la cunostinta NUP, procurorul a refuzat sa faca cercetari pentru denuntare calomnioasa pe motiv ca jandarmul si-a facut datoria sa denunte chiar si in mod calomnois un politist. Nu am sa neg niciodata calitatea de politist si nu am sa cersesc indurare ca jandarmii care sunt colegi doar atunci cand ii depistam pe sosele cu diferite abateri. Imi pare rau ca nu merge treaba asa cum ar trebui in aceasta tara.

• Upvote 2

ayrton

.... Mi-a povestit de caprareala din cazarma de jandarmi si din acest moitiv a optat pentru a se transfera la politie....

suntem in mileniu 3,caprareala de care vb se facea pe vremea militarilor in termen,intre ei,nu are de-a face cu cadrele sau se facea in scolile de militie acum 22 ani,cand trebuia sa stai " cu copca in gat " ,cu boneta in cap ,sau trebuia sa mergi cu grupa la baie..