Jump to content
POLITISTI.ro

Daţi-ne vestele antiglonţ înapoi - vrem să ajungem întregi acasă!

Marius
 Share

Recommended Posts

• Membru

Nu stiu daca ati vazut ca a aparut in presa ,mai exact in adevarul.ro articolul despre vestele antiglont retrase,cu titlul :

Temuţii mascaţi au rămas fără veste antiglonţ: „Avem doar şase veste şi acestea sunt expirate, iar viaţa noastră este pusă în pericol“

linkul: http://www.adevarul....791320879.html#

Edited by cipri83

• Membru

Chiar acum este difuzat subiectul pe Romania TV.

Se facea referire la judetul Dolj.

Edited by Alex87

• Membru

Angajaţii Inspectoratului de Poliţie Dolj îşi riscă viaţa atunci când participă la misiuni. Din cele 13 veste antiglonţ pe care le aveau până de curând, 7 au fost retrase, deoarece termenul de garanţie a fost depăşit.

În aceste condiţii, mascaţii mai au doar şase veste, pe care le poartă cei care se expun celor mai periculoase situaţii, atunci când merg în misiune. Nici în ceea ce priveşte restul dotării situaţia nu este mai bună. Mascaţii mai au doar trei scuturi antiglonţ, iar numărul căştilor este mai mic decât necesarul.

Probleme financiare sunt şi în mediul rural, unde poliţiştii spun că nu sunt bani nici măcar de benzină, cum este cazul secţiei 3 Bucovăţ.

"Am tras o săptămână maşinile pe dreapta pentru că nu am avut carburant. Am sunat la comandant şi ne-a spus că de unde să ne dea dacă nu are. Aşa că am folosit maşinile noastre personale.

Nu sunt coli de scris, ca să nu mai vorbim de birouri. La investigaţii criminale împărţim biroul cu secretariatul pentru că nu este spaţiu sufficient, iar în aceste condiţii nu ne putem face treaba. Sunt şi posturi de poliţie unde nu au nici măcar curent", a declarat unul dintre poliţişti.

http://www.rtv.net/c...lont_48654.html

Luptătorii DPIR al Poliţiei Dolj nu au veste antiglonţ, scuturi şi caschete suficiente. Poliţiştii rurali vor benzină şi coli de scris.

Luptătorii Detaşamentului de Intervenţie Rapidă al Poliţiei Dolj reclamă că nu au suficiente veste antiglonţ, scuturi sau caschete, punându-şi astfel viaţa în pericol, în timp ce poliţiştii unor secţii rurale se plâng de lipsa combustibilului, a colilor de scris sau a spaţiilor corespunzătoare.

Liderii de sindicat ai poliţiştilor doljeni spun că în fiecare săptămână vin la ei şi se plâng colegi din Craiova sau din teritoriu că nu au logistica necesară desfăşurării activităţii din cauza crizei economice.

Sindicaliştii susţin că cele mai mari probleme sunt la Detaşamentul Poliţiei pentru Intervenţie Rapidă, unde există în dotare doar şase veste antiglonţ şi trei scuturi, în condiţiile în care sunt angajaţi zeci de luptători. În plus, şapte poliţişti mascaţi nu au nici măcar caschete, astfel că la fiecare misiune luptătorii îşi riscă viaţa.

sursa : http://www.gandul.info/news/luptatorii-dpir-al-politiei-dolj-nu-au-veste-antiglont-scuturi-si-caschete-suficiente-politistii-rurali-vor-benzina-si-coli-de-scris-10206709

• Membru

Ce poza minunata au gasit pentru articol cei de la Rtv.Scriu un articol despre politisti si pun poza cu un jandar umflat cu un ciorap gaurit pe cap.

• Moderator

În niciunul dintre articole nu au prins esenţialul.

Problema este că acelea care erau, aşa puţine, au fost retrase chiar şi din ele, că aveau termenele expirate.

Adică, după ce că nu există veste antiglonţ pentru toţi, sunt retrase chiar şi cele existente, sub motivaţia că le-a expirat perioada garantată de producător, adică se preferă de către deştepţii de sus, ca poliţiştii să intervină mai bine fără veste antiglonţ deloc.

Dar se pare că niciunul dintre ziarişti nu a prins care este problema adevărată şi bat câmpii cu voioşie.

• Upvote 1

• Membru

Asai Marius,in loc sa transmita un mesaj catre conducerea Politiei,mai mult suna cu un mesaj catre infractorii care ar indrazni sa atace un politist!

"Temuţii mascaţi au rămas fără veste antiglonţ!" ...ce ti si cu presa asta...ei extrag doar ce li se par lor ca este senzational,nu conteaza adevarata fata a problemei!

Edited by cipri83
  • Upvote 1
  • Downvote 1

• Moderator

Când am inițiat acest topic, în prima postare nu am scris nimic de structurile de intervenție ori mascați, tocmai pentru că am făcut referire la absolut toți polițisti din cadrul Poliției Române. Această situație e valabilă pentru toate structurile din aproape toate județele țării și în cazul celor de la Operațiuni Speciale, Crimă Organizată, Investigații Criminale, Oridine Publică etc. (nu e nevoie să le enumăr pe toate), în cazul în care au avut în dotare veste de protecție balistică. Și lor le-au fost retrase pentru aceleași considerente, cu câteva excepții la unele județe.

În concluzie, problema asta se resfrânge asupra tuturor polițiștilor, indiferent de structura și locația unde își desfășoară activitatea, iar noi pe asta trebuie să punem accent. Vesta antiglont ne protejează în mai multe cazuri, nu numai împotriva focurilor de armă și absolut toate formațiunile trebuie să aibă in dotare, pentru că suntem în 2012.

• Upvote 3

• Membru

Scuze tastam de pe tel si de aici apare greseala!Oricum Marius si Cata sunteti pt mine ca si niste frati mai mari pe acest forum de la cine am ce invata!

Scuze inca odata!

Edited by cipri83

Când am inițiat acest topic, în prima postare nu am scris nimic de structurile de intervenție ori mascați, tocmai pentru că am făcut referire la absolut toți polițisti din cadrul Poliției Române.

involuntar, ai scris un mare adevar, intrucit "echipamente de protectie balistica" sunt prevazute in tabela de inzestrare, chiar si pentru talpasii agenti de strada. este adevarat, nu nivel III sau IIIA, ci II, maiou/under, caz in care deficitul este infinit mai mare

• Upvote 2

• Moderator

... În plus, şapte poliţişti mascaţi nu au nici măcar caschete, astfel că la fiecare misiune luptătorii îşi riscă viaţa...

:doh:

Asta au inteles ziaristii...

Ce nesimtit reprezentantul de la IPJ Dolj, cica daca sunt actiuni care solicita mai multi lucratori, exista si alte structuri cum ar fi cele ale jandarmeriei. Fac pariu ca atunci cand vine mandatul de la procuror si trebuie sa intervina SIR-ul nu intreaba nimeni cati au veste si pot interveni.

JEGURI

• Moderator

Din păcate niciun reportaj ori articol din presă nu o să aibă efectul dorit, asta e părerea mea.

Dictonul "Drumul spre iad e pavat cu bune intenţii" se potriveşte ca o mănuşe acestei situaţii, iar asta pentru că în absolut niciun reportaj/articol nu se vorbeşte despre adevărata problemă, despre faptul că problema deranjantă nu este că dotarea lasă de dorit (asta e deja de notorietate, toată lumea ştie lucrul ăsta), ci tocmai pentru că această dotare precară este retrasă datorită unor motivaţii fără o bază corectă.

E deranjant faptul că se retrag şi vestele care existau, aşa vechi cum erau, tot aveam ceva, o minimă protectie exista, iar vinovaţi pentru acest lucru nu sunt cei din conducerea unitaţilor de poliţie teritoriale, ci tocmai cei de sus, conducerea Direcţiei de Logistică.

Ori acest lucru nu se specifică în niciun reportaj sau articol, nu se spune nimic că situaţia este la nivel naţional şi se răsfrânge asupra tuturor structurilor de poliție. Faptul că se vorbeşte doar de un anumit serviciu dintr-un inspectorat judeţean, nu o să aibă niciodată efectul aşteptat şi nici nu atinge adevărata problemă ori pe cei vinovaţi pentru această decizie.

• Moderator

Se pare că ce scriem aici nu este în zadar.

Luni, 15 Octombrie 2012

CRIZĂ de veste antiglonţ la SIAS. Echipamentele pentru intervenţii se trag la sorţi înaintea fiecărei misiuni

Autor: Violeta Fotache, Petrişor Cană

Trupele SIAS funcționează în sistem de avarie. Au 5-6 echipamente pentru fiecare județ

Zilele trecute, lucrătorii Detaşamentului Poliţiei pentru Intervenţie Rapidă Dolj reclamau insuficienţa numărului de veste antiglonţ, scuturi şi caschete. Deseori, oamenii trăgeau „logistica” la sorţi înainte de a pleca în misiune. Criza semnalată este, de fapt, o problemă la nivelul întregii ţări. Şeful Serviciului pentru Intervenţii şi Acţiuni Speciale (SIAS) din cadrul I.G.P.R., comisarul-şef Teodor Stanca, spune că există echipament doar pentru câte o grupă de intervenţie la fiecare judeţ. Sunt, în medie, cam 5-6 veste funcţionale.

03politiaevzda007814e6.jpg

Echipamentele au expirat şi au fost retrase temporar. Vor fi recondiţionate, prin adăugarea unor noi straturi de kevlar. Dacă se vor găsi bani, alte 35 vor fi cumpărate până la sfârşitul anului. „Probleme de dotare vor fi tot timpul, în toate ţările, nu numai la noi. Dar ştiţi cum e: la război trebuie să mergem cu ce avem!”.

Bugetele de austeritate înmulţesc problemele de care se lovesc poliţiştii români. Cei care se fac scut între cetăţeni şi infractori deţin din ce în ce mai puţine mijloace pentru a le veni de hac răufăcătorilor. O urmărire auto în trafic e pe cale să devină doar iluzie, din moment ce carburanţii au ajuns să fie daţi cu raţia. Din 5 litri pe benzină pe zi pentru fiecare maşină, Secţiile de Poliţie nu au cum să ne facă mai sigure cartierele în care trăim.

Articolul original aici:

http://m.evz.ro/news/1005711

Vor fi recondiţionate, prin adăugarea unor noi straturi de kevlar.

PAREREA LUI!!!! in circulara se prevede clar ca se vor retrage chiar si cele "reparate" acum citiva ani in urma, nu se face nici o referire la inlocuire/reparare/cumparare de veste noi. si in plus de asta, nu "se adauga straturi noi" ci se schimba total materialul balistic. aramida sau kevlarul, cind au imbatrinit ... doar atirna greu.

Serhente, cine ,repet, CINE din Logistica a testat vestele iesite din garantie?Producatorul, evident ca da o perioada de garantie, dar NU spune ca la terminarea ei, vestele devin doar balast.Producatorul kevlarului da si el un temren,dar nici el nu spune ca in urmatoarele luni ele sunt inutile.

Calitatile balistice se pierd foarte greu.Si sa nu uitam,ca producatorul trebuie sa mai vanda si alte veste,ca doar nu o fi prost sa dea garantie nelimitata la ele.

Pentru cei din birouri, care nu au habar de balistica,sau de proprietatile protectiei balistice,le e usor sa se spele pe maini.

A dosri sa stiu care dintre voi,veti avea pe maini sangele unui politist impuscat in misune pentru ca vesta i-a fost retrasa?

Nu era mai logic sa se ia legatura cu producatorul, sau mai bine sa se faca cateva teste de poligon,care teste vor demonstra ca vestele nu si-au pierdut calitatile ?

Crezi tu ca pieptul gol este mai protejat decat acoperit cu o vesta chiar si iesita din garantie?

Inainte sa luati, dati.

Asa ati facut si cu vizorii antiglont.I-ati luat,si dusi au fost...

Edited by arcan
  • Upvote 2

• Membru

E simplu, mai bine iti risti tu viata decat sa si-o complice unul care pe acelasi salariu nu are de-a face cu toata pleava societatii, si sta la adapost.

Noi avem la sectie o singura vesta, cumparata de un coleg, care are termenul de valabilitate expirat de aproape 10 ani. Am testat rezistenta la 9mm luger si face fata. Macar pentru cutit si tot e buna.

Edited by bozo
  • Upvote 2

Personal, am testat o vesta antiglont veche din `95, nemteasca militara,adusa de prin Bosnia.Era si impuscata de AK (teste facute de noi)Am tras in ea un incarcator de Glock 17 cu munitie para FMJ 9X19, de la distante incapand cu 15 m, pana la 1 m.Niciun glont,dar absolut niciunul nu a penetrat-o.

Evident, ca va veni cineva sa spuna ca impactul este mare, rupe coaste,face hematoame,etc.Sincer, prefer in ultima instanta o coasta rupta, decat un glont in inima.

Tot pentru sceptici, voi cauta filmul si il voi posta in sectiunea privata.Sper sa il mai am.

Edited by arcan
  • Upvote 1

cu parere de rau, nu-ti pot raspunde, insa in ceeace priveste vizorii, la noi s-au intors.

ar mai fi o problema, citeva veste din lotul incriminat sunt "iesite din tara" in misiuni prin timor si haiti. la ele s-o fi gindit cineva?