Jump to content
POLITISTI.ro

Daţi-ne vestele antiglonţ înapoi - vrem să ajungem întregi acasă!

Marius
 Share

Recommended Posts

daca vreti si se ajunge la asa ceva, ma ofer cu consultanta si poate chiar mai mult pentru aducerea lor in tara, vamuire, livrare...

• 3 weeks later...
  • Moderator

Se pare că toată treaba se pune în mișcare numai după puțin scandal media. Aceasta este soluția pentru ca rotițele să se pună în mișcare, iar "specialiștii din birouri" să modifice prioritățile. După ce am primit câteva veste recondiționate, ce au primit sistem molle și tot ce trebuie, vor mai ajunge și câteva noi-nouțe.

• Membru

Asa arata memoriul :

Domnule Prim Ministru

al

României

Sunt agent de politie in cadrul MAI de doi ani de zile dupa ce am absolvit cursurile Școlii de agenti de poliție ,,Vasile Lascăr,, Câmpina. Am urmat această carieră deoarece iubesc meseria de polițist chiar și cu toate neajunsurile ei pe care le-am întâlnit de când sunt în sistem.

În urmă cu ceva timp însă comunitatea politiștilor a mai suferit o lovitura: putinele veste antiglont care au mai ramas in dotarea Poliției Române au fost retrase pe motiv că au ieșit din termenul de garanție. Refuz sa cred aceea ca nu sunt bani sau ca cineva este lipsit de interes cu privire la soarta fortelor de ordine de la noi din tara. Iata si cateva impresii extrase din viata reala a politistilor adevarati cu privire la acest eveniment/decizie :

,,în urmă cu ceva timp, a fost emisă o dispoziție de către Direcția de Logistică, prin care s-a dispus retragerea vestelor antiglonț ce au depășit termenul de folosință. Ca urmare a acestei dispoziții, cei de la Serviciul Logistică ne-au retras aproape toate vestele antiglonț pe care le aveam în dotare.Pentru ca bătaia de joc să fie maximă,

zilele trecute ne-au comunicat cei de la Logistică că în scurt timp vor dispune și retragerea vestelor rămase, fără să primim altele în loc.

Mă întreb așa retoric, cum au ajuns mințile ăstea crețe din conducerea acestei instituții la concluzia că e mai bine să nu avem deloc veste antiglonț, decăt să folosim unele ce au termenul de foloșință depășit!?

Domnilor chestori, dați-ne vestele antiglonț înapoi!!!

Ne mulțumim și cu cele vechi dacă altele mai bune nu sunt, pentru că vrem și noi să ajungem întregi acasă. “

,,In birourile cu aer conditionat de la etajul cinci exista o sansa infima de a fi impuscat sau injunghiat de infractori, insa risti sa mori de sedentarism, e si asta un risc, nu? E strigator la cer, politistii sunt trimisi in strada sa se lupte cu infractorii efectiv cu pieptul gol, intrucat vestele antiglont si alea putine, au expirat, sprayuri lacrimogene nu mai sunt sau sunt expirate de minimum 5 ani, munitia se opreste in tintele de carton, pistoalele sunt mai batrane decat majoritatea politistilor si asa mai departe. Sunt curios ce ar crede omologi de-ai nostri de peste hotare si cum s-ar simti sa lucreze cu "dotarile" noastre si in conditiile noastre de munca?

Domnilor chestori, poate ar fi bine sa ne retrageti si pistoalele, ca sunt vechi, expirate si nu avem nevoie de ele, ca ne aparati dumneavoastra din birou. RUSINE!!

De ce le-au retras si vestele alea putine, dar vechi si expirate? Pentru ca e mai greu sa explici, intr-un eventual scandal mediatic iscat in urma (doamne fereste!) impuscarii unui politist echipat cu o vesta expirata (atunci domnii de sus ar trebui sa dea explicatii de ce nu s-au innoit stocurile si asa mai departe) decat a impuscarii unui politist care nu a avut in primul rand o vesta antiglont.(riscurile meseriei, doar sunt stipulate si in fisa postului, nu?). Asa, le-au retras, ei s-au spalat pe maini, nu sunt fonduri, Dumnezeu cu mila. Stiu, suna amar, dar in ochii alora de sus suntem priviti ca niste statistici, cifre pe hartie. Cine crede altceva ori e naiv ori nu lucreaza la noi. “

,,eu propun semnarea unei petitii pentru achizitonarea de veste antiglont NOI pentru TOTI ”

,,Problema este că acelea care erau, aşa puţine, au fost retrase chiar şi din ele, că aveau termenele expirate.Adică, după ce că nu există veste antiglonţ pentru toţi, sunt retrase chiar şi cele existente, sub motivaţia că le-a expirat perioada garantată de producător, adică se preferă de către deştepţii de sus, ca poliţiştii să intervină mai bine fără veste antiglonţ deloc.”

,,CINE din Logistica a testat vestele iesite din garantie?Producatorul, evident ca da o perioada de garantie, dar NU spune ca la terminarea ei, vestele devin doar balast.Producatorul kevlarului da si el un temren,dar nici el nu spune ca in urmatoarele luni ele sunt inutile. Calitatile balistice se pierd foarte greu.Si sa nu uitam,ca producatorul trebuie sa mai vanda si alte veste,ca doar nu o fi prost sa dea garantie nelimitata la ele.Pentru cei din birouri, care nu au habar de balistica,sau de proprietatile protectiei balistice,le e usor sa se spele pe maini.

A dori sa stiu care dintre voi,veti avea pe maini sangele unui politist impuscat in misune pentru ca vesta i-a fost retrasa?Nu era mai logic sa se ia legatura cu producatorul, sau mai bine sa se faca cateva teste de poligon,care teste vor demonstra ca vestele nu si-au pierdut calitatile ?Crezi tu ca pieptul gol este mai protejat decat acoperit cu o vesta chiar si iesita din garantie?Inainte sa luati, dati.

Asa ati facut si cu vizorii antiglont. I-ati luat si dusi au fost...”

Astept de la dumneavoastra un raspuns si o solutie pentru acest discomfort creat oamenilor legii de la nivel de tara care inca mai lucreaza la orice ora din zi si din noapte doar pentru ca iubesc aceasta meserie- cea de politist.

Va multumesc !

Si azi am primit Raspuns:)

Asa arata raspunsul:

si azi am primit si comunicare;Asa arata comunicarea :

,,Referitor la memoriul dumneavoastra, va facem cunoscut fatul ca a fost transmis, spre competenta solutionare,MINISTERULUI ADMINISTRATIEI SI INTERNELOR, solicitand luarea masurilor legale ce se impun.

Urmeaza ca, in termenul legal, institutia sesizata sa comunice Secretariatului General al Guvernului si dumneavoastra solutia adoptata.,,

• 4 weeks later...

Poți să-mi spui, te rog, dacă există vreo dispoziție ori vreun ordin care să îmi interzică să port o vestă antiglonț achiziționată de mine?

Problema se pune daca ai de unde cumpara. Conform celor de la Viper Shop, cand te interesezi de un pachet balistic, iti arata pretul 0 lei si mentiunea "Potrivit Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului, nr 158/1999, aceste produse fac parte din categoria produselor militare supuse regimului de control al Ministerului de Externe și sunt destinate doar instituţiilor de stat."

• Moderator

O.U.G. 158 din 19 octombrie 1999 privește regimul exporturilor si importurilor de produse strategice.

Gaseste o asociatie sau organizatie care sa o cumpere si sa o doneze politiei pentru tine.

Sa faca o sponsorizare in ,,natura."

Adica vesta antiglont.

incercati la stimpex. cel putin astia respecta/se incadreaza in specificatiile tehice ... in plus de asta, furnizeaza veste politiei romane de ceva timp.

• 1 month later...
  • 2 months later...

Buna seara domnilor !! Postez la acest topic din postura de politist rezervist care a lucrat 25 de ani in operativ. Niciodata...dar niciodata pe cei de la etajele superioare nu i-a interesat prea tare ce se intampla cu "talpa"ca sa zic asa. Daca nu veti fi uniti si....din pacate generatia noastra nu a fost (sunt promotie 83)...nu sunt chiar "ëxpirat"...in 83 aveam 21de ani...nu o sa reusiti sa faceti nimic ! Faceti galagie prin orice fel de metode legale daca vreti sa fiti auziti...presa este cea mai buna modalitate dar...atentie  ce ordine sau alte hartii dati presei, pentru ca din cate stiu eu ordinele sunt interne au caracter intern...cu un 0 sau 00...si stiti prea bine ce inseamna asta ! Ce sa mai zic...in toti anii astia...am avut dotarea standard...catuse cumparate de mine...aduse de prin Turcia...ham si toc de pistol facute la comanda la unul de avea o "pielarie"...spray cu piper cumparat de pe la en-gros cand inca se mai gaseau acolo...mai aveam putin si ne cumparam si pistoale...cu Carpatiul ce sa faci... cu masinile proprietate personala alergam dupa hoti...ca alea de le aveam la sectii cadeam din ele sau nu aveau carburant...mai aveam putin si ne privatizam... :( daca tot sau aproape tot echipamentul era cumparat de noi !! De veste... nici nu indrazneam sa visam. Asa ca vreau sa va spun ca apreciez acest forum si ma bucur sa vad ca lucrurile au inceput sa miste si au inceput si colegii mei sa mai faca "gat" !! BRAVO !! Aveti toata sustinerea unui tanar pensionar :) daca va incalzeste cu ceva !!